ελληνική μουσική
    525 online   ·  210.830 μέλη
    paschalia
    20.11.2007, 16:35
    Μια από τις καλύτερες φωνές στην ελληνική γυναικεία μουσική είναι της Μοσχολιού .
    Ωραία φωνή , βραχνή , ζεστή κ προορισμένη για το λαϊκό τραγούδι .

    Τι γνώμη έχετε κ ποιά τραγούδια της θεωρείτε σαν το αποκορύφωμα της ?

    Πριν να χαλάσει η φωνή της φυσικά .
    GIANNHS-
    21.11.2007, 11:31
    Η Βίκυ Μοσχολιού είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο για το ελληνικό τραγούδι.
    Ευτύχησε να τραγουδήσει ότι καλύτερο, και διαχρονικό . Είναι η μόνη που έκανε σχολή και ΄΄πάτησαν΄΄ πάνω της όλες οι νεότερες [Αλεξίου, Γαλάνη , Πρωτοψάλτη, και άλλες]. Αποστασιοποιήθηκε από το μελό που είχε το λαικό τραγούδι την δεκαετία του 60 , και τραγούδησε ποιητές, με αποτέλεσμα να δώσει νέα πνοή στα πράγματα. Είναι η πρώτη γυναίκα που άφησε το 70 την παραλία και τα παρελκόμενά της και αναζήτησε άλλες μορφές επικοινωνίας με το κοινό. Τότε καταιβαίνει στην Πλάκα για αρκετά χρόνια και κυριολεκτικά την αποθεώνουν. Θεωρώ την περίοδο του 70 την καλύτερή της με ανεπανάληπτες ερμηνείς ΄΄Νυν και Αεί΄΄, ΄΄Μιλώ για τα παιδιά μου΄΄, δουλειές με τον Μούτση, τον Ζαμπέτα, Τον Μαρκόπουλο, τον Άκη Πάνου , τον Σπανό, και άλλους πολλούς, η Μοσχολιού με το θείο δώρο της φωνής της πέρασε στο DNA του Έλληνα αυτά τα τραγούδια. Είναι η πρώτη τραγουδίστρια που ευαισθητιποιήθηκε για το Κυπριακό με συναυλίες στο εξωτερικό. Τραγούδησε στα μεγαλύτερα θέατρα του εξωτερικού, με πολύ μεγάλη επιτυχία. Θα μπορούσα να πω κι άλλα όπως για το πόσο μπροστά βρίσκοταν από τα πράγματα και πειραματίζοταν, σκεφτείτε ότι τραγουδούσε το 81 στίχους του εξαίρετου Τριπολίτη στα ΄΄Σκουριασμένα Χείλια΄΄ Βέβαια έκανε και κάποια πράγματα που δεν συμφωνούσα αλλά αυτό συμβαίνει σε όλους τους τραγουδιστές...άλλωστε όπως χαρακτηριστικά έλεγε η Βίκυ ΄΄εμένα αγόρι μου μύθος είναι οι τραγουδάρες μου΄΄ Γειά σου μεγάλη Βικάρα!!!!!!
    paschalia
    21.11.2007, 15:20
    Παράθεση:
    Βέβαια έκανε και κάποια πράγματα που δεν συμφωνούσα


    Όπως ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paschalia στις 21-11-2007 15:21 ]


    GIANNHS-
    21.11.2007, 16:41
    Όπως για παράδειγμα όταν τραγουδούσε με τον Πανταζή και την Δημητρίου, ή όταν κάποια στιγμή δισκογραφικά έπρεπε κάποιες δουλειές όπως π.χ ΄΄Πιάσε Κόκκινο΄΄ ή το ΄΄Γκρο Πλαν΄΄ να τις προσέξει περισσότερο. Βέβαια αυτό το τελευταίο είναι απόρροια πολλών παραγόντων και η Μοσχολιού στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων με μικρές σχετικά απώλειες σε σχέση με άλλα τραγουδιστικά μεγέθη που κυριολεκτικά τα πήρε και τα σήκωσε . Γιατί μέχρι το τέλος πρόσεχε της δουλειές της βλέπε ΄΄Ο Τζακ ο χάρα΄΄ τα ΄΄Μπιζουδάκια΄΄ η το ΄΄Βραδυνό Σινιάλο΄΄
    Πάντως μιλάμε -το ξαναλέω -για μεγάλο τραγουδιστικό μέγεθος, και μεγάλη σχολή.

    roubas
    22.11.2007, 11:51
    Ανθρωποι μοναχοι
    Κατω απ' τη μαρκιζα