ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.833 μέλη
    Leandros2Maglaras
    25.06.2004, 12:56
    Ξέρω ότι το site είναι μουσικό αλλά για εμένα η μουσική και ο κινηματογράφος (μετά τον βουβό) είναι άρηρκτα συνδεδεμένα.
    Άλλωστε πολλές φορές μια καλή ταινία έχει καταστραφεί από τη μουσική της και μια μέτρια έχει γίνει γνωστή από τη μουσική της επένδυση.
    Εσείες τι λέτε?

    ViPeR
    25.06.2004, 13:01
    Den einai mono mia alla 8a pw to Bios kai politia tou Peraki
    Kai jeni to Arwma ginaikas

    Where is The Power
    Where is The Glory
    Heavy metal is our story !!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ViPeR on 25-06-2004 13:01 ]
    Sofia
    25.06.2004, 13:09
    O Kairos twn Tsigganwn! Tromeri! Alla dustuxws den mporw na tin brw se DVD
    jorge
    25.06.2004, 13:10
    (μετακινήθηκε στην κατηγορία "Περί ανέμων και υδάτων" από την κατηγορία "Μουσικές Συζητήσεις". Παρακαλώ πολύ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ).


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 25-06-2004 13:11 ]
    Leandros2Maglaras
    25.06.2004, 13:12
    oK συγνώμη τώρα μαθαίνω το site σας το οποίο είναι πολύ όμορφο.

    falimento
    25.06.2004, 20:35
    Τώρα ποια να ξεχωρίσεις? ευτυχώς υπάρχουν πολλά καλά κινηματογραφικά φιλμ!

    Σίγουρα απ' τα καλύτερα το "Τελευταία έξοδος Ρίτα Χέϊγορθ" με τον Τιμ Ρόμπινς και τον Μόργκαν Φρίμαν.. Εκπληκτική ταινία, όποιος δεν την έχει δει να τη δει οπωσδήποτε! Ύμνος για την ανθρώπινη ψυχή..

    Το La vita e bella του Benini εκπληκτική ταινία...

    Από ελληνικό κινηματογράφο πάω στα παλιά και θυμάμαι το "Τζένη Τζένη" με την αείμνηστη Τζένη Καρέζη.. Το έχω δει ίσα με 50 φορές και δεν το έχω βαρεθεί.. Κάθε φορά είναι σαν πρώτη
    revekka
    25.06.2004, 22:16
    me tin oli syzitisi pou ginetai gia tin iliada kai tin taineia etsi mou rxetai na pw pws i agapimeni pou taineia einai i troia... alla den einai!
    mia apo tin agapimenes mou taineies einai to one flew over the cuckoo's nest me ton jack nickolson.
    Sideline
    11.07.2004, 03:53
    Mια απο τις ταινίες που με άφησε με ένα ανεξήγητο ζεστό συναίσθημα όταν τελείωσε(αν υπάρχει έτσι συναίσθημα δηλαδή) ήταν το Αμελί.

    Επίσης μια ταινεία που με έκανε να νιώσω κάπως "ανάλαφρος" και λιγότερο αγχωμένος για πολλά πράγματα ήταν το The Big Lebowski των Coen brothers.To έχει δει κανείς;
    revekka
    11.07.2004, 05:23
    το amelie όντως πολύ καλή ταινία, και πρωτότυπη, μέχρι και τα χρώματα. το the big lebowski δεν το είδα αλλα αμα είναι των αδελφών coen, ας πούμε οτι είμαι θετικά προκατειλειμμένη:)
    MariannaP
    12.07.2004, 10:44
    "Ενας υπέροχος άνθρωπος" με τον Ρόμπιν Γουίλιαμς!
    Giorgos
    12.07.2004, 11:02
    Quote:

    Το μέλος MariannaP στις 12-07-2004 στις 10:44 έγραψε:

    "Ενας υπέροχος άνθρωπος" με τον Ρόμπιν Γουίλιαμς!





    Μαριάννα, αν εννοείς το "A beautiful mind", δεν είναι με τον Robin Williams, αλλά με τον Russell Crowe (και τον εκπληκτικό Ed Harris & την κούκλα Jennifer Connelly) Η ταινία απέσπασε το Oscar Καλύτερης Ταινίας 2001.
    yiannisyiannis
    12.07.2004, 11:35
    “The Graduate” με τον Dustin Hoffman, Katharie Ross κλπ. (Ελληνικός τίτλος “Ο Πρωτάρης”). Συμβαδίζει απόλυτα με την καλοκαιρινή μου διάθεση, που αναζητάει μια πιο ανάλαφρη ταινία.

    Η εξαιρετική μουσική επένδυση της ταινίας, διανθισμένη με τραγούδια του P. Simon & A. Garfunkel, με συνεπαίρνει όσες φορές κι αν την παρακολουθήσω.

    Μοναδική κι αλησμόνητη σκηνή για μένα, είναι όταν ο Hoffman μετά το σοκ που υπέστη, καβαλάει την κόκκινη convertible Alfa Romeo – Spider και πλακώνεται στα γκάζια, για να προλάβει την αγαπημένη του που τον εγκατέλειψε, υπό τους ήχους του εκπληκτικού κομματιού Mrs. Robinson (Η οποία ήταν κι η ηρωίδα της ταινίας).
    Haroulinda
    12.07.2004, 14:13
    Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το Αμελί γιατί είναι πολύ απλό καθημερινό...

    Μου άρεσε και το Πολίτικη Κουζίνα...

    και το Σοκολά... ουφ τώρα που το θυμήθικα πάλι τρέχουν τα σάλια μου με εκείνες τις σοκολάτες με το τσίλι και την κανέλα κτλ κτλ... αλήθεια έχετε δοκιμάσει? πρέπει να είναι τέλειες?

    Θέλω θέλω θέλω
    MariannaP
    12.07.2004, 15:25
    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 12-07-2004 στις 11:02 έγραψε:

    Μαριάννα, αν εννοείς το "A beautiful mind", δεν είναι με τον Robin Williams, αλλά με τον Russell Crowe ...





    Ναί, αυτός είναι ο τίτλος της ταινίας στα αγγλικα.
    O Ράσελ Κρόου δεν ηταν αυτός που έπαιζε στον Μονομάχο; Ούπς...
    Sorry, μπέρδεψα τους πρωταγωνιστές με μια άλλη ταινία που μου αρέσει στην οποία παίζει όντως ο Ρόμπιν Γουίλιαμς, το "Ο κύκλος των Χαμένων Ποιητών"
    revekka
    12.07.2004, 19:06
    τι μου θύμισες τωρα, ο κύκλος των χαμένων ποιητων... τραγικό το τέλος, ποιητική ταινία, όπως και το θέμα της. και όντως παίζει ο Robin Williams:)
    MariannaP
    13.07.2004, 09:55
    Πολίτικη Κουζίνα !!!!!
    Το είδα με τους γονείς μου και κλαίγαμε οικογενειακώς,
    μιας και η καταγωγή μας είναι από την Πόλη!
    efterpipalasidou
    14.07.2004, 10:17
    Οι αγαπημένες μου ταινίες είναι : Σινεμά ο παράδεισος , Αmelie και Οι Ώρες
    Φυσικά αγαπώ και άλλες, απλά κάθε φορά που βλέπω αυτές τις 3 φεύγω αλλού...! Επίσης τα soundtracks και των τριών είναι πάρα πολύ κάλα!
    Leandros2Maglaras
    14.07.2004, 10:48
    Πολύ ωραία μουσική είχε η ταινία "Velvet goldmine" αν και σαν ταινία ήταν λίγο παράξενη.
    Φοβερή ταινία να δείτε και να ακούσετε την μοσική της είναι "οι δύο καπνισμένες κάνες".
    Haroulinda
    14.07.2004, 13:36
    Αμαν παιδιά ξέχασα την πολύ αγαπημένη μου "CASABLANKA"

    Τι άντρας εεεεε?

    Αχχχχ.... να χε κι άλλους?
    tintalle
    14.07.2004, 16:47
    Λοιπόν, Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb του Kubrick.

    Monty Python's Life of Brian, Monty Python and the Holy Grail και όσα δικά τους έχω δει γενικότερα.
    Επίσης δεν είναι ταινία αλλά έχω τρέλα με τη σειρά Black Adder