ελληνική μουσική
    449 online   ·  210.826 μέλη
    paramithi
    22.07.2005, 02:56
    Με αφορμη μια συζητηση που ειχα με το θειο..Αληθεια πιστευετε στα ζωδια?
    thanasena
    22.07.2005, 10:17
    Yes Sir!!

    ...χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια.μόνο τρόπο να κοιτάνε...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanasena on 22-07-2005 16:58 ]
    Astron
    22.07.2005, 10:55
    Φυσικά και όχι. Η ερμηνεία των ζωδίων βασίζεται άλλωστε σε μια θρησκεία και σε μεταφυσικές φαντασίες.
    Δεν υπάρχει καμία επιστημονική εξήγηση ή πείραμα που να έχει αποδείξει ότι ισχύουν όλα αυτά. Αντίθετα έχουν γίνει κοινωνιολογικά και ψυχολογικά πειράματα που έχουν αποδείξει ότι εύκολα πείθεται κανείς για την αλήθεια μιας πρόβλεψης ή για τα χαρακτηριστικά του ζωδίου του.

    Θυμάμαι είχα δει ένα ντοκιμαντέρ που ένας καθηγητής είχε μοιράσει σε φοιτητές μια υποτιθέμενη ανάλυση βασισμένη στα ζώδιά τους.
    Και όλοι διαβάζοντας την ανάλυση έμεναν άφωνοι γιατί θεωρούσαν ότι η ανάλυση ταίριαζε τέλεια με τον εαυτό τους.
    Στην πραγματικότητα όμως όλοι διαβάζαν το ίδιο χαρτί ακριβώς.

    Η τεχνική είναι απλή λοιπόν. Οι περιγραφές των ζωδίων στην πραγματικότητα είναι γενικολογίες που με έντεχνο τρόπο έχουν φιαχτεί ώστε να μοιάζουν συγκεκριμένες.
    Όσο για την πρόβλεψη του μέλλοντος....οι αστρολόγοι πέφτουν συνέχεια έξω, αυτό είναι προφανές.

    Υ.Γ. Συν τοις άλλοις η πίστη στα ζώδια έρχεται και σε κόντρα με τον χριστιανισμό-άρα χριστιανός και ζώδια δεν πάνε μαζί. (Όχι πως με αφορά κάτι τέτοιο βέβαια)
    thanasena
    22.07.2005, 11:25
    Εννοείται ότι δεν είναι ανάγκη να πιστέυουμε σε προβλέψεις και να ζούμε με την αγωνία για το τι θα μας τύχει.Μόνοι μας φτιάχνουμε την τύχη μας.
    Μια ιδιαίτερη ενασχόληση με την αστρολογία και η ανάγνωση των κατάλληλων βιβλίων μπορεί να σε κάνει να αλλάξεις άποψη και να αρχίσεις να καταλαβαίνεις τους γύρω σου.Έτσι λοιπόν γνωρίζοντας το ζώδιο κάποιου και τα χαρακτηριστικά που του αναλογούν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε γιατί αντιδρά με τον συγκεκριμένο τρόπο και τί να περιμενουμε απο το άτομο αυτό.
    Έχω ασχοληθεί από άποψη ψυχολογίας και το βρήκα εξαιρετικα ενδιαφέρον να παρατηρώ τους γύρω μου και να προσπαθώ να μαντέψω πολλές φορές το ζώδιό τους...έχει πλάκα.
    Όπως λέει και η διάσημη αστρολόγος Linda Goudman στο τέλος του βιβλίου της "...είναι ωραίο να σε ξέρω...."
    falimento
    22.07.2005, 11:57
    Ποτέ δεν μ'άρεσε στη ζωή μου η απολυτη θέση σε όλα τα ζητήματα. Πιστεύω ότι η ζωή, μας μαθαίνει καθημερινά και είναι άκρως εγωϊστικό να κλεινόμαστε σε μια γυάλα γνώσης και έπαρσης και να απορρίπτουμε τα πάντα.

    Έτσι και στα ζώδια συμβαίνει κάτι ανάλογο. Δεν τα υιοθετώ, ούτε κάθομαι να ακούσω το ..."Μαντείο της Καστέλας"(!), για να προγνώσω τη σημερινή μου μέρα. Είναι γελοιότητες..
    Όμως δεν μπορώ να υποβαθμίσω κάποιες γενικές παραδοχές που αναφέρονται για τα ζώδια, κάποια γενικά χαρακτηριστικά, που αφορούν το καθένα..

    Τυγχάνει να έχουν πέσει στα χέρια μου, ορισμένα άρθρα για την Αστρολογία, βέβαια η γνώση μου είναι καθαρά επιφανειακή και επιδερμική.
    Γίνεται σύνδεση μεταξύ του Ωροσκοπίου και ατόμου.
    Πιστεύεται τη στιγμή που το παιδί διαχωρίζεται από το σώμα της μάνας και υπάρχει σαν ξεχωριστή οντότητα, επηρεάζεται από μαγνητικά πεδία, ακτινοβολίες πλανητών, όπως ακριβώς και η ίδια η Γη. Ο Ήλιος, η Σελήνη και οι γύρω πλανήτες λόγω κοντινότητας, έχουν τη μεγαλύτερη επιρροή. Με τη γέννηση λοιπόν του ατόμου και σύμφωνα με τη θέση των πλανητών ο καθείς μας "σημαδεύεται" από κάποια χαρακτηριστικά. Αναντίρρητα, η ψυχοσύνθεση μας παίζει μεγάλο ποσοστό σε σχέση πάντα με τους έξωθεν επηρεασμούς.

    Επιστημονικά αποδεκτές είναι οι δύο κάτωθι αναφορές:

    1) H ευεργετική επίδραση της ηλιακής ακτινοβολίας στον άνθρωπο, σε σχέση με τη διάθεση του, ενεργοποιώντας μια ορμόνη που είναι υπεύθυνη για την αισιοδοξία και την ευδιαθεσία. Παράδειγμα προς σύγκριση, ο Mεσογειακος λαός με τους Σκανδιναβούς. Ένα μεγάλο ποσοστό αυτοχειρίας στις Βόρειες χώρες, προκύπτει εξαιτίας της μικρής έκθεσης των βόρειων στον Ήλιο, με αποτέλεσμα την υπολειτουργία αυτής της ορμόνης, οδηγώντας τους σε κατάθλιψη και μανιοκατάθλιψη

    2) Είναι επίσης αποδεκτό, ότι οι περίοδοι παλίρροιας των μεγάλων ωκεανών προκύπτουν από τη διέλευση της Σελήνης από τους μεσημβρινούς της Γης, λόγω της βαρυτικής έλξης που ασκεί η πρώτη μαζί με τον Ήλιο (ο τελευταίος σε μικρότερο βαθμό), στους ωκεανούς.

    Επίσης όσον αφορά τη Χριστιανική θρησκεία και αυτό που ανέφερε άνω ο Παύλος, μην ξεχνάμε ότι οι τρεις μάγοι βρήκαν τον νεογέννητο Χριστό ακολουθώντας το άστρο της Βηθλεέμ.

    Εν κατακλείδι στο πνεύμα του επιστημονικού ξεκλειδώματος των συμπαντικών μυστικών, έρχεται και η ζωδιακή μελέτη.
    Η όλη ιστορία φέρνει στη μνήμη μου το Μεσαίωνα και τους αλχημιστές. Οι αλχημιστές στο κυνήγι της "φιλοσοφικής λίθου" και της μετατροπής των μετάλλων σε χρυσό, σε μικρό ποσοστό, συνέβαλλαν στην επιστήμη, όσον αφορά διασταύρωση μετάλλων κτλ. Βεβαίως το όνομα του Αλχημιστή είναι συνώνυμο με αυτό του απατεώνα και του τσαρλατάνου, γιατί οι περισσότεροι εξ'αυτών υπόσχοντο γη και ύδωρ και δεν ήταν εις θέση να προσφέρουν τίποτε.
    Όμως υπήρχαν εξαιρέσεις...




    "Έτσι σκληρά, έγινε ξένο ό,τι μας είχε απομείνει..."


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: falimento on 22-07-2005 11:59 ]
    yiannisyiannis
    22.07.2005, 13:54
    Δεν αποκλείω το γεγονός, τα ενεργειακά πεδία των άστρων και των εγγύς πλανητών να επηρεάζουν τις συμπεριφορές μας. Αν όμως συμβαίνει αυτό, επειδή τα πεδία αυτά πάντα υφίστανται και διαρκώς μεταλλάσσονται, θα έπρεπε λογικά να μας επηρεάζουν εφόρου ζωής κι όχι μόνο κατά τη στιγμή της γέννησής μας.

    Εκτός αυτού πιστεύω ότι αυτές οι ενεργειακές επιδράσεις είναι διαφορετικές από άνθρωπο σε άνθρωπο. Άλλοι είμαστε από τη φύση μας πιο δυνατοί, άλλοι πιο ευαίσθητοι κλπ. Δεν πιστεύω λοιπόν ότι όλοι όσοι γεννήθηκαν την ίδια στιγμή, έχουν και τα ίδια χαρακτηριστικά, που οι αστρολόγοι τα εντάσσουν στο πλαίσιο ενός ζωδίου. Αυτό άλλωστε το αποδεικνύει και η ίδια η ζωή. Πολλά δίδυμα αδέλφια είναι εντελώς διαφορετικοί χαρακτήρες μεταξύ τους, γεγονός που δεν συμβαδίζει με τη θεωρία των όμοιων χαρακτηριστικών των ζωδίων.

    Anthos
    22.07.2005, 14:34
    Παιδιά το πιο απλό παράδειγμα που μπορεί κάποιος να δει είναι η περίπτωση διδύμων παιδιών τα οποία γεννιούνται από την ίδια μητέρα την ίδια ώρα και μεγαλώνουν στο ίδιο περιβάλλον. Πόσα από αυτά τα παιδιά είναι από τον ουρανό στην γη??
    falimento
    22.07.2005, 14:37
    Γιάννη μια παρατήρηση στα πολύ σωστά που γράφεις.

    Οι αστρολόγοι πιστεύουν ότι η καθημερινή αέναη κίνηση των πλανητών μας επηρεάζει εφόρου ζωής. Όσον αφορά τη γέννηση μας και την πρώτη μας επαφή με τον κόσμο, ουσιαστικά επέρχεται ένα σφράγισμα, σταμπάρισμα των γενικών μας χαρακτηριστικών σε σχέση πάντα με τους πλανήτες και τα πεδία τους, την εποχή που γενιόμαστε. (Έτσι τουλάχιστον πιστεύεται σύμφωνα με το ωροσκόπιο)

    Και αναφέρω επίσης αυτά που έγραψα πιο πάνω:

    "Αναντίρρητα, η ψυχοσύνθεση μας παίζει μεγάλο ποσοστό σε σχέση πάντα με τους έξωθεν επηρεασμούς".

    Όπερ σημαίνει ότι ο κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά και συμπεριφέρεται. Σε αυτό συμβάλλουν διαφορετικοί παράγοντες, όσον αφορά τη γαλούχηση του, όπως η οικογένεια, το σχολείο, οι φίλοι κτλ. Απλώς κάποια γενικά χαρακτηριστικά μένουν αναλλοίωτα και ανεπηρέαστα σε κάποιο βαθμό.

    Δεν μου ακούγεται παράλογη αυτή η θέση.
    Παράλογη είναι η καθημερινή και τσαρλατάνικη ερμηνεία αυτών των φαινομένων σε σχέση με τον έρωτα, τα χρήματα και τη δουλειά...

    KIT_KAT
    22.07.2005, 14:41
    Εγώ πιστεύω... μόνο στους ζυγούς! Τι να πω ρε παιδιά, όλοι οι ζυγοί που έχω γνωρίσει στη ζωή μου έχουν χαρακτηριστικά καρμπόν!

    thanasena
    22.07.2005, 14:55
    Εγώ πιστεύω... μόνο στους ζυγούς! Τι να πω ρε παιδιά, όλοι οι ζυγοί που έχω γνωρίσει στη ζωή μου έχουν χαρακτηριστικά καρμπόν

    Γιατί το λές αυτό τώρα KIT KAT?Απλά προσπαθούμε να είμαστε καλά παιδιά και να μας συμπαθούν οι άλλοι....κι αυτό είναι το λάθος μας!!Δεν μπορείς να έχεις μόνο φίλους,θα έχεις και εχθρούς

    Astron
    22.07.2005, 19:26
    Γιώργο (falimento), εξήγησέ μου πρώτα τί εννοείς με τους όρους "μαγνητικά πεδία των πλανητών" αλλά και τις "ακτινοβολίες τους."
    Αυτές οι λέξεις που είναι καθαρά επιιστημονικές βλέπω να χρησιμοποιούνται συχνά απ' το στόμα των αστρολόγων χωρίς να έχουν στην πραγματικότητα ιδέα για τί μιλούν.
    Στο λέω επειδή η Φυσική είναι αυτό που σπουδάζω και έχω μια αρκετά καλή ιδέα για τις έννοιες αυτές.
    Πουθενά δεν έχει αποδειχτεί ότι ένα μαγνητικό πεδίο μπορεί να επηρεάσει τον χαρακτήρα κάποιου. Αν γνωρίζει κάποιος μια τέτοια μελέτη ας μας την παραθέσει.
    Επίσης οι πλανήτες δεν είναι αυτόφωτα σώματα αλλά αντανακλούν ένα μέρος της ακτινοβολίας που δέχονται απ' τον ήλιο. Πάλι δεν καταλαβαίνω πώς αυτό μπορεί να επηρεάσει (ή πολύ περισσότερο να καθορίσει) το χαρακτήρα κάποιου.


    Τα ευεργετικά στοιχεία της ηλιακής ακτινοβολίας φυσικά καμία σχέση δεν έχουν με την αστρολογία. Όπως και η παλίρροια. Γιατί σχετίζεις αυτά τα φυσικά φαινόμενα με τα ζώδια;
    Ας μην μπερδεύουμε την αστρολογία με την αστρονομία και την αστροφυσική.

    Ξεκινάς το post σου λέγοντας ότι δεν θες να είσαι απόλυτος στην άποψή σου, αλλά θα ήθελα για παράδειγμα να μου πεις αν είσαι απόλυτος σχετικά με την ύπαρξη των Θεών του Ολύμπου; Ή αν πιστεύεις ότι η γη είναι κούφια και γεμάτη από φρικτά όντα που προκαλούν τους σεισμούς.

    Προσωπικά είμαι απόλυτος σε κάτι όταν δεν υπάρχει καμία ρεαλιστική βάση ή εξήγηση. Ειδικά για τα ζώδια έχουν γίνει πολλές αξιόλογες μελέτες, και με τη βοήθεια της μαθηματικής στατιστικής έχει αποδειχτεί ότι δεν υπάρχουν αρκετές ομοιότητες στις ζωές των ανθρώπων που είναι το ίδιο ζώδιο.
    Οι ομοιότητες που θα βρεις είναι κάλλιστα ομοιότητες που θα μπορούσες να βρεις και σε ανθρώπους άλλων ζωδίων. Βέβαια εδώ η ψυχολογία μαςπαίζει σημαντικό ρόλο, γιατί ποιος μπαίνει στη διαδικασία να συγκρίνει τη ζωή του με κάποιον που είναι διαφορετικό ζώδιο;


    Και για να σου απομυθοποιήσω λίγο την αστρολογία...
    Ο πατέρας της σύγχρονης αστρολογίας (του οποίου μου διαφεύγει το όνομα) που έγραψε την βάση για την αστρολογία όπως χρησιμοποιείται σήμερα εξηγεί πολύ καλά τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί η αστρολογία. Θεωρεί ότι η ψυχή μέχρι να φτάσει στον κόσμο μας περνά διαδοχικά μέσα από 7 στρώματα ή αλλιώς 7 ουρανούς. Ο κάθε ουρανός έχει τα δικά του χαρακτηριστικά, και η ψυχή απ' τον καθένα παίρνει κάποια στοιχεία. Έτσι, όταν φτάνει στην γη τελικά, ανάλογα με το πότε γεννήθηκε έχει αποκτήσει τον ανάλογο χαρακτήρα που είναι ένα κολλάζ των στοιχείων που πήρε από κάθε ουρανό.
    Αυτή είναι η βάση της αστρολογίας, που όπως βλέπεις είναι προφανές ότι είναι μια θρησκεία από μόνη της.

    Τώρα αν κάποιος αστρολόγος χρησιμοποιεί διαφορετική μέθοδο για τον προσδιορισμό του χαρακτήρα, ας μας την πει. Ή αν ξέρετε εσείς με ποιον τρόπο λειτουργούν όλα αυτά ας μας τα εξηγήσετε. Αλλά η γενική χρήση επιστημονικών όρων και μεγεθών όπως είναι η ακτινοβολία, η μαγνητική ακτινοβολία κλπ γίνεται καθαρά για λόγους εντυπωσιασμού από τους διάφορους τσαρλατάνους του χώρου.

    Astron
    22.07.2005, 19:38
    Το αστέρι της Βηθλεέμ που οδηγεί τους μάγους δεν έχει καμία σχέση με αστρολογία.
    Αν δεχτούμε ότι πράγματι συνέβη αυτό το γεγονός τότε μιλάμε για στοιχειώδη αστρονομία, όπου τα αστέρια χρησιμοποιούνται για την εύρεση προσανατολισμού.
    Άλλωστε αυτό ακριβώς έκαναν και οι ναυτικοί των παλιότερων χρόνων.

    thanos_lp
    22.07.2005, 20:47
    Quote:

    Το μέλος KIT_KAT στις 22-07-2005 στις 14:41 έγραψε:

    Εγώ πιστεύω... μόνο στους ζυγούς! Τι να πω ρε παιδιά, όλοι οι ζυγοί που έχω γνωρίσει στη ζωή μου έχουν χαρακτηριστικά καρμπόν!






    τι εννοεις?
    εγω "ζυγος" ειμαι! πες μου τα χαρακτηριστικα...
    thanos_lp
    22.07.2005, 20:52
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 22-07-2005 στις 10:55 έγραψε:

    Υ.Γ. Συν τοις άλλοις η πίστη στα ζώδια έρχεται και σε κόντρα με τον χριστιανισμό-άρα χριστιανός και ζώδια δεν πάνε μαζί. (Όχι πως με αφορά κάτι τέτοιο βέβαια)





    δηλαδη οτι ερχεται σε κοντρα με το χριστιανισμο δεν το πιστευουμε? αρκετα σκοταδιστικο...
    Astron
    22.07.2005, 21:10
    Quote:

    Το μέλος thanos_lp στις 22-07-2005 στις 20:52 έγραψε:
    δηλαδη οτι ερχεται σε κοντρα με το χριστιανισμο δεν το πιστευουμε? αρκετα σκοταδιστικο...



    Είπα πουθενά κάτι τέτοιο;;;
    Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου. Είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο.
    Εγώ δεν πιστεύω καν στις θρησκείες.

    Σου συνιστώ να ρίξεις μια ματιά και στο topic "Δέκα εντολές"
    thanos_lp
    22.07.2005, 21:20
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 22-07-2005 στις 21:10 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος thanos_lp στις 22-07-2005 στις 20:52 έγραψε:
    δηλαδη οτι ερχεται σε κοντρα με το χριστιανισμο δεν το πιστευουμε? αρκετα σκοταδιστικο...



    Είπα πουθενά κάτι τέτοιο;;;
    Μην βάζεις λόγια στο στόμα μου. Είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο.
    Εγώ δεν πιστεύω καν στις θρησκείες.

    Σου συνιστώ να ρίξεις μια ματιά και στο topic "Δέκα εντολές"






    εξηγησε μου τοτε τι εννοεις στο υ.γ. σου. μαλλον εγω δεν καταλαβα καλα....

    if you want to rock § you've got to roll


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 22-07-2005 21:31 ]
    Astron
    22.07.2005, 21:23
    Εννοώ ότι δεν γίνεται να είσαι και πιστός χριστιανός αλλά και ταυτόχρονα να πιστεύεις στα ζώδια, απλούστατα γιατί προέρχονται από δύο τελείως διαφρετικές κοσμοθεωρίες. Άλλα πράγματα μας λέει για την ψυχή ο χριστιανισμός και άλλα μας λέει η αστρολογία, άλλωστε τα γραψα παραπάνω.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 22-07-2005 21:23 ]
    thanos_lp
    22.07.2005, 21:32
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 22-07-2005 στις 21:23 έγραψε:

    Εννοώ ότι δεν γίνεται να είσαι και πιστός χριστιανός αλλά και ταυτόχρονα να πιστεύεις στα ζώδια, απλούστατα γιατί προέρχονται από δύο τελείως διαφρετικές κοσμοθεωρίες. Άλλα πράγματα μας λέει για την ψυχή ο χριστιανισμός και άλλα μας λέει η αστρολογία, άλλωστε τα γραψα παραπάνω.
    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Astron on 22-07-2005 21:23 ]






    ναι... αν ειναι ετσι τοτε ολοι οι χριστιανοι πανε για την κολαση \




    η θρησκεια του χριστιανισμου, μαλλον οι ανθρωποι του χριστιανισμου, χαρακτηριζοντε απο "ελαστικοτητα" σε αρκετα θεματα... δες για παραδειγμα την νοοτροπια που κουβαλανε οι περισσοτεροι μουσουλμανοι. τελος παντως, να μην αναπτυχθουμε σε θεματα εκτος τοπικ. ετσι κι'άλλιως τετοια θεματα με αφηνουν αδιαφορο. καταλαβα τι εννοεις παντως.sorry!




    if you want to rock § you've got to roll


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanos_lp on 22-07-2005 21:33 ]
    jorge
    22.07.2005, 21:32
    Quote:

    Το μέλος Astron στις 22-07-2005 στις 21:23 έγραψε:

    Εννοώ ότι δεν γίνεται να είσαι και πιστός χριστιανός αλλά και ταυτόχρονα να πιστεύεις στα ζώδια




    Γίνεται Παύλο. Άπειροι γνωστοί και φίλοι τα συνδυάζουν.
    Astron
    22.07.2005, 23:27
    Με την έννοια που το λες, ναι, γίνεται αλλά καθαρά λόγω άγνοιας.

    Πάντως πες σε έναν απ' τους φίλους και τους γνωστούς σου (που πιστεύουν και στα δυο) να ρωτήσουν ένα παπά ή έναν θεολόγο για τα ζώδια.
    Θα διαπιστώσεις αυτό που σου είπα και νωρίτερα. Η αστρολογία είναι από μόνη της μια θρησκεία.

    Αν λοιπόν πιστεύεις και στα δύο, είτε δεν γνωρίζεις την προέλευση της αστρολογίας (που είναι και το πιθανότερο) είτε δεν γνωρίζεις την ίδια σου την θρησκεία (που παρατηρείται επίσης συχνά).