ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Σχεσεις ανδρων και γυναικων

    tzouv
    26.07.2005, 00:17
    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση να δω τι αποψη εχετε και εσεις αναμεσα στο θεμα εαν μπορει να υπαρξει φιλια αναμεσα σε εναν ανδρα και σε μια γυναικα.Ποσο δυσκολα η ευκολα ειναι να γινει αυτο.
    jorge
    26.07.2005, 00:28
    Προσωπικά μου έχει συμβεί πολλές φορές να νιώσω ειλικρινή φιλία με κοπέλα. Και ειλικρινά το χαίρομαι και το απολαμβάνω.

    Πιστεύω πως αν κυνηγάς μόνο το "κοκό" ή την επιβεβαίωση, χάνεις από το οπτικό σου πεδίο πολλά από τα υπόλοιπα χαρίσματα που έχει να σου δείξει το άλλο φύλο. Και το άλλο φύλο έχει πολλά που δεν έχουμε εμείς τα αγοράκια, πως να το κάνουμε...
    tzouv
    26.07.2005, 00:37
    Επειδη στην περιοχη που γυρναω και στο σχολειο σαν προεδρος επι χρονια εχω καποιο ονομα στην πιατσα κανω παρεα με παρα πολλα κοριτσια και επειδη μπορω με αυτες πολυ καλα να συνεννοηθω δενομαστε πολυ φιλικα αλλα αυτο μου δημιουργει ενα προβλημα στα κοριτσια που θελω να τα δω αλλιως γιατι γυριζουν και μου λενε ειμαστε φιλοι και τετοια....καταλαβαινεις...
    mirrors
    26.07.2005, 00:46
    Εγω παλι πιστευω οτι φιλια-και εννοω φιλια οχι παρεα-ειναι κατι εξαιρετικα σπανιο αναμεσα στα 2 φυλα.Και αυτο γιατι τα φιλικα συναισθηματα πολυ ευκολα μεταβαλλονται σε ερωτικα χωρις να υπαρχει τετοια προθεση!
    tzouv
    26.07.2005, 00:59
    Συμφωνω απολυτα πιστευω.Μου ετυχε τελευταια αλλα δεν τολμησα να το πω γιατι εαν δεν γινοταν τιποτα θα χαλουσε ισως μια πολυ καλη σχεση.
    mirrors
    26.07.2005, 12:05
    Οποτε αγαπητε μου tzouv αν το αντεχεις κανε παρεα μαζι της, αν οχι απομακρυνσου μεχρι να καταλαγιασουν τα αισθηματα σου και να μπορεις να τη δεις παλι φιλικα.
    giorgosparade
    28.07.2005, 15:39
    στην αρχή όλοι το πιστεύουν (ότι μπορει να υπάρξει "φιλία").Μετά δυστυχώς ή ευτυχώς απογοητεύονται!!
    Ania
    29.10.2005, 12:38
    pistevw oti den yparxei mono filia anamesa sta dio hyla.arga i grigora kapoios tha niwsei kati parapanw...mporei omws na yparksei pragmatiki agapi k afto synemagetai tin filia..
    melanie1325
    29.10.2005, 17:49
    Το έχω συζητήσει αρκετές φορές αυτό το θέμα με πολλά άτομα κ ιδού τα αποτελέσματα...σχεδόν όλοι οι άντρες που ρώτησα πιστεύουν πως δεν υπάρχει, ενώ στις γυναίκες οι απόψεις διήστανται!
    Προσωπικά πιστεύω πως, αν κ σπάνιο, μπορεί να υπάρξει πολύ καλή φιλία μεταξύ των 2 φύλων Έχω προσωπικό παράδειγμα άλλωστε
    Από την άλλη μπορεί κ μια σχέση που πάντα ήταν φιλική, να καταλήξει κάποτε σε ερωτική! Αυτό όμως δεν αναιρεί το ότι υπάρχει τελικά φιλία αντρών-γυναικών, σωστά?
    lianameladaki
    29.10.2005, 19:18
    εγω,παντως,οχι απλα κανω παρεα με πολλα αγορια αλλα και αισθανομαι πολυ δεμενη με αυτους γι'αυτο και το θεωρω πολυ φυσιολογικο να υπαρχει τετοια φιλια!!!!
    Red-Rose
    31.10.2005, 05:31
    αν το θέλουν πραγματικά μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία! εγώ πιο καλά συνεννοούμαι με αγόρια παρά με κορίτσια! και οι πιο πολλοί φίλοι μου είναι αγόρια. αν την πατήσεις μια - δυο φορές (που λέει ο λόγος μια δυό) μετά το γυρνάς! μέχρι τώρα μόνο με την κολλητή μου και τη συγκάτοικό μου άντε και κανα δυο άλλες κοπέλες έχω καλές σχέσεις, με τις άλλες βρήκα τον μπελά μου γιατί έτσι είναι οι γυναίκες, αχάριστες και άντε μην αρχίσω να κατεβάζω καντήλια!έτσι λοιπόν με τα αγόρια δεν υπάρχει φόβος ούτε να ζηλέψουν τη σχέση σου, ούτε να σε ζηλεύουν γιατί κάποια άτομα σε συμπαθούν και άλλα πολλά που έχουν δει τα ματάκια μου!
    dimitrapan
    31.10.2005, 11:18
    Δεν θεωρώ ότι η φιλία είναι θέμα φύλου. Νομίζω δηλαδή ότι μπορεί να υπάρξουν πραγματικές και δυνατές φιλίες τόσο μεταξύ ανθρώπων του ιδίου όσο και του διαφορετικού φύλου.

    Προσωπικά έχω πολλούς άντρες φίλους και δεν τους έχω δει ούτε μια στιγμή διαφορετικά... Πιστεύω εξάλλου πώς η έλξη ή υπάρχει από την αρχή ή δεν γεννιέται ποτέ! Σε αρκετές περιπτώσεις, βέβαια, μπορεί στο πίσω μέρος του μυαλού μας να υπάρχει και μια κρυφή σκέψη ή επιθυμία, αλλά νομίζω πώς αυτό το έχουμε καταλάβει από την πρώτη στιγμή, απλώς για κάποιον λόγο, δεν το παραδεχόμαστε ή δεν το εξωτερικεύουμε.

    Τέλος, θεωρώ ότι η φιλία με άτομο του αντίθετου φύλου, μπορεί να μας δώσει πολλά πράγματα, όπως τη διαφορετική άποψη και ματιά πάνω σε κάποια ζητήματα, που σίγουρα είναι πολύ χρήσιμη...
    Tipota
    31.10.2005, 12:31


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tipota στις 01-11-2005 15:43 ]
    patrol
    09.01.2006, 01:14
    sumfonooooooooooooooo
    ZOI
    09.01.2006, 01:43
    δεν υπαρχει!παρεα γινεται..φιλια ομως...μπααα....αμα ο αλλος ειναι φιλος σου γιατι να μην παει παραπερα και να χετε με ενα σμπαρο δυο τρυγονια?
    Other_side
    09.01.2006, 01:58
    Καλησπέρα,

    σχετικά με τη φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκα εγώ πάλι πιστεύω πως υπάρχει αν δεν υπάρχει έλξη ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ. Και βασικά έχω βιώσει την φιλία με αγόρια για τα οποία άρχισα να νοιώθω κάποια έλξη μετά απο κάποιο χρόνο μαζί σαν φίλοι. Μόλις μαθαίνεις τον άλλο καλύτερα και "δένεσαι" θες δε θες αρχίζεις και να τον βλέπεις αλλιώς όπως και να έχει. Αλλα και πάλι, έχω επίσης βιώσει την φιλία με ένα αγόρι με το οποίο ξέρω πως δεν πρόκειται να κάνω σχέση επειδή δεν είναι ο τύπος μου και το ίδιο κι εγώ για εκείνον. Εκεί μιλάμε είναι οι καλύτερες φιλίες, γιατί μπορείς να τον συμβουλέψεις σαν γυναίκα σε σχέσεις του και το ίδιο και αυτός για σένα. Καμιά φορά αξίζει περισσότερο η άποψη του αντίθετου φύλου μιας και γι'αυτό προβληματιζόμαστε διαρκώς -συχνά δηλαδή-.

    Οπότε ναι υπάρχει φιλία μεταξύ των φύλων αρκεί να μην υπάρχει έλξη έστω και σαν προοπτική -π.χ. ο φίλος μου είναι Ασιάτης οπότε αν και χρυσό παιδί δεν τραβάμε ο ένας τον άλλο ότι και να κάνουμε...
    neerie
    09.01.2006, 09:07
    Πίστευα και πιστεύω ότι πραγματική φιλία (και όχι απλά παρέα) είναι πολύ δύσκολο να υπάρξει μεταξύ ανδρών και γυναικών, κι αυτό γιατί τουλάχιστον ο ένας κάποια στιγμή θα δει τον άλλο διαφορετικά.

    Εάν αυτό το συναίσθημα ξεπεραστεί και γνωρίζουν και οι δυο ότι δεν πρόκειται να γίνει κάτι μεταξύ τους τότε μπορεί να υπάρξει... Μετά το συναίσθημα αυτό μπορεί να μετατραπεί σε αγάπη η οποία να μην εκδηλωθεί ποτέ ερωτικά, σεβόμενη πάντα τη θέση του άλλου και ότι δεν αξίζει να χαλάσει μια φιλία για ένα ερωτικό σκίρτημα...

    Και ναι, μιλάω εκ πείρας...


    houlina
    09.01.2006, 19:15
    εγώ πιστεύω είναι πιο εύκολο να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ ενός άντρα και μιας γυναίκας όταν δεν υπάρχει η ερωτική έλξη...
    thank
    09.01.2006, 19:30
    Μπορεί να υπάρξει. Φιλία νομίζω πως εννοούμε σχέση μη ερωτική. Ναι, σε πολλές περιπτώσεις (έστω στις περισσότερες) αν ψάξουμε (σε μικρό βάθος ή σε μεγάλο ..) όλο και κάποιο στοιχείο ερωτικής έλξης θα βρούμε. Αυτό όμως δεν ειναι κακό. Ειτε μετασχηματισθεί σε έρωτική σχέση, είτε αδρανοποιηθεί, ... σημασία έχει πως, αν και οι δύο επιλέξουν, μπορούν να έχουν σχέση μη ερωτική. Για έναν η για χίλιους λόγους, δεν έχει σημασία. Σημασία έχει - βλ. τοποθέτηση χόρχε κάπου στην αρχή, - να μπορείς να απολαμβάνεις αυτό που σου δίνει ο άλλος.

    Βέβαια σε ακραίες περιπτώσεις (ο ένας "γουστάρει" σαν τρελλός, θέλει συγκεκριμένα πράγματα και ο άλλος ειναι πιο χαλαρός ... κλπ) ε ναι καλό ειναι να μπαίνει κάποια στιγμή ένα όριο, ειδικά αν ο "χαλαρος" δεν προτίθεται με τίποτα να προχωρήσει παραπάνω. Α ναι, .. για το "μ' ένα σμπάρο - δυό τργόνια" που λέει η Ζωή, ... ναι μακάρι ... αλλά .. στην πράξη κολλάει πολλές φορές. (μπερδέματα κλπ).
    elenakielenio
    11.01.2006, 00:01
    ναι εγω πολλες φ ιλες που ειναι κοπελες και πολλους φιλους που ειναι αντρες και η φιλια μεταξοι αγοριων και κοριτσιον υπαρχει μερικες φορες ολα πανε καλα και μερικες οχι