ελληνική μουσική
    630 online   ·  210.848 μέλη
    christos86
    16.08.2005, 15:54
    Δεν βρήκα ένα θέμα να αναφέρεται στο συγκρότημα αυτό.
    Αλήθεια, ποιά η άποψή σας γι' αυτό το ξεχωριστό σχήμα
    με την "σκληρή" μουσική και τον "απαισιόδοξο" στίχο;

    AlienP
    16.08.2005, 17:14
    πολύ καλοί κι αγαπημένοι!

    Κάπου θα υπάρχουν άγγελοι
    Κάπου θα κρύβονται στη γη
    Κάποτε ήσαν άνθρωποι
    Ήσανε φίλοι και γνωστοί

    Σε μια ανυπόφορη γιορτή
    κάτω απο δυνατή βροχή

    Σε είδα σε ναυάγια
    εκεί που λιώναν μόνοι
    σαράντα άντρες ναυτικοί
    δεμένοι στο τιμόνι

    Σε μια ανυπόφορη γιορτή
    κάτω από δυνατή βροχή

    Πήρες μα κι έδωσες πνοή
    στην πιο θολή μου μνήμη
    τώρα μπορώ να θυμηθώ
    πού σε είχα ξαναδεί

    Σε είδα σ'άθλιους καιρούς
    να μας σκορπάει το χιόνι
    να μπουσουλάμε απ'το ποτό
    και μόνο να νυχτώνει

    Σε μια ανυπόφορη γιορτή
    κάτω από δυνατή βροχή

    Πήρες μα κι έδωσες πνοή
    στην πιο θολή μου μνήμη
    τώρα μπορώ να θυμηθώ
    πού σε είχα ξαναδεί

    Πήρες μα κι έδωσες πνοή
    στην πιο θολή μου μνήμη
    τώρα μπορώ να αφεθώ
    στης μοναξιάς τη δίνη

    Κάπου θα υπάρχουν άγγελοι
    Κάπου θα κρύβονται στη γη
    Κάποτε ήσαν άνθρωποι
    ήσανε φίλοι και γνωστοί

    DeLaSane
    16.08.2005, 18:55
    To agaphmeno mou elliniko sygkrothma! Apo stixourgikhs kai mousikhs apopsews einai apsogoi!
    christos86
    17.08.2005, 01:01
    Κάθε τι που ανασαίνει ζητάει να δοθεί
    ματώνει τα νύχια του, παλεύει με κτήνη
    είναι σπόρος που πέφτει σε άγονη γη
    κι όμως βγάζει φύλλα, ανθίζει, διψάει να ομορφύνει.

    Κι ας φυσάνε οι ανέμοι κι ας κυλάει η βροχή
    ας ρωτούνε τα ποτάμια κι ας πεθαίνουμε ξένοι
    κάθε τι που ανασαίνει τρυφερά νοσταλγεί
    μες στους πάγους της γης
    ένα γέλιο ζεστό σαν φωτιά αναμμένη...
    W4TT4N4B3
    17.08.2005, 04:43
    ωραιος ο 1ος δισκος αλλα μηπως η απαισιοδοξια και η ακατασχετη μελαγχολαγνεια φαινεται να βγαινει περισσοτορο επιτηδευμενα;
    antonLOrd
    17.08.2005, 16:15
    Εδώ η επίσημη ιστοσελίδα τους, η οποία οφείλω να ομολογήσω ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα....

    " Έχω καιρό να αφήσω το πνεύμα ελεύθερο για κοινωνικές συλλήψεις.. Σε πεθύμησα...."
    Νικόλαc ¶cιμοc




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: antonLOrd on 17-08-2005 16:17 ]
    Aiolos_m
    22.08.2005, 12:11
    Quote:

    Το μέλος W4TT4N4B3 στις 17-08-2005 στις 04:43 έγραψε:

    ωραιος ο 1ος δισκος αλλα μηπως η απαισιοδοξια και η ακατασχετη μελαγχολαγνεια φαινεται να βγαινει περισσοτορο επιτηδευμενα;





    Δεν νομίζω ότι μπορούμε να κατηγορήσουμε τα Κρίνα για κάτι τέτοιο. Η φράση "ακατάσχετη μελαγχολαγνεία" πέφτει λίγο βαριά στις πλάτες ενός συγκροτήματος που ξέρει να αντέχει στις δυσκολίες της σύγχρονης δισκογραφικής πραγματικότητας στην Ελλάδα μας. Είπες πως η απαισιοδοξία που βγάζουν σαν σχήμα είναι επιτηδευμένη. Ξέρεις κάποιον που δεν θέλει να πουλήσει; Γιατί όλό αυτό το μαύρο που εκκρίνεται από τους στίχους περισσότερη αποστροφή φέρνει στο ευρύ κοινό παρά πωλήσεις στην εταιρία. Εξάλλου ποιός άλλος καλλιτέχνης στις μέρες μας δημιουργεί με τόση αφοσίωση πάνω σε ένα συγκεκριμένο φάσμα συναισθημάτων; Δεν είναι όλα ώπα-ώπα, ούτε όλα καλά στη ζωή. Θα πεις, ούτε όλα μαύρα. Ναι, μα και η θλίψη χρειάζεται τον καλλιτέχνη της για να αναδειχθεί και να μην προσπερνάται. Από τους άλλους έχουμε χορτάσει στο σύχρονο ελληνικό τραγούδι.
    Εν κατακλείδι τώρα, τα Διάφανα Κρίνα πιστεύω πως είναι από τα λίγα σχήματα στην χώρα που εκπροσωπούν το είδος τους πιστά εξ απαλών ονύχων. Ίσως να μπορούμε να τους κατηγορήσουμε για τις πολύ μέτριες live εμφανίσεις στην επαρχία, αλλα όχι και για εμπορική σκοπιμότητα...
    Σχετικά τώρα με τον καλύτερο δίσκο, για μένα δεν είναι ο πρώτος αλλά ο "Κάτι σαράβαλες καρδιές", που συμμετέχει και σαν μέλος ο Παναγιώτης Μπερλής. Ίσως αυτός τελικά να έκανε τη διαφορά.



    Φιλικά



    επισυναπτόμενα: krina4.jpg 
    anezina
    26.08.2005, 15:58
    Για σταθειτε ρε παιδες μισο λεπτο...Εγω θεωρώ τα μελη του συγκροτηματος Διαφανα Κρινα αναξια του ταλεντου που τους χαριστηκε...Γιατι αν θες να λεγεσαι ευσυνήδειτος καλλιτέχνης εχεις χρεος να εκμεταλλευτεις τα θεια δωρα με το καλύτερο δυνατο τροπο. Γιατι δηλαδη πρεπει να υποδεικνύουν στον κοσμο μονο την μαυρη πλευρα?Πειτε μου ενα λογο να ακουσει κανεις το στιχο "κυριακη των Βαϊων ανιξιατικο βραδυ σου στελνω για την γιορτη σου καρτ ποσταλ απ'τον Αδη".Γιατι ρε φιλε ολα να ειναι ετσι?Γιατι να διδασκεις την πληρη απογοητευση σε ενα νεανικο κοινο που σε εκτιμα? Θα μου πειτε αυτο ειναι το στυλ του γκρουπ. Ωραια ποιος ο λογος τοτε να τους ακουσει καποιος? Τι θα του προσφέρουν?
    Aiolos_m
    26.08.2005, 18:33
    Όπως υπάρχουν καλλιτέχνες που αναδεικνύουν την όμορφη πλευρά της ζωής και της αγάπης, με όμορφο και αισιόδοξο στίχο, με μελωδίες ματζόρε που σκοπό έχουν συν τοις άλλοις να σου ανεβάσουν το κέφι και να σε κάνουν να δεις τον κόσμο πιο όμορφο, έτσι στην άλλη άκρη υπάρχουν και καλλιτέχνες όπως τα Διάφανα Κρίνα.
    Η μελαγχολία, η απαισιοδοξία, η λύπη, η πίκρα είναι συναισθήματα που καλώς ή κακώς (μάλλον το δεύτερο) υπάρχουν, και αφού υπάρχουν αποτελούν ερέθισμα για κάποιους καλλιτέχνες έτσι ώστε να ασχοληθούν μαζί τους και να τα καταγράψουν. Τα ίδια τα Κρίνα σε συνέντευξη που είχαν δώσει πριν από χρόνια σε μουσικό περιοδικό είχαν απαντήσει δια στόματος Παντελή Ροδόστογλου ότι "φυσικά και η ζωή δεν είναι μόνο πίκρα. Το μαγαλύτερο μέρος της είναι, αν όχι καλές, κανονικές στιγμές μη αρνητικά φορτισμένες. Απλώς εμείς διαλέγουμε να αναδείξουμε μέσα από τη μουσική μας τις λιγότερο φωτεινές".
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να στερήσουμε το δικαίωμα σε ένα συγκρότημα να εκφράζεται όπως θέλει, μόνο και μόνο επειδή δεν μας ανεβάζει το κέφι (ή δεν μας ψυχαγωγεί με τον τρόπο που άλλοι το κάνουν). Η μουσική, όπως και η ποίηση, αναδεικνύουν τις πλευρές της ζωής και των συναισθημάτων που έχει ο άνθρωπος μέσα του. Δε θα ήταν λίγο περίεργο αν η μουσική μας παρουσίαζε μόνο τα όμορφα πράγματα; Γιατί δεν κατηγορούμε με τον ίδιο σκεπτικισμό την Μαρία Πολυδούρη για τα γραμμένα της;
    Δεν ασπάζομαι τους χαρακτήρες, τη στάση ζωής και διάφορα άλλα πράγματα που δεν κατέχω σαν γνώση γι' αυτά τα παιδιά. Μου αρέσει η μουσική τους και τα τραγούδια τους έτσι όπως είναι και τους αναγνωρίζω το ότι είναι οι μοναδικοί στο είδος τους και δεν το έχουν αλλάξει μετά από τόσα χρόνια. Και το κοινό που τους εκτιμά, τους εκτιμά γι' αυτό που είναι, γι' αυτό το οποίο τους εκτίμησε. Γιατί δηλαδή ανάξια του ταλέντου που τους χρίστηκε; Πώς κατά την άποψή σου αναδεικνύεται ένα ταλέντο;
    Όποιος δεν τους εκτιμά και πιστεύει ότι δεν υπάρχει λόγος να τους ακούει, δεν το κάνει.
    Βέβαια...συζήτηση κάνουμε.

    Φιλικά
    anezina
    28.08.2005, 11:36
    Ναι αλλα μια μονοπλευρη παρουσιαση του κοσμου δεν ταιριαζει στο πολυπλευρισμό της μουσικής και κατα την αποψη μου τα Διαφανα Κρίνα με εναν ιδιατερα μονογνωτο τροπο παρουσιαζουν συνειδοποιημένα μονο τα ασχημα. Θεωρουν κουλτουρα αυτο που κανουν αλλά εμένα μου αφήνουν την εντυπωση του επιτιδευμενου. Και το "κακο" στην ολη ιστορια ειναι αυτα που αντιλαμβανεται το κοινο. Και το κοινο δεν νομιζω οτι χρειαζεται την απολυτη μαυριλα χωρις κανενα αισιοδοξο μήνυμα γιατι πολυ απλά εκει οδηγειται σε ενα τελμα χωρις εξοδο διαφυγης.Θα μου πειτε εδω οτι γινομαι υπερβολικη αλλά τα διαφανα κρινα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω θελουν να εκφρασουν καποια συναισθηματα ατερμονης θλιψης τα οποια περνουν και στο κοινο που πολλες φορες ειναι μαζοποιημενο και ευκολα παρασυρεται. Εδω εκφραζουμε αποψεις, φανταζομαι χωρις παρεξηγηση...
    Aiolos_m
    28.08.2005, 12:16
    Καταρχήν συμφωνώ στο γεγονός ότι παρουσιάζουν μονόπλευρα τα πράγματα, χωρίς να προσφέρουν έξοδο διαφυγής μέσω της μουσικής των. Το κοινό όμως έχει την δυνατότητα της επιλογής, μιας και τα Κρίνα δεν έχουν εξαπολύσει κανένα είδος διαφημιστικής προπαγάνδας έτσι ώστε να εγκλοβίσουν τις συνειδήσεις ακόμα και όσων δεν θέλουν να τους ακούσουν (αυτό που γίνεται καθημερινά στα ραδιόφωνα δηλαδή). Χαρακτηριστικό παράδειγμα είσαι εσύ και τόοοσοι άλλοι που δεν τους απασχόλησε καν το γεγονός της ύπαρξης αυτού του topic. Όποιος τους βρίσκει κουραστικούς πολύ εύκολα απαλλάσεται από τη μαυρίλα τους, ενώ αντίθετα όποιος τους θεωρεί αξιόλογους πρέπει να ψάξει κάπως περισσότερο για να μάθει τα στοιχειώδη.
    Τώρα όσον αφορά το κοινό που εύκολα παρασύρεται, πάντα υπήρχε ένα κοινό που παρασυρόταν από άλλα ερεθίσματα. Ακόμα και ανεξάρτητα της μουσικής. Δεν πιστεύω τώρα να θεωρούμε τα Κρίνα πηγή κακού και πληγή της κοινωνίας...είναι λίγο υπερβολικό...
    Μονόπλευρη σίγουρα είναι η μουσική τους. Θα ήταν βλακώδες να υποστηριχτεί ότι τους χαρακτηρίζει πολυμορφία, αν και ο τελευταός δίσκος τους- όπως έχεις ακούσει- παρουσιάζει κάποια λίγο καινούρια για τα Κρίνα μουσικά μονοπάτια αλλά ο στίχος παραμένει στα ίδια επίπεδα. Όμως είναι οι μοναδικοί που το κάνουν αυτό. Κι αν σταματήσουν καταργέιται αυτόματα η γενικότερη έννοια της πολυμορφίας στην ελληνική μουσική. Χωρίς αυτό να τους κάνει θεούς ή να υποννοεί ότι θα χαθούμε χωρίς αυτούς.

    Τσίμπα τώρα μια μπυρίτσα μιας και διεξάγεται όμορφα η κουβέντα μας...
    anezina
    28.08.2005, 20:57
    Θελω να ρωτησω κατι: Τι θετικο μπορει να σου προσφερει το ακουσμα ενος τραγουδιου των διαφανων κρινων? Συμφωνω στο οτι εχουν καλους κουλτουριαρικους στιχους και μια ταιριαστή μουσικη(αν και δεν τους θεωρω καλους μουσικους αλλα anyway...). Ειναι αυτα αρκετα για να εκθειασεις ενα συγκροτημα οπως εκαναν καποιοι φιλοι στο topic? Δεν νομιζω...Αν κατσεις να σκεφτεις πανω στους στιχους τους (που αυτος νομιζω πως ειναι ο στοχος του στιχου αλλιώς θα υπήρχε μονο μουσικη σε ενα τραγουδι) και καλα να εισαι θα θεωρησεις οτι ο κοσμος που ζεις ειναι ματαιος. Ετσι θα βρεθεις ή δυο βηματα εξω απο το Δαφνί ή με το ξυραφι στο χερι. Αυτος ειναι ο στοχος της μουσικής? Απο την αλλη ξερω οτι ειναι θεμα επιλογης του ακροατη αλλά εδω νομιζω οτι λεμε την γνωμη μας για το συγκροτημα...Ασχετα αν το επιδιωξαν ή οχι μοιραια υπαρχει ενα κοινο που τους ακουει...και σε αυτο το σημειο αναρωτιεμαι:τι του προσφερουν? Τελος αν σταματουσαν να υπαρχουν η θλιψη,η μιζερια,η ανεχεια μπορει ο κοσμος να εχανε την πολυμορφια του. Σιγουρα ομως θα ηταν καλυτερος... Αναλογο ειναι και το γεγονος της μη υπαρξης των Διαφανων Κρινων στο μουσικο στερεωμα...

    Μπυριτσες?
    Aiolos_m
    29.08.2005, 00:51
    Κάποιοι έχουν τα βιώματα, κάποιοι άλλοι το βλέπουν κι από τεχνικής απόψεως: καλός στίχος+καλή μουσική= καλό τραγούδι.
    ΜΑ απαισιόδοξο
    ΜΑ του θανατά
    ΜΑ για τους πονεμένους...

    Δηλαδή για πες μου, η Μαρία Πολυδούρη που η ποίησή της είναι σχεδόν αποκλειστικά για τους απογοητευμένους του έρωτα πιστεύεις ότι δεν έχει κάτι να προσφέρει; Και μην ακούσω ότι τα Κρίνα δεν έχουν μιλήσει και για έρωτα...

    "Η ανάσα σου ήταν η πρώτη μου πατρίδα
    κι η μυρωδιά σου ήταν ο πρώτος μου εθισμός"
    Δ.Κ

    Δεν αντιλέγω ότι είναι μια λίγο σκληρότερη προσέγγιση του έρωτα, μα για στεθείτε...

    "Ψυχή μου του άσωτου καημού παιδί, σαν ποιά προσμένεις
    γαλανή μέρα να διαβεί, μαζί της να σε πάρει;
    Κάτω απ' το φως δεν θα μπορείς τα όνειρα ν' ανασταίνεις,
    θα σβήσει η ωραία φλόγα σου και θα σου μείνει η χάρη"

    Μαρία Πολυδούρη

    Ε άμα αυτό δεν είναι το αντίστιχο των Δ.Κ στην ποίηση εγώ...θα πιω ουίσκυ

    Κι από την άλλη, ρωτάς τι σου προσφέρουν...
    Σε άλλους προσφέρει παρηγοριά το γεγονός ότι μπορούν να μεγαλοποιήσουν συναισθήματα όπως ο έρωτας ή η αγάπη και η έλλειψή της, βλέποντας ότι κάποιοι άλλοι το κάνουν σαν τέχνη. Ελπίζω να μην έχεις βρεθεί ποτέ στην θέση κάποιου που αναζητά απεγνωσμένα την αγάπη (και ούτε να βρεθείς)- όχι πως εγώ έχω άμεσα βρεθεί.

    Εβίβα κοπελιά
    anezina
    29.08.2005, 11:33
    Αν ολοι κοιταγαμε τα τραγουδια μονο από τεχνικης φυσεως τοτε θα προτιμουσαμε τα μαθηματικα. Στα τραγουδια δεν αναλυονται με τετραγωνη λογικη. Η Μαρια Πολυδουρη δεν αρκεστηκε μονο στο να εκφρασει την απογοητευση του ερωτα. Στο Ημερολογιο της αν ξερεις και πολύ περισσοτερο σε μια νουβελα που εγραψε ασκει εντονη κριτικη στην νοοτροπια και στο κλιμα της εποχης σαρκαζοντας τις συμβατικοτητες της. Επισης μην ξεχναμε ότι στα ποιηματα της εκφραζει και έναν προχωρημενο για την εποχη φιλελευθερισμο. Μιλα για τον ερωτα ο οποιος είναι εκ γενετης ένα θετικο συναισθημα. Μην πιανεσαι από δυο στιχους δες το πιο σφαιρικα το θεμα δες τον γενικοτερο υφος και μην ξεχνας ότι η Πολυδουρη εγραφε ποιηματα και όχι τραγουδια προς ψυχαγωγηση του κοινου. Είναι λαθος το να συγκρινουμε την ποιηση με τα τραγουδια καθως επισης είναι λαθος να συγκρινουμε ένα γλαφυρο υφος μιας ποιητριας στα πλαισια του νεορομαντισμου με την σκληροτητα των στιχων των Δ.Κ. Γιατι οι στιχοι των Δ.Κ αν τους μεταφρασεις σε εικονες είναι πραγματικα πολύ ωμοί, σκληροι και εν τελει αποκρουστικοι…
    Όταν εχεις χρονο κερναω μπυριτσες…


    Υ.Γ:οταν βρεθω σε μια τετοια θεση απελπισιας δεν θα ηθελα να ακουσω Δ.Κ οχι τιποτα αλλο αλλα για να μην με κλαινε οι δικοι μου τοσο νεα...
    Aiolos_m
    29.08.2005, 14:20
    Ένας άνθρωπος όταν βρίσκεται βουτηγμένος σε ένα πρόβλημα όλα τα βλέπει υπερβολικά. Τότε υπάρχουν διάφορες αντιδράσεις στις οποίες προβαίνει. Εσύ ίσως είσαι από αυτούς που έχουν τη νηφαλιότητα και την ωριμότητα να δουν λίγο πιο σφαιρικά τα πράγματα και να ρίξεις στο μηχάνημα έναν δίσκο της Τσανακλίδου και να ακούσεις η Φωφώ, ή τη Μαλάμω και τον ¶δωνη της Πρωτοψάλτη και αυτόματα να σου ανέβει το κέφι. Κάποιοι άλλοι δεν έχουν κέφι να ακούσουν τίποτα και τους βασανίζει κάθε νότα που θα ταξιδέψει στο χώρο, έτσι δεν είναι;
    Κάποιοι άλλοι αναζητούν παρηγοριά από κάποιον που τους νιώθει, που υπερβάλει μαζί τους, που δεν έχει καμιά όρεξη να ακούσει κεφάτα τραγουδάκια. Διαφωνείς; Δεν έχεις υπερβάλει ποτέ στη ζωή σου;
    Όσον αφορά τον συσχετισμό ποίησης και τραγουδοποιήας, έχω να πω ότι όντως δεν είναι το ίδιο πράγμα, απέχουν κάπως. Όμως δεν μπορείς να αρνηθείς ότι το ένα κινείται συναρτήσει του άλλου. Ο ποιητής, όπως και ο μουσικός (όπως και ο ζωγράφος) δημιουργεί πρώτα για τον αυτό του και αρκετά ύστερα για το κοινό. Θα πεις είναι και οι πωλήσεις. Όταν ο καλλιτέχνης δημιουργεί όπως προείπα, το αποτέλεσμα είναι έντεχνο. Όταν γίνεται το αντίθετο, δηλ ο καλλιτέχνης δημιουργεί πρώτα για το κοινό, μετά για την τσέπη του και μετά για τον εγωισμό του τότε δεν είναι καλλιτέχνης αλλά έμπορος, τουλάχιστον στην εποχή μας. Αν όμως στο έντεχνο τραγούδι γίνουν και πωλήσεις, ακόμα καλύτερα. Όλοι ευτυχισμένοι! Δεν μπορείς όμως να δεσμεύσεις έναν καλλιτέχνη με τα δεσμά του κοινού του, πόσο μάλλον όταν το κοινό τον έχει επιλέξει γι' αυτό που είναι. Εδώ τον καημένο τον Αγγελάκα του πετάξανε μπουκάλια στον Λυκαβηττό επειδή κόντεψε να αποκλίνει από το κοινό του λόγω της εταιρίας. Δεν τους δικαιολογώ όσους συμμετείχαν, εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. Όμως για φαντάσου... να σε απογοητεύσει η μεγάλη σου παρηγοριά υπό την παραπάνω έννοια...
    Αυτοί, αυτό ξέρουν να κάνουν και το κάνουν καλά χρόνια τώρα. Δεν είναι ούτε εξαίρετοι μουσικοί, ούτε ποιητές.

    Τώρα σχετικά με την Πολυδούρη, την θεωρώ ιδιάιτερα σκληρή και απαισιόδοξη ποιήτρια. Δεν καταπιάνομαι από δύο μεμονομένους στίχους της. Το γενικότερο ύφος της είναι τέτοιο. Παραθέτω ένα ακόμα χαρακτηριστικό της τετράστιχο:

    "Και τώρα, κλείστε ερμητικά τις θύρες. Τελειώσαν
    όλα. Να φύγουν κι οι στερνοί, να μείνω μοναχή μου.
    Όλα δικά μου ήταν εδώ μέσα κι όλα μου λείψαν
    κι έμεινε τόσο απίστευτα μοναχική η ψυχή μου."


    Εν πάσει περιπτώσει αν πιστεύεις ότι δεν έχεις τίποτα κοινό με το κοινό τους δεν μπορώ να σε πείσω για το αντίθετο. Κανείς δεν μπορεί και δεν πρέπει. Ο καθένας ξέρει μέσα του γιατί ακούει αυτά που ακούει. Μην στερείς το διακαίωμα σε κάποιους να συμπάσχουν με τον τρόπο που τους ταιριάζει, γιατί δεν είναι όλοι Αίολος και anezina...


    ¶σπρο πάτο μάτια μου
    anezina
    29.08.2005, 15:20
    Τα συγκεκριμενα ποιήματα αναφερονται στην αυτοκτονια του Καρυωτακη και στον επικειμενο θανατο της. Είναι δηλαδη αυτοβιογραφικα. Πηγαζουν από αληθινα γεγονοτα δεν είναι επιτιδευμενη παρουσιαση του κοσμου ως κατι ματαιο γιατι τυχαινει να το βλεπουμε ετσι εμεις εχοντας πιθανως παρει ορισμενες ουσιες. όταν εισαι βουτιγμενος σε ένα προβλημα δεν νομιζω ότι εχεις αναγκη την μουσικη καποιου που σου προσθετει και αλλα προβληματα...Συμφωνεις?Όσο για τον συσχετισμο της ποιησης με τα τραγουδια προς ψυχαγωγια του κοινου πιστευω ότι είναι δυο διαφορετικα παιδια με τους ιδιους γονεις. Ένα ποιημα δεν γραφεται με την προοπτικη να διαβαστει στο κοσμο αντιθετα ένα τραγουδι των Δ.Κ γραφεται με την προοπτικη να μπει σε ένα δισκο και να το ακουσει το κοινο. Όπως ειπες και εσυ οι ιδιοι ειπαν ότι εσκεμενα επιλεγουν να εκφρασουν την θλιβερη πλευρα τηης ζωης… Τελος θεωρω την Μαρια Πολυδουρη βαθια συναισθηματικη και όχι σκληρη και επιτιδευμενη ποιητρια...
    Aiolos_m
    29.08.2005, 19:06
    Δεν κατηγόρησα την Πολυδούρη για επιτηδευμένη ποίηση. Συμφωνώ απόλυτα με τους χαρακτιρισμούς σου σχετικά με την ποίησή της. Απλώς είπα ότι στα μάτια μου δείχνει μια αρκετά μεγάλη απαισιοδοξία. Δεν την εχω γνωρίσει προσωπικά(!), δεν έχω διαβάσει την βιογραφία της που προέκυψε από συλλογή στοιχείων μετά το θανατό της, δεν έχω ψάξει να δω σε ποιόν απευθύνονται και υπό ποιές συνθήκες τα έγραψε (φηματική, θάνατος του Καρυωτάκη και τα σχετικά). Πες μου όμως, το έχεις κάνει αυτό για τα Κρίνα; Τα παιδιά δόξα τω Θεώ ζουν και βασιλεύουνν και προφανές είναι ότι δεν κάθονται να αναλύσουν στον καθένα σχετικά με τα ειδικά ερεθίσματα που είχαν για να γράψουν το κάθε κομμάτι τους. Ξέρεις να μας πεις με σιγουριά ότι ο Παντελής Ροδόστογλου έγραψε την "Κυριακή των Βαϊων" γι'αυτόν και γι' αυτόν τον λόγο; Συγκρίνεις στοιχεία που αναλύονται από τον Απρίλιο του 1930 με τις νότες και τους στίχους 40 τραγουδιών (ούτε καν συζητημένα σε βάθος και διερευνητικότητα) των Διάφανων Κρίνων και περιμένεις να έχεις ξεκάθαρα αποτελέσματα (απευθύνομαι ειδικά στα ερεθίσματα) ;;; Είμαι σίγουρος ότι αν άκουγες τους παραπάνω στίχους με μια μουσική αντίστοιχης με αυτή που παίζουν τα Κρίνα θα σου δημιουργούσε τα ίδια συναισθήματα. Θα πεις, τα Κρίνα δεν είναι ποιητές. Φυσικά και όχι. Αλλά για σκέψου το.

    Ας κλείσουμε το θέμα με την Πολυδούρη, όχι γιατί δεν αξίζει, αλλά γιατί δεν είναι αυτό που πραγματευόμαστε στην παρούσα φάση.

    Αυτό που δεν θέλω να φανεί είναι ότι τους εκθειάζω σαν να ήταν τα παιδικά μου είδωλα. Δεν είναι και δεν είμαι φανατικός θαυμαστής τους. Απλώς ξαναλέω ότι τους αναγνωρίζω κάποια συγκεκριμένα πράγματα και έχω καταφέρει να ταξινομήσω τη μουσική τους ανάμεσα σε άλλων καλλιτεχνών (πχ δεν τους θεωρώ καλύτερους ούτε από τους Πυξ Λαξ, ούτε από τον Παπακωνσταντίνου-ερμηνευτικά- ούτε καν από τον Πασχαλίδη. Ας μου συγχωρεθεί η σύγκριση).

    Εκείνο που κατά βάση προσφέρουν τα Κρίνα είναι παρηγοριά σε κάποιους που μεγαλοποιούν και υπερβάλουν όπως ακριβώς εκείνοι. Με τον δικό τους τρόπο που είναι αναγνωρίσιμος εκεί που πρέπει κι εκεί που τον παίρνει (άλλοι που δεν υπερβάλουν ακούνε Τσανακλίδου και "βήμα βήμα"). Μα καλά, εσύ δεν έχεις υπερβάλει ποτέ στη ζωή σου; Δεν έχεις πει ποτέ πράγματα που όταν σκεφτείς να τους δοθείς, έχεις φάει τα μούτρα σου ή έχεις τρομάξει (με την έννοια: α...εγώ το είπα αυτό ...;Τι βλάκας);



    Aiolos_m
    29.08.2005, 19:27
    http://www.geocities.com/diafana_krina_gr/interviews/main.htm

    Ρίχτε μια ματιά.
    Jake
    31.08.2005, 21:42
    ρε παιδια τι λεμε τωρα;
    τα διαφανα κρινα ασχετοι κτλ;;;;;;;;;;;
    οι ανθρωποι ειναι ισως το μονο συγκροτημα στον ελληνικο χωρο που αρνηθηκε να υποκιψει στη ξεφτιλα των υπολοιπων του χωρου προς οφελος της εμπορικοτητας και του promotion!!!
    και που χαρασσει μια πορεια εντελως μοναχικη την οποια δειχνουν τα παιδια, με καθε νεα τους δουλεια, πως δεν προκειται να εγκαταλειψουν για το χατιρι κανενος...
    nightwalker
    31.08.2005, 22:12
    Quote:

    Το μέλος Jake στις 31-08-2005 στις 21:42 έγραψε:

    ρε παιδια τι λεμε τωρα;
    τα διαφανα κρινα ασχετοι κτλ;;;;;;;;;;;
    οι ανθρωποι ειναι ισως το μονο συγκροτημα στον ελληνικο χωρο που αρνηθηκε να υποκιψει στη ξεφτιλα των υπολοιπων του χωρου προς οφελος της εμπορικοτητας και του promotion!!!
    και που χαρασσει μια πορεια εντελως μοναχικη την οποια δειχνουν τα παιδια, με καθε νεα τους δουλεια, πως δεν προκειται να εγκαταλειψουν για το χατιρι κανενος...



    πολυ σωστα!