ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη
    gggpap
    08.09.2005, 00:27
    λοιπον εχω μερακι να μαθω πιανο.ξερω νοτες και κλασσικη κιθαρα επιπεδου τριτης ανωτερας.αυτο θα με διευκολυνει στο να μαθω πιανο πιο γρηγορα;θεληση και επιμονη υπαρχει και περισσευει.δεν περισευουν λεφτα ομως για ενα καλο πιανο.η clavinova για αρχη ειναι καλη επιλογη;
    steinway
    08.09.2005, 00:56
    Αγαπητέ μου gggpa,

    θα σου πω καθαρά τν προσωπική μου γνώμη. Λοιπόν, φέτος πήρα πτυχίο πιάνου.
    Απ'τα πρώτα μου κιόλας χρόνια πήρα κλασσικό πιάνο. Πιστεύω πως δεν αξίζει να δώσεις 1200 ευρώ να παρεις ένα clavinova. Αν πάλι η τσέπη δεν σηκώνειγιακλασσικό,γιατί δεν ψάχνεις μεταχειρισμένο. Καλύτερανα δώσεις παραπάνω χρήματα και να χεις φυσικό ήχο-αν σ ενδιαφέρει αυτό-.
    Ωστόσο, τα πλήκτρα του clavinova είναι πιο ελαφριά και δεν μπορείς να αποδώσεις ιδιαίτερα χρωματισμούς. Τώρα, η επιλογή είναι δική σου...!!
    piterpiano
    08.09.2005, 01:40
    και εγω πιστευω οτι θα επρεπε να κανεις καποιες οικονομιες και να αγορασεις ενα κλασσικο πιανο της ταξης των 2000-2500 ευρω(μεταχειρισμενο βεβαια).

    Ειναι καλυτερα και απο θεμα ηχου αλλα και touch..

    βεβαια το touch καπως διορθωνεται αφου οι περισοτερες κλαβινοβες εχουν ρυθμιση για το βαρος των πληκτρων..
    terezoulini
    08.09.2005, 10:32
    Συμφωνώ απόλυτα με τους steinway και piterpiano.Πιστεύω πως η κλαβινόβα θα σου είναι αρκετή και χρήσιμη μόνο για ελάχιστο χρονικό διάστημα.Όταν δηλαδή δε θα είναι απαραίτητοι ακόμα οι χρωματισμοί και οι δυναμικές.Μετά θα κλαις τα λεφτά σου..Όσο ανεβαίνεις επίπεδο θα βλέπεις οτι δε θα σε καλύπτει.Τα παραπάνω τα λέω όχι απο προσωπική εμπειρία αλλά απο φίλη που τελικά σε κάποια φάση αναγκάστηκε να πουλήσει την clavinοva και να αγοράσει πιάνο..Και όπως και να το κάνουμε,οι απομιμήσεις δεν είναι και τόσο..θελκτικό πράαγμα..Το αυθεντικό πιάνο έχει άλλη αίγλη..Σε ήχο και σε αίσθηση.Πάντως όσον αφορά στα χρήματα,πολύ σωστά μπορείς να δείς και μεταχειρισμένο πιάνο.Δεν είναι άσχημη ιδέα.Εγω η ίδια έχω ένα μεταχειρισμένο Rubinstein και δεν έχω απογοητευτεί.Ας σημειωθεί οτι προφανώς στα περισσότερα μεταχειρισμένα πιάνα το εξωτερικό είναι καινούργιο,σε περίπτωση που αναρωτιέσαι.Αλλά και πάλι δεν είμαι απολύτως σίγουρη..Ψάξε το αλλά θα σου πρότεινα να μην καταφύγεις στη λύση clavinova..


    DESPITE MY RAGE,IM STILL A RAT IN A CAGE..


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : terezoulini στις 08-09-2005 10:33 ]
    vouliakis
    08.09.2005, 11:31
    Προσωπικά, για αρχή, θα προτιμούσα κάποιο Clavinova (σειρά CLP) ή κάποιο Roland, από μια καινούργια ακουστική "κατσαρόλα" των 2000 - 4000 ευρώ.
    Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και τα καινούργια δεν έχουν καμιά σχέση με τα πρώτα ψηφιακά πιάνα (που εμφανίστηκαν πριν από 20 περίπου χρόνια).
    Το τουσέ είναι ικανοποιητικό (ρυθμίζεται στα "ακριβότερα" μοντέλα), το ίδιο και ο ήχος (αληθοφανείς ήχοι, μόνο στα πολύ φτηνά μοντέλα ίσως να μη σε ικανοποιήσουν οι ψηλές νότες).
    Το Clavinova είναι ένας ιδανικός "εξομοιωτής πιάνου" για αρχάριους (και όχι μόνο).
    Άσε που γλυτώνεις το κούρδισμα...

    Τώρα, αν βέβαια βρεις κάποιο καλό μεταχειρισμένο (υπολόγιζε γύρω στα 3000 ευρώ, για κάποιο ικανοποιητικό), καλό θα ήταν να το δει κάποιος ειδικός πριν το αγοράσεις.




    chatzi
    20.02.2006, 23:41
    Έχουν όλοι δίκιο, εγώ αγόρασα Clavinova και το μετάνιωσα. Βέβαια, μπορείς να μελετήσεις ότι ώρα θέλεις και να μην έχεις πρόβλημα. Μερικά πράγματα θέλουν θυσίες!
    SOKRATISKARAVIDAS
    21.02.2006, 11:41
    Εγω παντως εχω κλασσικο πιανο εδω και 20 χρονια,αλλα κατα καιρους ειχα κι εχω και digital-stage πιανα.Το κλασικο το εχω σπιτι μου και τα ψηφιακα για δουλειες.Με 1400 περιπου ευρω μπορεις να παρεις το Korg SP-500 με καλους ηχους και πολλες δυνατοτητες.Ισως κι ενα Kurzweill αν κι ακριβοτερα.Στα ιδια λεφτα βρισκεις και μεταχειρισμενο κλασσικο αλλα οχι καινουριο.
    DavidDT
    21.02.2006, 14:11
    Γειά σας παιδιά...
    Θα ήθελα ν'ακούσω την γνώμη σας σχετικά με το ίδιο θέμα,όμως όχι για το ίδιο άτομο...Η αδερφή μου ξεκίνησε πιάνο τον Σεπτέμβρη,και βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα...Είναι 11 ετών,και δεν είμαι σίγουρος αν συνεχίσει ώστε να της πάρουμε κλασικό πιάνο...Γιατί αν σταματήσει,θα είναι κρίμα να μας μείνει το πιάνο.Αρχικά εξασκείται στο Korg Pa-80 που έχω εγώ,όμως δεν έχει καμία σχέση το αρμόνιο με το πιάνο,και όταν πάει στο μάθημα δεν μπορεί να αποδώσει το ίδιο καλά αφού έχει μελετήσει στο αρμόνιο...Τι λέτε;
    Να της πάρουμε clavinova για αρχή και βλέπουμε; Ή να προτημήσουμε απο τώρα πιάνο;;;

    Κάθε άποψη θα με βοηθήσει.Επίσης αν ισχύουν οι παραπάνω απαντήσεις,πείτε το μου,γιατί δεν ξέρω τι να κάνω...

    Να 'στε καλά!!!
    antonLOrd
    22.02.2006, 14:42
    Quote:

    Το μέλος DavidDT στις 21-02-2006 στις 14:11 έγραψε:

    Γειά σας παιδιά...
    Θα ήθελα ν'ακούσω την γνώμη σας σχετικά με το ίδιο θέμα,όμως όχι για το ίδιο άτομο...Η αδερφή μου ξεκίνησε πιάνο τον Σεπτέμβρη,και βρίσκομαι στο ίδιο δίλημμα...Είναι 11 ετών,και δεν είμαι σίγουρος αν συνεχίσει ώστε να της πάρουμε κλασικό πιάνο...Γιατί αν σταματήσει,θα είναι κρίμα να μας μείνει το πιάνο.Αρχικά εξασκείται στο Korg Pa-80 που έχω εγώ,όμως δεν έχει καμία σχέση το αρμόνιο με το πιάνο,και όταν πάει στο μάθημα δεν μπορεί να αποδώσει το ίδιο καλά αφού έχει μελετήσει στο αρμόνιο...Τι λέτε;
    Να της πάρουμε clavinova για αρχή και βλέπουμε; Ή να προτημήσουμε απο τώρα πιάνο;;;

    Κάθε άποψη θα με βοηθήσει.Επίσης αν ισχύουν οι παραπάνω απαντήσεις,πείτε το μου,γιατί δεν ξέρω τι να κάνω...

    Να 'στε καλά!!!






    Βρε 'συ, πάρτε της ένα πιάνο κ αν σταματήσει....δώστο....σε ...μένα..
    Από τώρα πιάνο πιστεύω ότι πρέπει να πάρει.. Σε περίπτωση που σταματήσει(που δεν το βλέπω γιατί γουστάρει πολύ την μουσική....) όπως και να'χει ότι πάρει θα σου μείνει..Προτίμησε λοιπόν το πιάνο που είναι καλύτερο και που σίγουρα θα την "τραβήξει" περισσότερο...
    Jimy
    22.02.2006, 17:48
    Νομίζω για έναν αρχάριο το clavinnova είναι μια καλή λύση,το πτυχίο μου στο πιάνο το πήρα με αυτό και δεν με απογοήτευσε,εάν κάποιος πάει για σολίστας είτε άντρας είτε γυναίκα καλό θα ήταν να έχει ξύλινο και οχι ηλεκτρικό πιάνο,το touche αλλάζει δραματικά!Με ενοχλεί όμως που πολλοί παίρνουν ένα πιάνο και μάλιστα με ουρά ώς συνήθως και μετά καταλήγει για την τοποθέτηση κηροπηγείων και σερβίτσιων
    speedheel
    23.02.2006, 10:25
    tsekare k ta Kawai exoun to kallitero klavie sthn agora....K den to lew egw afto....mono
    nikosas
    18.04.2006, 16:07
    Διαθέτω μεταχειρισμένο πιάνο ενός έτους με εγγύηση και τις αποδείξεις αγοράς. Φεύγω για Γερμανία γι' αυτό το πουλάω. Είναι ένα πιάνο Clavinova CLP 120. Το πουλάω 1100 Ευρώ. Αν αποφασίσετε γι' αυτό το είδος στείλε μου e-mail.
    XrysaOikonomaki
    18.07.2006, 19:49
    Οι κιθαρίστες μαθαίνουν πλήκτρα πάρα πολύ γρήγορα. Είχα έναν μαθητή κιθαρίστα και το γύρισε στα πλήκτρα. Μέσα σε έξι μήνες, έπαιζε μινιμαλιστική μουσική. Ε, εντάξει, είχε και ταλέντο.

    Γενικά, αν δεν περισσεύουν χρήματα για ένα πολύ ακριβό πιάνο ή για ένα πολύ ακριβό synthesizer το καλύτερο που μπορεί να κάνει κανείς και να έχει το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα ώστε να μην υποφέρουν τα αυτιά του όταν παίζει είναι το εξής:

    1. Ένα μεταχειρισμένο πιάνο (προς θεού όχι ρώσικο!). Τα παλιά πιάνα είναι καλύτερα από τα φτηνά καινούρια. Φτηνό, θεωρείται ακόμα και αυτό που κάνει ένα εκατομύριο σε δραχμές. Τα πιάνα της αγοράς, είναι φτιαγμένα από συμπιεσμένο ροκανίδι. Αποτέλεσμα, θέλουν πολύ συχνό κούρδισμα, φθείρονται πάρα πολύ γρήγορα και άλλα πολλά που δεν πάει ο νους του ανθρώπου. Τα παλιά πιάνα, δεκαετίας, από σπίτι, είναι πολύ φθηνότερα, ενώ στην ουσία, η κατασκευή τους είναι σαφώς ανώτερη. Τα πιάνα δεν είναι σαν τους υπολογιστές. Όσο πιο παλιό, τόσο πιο καλό. Και αυτός που το πουλάει, συνήθως θέλει να το ξεφορτωθεί επειδή η κόρη ή ο γιος δεν ασχοληθήκανε τελικά και σηκώνει παζάρι.
    Δεν μιλάμε για πιάνα με κεριά επάνω, ούτε για πιάνα με κιτρινισμένα πλήκτρα.

    Αυτό που τσεκάρεις όταν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο πιάνο, είναι να μην είναι φθαρμένα τα τσοχάκια και να μην προεξέχουν πλήκτρα. Η τιμή πιάνου δεκαετίας είναι συνήθως γύρω στΑ 1500 ευρώ. Τα πιάνα δεν πεθαίνουν. Το δικό μου είναι μοντέλο του 1923΄και παίζει όπως έπαιζε μια ζωή κι ας έχει φάει την κακοποίηση της ζωής του. Ούτε καν έχουν κιτρινήσει τα πλήκτρα!

    2. Αν δεν υπάρχουν 1500 ευρώ για ξόδεμα, και δεν είσαστε σίγουροι ότι αξίζει η αγορά ενός πιάνου, τότε ένα casio αρμόνιο είναι η λύση. Έχουν πολύ καλύτερο ήχο από τα yamaha γιατί έχουν διαφορετική βάση. Και η τιμή; 300 ευρώ.
    nkoumo
    04.09.2006, 21:00
    Eχω ανοιξει το θεμα "προλαβαινει 35ρης να μαθει πιανο?" και τελικα με πεισατε. Θελω να ρωτησω αν και το εχουν ρωτησει και άλλοι για αγορα μεταξυ κανονικου πιανου και clavinova. Εχετε υποψην όμως τα εξης: ειμαι άσχετος αυτη την στιγμη με το πιανο, δεν παω για διπλωμα πιανου, θα μου άρεσε οταν μαθω να παιζω να αλλαξω ήχο οργανου, ΔΕΝ θελω να ξεκουφανω τους απο κατω και τους διπλα, η μεταφορα και διαφορα άλλα midi και νοτες απο Η/Υ μαλλον θα βοηθήσουν. Προσωπικα κλίνω προς clavinova clp 230.Το έχω βρει 1600ε. Θα ήθελα γνωμες απο φίλους ή φίλες που έχουν πειρα στη σειρα clavinova clp να μου πουν τις αποψεις τους. Φυσικα θελω και την γνωμη των "πιανιστων"
    Thanks
    Tziamourani
    16.09.2006, 17:42
    Και εγώ clavinova εχω και πρέπει να σου πω πως το έχω μετανιώσει.....ΟΜΩΣ αν δεν είχα θα είχα ξεκουφάνει τους γείτονες. Με έχει βολέψει πολύ στην μελέτη...και μερικές φορές μελετάω πολύ πολύ αργά για φαντάσου να ακούγεται το κλασικό πιάνο μεσα στα μαύρα μεσάνυχτα......!!!!

    Όλοι έχουν δίκιο για τη σειρά clavinova...!!!

    Ελένη