ελληνική μουσική
    448 online   ·  210.844 μέλη

    Τα Τραγούδια του φετινού καλοκαιριού!

    jorge
    18.08.2003, 12:03
    Σιγά σιγά όλοι γυρίζουμε από τις όμορφες παραλίες (ή τα ήσυχα βουνά) και ακόμα ηχεί στα αυτιά μας ο ήχος της θάλασσας ή το κελάηδημα των πουλιών, αλλά και η μουσική από κάποιο τραγούδι, σωστά; Ποιά είναι λοιπόν τα τραγούδια τα οποία θα ακούτε στο μέλλον και θα τα συνδέετε με το φετινό καλοκαίρι;
    Kotsiraki
    19.08.2003, 00:27
    "Καλοκαιρινά ραντεβού"

    "Αν μου τηλεφωνούσες"

    και το πάντα διαχρονικό τραγούδι :
    "Κρουαζιέρα θα σε πάω
    γιατί σε νοιάζομαι και σ' αγαπάω..."
    Augerinos
    19.08.2003, 04:19
    "Στο νησί τις γαλάζιες νύχτες..." Ατλαντίς - Ξύλινα Σπαθιά!
    (Από πριν το άκουγα συνέχεια αλλά έτυχε να το βάζουν αρκετά συχνά και στις καφετέριες που σύχναζα )
    και ίσως.. "Wake me up inside, wake me up inside..save me.." Evanesence - Bring me to life.. και αυτό το άκουγα αρκετά συχνά..και δεν θα πάψω να το ακούω για αρκετό καιρό!
    Επιστροφή στα βάσανα...
    emmanouelageorgitsopoulou
    19.08.2003, 22:29
    "Καλοκαιρινά ραντεβού"
    "Μόνος μου"
    "Πες μου γιατί"
    "Βring me to life"
    "Προσκυνητής"
    και το διαχρονικότατο "Καλοκαιρινές διακοπές,για πάνταααααα"!

    Τα παραπάνω τραγούδια θα μου θυμίζουν τις ανεπανάληπτες διακοπές μου στην Πάρο.......

    Φιλιά!!!
    Kotsiraki
    20.08.2003, 00:04
    Πολύ Πάρος παίχτηκε και φέτος! Ωραία πράγματα!!!!!

    Δυστυχώς όμως διακοπές τέλος. Και του χρόνου να ειμαστε καλά να ξαναπάμε!!

    Θα προσθέσω κι εγώ το "Καλοκαιρινές διακοπές" στη λίστα!

    Πάρος 2003 for ever!
    dinaki13b
    21.08.2003, 19:37
    "Κρουαζιέρα θα σε πάω γιατί σε νοιάζομαι και σ'αγαπάω, Μύκονο και Σαντορίνη σαν ερωτευμένοι πιγκουίνοι!"
    Μου θυμίζει την υπέροχη Σαντορίνη (ίσως το ωραιότερο μέρος του κόσμου), καλως ήρθατε παιδιά άντε και του χρόνου να πάμε διακοπές με το καλό!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: dinaki13b στις 21-08-2003 19:38 ]
    jorge
    21.08.2003, 21:22
    Καλώς σε βρήκαμε dinaki13b!

    Πάντως, δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ κάθε μέρα άκουγα τουλάχιστον 10-15 φορές τραγούδια της... Κοκκίνου (είμαι πολύ ευτυχισμένος πλέον που έμαθα ποιά είναι!). Σε όσα campings πήγα (και ήταν πολλά) άκουγα 'Μωρό μου sorry' από το πρωί μέχρι το βράδυ, είτε από CD, είτε από πιτσιρίκια που το τραγουδούσαν

    Είναι αυτό που λέμε... φυτευτή
    Giorgos
    22.08.2003, 00:35
    "Αυτή που περνάει" του Φοίβου Δεληβοριά, γιατί θύμισε, με ύφος ρετρό αλλά συνάμα δροσερό, τον τρόπο που ένας άντρας θα έπρεπε να φλερτάρει μια άγνωστη κοπέλα στις μέρες μας, χωρίς να γίνεται χυδαίος ούτε όμως και ντεμοντέ.
    Witchking
    22.08.2003, 06:40
    Dyo tragoudia 8a mou 8umizoun apo edw kai pera to fetino kalokairi, de 8a grapsw omws titlo alla tous stixous pou m'antiproswpeuoun:

    1) Den ksanakanw fylakh...me ton Kapetanakh...

    2) Eida ton kosmo na gkremizetai mprosta mou....
    emmanouelageorgitsopoulou
    23.08.2003, 12:10
    Στα τραγούδια του φετινού καλοκαιριού πρέπει να προσθέσω άλλο ένα διαχρονικό τραγούδι : "Λιωμένο παγωτό"!!!

    Αντε, καλό χειμώνα να έχουμε!
    jorge
    23.08.2003, 13:12
    Επίσης, πέρα τα τραγούδια της "φυτευτής", με αρκετή συχνότητα άκουγα ένα νέο κομμάτι του Βαρδή και του Ρέμου ("Μη ρωτάς να σου πω" πρέπει να λέγεται), τα "Καλοκαιρινά Ραντεβού" βέβαια (ίσα με 200 φορές μπορώ να πω, αλλά δεν με χάλασε), ενώ αυτά που ξεχώρισα ήταν το "Μόνος Μου" και το "Πες Μου Γιατί".

    Τουλάχιστον τα φετινά καλοκαιρινά τραγούδια, τα οποία αναγκάζεσαι και τα ακους μια και είσαι συνήθως σε νησιά με κόσμο κλπ, πιστεύω πως ήταν καλύτερα από τα αντίστοιχα περσινά και προπέρσινα...
    Augerinos
    23.08.2003, 17:05
    Το ντουέτο Βαρδή-Ρέμου που αναφέρεις Jorge είναι καταπληκτικο! Λέγεται "Θέλω να μάθω" (συγνώμη για τη διόρθωση ) και ανήκει στο δίσκο του Αντώνη Βαρδή "Ό,τι έχω στο χαρίζω". Επίσης ο Αντώνης Ρέμος συμμετέχει σε άλλο ένα τραγούδι του δίσκου, το "Ούτε ένα Βλέμμα"

    Μπρος στα μάτια μου περνάνε...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Augerinos στις 23-08-2003 17:17 ]
    Anonymous
    02.11.2003, 17:25
    Πιστεύως ότι αύτο το καλοκαίρι άνηκε στη μουσική!!!!
    Αν εξερέσεις τα ελληνικά.... Και τα ξένα εξή σου ωραία ήταν όπως
    1)scandalous
    2)summer Jam 2003
    3)comme si comme sa

    Είναι αρκετά αλλά και τα ελληνικά δεν πάνε πίσω
    Υπάρχουν πολλές επιτιχίες όπως
    1)Αν μου τηλεφωνούσες
    2)μόνος μυ
    3)αλλα τραγούδια του ρέμου
    4)Εμαθα να ζω χωρίς εσένα
    Και πολλά αλλα τραγούδια
    Αυτά είχα να πω....