ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Βοήθεια για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας!...

    SweetChild
    26.04.2006, 02:33
    Χαιρετώ το φόρουμ...
    Χρειάζομαι επιγόντως βοήθεια για να διαλέξω μάρκα κιθάρας. Θέλω να είναι καταρχήν γύρω στα 250-300 €. Δεν διαθέτω παραπάνω κ νομίζω ότι δεν χρειάζονται για μια αρχάρια..
    Έχω κάνει 3 μήνες ωδείο. Έχω δει κάτι σχέδια που με ξετρέλαναν αλλά δεν ξέρω ποιές είναι καλές για τα 'λεφτά' τους.. Γνώμες για τις : ESP LTD, Squier DLX kai Squier ShowMaster?

    Τι πρέπει να προσέξω πριν αγοράσω μια κιθάρα? Εννοώ απο μαγνήτες και διάφορα τέτοια. Να σημειώσω ότι ακούω Ροκ περισσότερο αλλα μου αρέσει αρκετά και η Μέταλ.
    Αλλά την κιθάρα θα την χρησιμοποιώ στα Ροκ τραγούδια.

    nefos
    26.04.2006, 06:21


    @ Κάνοντας μια αναζήτηση στο forum βρήκα κάποια παλιότερα topics που ίσως σε βοηθήσουν.
    Πάτα τα links λοιπόν και καλή τύχη.

    Κιθάρες κιθάρες και κιθάρες

    Η καλύτερη ηλεκτρική κιθάρα

    Αγορά κιθάρας
    SweetChild
    26.04.2006, 13:12
    Ευχαριστώ Nefos, αλλα αυτά τα topics που μου δωσες δεν αναφέρουν για κιθάρες με 250-300 €. Είναι όλες για πάνω από 700. Απλά ζητώ μια καλή κιθάρα για τα λεφτά αυτά. Απ 'ότι γνώμες έχω πάρει οι Squier πρέπει να είναι οι καλύτερες, έτσι?
    Επίσης μια γνώμη για τις κιθάρες που ανέφερα παραπάνω..

    tzouv
    26.04.2006, 15:03
    Οι squier ειναι οι φτηνες κιθαρες που βγαζει οι fender.Για τα λεφτα που δινεις ειναι μια καλη επιλογη.Εχω παιξει για λιγο με τετοια κιθαρα και μου αρεσε η δυναμικη της.Πολλες καλες ειναι και οι ESP αλλα κοιταξε εαν εχουν μαγνητες Seymour Duncan.Εαν εχει πανω τετοιους μαγνητες στην συνιστω γιατι και με τετοια επαιζα ενα καιρο(εχει ενας φιλος) και ειναι απο τους πιο Hard μαγνητες της αγορας.Παντως με τα λεφτα αυτα που διαθετεις νομιζω οτι θα εχει τους Seymour duncan series στην esp που ειναι ψιλοαπομιμηση...Τωρα η επιλογη δικη σου
    SweetChild
    27.04.2006, 02:11
    Πολύ καλή η βοήθεια σου Tzouv. Σε ευχαριστώ πολύ..
    SweetChild
    27.04.2006, 20:52
    ...Κανείς άλλος επί του θέματος?
    SOKRATISKARAVIDAS
    28.04.2006, 10:21
    Πηγαινε στο:musicstorekoeln.de και δες στην κατηγορια electric quitars την μαρκα Jack & Danny νομιζω.Ειναι πολυ ωραιες κιθαρες απο 140 εως 240 ευρω και τα εξοδα αποστολης(απο την Κολωνια)ειναι μονο 25 ευρω.Σε συμβουλευω να παραγγειλεις επισης και μια θηκη,αρκετες χορδες και μια βαση να την στηριζεις.Ειναι πολυ φθηνοτερες απο οποιοδηποτε μαγαζι στην Ελλαδα κι αν δε σου κανει την γυριζεις πισω.Εγω θα κανω συντομα μια μεγαλη παραγγελια απο εκει,μεταξυ των οποιων και μια τετοια κιθαρα.
    Καλη τυχη....Σωκρατης
    odis13
    04.05.2006, 15:25
    Αν δεν έχεις ήδη αγοράσει κιθάρα, σου συνιστό να κοιτάξεις τις Cort.Είναι πολύ φθηνές και για τα λεφτά τους οι καλύτερες.Αν είσαι από Θεσσαλονίκη πήγαινε πλατεία Ναβαρίνου στο μαγαζί Τσελιος και θα καταλάβεις γιατί τις συνιστώ.