ελληνική μουσική
    530 online   ·  210.840 μέλη
    antreas_dr
    13.07.2006, 16:05
    Πολύ 'ομορφη βραδιά!

    ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ
    Που οι ΤΟΤΟ είναι εξαιτερικοί παίκτες.... έπαθα πλάκα με τη τεχνική τους.
    Που οι Socrates ήταν όπως πάντα καταπληκτικοι... (Μπράβο Μακη....)
    Που βρηκα καλή θέση να κάτσω.
    Που βρήκα πολλούς φίλους και γνωστους που είχα να δω καιρο.
    Που έχει μεγάλο parking.

    ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ
    Που βάλανε το μπαρ μεσ΄τη μέση του διαδρόμου
    Που στο τέλος ή έξοδος ήταν ανάμεσα απο τις κονσόλες...
    Που υπήρχε μισή 'ωρα κενό αναμεσα στα δυο group.

    jorge
    13.07.2006, 16:30
    Ούτε κι εμένα μου αρέσανε οι Socrates, αλλά το ήξερα από πριν. Σέβομαι την ιστορία τους, τη διαδρομή τους, την αξία τους, αλλά γκρουπ με "ακατέργαστη" φωνή ποτέ δεν άκουγα.
    Pisces
    13.07.2006, 16:33
    Το μέλος jorge στις 13-07-2006 στις 16:30 έγραψε...
    Παράθεση:

    Ούτε κι εμένα μου αρέσανε οι Socrates, αλλά το ήξερα από πριν. Σέβομαι την ιστορία τους, τη διαδρομή τους, την αξία τους, αλλά γκρουπ με "ακατέργαστη" φωνή ποτέ δεν άκουγα.



    Haha!! Σας το πα!! Υπήρχαν και αλλοι που συμμεριζονται τη γνωμη μου!!
    elpis27
    13.07.2006, 17:49
    Πολύ όμορφη η χθεσινή βραδυά...

    Η μουσική των Socrates μου αρέσει και μου αρέσει πολύ το παίξιμο του Σπάθα επικεντρώθηκα εκεί και δεν με ενόχλησε η φωνή... εξάλλου τα καϋμένα τα αυτάκια μας έχουν ταλαιπωρηθεί από πολύ χειρότερους σημερινούς τραγουδιστές που τραγουδούν τα μπλιάχ σημερινά τραγούδια.Τουλάχιστον εδώ ακούγαμε και Μουσική...
    Η κα Παναγιώτου εκπληκτική!

    Τι να πω για Toto...
    Ένιωθα πολύ τυχερή που τους έβλεπα live καταπληκτικό παίξιμο και φυσικά δέσιμο!!! Απλά τέλειοι!!






    Pisces
    13.07.2006, 21:27
    Όντως καταπληκτική η βραδια (προσεξε κανεις την πανσεληνο?).

    Εκει που συγκινήθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ήταν στο τέλος!! Οσο κι αν σας φαινεται αστείο, θα παθαινα καταθλιψη αν δεν ακουγα το Africa, κοντεψα να σκασω από την αγωνία μου βλεποντας οτι η συναυλία εφτασε στο τέλος και το Africa δεν είχε ακουστει!!...και βεβαια αυτοί saved the best for last!!! Ανατριχιασα που το ακουσα!! Πηρα και την αδερφη μου στο κινητό να το ακουσει κι αυτή!!! Αυτό μου ζητησε μονο, να ακουσει τουλαχιστον ζωντανά το Africa!!

    jorge
    13.07.2006, 21:36
    Το είπαν φανταστικά το Africa όντως... ταξίδι πίσω στο χρόνο ήταν αυτή η συναυλία. Pisces & Elpis ήσασταν αρένα;
    Pisces
    13.07.2006, 21:47
    Εγώ ζηλεψα ενα ζευγαρι με το παιδι τους που καθοταν στο γρασιδι, και τρυπωσα με μια φιλη και τελικά καθισαμε και μεις εκει, αριστερα από την αρενα (κατι πηγαν να πουν οι σικιουριταδες αλλα τους παρακαλεσα να μας αφησουν...). Δεν ειχαμε βεβαια ολοκληρη εικόνα της σκηνής, αλλα παλι βλεπαμε κι ακουγαμε μια χαρα (διπλά στο ηχειο ειμασταν!!) τον κιθαρίστα, μπασιστα και ντραμερ!. Δυστυχώς τον πληκτρα δεν εβλεπα (τον ειδα στο τελος! ο Γκαντι ζει!!)...Κατευχαριστήθηκα όμως να τον ακουω!!! Εσύ φανταζομαι στην αρενα θα ήσουν... αν ναι, ησουν μπροστα? Μηπως εβγαλες τιποτα καλες φωτογραφίες?
    jorge
    13.07.2006, 22:04
    Σε λίγο έρχονται οι πρώτες
    jorge
    13.07.2006, 22:15




























    επισυναπτόμενα: Img_4776.jpg Img_4742.jpg Image1.jpg Img_4792.jpg Img_4744.jpg Img_4741.jpg Img_4773.jpg Img_4808.jpg Img_4807.jpg 
    Pisces
    13.07.2006, 23:09
    Να σαι καλα!!! Πολύ καλες!!Ευχαριστουμε!!!!
    CHE
    14.07.2006, 11:50
    Τα τραγούδια των Socrates τα βρίσκω παντελώς αδιάφορα και, κατά τη γνώμη μου, πάσχουν από έλλειψη σταθερής δομής και μελωδίας που θα βοηθούσε τον κόσμο να τα θυμάται.
    Έχω την εντύπωση ότι τα τραγούδια τους είναι περισσότερο μια επίδειξη των ικανοτήτων τους ως οργανοπαίχτες μουσικούς παρά ως δημιουργούς-συνθέτες.
    Απολαύσαμε τα εκπληκτικά κιθαριστικά σόλο του Σπάθα που επιβεβαίωσε τη φήμη του ως ο κορυφαίος έλληνας κιθαρίστας αλλά από κει και πέρα το σόλο στα ντραμς ήταν πάρα πολύ καλό αλλά και από ένα σημείο και μετά παρατράβηξε.
    Ο δε Τουρκογιώργης είχε μια έφεση στο να κλωτσάει αριστερά και δεξιά (αναρωτιέμαι, έχει δει τον εαυτό του πως κάνει πάνω στη σκηνή?).
    Η Παναγιώτου ήταν πολύ ζωηρή, ωραία κίνηση, ωραία φωνή (είτε πρώτη είτε δεύτερη) και η παρουσία της ήταν κάτι σαν τα μπαχαρικά στη μαγειρική.
    Σε γενικές γραμμές ακούσαμε μετριότατα τραγούδια από πολύ καλούς μουσικούς.

    Και πάμε τώρα στους Toto. Οι Toto είναι μια περίεργη περίπτωση συγκροτήματος. Μιλάμε για μουσικούς από τους κορυφαίους στον κόσμο και από τους πλέον περιζήτητους για ηχογραφήσεις.
    Στη συναυλία τους (που οφείλω να πω πως είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ, που δεν το περίμενα αν αναλογιστεί κανείς ότι την ίδια μέρα γινόταν η συναυλία των Roxy Music, του Iggy Pop κ.α.) οι Toto έκαναν επίδειξη των αναμφισβήτητων ικανοτήτων τους.
    Ο πληκτράς έκανε... παπάδες με τα χέρια του αν και, και σ’ αυτή την περίπτωση, πέρασε κανά 15λεπτο που έπαιζε μόνος του και μάλλον παραήταν πολύ. Τουλάχιστον ο κόσμος ενθουσιάστηκε με την τεχνική του. Ο Porcaro έκανε θαύματα με τις άκρες των δακτύλων του στην κιθάρα. Εκπληκτικός κιθαρίστας αλλά και πολύ καλός στα λόγια μιας και αυτός ήταν που μιλούσε με τον κόσμο και εξέφρασε τον θαυμασμό του για τη χώρα μας.

    Το ρεπερτόριο των Toto ήταν πάνω-κάτω το αναμενόμενο αν και τελικά δεν ακούσαμε ούτε το ‘‘Georgy Porgy'', ούτε το ‘‘Stranger In Town''.
    Όμως, είπανε το ‘‘Endless'' από το δίσκο ‘‘Isolation’’ κι αυτό ήταν μια ευχάριστη έκπληξη δεδομένου ότι δεν το παίζουν συχνά αν και κατά τη γνώμη μου είναι ένα πολύ καλό τραγούδι.
    Επίσης, ‘‘υποβίβασαν’’ το Hold The Line αφού το χώσανε κάπου στη μέση του προγράμματος και χωρίς να παρεκκλίνουν από την εκτέλεση του δίσκου, ενώ προσωπικά έχω βιώσει στο παρελθόν την Live εμπειρία του τραγουδιού σε μία 10λεπτη εκτέλεση άκρως απογειωτική! Δυστυχώς δεν επανέλαβαν το ίδιο στην Αθήνα.

    Ο τραγουδιστής τους ήταν σε πολύ καλή φόρμα -τον έχω πετύχει στο παρελθόν σε χειρότερη κατάσταση- και αξιόπιστος. Το Africa ειδικά, αν και τραγούδησε μόνο στο ρεφρέν, το είπε τέλεια. Το κουπλέ του Africa το τραγούδησε ο πληκτράς ο οποίος μάλλον τα καταφέρνει καλύτερα στα keyboards απ’ ότι στο μικρόφωνο, αφού η φωνή του ήταν flat. Ευτυχώς που στο ρεφρέν μπήκε ο Bobby και απογείωσε το κοινό. Το τέλος, που οι μουσικοί αποχωρούσαν ένας-ένας υπό τους ήχους του Africa, ήταν πολύ καλό.
    Ακούσαμε και το Rosanna, και το "I Want Hold You Back" και όλα τα καλούδια πλην αυτών που ανέφερα παραπάνω.
    Περάσαμε καλά, διασκεδάσαμε, συγκινήθηκαμε ακούγοντας ζωντανά τα τραγούδια με τα οποία μεγαλώσαμε. Κατά έναν μαγικό τρόπο αυτά τα κομμάτια δεν μεταφέρουν μόνο ήχους και νότες αλλά και την νοσταλγία μιας ολόκληρης εποχής.
    Άλλωστε τότε που είχαν βγει αυτά τα τραγούδια δεν υπήρχε ελεύθερη ραδιοφωνία. Περιμέναμε να έρθουν τα μεσάνυχτα μπας και τ’ ακούσουμε από κανέναν πειρατικό σταθμό στα FM. Τι ξενύχτια κάναμε τότε...
    jorge
    14.07.2006, 12:32
    Έβγαλα ένα μικρό βίντεο (3.3MB, 12 δευτερόλεπτα) από το ρεφραίν του Africa. Όποιος το θέλει ας αφήσει το email του !
    Pisces
    14.07.2006, 12:35
    Το μέλος CHE στις 14-07-2006 στις 11:50 έγραψε...
    Παράθεση:

    Τα τραγούδια των Socrates τα βρίσκω παντελώς αδιάφορα και, κατά τη γνώμη μου, πάσχουν από έλλειψη σταθερής δομής και μελωδίας που θα βοηθούσε τον κόσμο να τα θυμάται.
    Έχω την εντύπωση ότι τα τραγούδια τους είναι περισσότερο μια επίδειξη των ικανοτήτων τους ως οργανοπαίχτες μουσικούς παρά ως δημιουργούς-συνθέτες.
    Απολαύσαμε τα εκπληκτικά κιθαριστικά σόλο του Σπάθα που επιβεβαίωσε τη φήμη του ως ο κορυφαίος έλληνας κιθαρίστας αλλά από κει και πέρα το σόλο στα ντραμς ήταν πάρα πολύ καλό αλλά και από ένα σημείο και μετά παρατράβηξε.
    Ο δε Τουρκογιώργης είχε μια έφεση στο να κλωτσάει αριστερά και δεξιά (αναρωτιέμαι, έχει δει τον εαυτό του πως κάνει πάνω στη σκηνή?).
    Η Παναγιώτου ήταν πολύ ζωηρή, ωραία κίνηση, ωραία φωνή (είτε πρώτη είτε δεύτερη) και η παρουσία της ήταν κάτι σαν τα μπαχαρικά στη μαγειρική.
    Σε γενικές γραμμές ακούσαμε μετριότατα τραγούδια από πολύ καλούς μουσικούς.

    Και πάμε τώρα στους Toto. Οι Toto είναι μια περίεργη περίπτωση συγκροτήματος. Μιλάμε για μουσικούς από τους κορυφαίους στον κόσμο και από τους πλέον περιζήτητους για ηχογραφήσεις.
    Στη συναυλία τους (που οφείλω να πω πως είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ, που δεν το περίμενα αν αναλογιστεί κανείς ότι την ίδια μέρα γινόταν η συναυλία των Roxy Music, του Iggy Pop κ.α.) οι Toto έκαναν επίδειξη των αναμφισβήτητων ικανοτήτων τους.
    Ο πληκτράς έκανε... παπάδες με τα χέρια του αν και, και σ’ αυτή την περίπτωση, πέρασε κανά 15λεπτο που έπαιζε μόνος του και μάλλον παραήταν πολύ. Τουλάχιστον ο κόσμος ενθουσιάστηκε με την τεχνική του. Ο Porcaro έκανε θαύματα με τις άκρες των δακτύλων του στην κιθάρα. Εκπληκτικός κιθαρίστας αλλά και πολύ καλός στα λόγια μιας και αυτός ήταν που μιλούσε με τον κόσμο και εξέφρασε τον θαυμασμό του για τη χώρα μας.

    Το ρεπερτόριο των Toto ήταν πάνω-κάτω το αναμενόμενο αν και τελικά δεν ακούσαμε ούτε το ‘‘Georgy Porgy'', ούτε το ‘‘Stranger In Town''.
    Όμως, είπανε το ‘‘Endless'' από το δίσκο ‘‘Isolation’’ κι αυτό ήταν μια ευχάριστη έκπληξη δεδομένου ότι δεν το παίζουν συχνά αν και κατά τη γνώμη μου είναι ένα πολύ καλό τραγούδι.
    Επίσης, ‘‘υποβίβασαν’’ το Hold The Line αφού το χώσανε κάπου στη μέση του προγράμματος και χωρίς να παρεκκλίνουν από την εκτέλεση του δίσκου, ενώ προσωπικά έχω βιώσει στο παρελθόν την Live εμπειρία του τραγουδιού σε μία 10λεπτη εκτέλεση άκρως απογειωτική! Δυστυχώς δεν επανέλαβαν το ίδιο στην Αθήνα.

    Ο τραγουδιστής τους ήταν σε πολύ καλή φόρμα -τον έχω πετύχει στο παρελθόν σε χειρότερη κατάσταση- και αξιόπιστος. Το Africa ειδικά, αν και τραγούδησε μόνο στο ρεφρέν, το είπε τέλεια. Το κουπλέ του Africa το τραγούδησε ο πληκτράς ο οποίος μάλλον τα καταφέρνει καλύτερα στα keyboards απ’ ότι στο μικρόφωνο, αφού η φωνή του ήταν flat. Ευτυχώς που στο ρεφρέν μπήκε ο Bobby και απογείωσε το κοινό. Το τέλος, που οι μουσικοί αποχωρούσαν ένας-ένας υπό τους ήχους του Africa, ήταν πολύ καλό.
    Ακούσαμε και το Rosanna, και το "I Want Hold You Back" και όλα τα καλούδια πλην αυτών που ανέφερα παραπάνω.
    Περάσαμε καλά, διασκεδάσαμε, συγκινήθηκαμε ακούγοντας ζωντανά τα τραγούδια με τα οποία μεγαλώσαμε. Κατά έναν μαγικό τρόπο αυτά τα κομμάτια δεν μεταφέρουν μόνο ήχους και νότες αλλά και την νοσταλγία μιας ολόκληρης εποχής.
    Άλλωστε τότε που είχαν βγει αυτά τα τραγούδια δεν υπήρχε ελεύθερη ραδιοφωνία. Περιμέναμε να έρθουν τα μεσάνυχτα μπας και τ’ ακούσουμε από κανέναν πειρατικό σταθμό στα FM. Τι ξενύχτια κάναμε τότε...




    Συμφωνώ μαζι σου σχεδον 100% στα παραπάνω που αναφερεσαι. Μάλιστα συζητάγαμε χτες με εναν φιλο μου ποσο καλος μουσικός ειναι ο Σπαθας και οτι χαραμίζεται με το συγκρότημα αυτο.

    Οσο για τους ΤΟΤΟ και γω θα ηθελα να ακουγα τις πιο γνωστες τους επιτυχίες ολοκληρες, και οχι σαν medley (μου φάνηκε οτι απλά ηθελαν να τα "ξεπετάξουν"). Το πρωτο κομματι που επαιξαν από το νέο τους δισκο μου αρεσε. Πολύ ατμοσφαιρικό και ταυτοχρονα ειχε τον ηχο των ΤΟΤΟ.

    Το "Hold you back" σου αρεσε όπως το διασκευασαν? Εμενα οχι. Αυτο που λατρευω από αυτό το κομματι (το κοριτσικο, οπως είπαν) είναι το θεματακι στο πιανο καθώς και το θεματακι που παιζουν τα εγχορδα με το σόλο της κιθάρας στο μέσο του κομματιου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 14-07-2006 12:52 ]


    Pisces
    14.07.2006, 12:42
    Το μέλος jorge στις 14-07-2006 στις 12:32 έγραψε...
    Παράθεση:

    Έβγαλα ένα μικρό βίντεο (3.3MB, 12 δευτερόλεπτα) από το ρεφραίν του Africa. Όποιος το θέλει ας αφήσει το email του !



    Εννοείται οτι θέλω το βιντεακι!!! Πώς να σου δωσω το email mou? Απλα το γραφω εδώ στο παραθυρο? Ή πρεπει να το γραψω στο προφιλ μου?
    jorge
    14.07.2006, 13:12
    Ερχεται !
    elpis27
    14.07.2006, 13:13
    jorge ευχαριστούμε πολυ για τις φωτογραφίες!!!
    Εγώ καθόμουν κερκίδα, καλά ήταν κι εκεί...

    CHE θα συμφωνήσω κι εγώ απόλυτα με τα σχόλια σου σχετικά με τους Toto.
    Μας αιφνιδίασαν με to hold the line πραγματικά ήταν σαν να ήθελαν να το ξεπετάξουν... Δεν το περίμενα, πίστευα ότι μία τόσο μεγάλη επιτυχία θα είχε καλύτερη θέση στο πρόγραμμα.
    Ας είναι όμως... προσωπικά ευχαριστήθηκα πολύ το Rosanna ήταν ολόκληρο και χορταστικότατο στα 6,30 λεπτά!
    CHE
    14.07.2006, 18:21
    Έχω κι εγώ τέσσερα βιντεάκια!
    1. Το HOLD THE LINE από το σόλο της κιθάρας μέχρι το τέλος
    2. Το ROSANNA ένα κουπλέ και ρεφρέν
    3. Το AFRICA από την αρχή μέχρι και το πρώτο ρεφρέν
    4. Και πάλι από το AFRICA το τέλος (εκεί που φεύγουν οι μουσικοί) αλλά χωρίς τα τελευταία 5 δευτερόλεπτα.

    Τα βιντεάκια είναι από την ψηφιακή μου φωτογραφική μηχανή. Εκτός αυτών, όπως είπα και σε παλιότερο ποστ, έχω σε mp3 την 10λεπτη Live εκτέλεση του ''HOLD THE LINE'' καθώς και την 8λεπτη Live εκτέλεση του ROSANNA! (με την υποσημείωση ότι στο HOLD THE LINE δεν τραγουδάει ο Bobby αλλά συμμετέχει μία μαύρη με εκπληκτική φωνή και με τη συμμετοχή του κοινού!).
    CHE
    16.07.2006, 20:33
    Σε αποκλειστική προσφορά για τα μέλη του Musicheaven ιδού το λινκ όπου μπορείτε να κατεβάσετε το HOLD THE LINE των Toto σε live εκτέλεση των 10' λεπτών!
    http://www.sendspace.com/file/tg2xax

    Καλή ακρόαση!
    jorge
    16.07.2006, 20:35
    Το έβαλα να κατεβάζει Che, να 'σαι καλά!
    jorge
    17.07.2006, 20:22
    Che το έχω βάλει στο repeat από τις 19.30