ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.851 μέλη

    Αγορά κιθάρας από το Internet

    odis13
    13.06.2006, 17:25
    Πολλοι θα έχετε παρατηρήσει,πως στο εξωτερικό οι κιθάρες είναι πολύ φθηνότερες από εδώ.Ειδικά στα μαγαζιά στο Internet βρίσκεις συχνά το ίδιο όργανο στη μισή τιμή από ότι στην Ελλάδα.Πιστέυετε ότι αξίζει το ρίσκο να αγοράσεις κιθάρα από το Internet λόγω της τιμής;Οι τιμές είναι δελεαστικές αλλά πρέπει να έχεις και κάποιου είδους εγγύηση ότι η κιθάρα θα φτάσει στα χέρια σου σε άριστη κατάσταση.
    Αντε λοιπόν ,πείτε τη γνώμη σας!
    dimdag
    14.06.2006, 12:01
    γεια σου φιλε ODIS! λοιπον οταν ηταν να αλλαξω την πρωτη μου αθλια κιθαρα μια stagg που οταν σηκωνες χορδη ξεκουρδιζονταν ολες αρχισα να ψαχνω στην ελλαδα και σε διαφορα καταστηματα για καποια καλυτερη! εχω κολλημα απο μικρος με τις gibson και συγκεκριμενα με τις sg (λογο toni iommi black sabbath) λοιπον απογοητευτικα! μας πιανουν τον κολ.... κανονικα και με τα δυο χερια ( αν ειχαν και τριτο θα το χρησιμοποιουσαν και αυτο να εισαι σιγουρος εγω ειμαι) λοιπον μετα απο παροτρηνσει μιας φιλης μου η οποια αγοραζει πραγματα απο εξω λογο του οτι μεγαλωσε εκει αρχισαμε να ψαχνουμε στο internet! λοιπον επειδη ισως να σε κουρασα πηρα το ρισκο! πλεον εχω μια gibson sg platinum αμερικανικη κοστους στην ελλαδα οταν ειχα ρωτησει 1500 με 1700 euro ετσι μου ειχαν πει ουτε αυτοι ηξεραν ( μαλλον ψαχναν και το τριτο χερι που ελεγα παραπανω). εγω την πηρα 830 συν τα μεταφορικα 40 euro!! μερες παραδοσης ηταν γυρω στις 10! η κιθαρα ηρθε αψογη! αψογη και απο συσκευασια και απο κατασταση! ααα απο αγγλια την εφερα! οποτε η επιλογη ειναι δικη σου! αν θελεις να ρωτησεις τιποτα περισσοτερο εδω ειμαστε!
    faltsoo
    14.06.2006, 13:01
    www.Thomann.de


    και καθαρισες ....
    εχω παρει 5 κιθαρες απο αυτους και ηταν ολα αψογα.
    αποστολη σε 8-10 μερες .
    μονο κοιτα οτι παραγγελνεις να το εχουν σε στοck, το γραφει διπλα.





    odis13
    14.06.2006, 15:03
    Να σας πώ την αλήθεια, έχω βρεί μια Gibson SG Menace μόνο 800 δολλάρια.Κελεπούρι!
    tolaruba
    20.06.2006, 15:15
    Το μέλος faltsoo στις 14-06-2006 στις 13:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    www.Thomann.de


    και καθαρισες ....
    εχω παρει 5 κιθαρες απο αυτους και ηταν ολα αψογα.
    αποστολη σε 8-10 μερες .
    μονο κοιτα οτι παραγγελνεις να το εχουν σε στοck, το γραφει διπλα.







    επειδη ψαχνω για μια..τελευταια πρεπει να ειναι ενδιαφερον...ελα ομως που δε μου ανοιγει με τιποτα ησελιδα!!
    stuff
    20.06.2006, 15:39
    Καλες οι αγορες παιδια μεσω ιντερνετ,αλλα προσοχη στις πιστωτικες σας καρτες
    (οσοι χρησιμοποιειτε)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 20-06-2006 15:40 ]


    antreas_dr
    20.06.2006, 16:13
    Το μέλος faltsoo στις 14-06-2006 στις 13:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    www.Thomann.de


    και καθαρισες ....
    εχω παρει 5 κιθαρες απο αυτους και ηταν ολα αψογα.
    αποστολη σε 8-10 μερες .
    μονο κοιτα οτι παραγγελνεις να το εχουν σε στοck, το γραφει διπλα.








    Συμφωνώ!
    Εχω πάρει και εγώ και αρκετοι φίλοι και γνωστοί απο αυτο το site!
    όλοι εχουν μείνει απόλυτα ικανοποιημένοι
    Rasmio
    21.06.2006, 00:51
    σκεφτομαι να παρω και εγω μεσω internet...
    faltsoo πόσο πληρώνεις για μεταφορικά?

    12:51 is the time my voice
    Found the words i sought...
    Is it this stage I want?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Rasmio στις 21-06-2006 00:51 ]


    kadmilos
    27.06.2006, 14:53
    υπαρχει περιπτωση να αγορασεις με αντικαταβολη και οχι με πιστωτικη?
    Παιδια ας βοηθησει καποιος που εχει αγορασει ηδη απο το ιντερνετ.
    ageras
    27.06.2006, 14:59
    Άν δεν κάνω λάθος μπορείς.όταν πια φτάσεις στην διαδικασία πληρωμής,σου δίνει επιλογές.Δεν είναι ακριβώς αντικαταβολή,απλά καταθέτεις τα χρήματα σ'ένα λογαριασμό που σου δίνει το site (αναφέρομαι στο Thomann) και επειτα σου στέλνουν αυτό που έχεις παραγγείλει.όσο για τα ελληνικά site έχω πάρει αρκετά από το μουσικόραμα και τα πλήρωσα με αντικαταβολή.
    Har--rY
    27.06.2006, 18:21
    Ρε παιδιά, δεν είναι λίγο ρίσκο η αγορά οποιουδήποτε οργάνου απο το ίντερνετ? Το λέω αυτό, όχι τόσο απο οικονομικής πλευράς ή αν θα πάρεις το όργανο εντάξει, αλλά γιατί πιστεύω ότι ο οργανοπαίχτης πρέπει να παίξει το όργανο για να δεί αν "κάθεται" στο χέρι του. Ιδιαίτερα στις κιθάρες που η κάθε μια μπορεί να διαφέρει απο την άλλη ανεξάρτητα απο το αν είναι ίδια μάρκα μοντέλο κλπ. Τι λέτε;
    dimko
    27.06.2006, 18:59
    Το μέλος kadmilos στις 27-06-2006 στις 14:53 έγραψε...
    Παράθεση:

    υπαρχει περιπτωση να αγορασεις με αντικαταβολη και οχι με πιστωτικη?
    Παιδια ας βοηθησει καποιος που εχει αγορασει ηδη απο το ιντερνετ.



    Γενικά ναι. Αλλά επειδή στη χώρα μας παρατηρήθηκε το φαινόμενο να επιστρέφουν τα εμπορεύματα χωρίς να παραληφθούν το είχαν κόψει για κάποιο διάστημα. Δεν ξέρω αν τώρα το έχουν επαναφέρει. Σίγουρα με έμβασμα και πιστωτική.

    Συμφωνώ κι εγώ για Thomann, έχω αγοράσει, είναι αξιόπιστος. Έχει και Έλληνα υπάλληλο, κάποιον Αγγελόπουλο. Μεταφορικά 20 ευρώπουλα.

    Πάντως να ξέρετε ότι ορισμένα πράματα μπορείς να τα πάρεις και εδώ σε ανταγωνίσιμη τιμή, αν τα παζαρέψεις, και ειδικά αν δώσεις ντούκου τα λεφτά που θα έδινες στο Thomann.
    cobain
    06.07.2006, 19:10
    file egw prosopika exw agorash , wsos afora enggyish ktl kononika me apodeiksoula kai ta panta alla egw menw eksoteriko
    twr
    12.07.2006, 16:14
    ...Πάντως εγώ δε θα έπαιρνα τέτοιο ρίσκο... Κι αν δε στη φέρουν την κιθάρα... Τζάμπα τα λεφτα...Και πες ότι στη φέρνουν... έχεις δώσει τον αριθμό της΄πιστωτικής σου κάρτας... και που ξέρεις τι π..... μπορεί να σου κάνουν αυτοί με την κάρτα... Μεγάλο ρίσκο..!!
    nikos_f3n
    20.07.2006, 10:38
    To Thomann εχει επιλογη cash on delivery(αντικαταβολη). Παντως δεν πρεπει να φοβαται κανεις να αγορασει απο το ιντερνετ. Υπαρχουν site που ειναι αξιοπιστα και ξερουμε ποια ειναι. Μαλλον πρεπει να φοβαστε του δικους μας κλεφτες. Οταν ειχα παρει δορυφορικο για ελευθερα καναλια πληρωσα 400 ευρω. Αργοτερα καταλαβα οτι αν το ειχα παραγγειλει απο το ιντερνετ θα μου ειχε βγει 100 ευρω ολο το σετ. Αν θελετε να προστατεψετε την τσεπη σας τοτε internet shopping

    Appetite for Destruction

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikos_f3n στις 20-07-2006 10:42 ]


    dimdag
    20.07.2006, 13:26
    mazi soy eimai nikosf3
    georgea
    18.09.2006, 11:15
    Το μέλος faltsoo στις 14-06-2006 στις 13:01 έγραψε...
    Παράθεση:

    www.Thomann.de


    και καθαρισες ....
    εχω παρει 5 κιθαρες απο αυτους και ηταν ολα αψογα.
    αποστολη σε 8-10 μερες .
    μονο κοιτα οτι παραγγελνεις να το εχουν σε στοck, το γραφει διπλα.




    Δεν ξέρω για τις κιθάρες άλλα επειδή ψάχνω να αγοράσω το podxt live της line6 πήρα τηλ. στον thomman και μίλησα με τον Έλληνα πωλητή. 509€ με τα μεταφορικά από εκεί. 527€ από τον Νάκα. (Μην σχολιάσετε παρακαλώ είναι ο μόνος αντιπρώσοπος). 550€ από τον zosef (Νάκας και zosef Θεσσαλονίκη). Και λέω...σιγά την διαφορά 20€. Ψάχνοντας που λέτε βρήκα ένα παλικάρι (19χρονο) που αγόρασε μια κιθάρα από τον Thomann. Και την αγόρασε διότι ο θείος του έχει αγοράσει πολλά όργανα από εκεί και είναι στις κιθάρες από ότι κατάλαβα φτηνά. Του έρχετε που λέτε το όργανο και τάσταρε..................... Παίρνει τηλέφωνο στο Thomann και του λένε ότι θα του την αλλάξουν αρκεί ένας τεχνικός κιθάρας να κάνει δήλωση ότι όντως ταστάρει. (Εγώ στη θέση του θα έπερνα το πρώτο αεροπλάνο και θα πήγαινα να τους την βαρέσω στο κεφάλι.) Πάει που λέτε στον Τσέλιο για να την δει και τι κάνει το άτομο???? του τρίβει τα τάστα.... σε καινούργια κιθάρα, αν έχει τον Θεό του. Και φυσικά μετά του λέει ότι δεν υπογράφει τέτοιο χαρτί. Με λίγα λόγια θέλω να πω πως συμφέρει κάποιες φορές να αγοράσεις από έξω αλλά άμα σου κάτσει στραβή άντε βγάλε άκρη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ageras στις 18-09-2006 11:18 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : georgea στις 18-09-2006 11:22 ]


    SOKRATISKARAVIDAS
    19.09.2006, 12:46
    Εχω κανει πανω απο 10 παραγγελιες τους τελευταιους 2 μηνες απο Γερμανια και ειμαι απολυτως ικανοποιημενος.οσοι νομιζουν οτι μπορουν να βρουν στο Μουσικοραμα κατι αντιστοιχο,ειναι βαθια νυχτωμενοι.Απλα πατε και τσεκαρετε τιμες........τεραστιες διαφορες παιδια.Δεν ξαναπαιρνω,ουτε χορδες πλεον απο Ελλαδα................μεχρι να γινουμε Ευρωπη και να παψουν καποιοι να τα "κονομανε" εις βαρος μας.
    DavidDT
    19.09.2006, 13:35
    Εγώ πάντως υποστηρίζω τις αγορές μέσω διαδυκτίου...Έχω αγοράσει το KORG pa-80 αντί για 2500€ στα 1500€ απο το Βέλγιο.Μπαίνοντας στο www.keyboardshop.gr,στο κάτω μέρος της σελίδας υπάρχουν άλλα 9-10 καταστήματα που συνεργάζονται,και εκτός απο πλήκτρα μπορεί κάποιος να βρει οτιδήποτε θέλει σε πολύ χαμηλή τιμή σε σχέση με την Ελλάδα.Εγώ πλήρωσα μέσω πιστωτικής και δεν προέκυψε κανένα πρόβλημα. Το όργανο ήρθε άθικτο και μέσα σε 5 μέρες μέσω courier.
    vasilis23
    19.09.2006, 15:17
    Εγω λεω.....να πουλησω μια στο ιντερνετ.....οχι να αγορασω...!!!