ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.833 μέλη

    Ανακοινώθηκε η υπερπαραγωγή του «Οδυσσέα»

    penelope241
    26.10.2006, 08:29
    Η απόφαση για τη παραγωγή της θεματικής συνέχειας της επικής ταινίας της Warner Bros. «Τροία» με θέμα τη ζωή του «Οδυσσέα» μετά από εξαιρετικά κρίσιμες πολύμηνες διαπραγματεύσεις επιτέλους ανακοινώθηκε στην ιστοσελίδα της Αγγλικής εταιρίας παραγωγής Unizarre International με την οποία έχει και υπογραφεί και σχετική συμφωνία από τον Ελληνοαυστραλό σεναριογράφο Σπύρο Καγκάδη.

    Συγκεκριμένα στη λιτή ανακοίνωση στην ιστοσελίδας της διεθνής κινηματογραφικής εταιρίας Unizarre International ανακοινώνεται:

    « ‘Οδυσσέας’ - Μια συγκλονιστική επική ταινία βασισμένη στις περιπέτειες και τα ταξίδια του Οδυσσέα στα χρόνια που ακολούθησαν τους πολέμους για την κατάκτηση της Τροίας. Η υπόθεση της ταινίας είναι παρμένη από μια πρωτότυπη ιστορία του ξακουστού αρθρογράφου και σεναριογράφου Σπύρου Καγκάδη και υπόσχεται ότι θα αποτελέσει μια τεράστια παραγωγή τα γυρίσματα της οποίας προγραμματίζονται για το 2008. Το ενδιαφέρον τους για την κύρια αυτή παραγωγή της Unizarre έχουν εκδηλώσει μέχρι στιγμής κινηματογραφικές εταιρίες κολοσσοί όπως η Warner Bros στις ΗΠΑ.»

    http://www.unizarre.com/page2.html

    Πρέπει να σημειωθεί πως η παραγωγή της ταινίας του Σπύρου Καγκάδη που μετονομάστηκε πρόσφατα από «Οδύσσεια» σε «Οδυσσέας» ότι βρίσκεται ακόμα στο στάδιο σχεδιασμού της που σημαίνει για όλους τους ενδιαφερόμενους πως ρόλοι ηθοποιών, χορηγών, μελών παραγωγής, τόποι παραγωγής και υποψήφιων επενδυτών στα κέρδη της ταινίας ότι βρίσκονται ακόμα στο ελπιδοφόρο καθεστώς της διερεύνησης από τους Άγγλους παραγωγούς.

    Ακόμα, ο Ελληνοαυστραλός σεναριογράφος της ταινίας Σπύρος Καγκάδης επιβεβαιώνει τη συμφωνία παραχώρησης του σεναρίου του στην επίσημη ιστοσελίδα του όπου είναι γραμμένο ότι: «Το σενάριο της υπερπαραγωγής «Οδυσσέας» - Έχοντας γράψει το προσχέδιο (first draft) του σεναρίου της ταινίας «Οδυσσέας» που όπως με ενημέρωσε η υπεύθυνη τύπου της Warner Bros. προαπαιτείται να τα γυριστεί μια νέα ταινία στην Κεφαλονιά και την Ιθάκη συμμάχησα με τους καταξιωμένους Άγγλους σεναριογράφους Tim Francis και David Bowles για τη συγγραφή του τελικού (final draft) σεναρίου υποβολής μας.

    http://www.lordoftheworld.com/arhontastoukosmou/dimosiazoi.html

    Όποιοι υποψήφιοι επενδυτές επιθυμούν να συμμετάσχουν στην υπερπαραγωγή του «Οδυσσέα» παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με το φιλέλληνα Πρόεδρο της Universal International κ. David Bowles τα στοιχεία επικοινωνίας του οποίου είναι γραμμένα στην επίσημη ιστοσελίδα της Αγγλικής κινηματογραφικής εταιρίας Unizarre International (Unizarre.com)

    http://www.unizarre.com

    http://users.netmatters.co.uk/unizarre/davidbowlesPR/

    Να αναμένετε όλοι στο μέλλον περισσότερες επίσημες πληροφορίες και ανακοινώσεις για τη μεγαλειώδη αυτή πρωτοβουλία διεθνής προβολής της Ελληνικής ιστορίας του σεναριογράφου Σπύρου Καγκάδη που στέφεται συνεχώς με θεαματική επιτυχία.




    επισυναπτόμενα: oars.jpg 
    XeniaRodo
    26.10.2006, 09:36
    Tην Tροία ακόμα δεν την έχω δει...

    ωραία, αν γίνει γύρισμα στην Kεφαλονιά θα έχει περισσότερη πλάκα από του Kορέλι λόγω κουστουμιών.... θα βγάλουμε και κάννα φράγκο πάλι
    dimitrapan
    26.10.2006, 12:00
    Παράθεση:

    Το μέλος penelope241 στις 26-10-2006 στις 08:29 έγραψε...
    Όποιοι υποψήφιοι επενδυτές επιθυμούν να συμμετάσχουν στην υπερπαραγωγή του «Οδυσσέα» παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με το φιλέλληνα Πρόεδρο της Universal International κ. David Bowles τα στοιχεία επικοινωνίας του οποίου είναι γραμμένα στην επίσημη ιστοσελίδα της Αγγλικής κινηματογραφικής εταιρίας Unizarre International (Unizarre.com)


    Μια ερώτηση: Έτσι γίνεται σε κάθε "υπερπαραγωγή"? Βγάζουν ανακοίνωση στο ιντερνετ και ζητάνε επενδυτές?


    semplice
    26.10.2006, 19:26
    Η Wormer Boss(α συγνώμη λάθος το έγραψα?)
    Ο Θπύροθ Καγκάδης Ελληνοαυστραλός (αλήθεια έβαλαν το Καγκ- μπροστά για να θυμίζει τα καγκουρώ?)

    Και ο φιλλέλληνας David Bowls!!!Αγαπάει την Ελλάδα αλλα δεν έχει λεφτά!Αφου ειναι έτσι θα του δώσω εγώ!Δεν πειράζει!

    Είναι πολύ συγκινητικη αυτή η προσπάθεια καταγραφής της Οδύσσειας.

    Πηνελόπη έγραψες

    "Να αναμένετε όλοι στο μέλλον περισσότερες επίσημες πληροφορίες και ανακοινώσεις για τη μεγαλειώδη αυτή πρωτοβουλία διεθνής προβολής της Ελληνικής ιστορίας του σεναριογράφου Σπύρου Καγκάδη που στέφεται συνεχώς με θεαματική επιτυχία"

    Πηνελόπη241 Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θέλω να πάω στο site μήπως μου ζητήσουν πιστωτική και δεν έχω βγάλει ακόμα.
    Θέλεις να βρεθούμε κάπου στο κέντρο να κεράσω ένα ποτό και να σου δώσω και κάτι μετρητά που έχω ? Και αυτό γιατί δεν τον ξέρω τον Bowls -θα του τα δώσεις εσύ χέρι με χέρι ,σε πιστεύω.Θέλω πολύ να βοηθήσω στην παραγωγή της ταινίας ,πραγματικά!




    semplice
    26.10.2006, 19:34
    Παράθεση:

    Το μέλος dimitrapan στις 26-10-2006 στις 12:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος penelope241 στις 26-10-2006 στις 08:29 έγραψε...
    Όποιοι υποψήφιοι επενδυτές επιθυμούν να συμμετάσχουν στην υπερπαραγωγή του «Οδυσσέα» παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με το φιλέλληνα Πρόεδρο της Universal International κ. David Bowles τα στοιχεία επικοινωνίας του οποίου είναι γραμμένα στην επίσημη ιστοσελίδα της Αγγλικής κινηματογραφικής εταιρίας Unizarre International (Unizarre.com)


    Μια ερώτηση: Έτσι γίνεται σε κάθε "υπερπαραγωγή"? Βγάζουν ανακοίνωση στο ιντερνετ και ζητάνε επενδυτές?



    Δημητρούλα μου άστο.Ξέρω πως θέλεις και εσύ να επενδύσεις αλλά σκέψου πως έχεις να κεράσεις σήμερα για τη γιορτή σου και δεν θα σου φτάσουν.Θα πάω εγώ στην κοπέλα και θα δώσω και για σένα(λες να ειναι καμιά νοστιμούλα?)



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 26-10-2006 19:36 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 27-10-2006 14:50 ]


    Hastaroth
    26.10.2006, 22:48
    Εγώ πάντως θά πρότεινα στόν κύριο Boiwls άν βρή επενδυτές γιά την ταινία,άς τους πάη καί στον Λιάπη μήπως τού δώσουν κανένα φράγκο γιά την Ολυμπιακή
    semplice
    26.10.2006, 23:21
    Αλβέρτο θα τα βρούμε όλα!Εδώ το θέμα μας είναι ο πολιτισμός
    και Τέχνη του Κινηματογράφου!!!

    Πηνελόπηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη!!!!!!!!!!!!!!!!

    Που είσαι παιδί μου ??Ανοίγεις ολόκληρο θέμα γράφεις κάτι και φεύγεις??
    Το ΜΗ πάντα βοηθάει τέτοιες προσπάθειες!!!




    Hastaroth
    26.10.2006, 23:29
    Αδικα φωνάζεις Κώστα,η Πηνελόπη πήγε νά βρή τούς μνηστήρες (επενδυτές)

    Αααα μούρ'θε μιά ιδέα!
    Νά αναλάβουμε ώς ΜΗ την μουσική επένδυση τής ταινίας;


    semplice
    26.10.2006, 23:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 26-10-2006 στις 23:29 έγραψε...

    Αδικα φωνάζεις Κώστα,η Πηνελόπη πήγε νά βρή τούς μνηστήρες (επενδυτές)

    Αααα μούρ'θε μιά ιδέα!
    Νά αναλάβουμε ώς ΜΗ την μουσική επένδυση τής ταινίας;






    Αλβέρτο δεν θα βρει καλύτερους από εμάς!Είδες σώμα που έφτιαξα???
    Αναγκάστηκα να δουλέψω σερβιτόρος ένα καλοκαίρι για να πληρώνω
    δίαιτες και γυμναστήρια!!!
    Τη μουσική επένδυση θα την κάνουμε βέβαια !Αφου είναι για τόσο σοβαρό σκοπό!


    Desmar
    27.10.2006, 00:57
    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 26-10-2006 στις 23:29 έγραψε...

    Αδικα φωνάζεις Κώστα,η Πηνελόπη πήγε νά βρή τούς μνηστήρες (επενδυτές)

    Αααα μούρ'θε μιά ιδέα!
    Νά αναλάβουμε ώς ΜΗ την μουσική επένδυση τής ταινίας;








    semplice
    27.10.2006, 02:00

    margo
    27.10.2006, 02:36

    Πειράζει που είσαι και ΜΕΓΑΛΗ φίρμα?????????
    ε?πειράζει?
    αααχαχαχαχαχ

    semplice
    27.10.2006, 03:13
    Φίρμα εγώ??? δε νομίζω !!Ιστορία είμαι,ναι!!!!Margo κοίτα με στο Super Paradise εκει ..καθ'όλα ..προβλεπόμενος όπως βλέπεις...!!!!!!
    τσ τσ τσ τσσσ...


    Εκεί θα κανουμε τα γυρίσματα της Οδύσσειας αν συμφωνήσει η Πηνελόπη
    ο κ.Bowl και ο κ.Καγκουρός!!
    Αντε για να μάθουμε τι σημαίνει ΙΣΤΟΡΙΑ επιτέλους!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 27-10-2006 03:18 ]


    semplice
    31.10.2006, 18:32
    Ηθελα να απευθύνω μία έκκληση προς το μέλος pinelope241...
    Aν μας ακούει ακόμα και διαβάζει το τόπικ το οποίο εκείνη δημιούργησε
    να ξέρει πως υπάρχουν μέλη που θέλουν να βοηθήσουν από εδώ μέσα.

    Ευχαριστώ
    tago
    13.03.2007, 19:24
    Μήπως να έγραφα κανένα σενάριο να έβγαζα και κανα φράγκο?
    sintorin
    13.03.2007, 20:20
    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 13-03-2007 στις 19:24 έγραψε...

    Μήπως να έγραφα κανένα σενάριο να έβγαζα και κανα φράγκο?



    me tetio skeptiko, na grapseis gia na vgaleis lefta, oute dekara den tha vgaleis.....kai sigoura to scenario sou tha einai mono kalo gia na anavei ta ksula sto tzaki sou......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 13-03-2007 20:21 ]


    tago
    13.03.2007, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος sintorin στις 13-03-2007 στις 20:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tago στις 13-03-2007 στις 19:24 έγραψε...

    Μήπως να έγραφα κανένα σενάριο να έβγαζα και κανα φράγκο?



    me tetio skeptiko, na grapseis gia na vgaleis lefta, oute dekara den tha vgaleis.....kai sigoura to scenario sou tha einai mono kalo gia na anavei ta ksula sto tzaki sou......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 13-03-2007 20:21 ]




    Όσο να πεις είναι και αυτή μία χρησιμότητα. Η προοπτική του να ανάψει κάποιος το τζάκι του με το σενάριό μου δεν με χαλάει καθόλου. Αλλά να είσαι σίγουρος πως ως πολιτισμιολόγος με ένα πτυχίο νααααααα από το πανεπιστήμιο, ξέρω καλύτερη ιστορία από τους χολιγουντιανούς προφέσορες. Το να γράφεις όμως, φίλε μου, ανώνυμες κακιούλες είναι εύκολο. Αν πατήσεις το προφίλ μου θα δεις όλα τα στοιχεία μου. Όπως και των περισσότερων εδώ. Τα δικά σου?
    tsibitos
    13.03.2007, 23:02
    Μηπως να ψαξουμε να βρουμε τους απογονους του Ομηρου να παρουν κανα ποσοστο απο τοσες ταινιες??
    jacamar
    13.03.2007, 23:04
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 13-03-2007 στις 23:02 έγραψε...

    Μηπως να ψαξουμε να βρουμε τους απογονους του Ομηρου να παρουν κανα ποσοστο απο τοσες ταινιες??



    μπράβο ρε tsib αμα θες πως τα λες!
    absurdus_delirium
    14.03.2007, 03:09
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 26-10-2006 στις 19:26 έγραψε...

    Η Wormer Boss(α συγνώμη λάθος το έγραψα?)
    Ο Θπύροθ Καγκάδης Ελληνοαυστραλός (αλήθεια έβαλαν το Καγκ- μπροστά για να θυμίζει τα καγκουρώ?)

    Και ο φιλλέλληνας David Bowls!!!Αγαπάει την Ελλάδα αλλα δεν έχει λεφτά!Αφου ειναι έτσι θα του δώσω εγώ!Δεν πειράζει!

    Είναι πολύ συγκινητικη αυτή η προσπάθεια καταγραφής της Οδύσσειας.

    Πηνελόπη έγραψες

    "Να αναμένετε όλοι στο μέλλον περισσότερες επίσημες πληροφορίες και ανακοινώσεις για τη μεγαλειώδη αυτή πρωτοβουλία διεθνής προβολής της Ελληνικής ιστορίας του σεναριογράφου Σπύρου Καγκάδη που στέφεται συνεχώς με θεαματική επιτυχία"

    Πηνελόπη241 Σε ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θέλω να πάω στο site μήπως μου ζητήσουν πιστωτική και δεν έχω βγάλει ακόμα.
    Θέλεις να βρεθούμε κάπου στο κέντρο να κεράσω ένα ποτό και να σου δώσω και κάτι μετρητά που έχω ? Και αυτό γιατί δεν τον ξέρω τον Bowls -θα του τα δώσεις εσύ χέρι με χέρι ,σε πιστεύω.Θέλω πολύ να βοηθήσω στην παραγωγή της ταινίας ,πραγματικά!







    Να που -που και που (πλεονασμός; παρντόν)- η ειρωνία βοηθάει την προαγωγή του διαλόγου.

    Να σημειώσω πως είναι ο ίδιος σαλτιμπάγκος που ξεκίνησε το θέμα "Η ταινία «300» της Warner Bros είναι προάγγελος της διεθνής επιτυχίας του «Οδυσσέα», το θέμα "Ιστορικές επενδυτικές ευκαιρίες ανοίγονται σήμερα στο Χόλυγουντ για τους Έλληνες" (που το έστειλαν, αντίστοιχα ο Jorge και η Christine στο θέμα με τους "300" - kudos, παιδιά), και, βεβαίως-βεβαίως, το θέμα "300: Μπράβο στην Warner Bros" όπου αισίως πιάσαμε τα 103 μηνύματα. Μ' αρέσει ο τρόπος που έχει δομημένα και τα τρία μηνύματά του. Στο σχολείο πρέπει να ήταν πολύ καλός στη δοκιμιακή έκθεση (ή και όχι).

    Αλήθεια, μιας και το 'φερε η κουβέντα... το θέμα με την παιδεία (με μικρό το π) στα πόσα μηνύματα να είναι; Α, ρε γμτ. Έφυγε απ' τη λίστα με τα πιο πρόσφατα, που να ψάχνω τώρα;

    Καληνύχτα