ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.834 μέλη

    Να απαγορευθούν οι θρησκείες

    vouliakis
    14.11.2006, 22:15
    Να απαγορευθούν οι θρησκείες, προτείνει ο σερ Έλτον Τζον, σε συνέντευξη στον Observer

    Την απαγόρευση των θρησκειών γιατί -όπως υποστήριξε- καλλιεργούν το μίσος απέναντι στους ομοφυλόφιλους, ζήτησε με συνέντευξή του στον Observer ο διάσημος Βρετανός τραγουδιστής σερ Έλτον Τζον.

    «Η οργανωμένη θρησκεία μετατρέπει τους ανθρώπους σε τρωκτικά γεμάτα μίσος. Μου αρέσουν τα κηρύγματα του Ιησού Χριστού και όλες οι υπέροχες ιστορίες που έμαθα στο κατηχητικό. Και ξέρω πολλούς ομοφυλόφιλους που είναι πιστοί χριστιανοί. Αλλά η θρησκεία πάντα καλλιεργεί το μίσος και την κακία εναντίον των ομοφυλοφίλων αντί για τη συμπόνια. Στην πραγματικότητα ο θεσμός της οργανωμένης θρησκείας δεν έχει λόγο ύπαρξης» είπε.

    Παράλληλα, όπως μεταδίδει το BBC, σε συνέντευξή του σε μουσική περιοδικό, που φιλοξένησε αφιέρωμα στους ομοφυλόφιλους, ο Έλτον Τζον υποστήριξε ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι γκέι στις χώρες του πρώην σοβιετικού μπλοκ (Πολωνία, Λετονία και Ρωσία), πηγάζουν από τη στάση της Εκκλησίας εναντίον τους.

    Πρέπει «να απαγορευθεί η θρησκεία, παρ' όλο που προσφέρει και πολλά όμορφα πράγματα» τόνισε, καλώντας τους ηγέτες όλων των σημαντικών θρησκειών να διοργανώσουν ένα συνέδριο για να συζητήσουν την τύχη του κόσμου, «που απειλείται με τον Τρίτο Παγκόσμιο Πόλεμο».



    Πηγή: in.gr


    semplice
    14.11.2006, 22:49
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 14-11-2006 στις 22:15 έγραψε...

    Να απαγορευθούν οι θρησκείες, προτείνει ο σερ Έλτον Τζον, σε συνέντευξη στον Observer

    Την απαγόρευση των θρησκειών γιατί -όπως υποστήριξε- καλλιεργούν το μίσος απέναντι στους ομοφυλόφιλους, ζήτησε με συνέντευξή του στον Observer ο διάσημος Βρετανός τραγουδιστής σερ Έλτον Τζον.

    «Η οργανωμένη θρησκεία μετατρέπει τους ανθρώπους σε τρωκτικά γεμάτα μίσος. Μου αρέσουν τα κηρύγματα του Ιησού Χριστού και όλες οι υπέροχες ιστορίες που έμαθα στο κατηχητικό. Και ξέρω πολλούς ομοφυλόφιλους που είναι πιστοί χριστιανοί. Αλλά η θρησκεία πάντα καλλιεργεί το μίσος και την κακία εναντίον των ομοφυλοφίλων αντί για τη συμπόνια. Στην πραγματικότητα ο θεσμός της οργανωμένης θρησκείας δεν έχει λόγο ύπαρξης» είπε.

    Παράλληλα, όπως μεταδίδει το BBC, σε συνέντευξή του σε μουσική περιοδικό, που φιλοξένησε αφιέρωμα στους ομοφυλόφιλους, ο Έλτον Τζον υποστήριξε ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι γκέι στις χώρες του πρώην σοβιετικού μπλοκ (Πολωνία, Λετονία και Ρωσία), πηγάζουν από τη στάση της Εκκλησίας εναντίον τους.

    Πρέπει «να απαγορευθεί η θρησκεία, παρ' όλο που προσφέρει και πολλά όμορφα πράγματα» τόνισε, καλώντας τους ηγέτες όλων των σημαντικών θρησκειών να διοργανώσουν ένα συνέδριο για να συζητήσουν την τύχη του κόσμου, «που απειλείται με τον Τρίτο Παγκόσμιο Πόλεμο».



    Πηγή: in.gr





    Ρε συ Παναγιώτη τρόμαξα έτσι που είδα τον τίτλο του τόπικ!
    Νόμιζα πως ήταν δική σου πρόταση!!


    Τώρα πρέπει να σχολιάσω τα λεγόμενα του σερ Ελτον Τζον ε?
    Ναι πιστεύω ....είναι κύριος πάνω από όλα.Αλλωστε οι Αγγλοι
    είναι πολύ ευαίσθητοι σε τετοια θέματα κυριών.(αχ καλέ!κατι με τσίμπησε!!)
    Εχει βέβαια πολύ ωραία τραγούδια και πιο πολύ από όλα μου άρεσει το τραγούδι του "Daniel".



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 14-11-2006 22:50 ]


    vouliakis
    14.11.2006, 22:54
    Ναι... Είναι και νιόπαντρος ο Έλτον...

    Πάντως, εγώ διαφωνώ με κάθε είδους απαγόρευση (=ολοκληρωτισμός)...




    gazakas
    14.11.2006, 23:11
    Μάλλον ο Έλτον Τζων είναι πληρωμένος πράκτορας των ηγετών των θρησκειών, αλλιώς δεν εξηγείται η θέρμη με την οποία υποστηρίζει την απαγόρευσή τους. Ως γνωστόν, το απαγορευμένο είναι πάντα πιο ελκυστικό. Σκεφτείτε να απαγορευθεί σήμερα ο χριστιανισμός: κατακόμβες, μυστικότητα, αδελφοσύνη, ειδικά σινιάλα για να γνωρίζονται οι πιστοί μεταξύ τους, διώξεις κτλ. Όχι μόνο δε θα εξαλειφθεί, αλλά θα γιγαντωθεί ακόμα περισσότερο...Εγώ σας το λέω, ο σερ είναι προβοκάτορας!!!

    movflower
    14.11.2006, 23:20
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 14-11-2006 στις 22:54 έγραψε...

    Ναι... Είναι και νιόπαντρος ο Έλτον...

    Πάντως, εγώ διαφωνώ με κάθε είδους απαγόρευση (=ολοκληρωτισμός)...







    μαζί σου!!! όχι ολοκληρωτικά βέβαια!!!
    megaloserwtikos
    15.11.2006, 02:21
    Προσωπικά οι θρησκείες είναι μεγάλη κουβέντα. Πολύ συχνά οι πόλεμοι στην ιστορία βασίζονταν και σε θρησκευτικές αντιθέσεις.
    Πιστεύω ότι μπορεί κανείς να πιστεύει σε αυτό που τον εκφράζει, δεν μπορώ εγώ να κατακρίνω την ανάγκη κανενός, αλλά από κάποιο σημείο και πέρα οι θρησκείες έφεραν και πολλά άσχημα στην ανθρωπότητα.

    Θα με ενδιέφερε πάντως να μάθω, τι εννοεί λέγοντας πως οι θρησκείες κάνουν τόσο δύσκολη τη ζωή των ομοφυλοφύλων.
    Οτι μπορεί να τους κατακρίνει το γνωρίζω, αλλά ότι τους κάνει τη ζωή τόσο δύσκολη στην κοινωνία και στις συναναστροφές τους μου κάνει υπερβολικό.
    Pucca
    15.11.2006, 10:40
    Συμφωνώ απόλυτα πως η θρησκεια ειναι ο τελειοτερος τροπος για να κατευθυνεις τη μαζα και ως τετοιος μηχανισμος χρησιμοποιητε αλλα ρε Ελτον, τωρα το θυμηθηκες που θιγεται το συμφερον σου ?
    Καλος παρτακιας εισαι και εσυ !
    Zefuros
    15.11.2006, 10:46
    Καλά, τον κύριο τον αφήνω ασχολίαστο...
    KAKOFONIKS
    15.11.2006, 11:17
    Εγώ προσωπικά είμαι κάτα του να απαγορευθούν οι θρησκείες .Όχι μόνο λόγο πεποιθήσεων αλλά πρώτον εάν γίνει κάτι τέτοιο, αν σήμερα οι κοινωνίες έχουν αρχίσει να παραπέουν θα διαλυθούν ολοκληρωτικά , δεύτερον είμαι κάθετα αντίθετος στην λέξη και στην έννοια απαγόρευση, δεν το δέχομαι κάποιος να μου απαγορεύει να κάνω κάτι που γουστάρω για τους χ-ψ λόγους.

    Έτσι και αλλιώς όλες οι θρησκείες (ή καλύτερα σχεδόν όλες οι θρησκείες) με την πάροδο του καιρού "συμβιβάζονται" κατά κάποιο τρόπο με τις τάσεις και τις ιδιαιτερότητες των εποχών. Δεν πιστεύω πως θα αργήσουν να "συμβιβαστούν" και με αυτό το θέμα ,τουλάχιστο οι φιλελεύθερες θρησκείες σαν και την δική μας!Ο φίλτατος και συμπαθέστατος κατά τα άλλα Έλτον θα μπορούσε να πεί καλύτερα να γίνουν πιο φιλελεύθερες οι θρησκείες και απο τελείως "θεοκεντρικές" και "δογματοκεντρικές" να κοιτάνε και τα προβλήματα ή τις ιδιαιτερότητες κάποιων ανθρώπων με αγάπη και κατανόηση!!!!

    Αυτά.



    WHEN LIFE HANDS YOU LEMON ,MAKE LEMONADE !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : KAKOFONIKS στις 15-11-2006 11:19 ]


    Anastasia79
    15.11.2006, 13:51
    Θα συμφωνήσω με τον Zefyro διότι με αφήνει παγερά αδιάφορη η στάση του όπως και τα λεγόμενά του. Προτιμώ να ακούω κάποια απο τα τραγούδια του και μόνο αυτά.



    Lansetris
    15.11.2006, 15:19
    Κι αν αντιπρότεινε κάποιος στον σερ Έλτον να απαγορευθεί η ομοφυλοφιλία; Επικίνδυνες αυτές οι αβασάνιστες αξιώσεις για απαγορεύσεις. Κι αν οι θρησκείες έφεραν και δεινά στην ανθρωπότητα, πρόσφεραν επίσης και σπουδαίο έργο -σε ηθικό, υπαρξιακό, πνευματικό επίπεδο - ενώ εκφράζουν και τόσους ανθρώπους που ο σερ Τζον τους γράφει κανονικά... Αηδία (για τον τρόπο σκέψης του φυσικά).
    megaloserwtikos
    15.11.2006, 15:49
    Ας μην αρχίσουμε αγαπητέ lansertis να απαριθμούμε και τα άσχημα που έκαναν οι θρησκείες. Τα έχουμε γράψει όλοι σε ένα σωρό συζητήσεις, δεν υπάρχει λόγος. Ας μην ανοίγουμε θέματα πετώντας απερίσκεπτα φράσεις.

    Ο Ελτον Τζων υποστήριξε, όχι αβασάνιστα την αποψή του. Την τεκμηρίωσε. Τώρα αν εσένα και αρκετών άλλων το θέμα την ομοφυλοφιλίας είναι μια σαχλαμάρα και μισή, που αξίζει ειρωνίας, αυτό είναι άλλο θέμα.

    -------------------
    Ωστόσο δεν μπορώ να μην αναφέρω ότι η απάντηση του Κακοφονικς πιο πριν, είναι μια απάντηση σκεπτόμενη και σοβαρή στο συγκεκριμένο θέμα...



    Fler
    15.11.2006, 21:23
    Παράθεση:

    Το μέλος vouliakis στις 14-11-2006 στις 22:54 έγραψε...

    Πάντως, εγώ διαφωνώ με κάθε είδους απαγόρευση (=ολοκληρωτισμός)...







    Συμφωνώ απόλυτα..Σίγουρα οι θρησκείες κατευθύνουν αρκετό κόσμο προς τα μονοπάτια που εκείνες θέλουν - συμπεριλαμβανομένης και της στάσης στο θέμα της ομοφυλοφιλίας - αλλά αν μη τι άλλο μία υποτιθέμενη εφαρμογή της πρότασης του Sir Elton θα αποτελούσε καταπάτηση σοβαρών δικαιωμάτων του ανθρώπου.. Εξάλλου μου φαίνεται τουλάχιστον ειρωνικό να βάζει ο συγκεκριμένος κύριος όρια στις ανθρώπινες δραστηριότητες τη στιγμή που ίδιος δεν έχει κανένα φραγμό στο να εκφράζει και να υποστηρίζει τις πεποιθήσεις του σε κάθε ευκαιρία. Δηλαδή να νομιμοποιηθούν πλήρως οι ομοφυλόφιλοι -και καλά θα κάνουν γιατί έχουν όλα τα δικαιώματα - και να απαγορευθούν οι θρησκείες??Μάγκας ο...Sir. Όλα για την πάρτη του..
    vero
    15.11.2006, 21:28
    τωρα για τους ομοφυλοφιλους δυσκολο τι να πω?

    αλλα ενα ξερω πρεπει να σταματησει ο φανατισμος των θρησκειων!!!! γι αυτο εχουμε τους πολεμους αδικα!!!! (πχ ο πολεμος στο Ιρακ)
    Lansetris
    15.11.2006, 22:03
    Παράθεση:

    Το μέλος megaloserwtikos στις 15-11-2006 στις 15:49 έγραψε...

    Ας μην αρχίσουμε αγαπητέ lansertis να απαριθμούμε και τα άσχημα που έκαναν οι θρησκείες. Τα έχουμε γράψει όλοι σε ένα σωρό συζητήσεις, δεν υπάρχει λόγος. Ας μην ανοίγουμε θέματα πετώντας απερίσκεπτα φράσεις.

    Ο Ελτον Τζων υποστήριξε, όχι αβασάνιστα την αποψή του. Την τεκμηρίωσε. Τώρα αν εσένα και αρκετών άλλων το θέμα την ομοφυλοφιλίας είναι μια σαχλαμάρα και μισή, που αξίζει ειρωνίας, αυτό είναι άλλο θέμα.

    -------------------
    Ωστόσο δεν μπορώ να μην αναφέρω ότι η απάντηση του Κακοφονικς πιο πριν, είναι μια απάντηση σκεπτόμενη και σοβαρή στο συγκεκριμένο θέμα...





    Αγαπητέ Πέτρο η "απερίσκεπτη φράση" που πέταξα ήταν απλώς ένα σχόλιο στις απαγορεύσεις. Στις κάθε είδους απαγορεύσεις. Είτε της θρησκείας, είτε της αθεϊας, της ομοφυλοφιλίας ή της αμφιφυλοφιλίας...
    Διέκρινες ειρωνεία κατά των ομοφυλοφύλων και όχι κατά της αξίωσης του Έλτον Τζον που ζητάει να απαγορευτεί αυτό που τον ενοχλεί.
    megaloserwtikos
    16.11.2006, 02:55
    Αν διαβάσεις προσεχτικά όλο το κείμενο, μιλάει θετικά για τις θρησκείες, έτσι ξεκινά, είναι εμφανές.
    Αλλά διαπιστώνει ότι αρκετοί ομοφυλόφυλοι ταλαιπωρούνται ειδικά στις χώρες του πρώην σοβιετικού μπλοκ.
    Με αυτή την αφορμή λέει αυτό που λέει. Δεν είπε ότι ο ίδιος ταλαιπωρείτε, ούτε καν η χώρα του. Λειτουργεί σαν ''πρέσβης καλής θέλησης''. Μιλάει εκ μέρους κάποιων που δεν έχουν την πρόσβαση και την προβολή που έχει ο ίδιος.
    Αν τώρα καταλήγει σε ένα τόσο γενικόλογο που αφορά όλες τις θρησκείες γενικώς, αυτό ναι, να το συζητήσουμε. Είναι άκαιρο.
    Πολύ συχνά όμως για να καταφέρεις να πεις αυτό που θέλεις μπορεί να πρέπει να εκφραστείς τόσο δυναμικά και απόλυτα. Αν έλεγε ας πούμε ''μήπως στην Πολωνία η θρησκεία μπορεί να γίνει πιο καλή με τους gay'', δεν θα του έδινε κανείς σημασία.
    Καμιά φορά πρέπει να φτάσεις κάτι στα άκρα, για να καταφέρεις να πετύχεις μια έστω καλύτερη, απλά, συμπεριφορά στο θέμα....

    Αντί να συζητήσουμε τις πραγματικές προθέσεις όμως μιλάμε απαξιωτικά για τον άνθρωπο που θα μπορούσε να κάτσει και στο σπιτάκι του και να δηλώνει τι έφαγε το μεσημέρι και άλλα Λαμπιρίστικα... και να κάνει επίσης ντόρο.
    movflower
    16.11.2006, 03:01
    χμ......για να γίνει λίγο πιο ανάλαφρο το κλίμα στο τόπικ.

    έχω δει το πιο όμορφο ζευγάρι να φιλιέται στην Παναγία των Παρισίων. τους έβγαλα και φωτογραφία. Τόσο κούκλοι και αγαπημένοι ήτανε.

    έτυχε να πέσω και σε γάμο εκκλησιαστικό αλλά μάλλον ανεπίσημο εκκλησιαστικα; δεν ξέρω. όμως οι γαμπροί ήτανε δύο και οι νύμφες πουθενά.
    αναρωτιέμαι αν στην Αγγλία είναι που οι προτεστάντες κάνουνε τη ζωή κόλαση στους γκέι. Διότι αλλού, τι να πω..... Αυξάνονται και πληθύνονται. Με τις ευλογίες του Αγίου Πνεύματος και της κοινωνίας.

    και καλά κάνουνε, να μην φοβούνται να δείξουν την πραγματική τους ταυτότητα. όταν ο άνθρωπος είναι καλός, τι μας νοιάζει τι κάνει στην προσωπική του ζωή; (εξαιρώντας φυσικά τα σεξουαλικά εγκλήματα, που διαπράσσονται από όλες τις ομάδες)




    tha hmouna mia numfh ths thalassas na methw me ta asteria tou patera ouranou kathws tha ferna ton afro sto upsos tou galaxia. kai tous nautikous swous sthn ithakh tous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : movflower στις 16-11-2006 03:05 ]


    xanthoulak
    16.11.2006, 16:11
    Συμφωνώ με τον μεγάλο ερωτικό. Όμως, να προσθέσω και στην απορία του, είναι φυσικό οι θρησκείες να κάνουν δύσκολη τη ζωή των ομοφυλόφιλων, αφού αυτές είναι που θέλουν την ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, κυρίως τη πατριαρχική και εκδηλώνουν το ρατσισμό παντού. Αν μπορούσε να απαντήσει ο Ελτον, σίγουρα θα είχε να αναφέρει πολλά παραδείγματα που εμάς δε μας περνάνε καν από το μυαλό.
    Εγώ είμαι άθεη! Αν βγω να το πω όμως επώνυμα έξω θα με "φάνε". Σήμερα έβλεπα σε πρωινό δελτίο στη tv για έναν γαλονά του ναυτικού που δήλωσε άθεος και τον έχουν τσακίσει. Ο Σούρλας προτείνει τη "καθαίρεσή" του κλπ. Οι θρησκείες χωρίζουν τους λαούς, τις κοινωνίες, όλο τον κόσμο. Οι θρησκείες αντιμετωπίζουν άνισα και τις γυναίκες εκτός από τους ομοφυλόφιλους. Είναι συντηρητικές και καταπιεστικές.
    Και να προσθέσω σε κάτι που διάβασα πιο πάνω, κακώς γίνεται η σύγκριση ανάμεσα σε θρησκεία και ομοφυλόφιλο. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!
    megaloserwtikos
    16.11.2006, 16:23
    Αγαπημένη φίλη με το γλυκύτατο και αγαπημένο μου αβατάρ, έτσι ακριβώς. Οι θρησκείες έκαναν κακό ακόμα και στην θέση της γυναίκας στην κοινωνία. Τι να λέμε τώρα;
    (Για να μην μιλήσουμε για δούλους κ.α, πολλά και διάφορα)
    Απλά είπα να μην ανοίξω περισσότερο το θέμα.

    Πάντως οι άνθρωποι είναι όλοι άνθρωποι και είναι όλοι ίσοι, ότι κι αν κάνουν στην προσωπική τους ζωή.
    Ακριβώς λόγω των ρατσισμών μετά συσπειρώνονται, πάντα έτσι γινόταν και βλέπεις σε όλα τα πόστα, ομοφυλόφυλους, εβραίους, γυναίκες με θέληση. Ετσι είναι, ότι πετροβολήθηκε και κυνηγήθηκε στην ιστορία, κάποια στιγμή θα οργανωθεί και θα περάσει μπροστά. Και κατά την γνώμη μου και καλά θα κάνει.
    Το θέμα της θρησκείας είναι επίσης προσωπικό του καθενός. Με τον ίδιο τρόπο υποστηρίζω το δικαίωμα να πιστεύει όποιος θέλει, όπου θέλει.

    sintorin
    16.11.2006, 20:04
    sunfono apolutos mazi sas xanthoulak kai megaloserwtikos....ekmetaleusi tromeri tis anthropinis adunamias, apo 'pneumatikous' arxontes....