ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη
    uranous88
    07.12.2006, 20:46
    Γεια σε όλους! Σίγουρα θε έχετε βαρεθεί να απαντάτε σε τέτοιου είδους ερωτήσεις. Είμαι αρχάριος (ή μάλλον θέλω να γίνω) και θέλω να μάθω ηλεκτρική κιθάρα. Έψαξα έψαξα και στο τέλος κατέληξα σε αυτόν τον συνδιασμο:
    -Κιθάρα FENDER SQUIER FAT STRAT
    ή
    FENDER SQUIER AFFINITY FAT STRAT
    Ποια από τις δύο λέτε?
    -Ενισχυτής FENDER FRONTMAN 15G NEW

    Επίσης να πάρω κουρδιστήρι?
    Δε θέλω να ξοδέψω πάνω από 400-450 ευρά.

    Γνώμες & προτάσεις ευπροσδεκτες. (Μουσική μ'αρέσει σε στυλ White Stripes αλλά και alternative ήχοι. Γενικά δε μου πολυαρέσουν τα βαριά μέταλλα)
    dimko
    07.12.2006, 22:18
    Γενικά έχεις ωραίο γούστο. Να ξέρεις όμως ότι οι διπλοί μαγνήτες σε τραβάνε λίγο πρός το μέταλ, χωρίς αυτό όμως να είναι απόλυτο...
    vouliakis
    07.12.2006, 22:44
    Και οι δυο κιθάρες, πολύ καλές.
    Για τον ενισχυτή, έχω αντίρρηση. Θα προτιμούσα τον Fender Frontman 15R (ολόιδιος με τον 15G, αλλά με reverb, "βάθος" δηλαδή).

    Ο Στόλλας (αντιπρόσωπος) τον έχει γύρω στα 147 ευρώ, όμως σε αρκετά καταστήματα θα τον βρεις φθηνότερο...





    matthias16
    08.12.2006, 01:48
    μια squier γυρω στα 300 ευρα ειναι πολυ καλη για αρχη!
    για ενισχυτη εγω θα σου προτεινα μαρσαλ,30 βαττ με ενσωματομενα 4 εφε 200 ευρα (παιζω 4,5 χρονια και αυτον τον εχω 2 χρονια τωρα,πολυ ευχαριστημενος)
    uranous88
    08.12.2006, 15:52
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απ'ότι έχω καταλάβει οι διπλοί μαγνήτες (το humbucker δεν είναι αυτό?) βγάζουν πιο βαρύ ήχο, έτσι? Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ποια είναι η διαφορά μία κιθάρα να έχει τρεις μονούς μαγνήτες και όχι δύο.
    odis13
    08.12.2006, 17:24
    Παράθεση:

    Το μέλος uranous88 στις 08-12-2006 στις 15:52 έγραψε...

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απ'ότι έχω καταλάβει οι διπλοί μαγνήτες (το humbucker δεν είναι αυτό?) βγάζουν πιο βαρύ ήχο, έτσι? Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ποια είναι η διαφορά μία κιθάρα να έχει τρεις μονούς μαγνήτες και όχι δύο.



    Συμφωνώ με Squier για πρώτη κιθάρα είναι καλές για τα λεφτά τους.Να ξέρεις, οι μαγνήτες επιρεάζουν τον ήχο ανάλογα με τη θέση που βρίσκονται και το είδος τους.Οι διπλοί έχουν πιο γεμάτο βαθύ ήχο και συνήθως χρησιμοποιούνται για Rock αν και αυτό δεν είναι απόλυτο.Οι μονοί έχουν καθαρό ελαφρύ και καμπανιστό ήχο αλλά όταν παίζεις με παραμόρφωση ειδικά όταν σταματάς αυτοι σφυρίζουν με ένα τρομερά ενοχλητικό ήχο(οι διπλοί δε το κάνουν αυτό).
    Ο πάνω μαγνήτης έχει τον πιο ζεστό ήχο.Χρησιμοποιείται κυρίως όταν παίζεις χωρίςπαραμόρφωση(οχι απόλυτο) .Ο κάτω είναι πιο πριμαριστός και βαρύς κυρίως για σόλο ροκιές και οξύ ήχο.Ο μεσαίος είναι κάτι ανάμικτο.
    Τώρα ανάλογα με τους μαγνήτες και το πού είναι τοποθετημένοι, έχεις διάφορες επιλογές(μπορείς να έχεις τον κάτω μόνο του, δυο μαζι κλπ ανάλογα με την κιθάρα)
    twr
    08.12.2006, 17:35
    Κοίτα, οι διπλοί μαγνήτες σε τραβάνε σε πιο βαρυ ήχο αλλά όπως είπε και ο dimko αυτό δεν είναι απόλυτο. Πάντως για το στιλ μουσικής που σ αρέσει μάλλον μονούς πάρε και έχε υπόψη σου πως συνήθως με μονούς τη βρίσκεις πιο φθηνή την κιθάρα. Οσο για την απορία σου, με τους μαγνήτες μπορείς να κάνεις διάφορους συνδιασμούς. Μπορείς δλδ να επιλέξεις να παίζει μόνο αυτός μου είναι κοντά στην ταστιέρα (neck) αυτός που είναι στη μέση (middle) ή αυτός που είναι κοντά στον καβαλάρη (bridge), καθώς και συνδιασμούς ανάμεσα σε δυο μαγνήτες. Αυτά γίνονται ανεξαρτήτως αν έχεις μονούς ή διπλούς μαγνήτες. Οσο για τη διαφορά μονού και διπλού, σου εξήγησα παραπάνω. Πάντως το ότι μια κιθάρα έχει διπλούς ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι πάει μόνο για μέταλ. Μεγάλοι κιθαρίστες που παίζουν μπλουζ, ροκ κ.α χρησιμοποιούν κιθάρες με διπλούς. Εγώ έχω μια φέντερ με διπλό-μονό-μονό και μπορώ να παίξω ό,τι θέλω. Επίσης, συνήθως σε κιθάρες σαν αυτές που θες, ο μονός είναι πολύ θορυβώδης σε αντίθεση με το διπλό που δεν είναι. Η επιλογή ΔΙΚΗ σου!!
    twr
    08.12.2006, 17:37
    odis13 φαίνεται οτι γράφαμε την ίδια ώρα.
    vouliakis
    08.12.2006, 20:19
    Για τους μαγνήτες, κάτι λέγαμε κι εδώ...


    vero
    08.12.2006, 23:26
    m aresoun oi fender kai nomizw einai kalh epilogh
    PROFBASILHS
    09.12.2006, 01:37
    Γεια σε ολουσ !! Και εγω ειμαι rookie στην ηλεκτρικη και τωρα θελω να αρχισω . Το ερωτημα μου ειναι¨αξιζει μια FENDER SQUIER BULLET τα 140 Ευρο που κοστιζει ? Περιμενω με αγωνια τηην απαντηση ολων .... (ακομα και αν ειναι και σε πμ)
    matthias16
    09.12.2006, 20:19
    φιλε PROFBASILHS
    αν ειναι να αρχισεις τωρα καλυτερα ειναι πιστευω να παρεις μια καλη squier stratocaster γυρω στα 250-300 ευρω γιατι αποδεδιγμενα οι φτηνες δεν κρατανε πανω απο 2-3 μηνες.καλυτερα δλδ να παρεις μια πιο"στανταρ" κιθαρα.
    και οι ibanez ειναι καλες για ξεκινημα και μεσο επιπεδο,φυσικα και για εξελιξη