ελληνική μουσική
    749 online   ·  210.832 μέλη

    Ρυθμίσεις ενισχυτή!!

    twr
    10.01.2007, 15:52
    Τί ρυθμισεις θα πρεπει να κάνει κάποιος στον ενισχυτη του για να ακουστούν ροκ, μεταλ, μπλουζ, σόλο και άλλοι ήχοι??
    Και εννοώ ρυθμίσεις στα εξής: κανάλι (καθαρό-βρώμικο), gain, bass, contour, treble, reverb, volume κιθάρας και κανα εφέ.

    'Ενα (λανθασμένο!!!) παράδειγμα:μέταλ
    βρώμικο κανάλι, gain-10, bass-7, contour-8, treble-8, reverb-4, vol.κιθάρας-10

    Τέλος, επειδή δεν είναι όλες οι ρυθμίσεις ίδιες για το κάθε τραγούδι, θα μπορεί ο καθένας να ζητησει ρυθμίσεις για κάποιο συγκεκριμένο τραγούδι.

    Ξέρω οτι ο πειραματισμός είναι το παν αλλά σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιες στάνταρ ρυθμίσεις.


    odis13
    11.01.2007, 18:26
    Κοίτα δεν υπαρχουν ακριβή στάνταρ, αλλά το βιβλιαράκι του Marshall που έχω έχει πάνω τέσσερα παραδείγματα που καλά ακούγονται.

    Bright Clean
    Clean,Bass 5,Contour 4,Treble 7

    Warm Clean
    Clean,Bass 10,Contour 5,Treble 3

    Blues/Crunch
    Gain 3,Bass 7,Contour 4,Treble 5

    Metal
    Gain 10,Bass 10,Contour 1,Treble 5

    Το volume της κιθάρας ανεβάζεi και το Gain.Μπορείς να ανεβάσεις το gain,να χαμηλώσεις το volume της κιθάρας και αν θελήσεις να παίξεις σόλο ανεβάζεις το vol της κιθάρας.
    Τα εφφέ πάνε με το γούστο καθενός.Π.χ. ένας φίλος μου παίζει σόλο πάντα με Chorus.


    Μη γράφετε σαχλαμάρες στις υπογραφές....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : odis13 στις 11-01-2007 18:30 ]


    twr
    11.01.2007, 18:37
    thanks odis για την απάντηση.Αυτές τις ρυθμίσεις τις έχω και εγώ από τον marshall μου απλά ψάχνω για κάτι πιο ιδιαίτερο ή μια δική σας αγαπημένη ρύθμιση.
    odis13
    12.01.2007, 14:41
    Nα ένα ωραίο για ψυχεδελικά arpegios
    Clean channel
    Bass 8
    Mid 6
    Treble 3
    Guitar tone 6-7
    Fx: Delay (γρήγορο)
    FX Level: 100%
    twr
    12.01.2007, 20:48
    To mid τι ακριβώς ειναι? Στο λέω γιατι δεν εχει ο ενισχυτής μου και δεν ξέρω μήπως εννοείς contour..?