ελληνική μουσική
    599 online   ·  210.830 μέλη

    Μουσική για σένα είναι;

    xartinooneiro
    10.03.2007, 12:43
    Τι σημαίνει μουσική για σένα; Είναι εκτόνωση; Είναι παρέα όταν δεν θέλεις να δεις τους φίλους σου; Είναι η καθημερινότητα σου που σε χαλαρώνει; Είναι ο προβληματισμός σου που σε κάνει να σκεφτείς αυτά που νιώθεις και βλέπεις γύρω σου να συμβαίνουν; Είναι το συναίσθημα σου; Είναι η ίδια η ζωή; Είναι τίποτα από αυτά, όλα ή κάτι άλλο;


    rigas
    10.03.2007, 13:48
    Μουσική είναι τα πάντα γύρω μου, είτε έχω τα μάτια ανοιχτά είτε όχι.
    rory166
    10.03.2007, 14:10
    Παράθεση:

    Το μέλος xartinooneiro στις 10-03-2007 στις 12:43 έγραψε...

    Τι σημαίνει μουσική για σένα; Είναι εκτόνωση; Είναι παρέα όταν δεν θέλεις να δεις τους φίλους σου; Είναι η καθημερινότητα σου που σε χαλαρώνει; Είναι ο προβληματισμός σου που σε κάνει να σκεφτείς αυτά που νιώθεις και βλέπεις γύρω σου να συμβαίνουν; Είναι το συναίσθημα σου; Είναι η ίδια η ζωή;




    νομιζω οτι με καλυψες
    mariza18
    10.03.2007, 14:30
    Είναι ένας τρόπος έκφρασης.Περιγράφει όλα σου τα συναισθήματα!
    vero
    10.03.2007, 14:31
    ta panta!!!!!!!!!!!!
    sea_like_eyes
    10.03.2007, 18:55
    το καλημερα μου καθως ξυπναω και το καληνυχτα μου πριν κοιμηθω...
    Mesoxoritis
    10.03.2007, 19:09
    Η ζωή μου, χωρίς καμμιά υπερβολή.. Ό,τι κι αν κάνω, όπου κι αν πάω, ακόμα και στο πανεπιστήμιο την ώρα του μαθήματος, έχω πάντα μια μελωδία μέσα μου να σκέφτομαι και να σιγοτραγουδάω... Η ζωή μου είναι η μουσική!
    maspa
    10.03.2007, 19:19
    Μουσική μου όλα, μουσική μου τίποτα!
    Ακριβώς αυτό..΄Άλλες φορές τη λατρεύω κι άλλες την απεχθάνομαι..
    Jimy
    10.03.2007, 20:25
    Το σύνολο-Το περίγραμμα-Το μέσο


    absurdus_delirium
    10.03.2007, 20:30
    Ανεβάζουμε μια παράσταση βασισμένη σε ένα βιβλίο του νευρολόγου O. Sacks (αυτός που έγραψε τα "Ξυπνήματα" με τον Ντε Νίρο και τον Γουίλιαμς). Μιλάει για ανθρώπους που έχουν διάφορα νευρολογικά προβλήματα (αφασία, αυτισμό, σύνδρομο Τουρέτ, οπτική αγνωσία). Το παρακάτω κομμάτι είναι από έναν καθηγητή της μουσικής ο οποίος βρέθηκε να υποφέρει από οπτική αγνωσία. Ο γιατρός τον ρωτάει με ποιον τρόπο θα αναγνώριζε έναν άλλον ασθενή. Ωστόσο, ακούγοντάς τον, βλέπεις πως δεν υποφέρει και τόσο πολύ. Γιατί;

    "ΑΣΘΕΝΗΣ 2: Όσο γι' αυτόν τον κυριο, αποκλέιεται να τον αναγνώριζα. Αν όμως τον εβλεπά να περπατάει θα τον αναγνώριζα αμέσως, γιατί ο καθένας έχει μια πολύ ιδιαίτερη μουσική στον τρόπο που περπατάει. Εγω είμαι καθηγητής μουσικής και διευθύνω ορχήστρα. Μια μερά ένας από τους μαθητές μου έφτασε αργοπορημένος και δεν τον αναγώρισα.

    ΜΑΘΗΤΗΣ (εκτός σκηνής): Καλημέρα σας.

    ΑΣΘΕΝΗΣ 2: Κατάλαβα ποιος ήταν, μόνον όταν άκουσα τη φωνή του κι ακόμα καλύτερα, τακ, τακ, τακ, από την μουσική των βημάτων του. Σιγά-σιγά, άρχισα να μην ξεχωρίζω το ένα πρόσωπο από το άλλο και έβλεπα και πρόσωπα εκεί που δεν υπήρχαν. Σε μια άλλη περίπτωση, μπέρδεψα τον καλόγερο που κρεμάμε τα παλτά μ' έναν από τους σπουδαστές μου. Του λέω, "Έλα δω! Τι περιμενεις;" Κουβέντα εκείνος, κανένα ίχνος ζωής. Φυσικά ήταν καλόγερος. Στην αρχή όλοι περνούσαν τα λάθη μου για καλαμπούρια κι εγώ ήμουν ο πρώτος που γελούσα. Αλλά την μέρα που μπέρδεψα τη γυναίκα μου με το καπέλο μου, εκείνη με πήγε να με δει οφθαλμίατρος, ο οποίος είπε: "Καθηγητά, δεν έχουν τίποτα τα μάτια σας, έχετε κάποιο πρόβλημα με τις οπτικές περιοχές του εγκεφάλου σας, πρέπει να σας δει νευρολόγος.

    ΑΣΘΕΝΗΣ 1: Το ίδιο κι εγώ. Όταν κοιτάζω τη γυναίκα μου, βλέπω το περίγραμμα του προσώπου της αλλά είναι γεμάτο με λεπτές γκρίζες γραμμούλες. Για μένα το πρόσωπό της δεν έχει πια κανένα νόημα. Και ολόκληρο το σώμα της είναι γκρίζο. Νιώθω αηδία.

    ΑΣΘΕΝΗΣ 2: Σας αρέσει η μουσική; Η μουσική είναι η μεγαλύτερη χαρά μου. Με μουσική κοιμάμαι, με μουσική ξυπνάω. Έχω μια μουσική για να πλένομαι, μια μουσική για να ντύνομαι, μια μουσική για να πίνω το τσάι μου. Μια μουσική για τον περίπατό μου. Έχω μια μουσική για τα πάντα. Τα πάντα είναι μουσική."
    mousikofilh
    10.03.2007, 20:52
    Τα πάντα είναι μουσική για μένα.
    Χωρίς μουσικη,δεν θα μπορούσα να ζήσω.
    Μουσική= ζωή!

    loukaki
    10.03.2007, 21:09
    Το πρωινό μου ξύπνημα, η κάθε μέρα μου, τα όνειρά μου...
    Η σωτηρία της ψυχής μου...
    Το οξυγόνο μου...
    Ολόκληρη η ζωή μου είναι μια μουσική...
    train
    10.03.2007, 21:49
    "Σαν τα κύματα του ωκεανού"

    Η μουσική πρόκειται ν' ανοίξει το δρόμο. Είναι σαν τα
    κύματα του ωκεανού. Δεν μπορείς να κόψεις απλώς το
    τέλειο κύμα και να το πάρεις μαζί σου στο σπίτι.
    Πάντοτε κινείται ασταμάτητα.

    Jimi Hendrix, κιθαρίστας
    absurdus_delirium
    10.03.2007, 22:32
    Ωστόσο δεν είπα τι είναι, για μένα, η μουσική. Μεγάλη γιατρειά..
    swkraths
    11.03.2007, 02:21
    Είναι πολλά πράγματα....
    Έκφραση κάθε συναισθήματος,ψυχαγωγία(κυρίως),διασκέδαση....
    Τα πάντα....
    pkamno
    11.03.2007, 03:09
    Επικοινωνια μεταξυ των ανθρωπων ανταλλαγη εμπειριων και συναισθηματων!!!Ερωτας!!!!!!!!!!!
    xartinooneiro
    11.03.2007, 12:08
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 10-03-2007 στις 20:30 έγραψε...

    Ανεβάζουμε μια παράσταση βασισμένη σε ένα βιβλίο του νευρολόγου O. Sacks (αυτός που έγραψε τα "Ξυπνήματα" με τον Ντε Νίρο και τον Γουίλιαμς). Μιλάει για ανθρώπους που έχουν διάφορα νευρολογικά προβλήματα (αφασία, αυτισμό, σύνδρομο Τουρέτ, οπτική αγνωσία). Το παρακάτω κομμάτι είναι από έναν καθηγητή της μουσικής ο οποίος βρέθηκε να υποφέρει από οπτική αγνωσία. Ο γιατρός τον ρωτάει με ποιον τρόπο θα αναγνώριζε έναν άλλον ασθενή. Ωστόσο, ακούγοντάς τον, βλέπεις πως δεν υποφέρει και τόσο πολύ. Γιατί;

    "ΑΣΘΕΝΗΣ 2: Όσο γι' αυτόν τον κυριο, αποκλέιεται να τον αναγνώριζα. Αν όμως τον εβλεπά να περπατάει θα τον αναγνώριζα αμέσως, γιατί ο καθένας έχει μια πολύ ιδιαίτερη μουσική στον τρόπο που περπατάει. Εγω είμαι καθηγητής μουσικής και διευθύνω ορχήστρα. Μια μερά ένας από τους μαθητές μου έφτασε αργοπορημένος και δεν τον αναγώρισα.

    ΜΑΘΗΤΗΣ (εκτός σκηνής): Καλημέρα σας.

    ΑΣΘΕΝΗΣ 2: Κατάλαβα ποιος ήταν, μόνον όταν άκουσα τη φωνή του κι ακόμα καλύτερα, τακ, τακ, τακ, από την μουσική των βημάτων του. Σιγά-σιγά, άρχισα να μην ξεχωρίζω το ένα πρόσωπο από το άλλο και έβλεπα και πρόσωπα εκεί που δεν υπήρχαν. Σε μια άλλη περίπτωση, μπέρδεψα τον καλόγερο που κρεμάμε τα παλτά μ' έναν από τους σπουδαστές μου. Του λέω, "Έλα δω! Τι περιμενεις;" Κουβέντα εκείνος, κανένα ίχνος ζωής. Φυσικά ήταν καλόγερος. Στην αρχή όλοι περνούσαν τα λάθη μου για καλαμπούρια κι εγώ ήμουν ο πρώτος που γελούσα. Αλλά την μέρα που μπέρδεψα τη γυναίκα μου με το καπέλο μου, εκείνη με πήγε να με δει οφθαλμίατρος, ο οποίος είπε: "Καθηγητά, δεν έχουν τίποτα τα μάτια σας, έχετε κάποιο πρόβλημα με τις οπτικές περιοχές του εγκεφάλου σας, πρέπει να σας δει νευρολόγος.

    ΑΣΘΕΝΗΣ 1: Το ίδιο κι εγώ. Όταν κοιτάζω τη γυναίκα μου, βλέπω το περίγραμμα του προσώπου της αλλά είναι γεμάτο με λεπτές γκρίζες γραμμούλες. Για μένα το πρόσωπό της δεν έχει πια κανένα νόημα. Και ολόκληρο το σώμα της είναι γκρίζο. Νιώθω αηδία.

    ΑΣΘΕΝΗΣ 2: Σας αρέσει η μουσική; Η μουσική είναι η μεγαλύτερη χαρά μου. Με μουσική κοιμάμαι, με μουσική ξυπνάω. Έχω μια μουσική για να πλένομαι, μια μουσική για να ντύνομαι, μια μουσική για να πίνω το τσάι μου. Μια μουσική για τον περίπατό μου. Έχω μια μουσική για τα πάντα. Τα πάντα είναι μουσική."



    Δεν ξέρω αν «βοήθησε» η οπτική αγνωσία τον καθηγητή να αναπτύξει περισσότερο την αγάπη του για τη μουσική, πάντως σίγουρα η δουλειά του (η μουσική) είναι η ζωή του.
    absurdus_delirium
    11.03.2007, 12:50
    Παράθεση:

    Το μέλος xartinooneiro στις 11-03-2007 στις 12:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 10-03-2007 στις 20:30 έγραψε...

    Ανεβάζουμε μια παράσταση βασισμένη σε ένα βιβλίο του νευρολόγου O. Sacks (αυτός που έγραψε τα "Ξυπνήματα" με τον Ντε Νίρο και τον Γουίλιαμς). Μιλάει για ανθρώπους που έχουν διάφορα νευρολογικά προβλήματα (αφασία, αυτισμό, σύνδρομο Τουρέτ, οπτική αγνωσία). Το παρακάτω κομμάτι είναι από έναν καθηγητή της μουσικής ο οποίος βρέθηκε να υποφέρει από οπτική αγνωσία. Ο γιατρός τον ρωτάει με ποιον τρόπο θα αναγνώριζε έναν άλλον ασθενή. Ωστόσο, ακούγοντάς τον, βλέπεις πως δεν υποφέρει και τόσο πολύ. Γιατί;

    "ΑΣΘΕΝΗΣ 2: Όσο γι' αυτόν τον κυριο, αποκλέιεται να τον αναγνώριζα. Αν όμως τον εβλεπά να περπατάει θα τον αναγνώριζα αμέσως, γιατί ο καθένας έχει μια πολύ ιδιαίτερη μουσική στον τρόπο που περπατάει. Εγω είμαι καθηγητής μουσικής και διευθύνω ορχήστρα. Μια μερά ένας από τους μαθητές μου έφτασε αργοπορημένος και δεν τον αναγώρισα.

    ΜΑΘΗΤΗΣ (εκτός σκηνής): Καλημέρα σας.

    ΑΣΘΕΝΗΣ 2: Κατάλαβα ποιος ήταν, μόνον όταν άκουσα τη φωνή του κι ακόμα καλύτερα, τακ, τακ, τακ, από την μουσική των βημάτων του. Σιγά-σιγά, άρχισα να μην ξεχωρίζω το ένα πρόσωπο από το άλλο και έβλεπα και πρόσωπα εκεί που δεν υπήρχαν. Σε μια άλλη περίπτωση, μπέρδεψα τον καλόγερο που κρεμάμε τα παλτά μ' έναν από τους σπουδαστές μου. Του λέω, "Έλα δω! Τι περιμενεις;" Κουβέντα εκείνος, κανένα ίχνος ζωής. Φυσικά ήταν καλόγερος. Στην αρχή όλοι περνούσαν τα λάθη μου για καλαμπούρια κι εγώ ήμουν ο πρώτος που γελούσα. Αλλά την μέρα που μπέρδεψα τη γυναίκα μου με το καπέλο μου, εκείνη με πήγε να με δει οφθαλμίατρος, ο οποίος είπε: "Καθηγητά, δεν έχουν τίποτα τα μάτια σας, έχετε κάποιο πρόβλημα με τις οπτικές περιοχές του εγκεφάλου σας, πρέπει να σας δει νευρολόγος.

    ΑΣΘΕΝΗΣ 1: Το ίδιο κι εγώ. Όταν κοιτάζω τη γυναίκα μου, βλέπω το περίγραμμα του προσώπου της αλλά είναι γεμάτο με λεπτές γκρίζες γραμμούλες. Για μένα το πρόσωπό της δεν έχει πια κανένα νόημα. Και ολόκληρο το σώμα της είναι γκρίζο. Νιώθω αηδία.

    ΑΣΘΕΝΗΣ 2: Σας αρέσει η μουσική; Η μουσική είναι η μεγαλύτερη χαρά μου. Με μουσική κοιμάμαι, με μουσική ξυπνάω. Έχω μια μουσική για να πλένομαι, μια μουσική για να ντύνομαι, μια μουσική για να πίνω το τσάι μου. Μια μουσική για τον περίπατό μου. Έχω μια μουσική για τα πάντα. Τα πάντα είναι μουσική."



    Δεν ξέρω αν «βοήθησε» η οπτική αγνωσία τον καθηγητή να αναπτύξει περισσότερο την αγάπη του για τη μουσική, πάντως σίγουρα η δουλειά του (η μουσική) είναι η ζωή του.



    Καλημέρα! Θα έλεγα μάλλον πως η ικανότητά του να παρατηρεί τη μουσικότητα των πάντων ήταν κάτι που χρησιμοποιούσε στην καθημερινή του ζωή, ασυναίσθητα τις περισσότερες φορές. Στη δεδομένη κατάστασή του μπορούσε να τη μεταχειριστεί για να μην τόσο χαμένος και φρικαρισμένος όσο ο άλλος ασθενής σε αντίστοιχη κατάσταση.. μία έξτρα αίσθηση ας πούμε η οποία οξύνθηκε με την απώλεια ορισμένων απόψεων της όρασης. Και, ίσως, το μόνο πράγμα που του επιτρέπει να είναι αισιόδοξος και να προσπαθεί να δώσει στους άλλους.
    pluton
    26.03.2007, 18:26
    Είναι το μέσο, με το οποίο χαλαρώνεις, διώχνεις όλο το άνχος από τη καθημερινή κούραση, είναι ο καλήτερος τρόπος ψυχαγωγίας, αποτελεί μέσο έκφρασης και δημιουργίας.
    Είναι τρόπος ζωής...
    BooBass
    30.03.2007, 17:59
    I like pleasure spiked with pain
    And music is my aeroplane
    IT'S MY AEROPLANE!!!