ελληνική μουσική
    668 online   ·  210.831 μέλη

    Παραδοσιακή μουσική.Τι προτιμάτε??

    vouliakis
    11.05.2007, 19:41
    Δηλαδή και τα τραγούδια των Rolling Stones (κυκλοφόρησαν τον πρώτο τους δίσκο το 1962) θα μπορούσαμε να πούμε πως είναι παραδοσιακά της Βρετανίας?





    edelweiss
    11.05.2007, 19:50
    :) αμέ οτιδήποτε εκφράζει ένα έθνος :)
    MarakiVas
    11.05.2007, 21:39
    Εννοείται κρητικά!!!
    Αυτά που δεν μου πολυαρέσουν είναι τα ποντιακά και τα κλαρίνα.
    venus2
    12.05.2007, 12:55
    δεν μου αρέσουν τα κλαρίνα καθόλου (κ μην τολμήσει να τα μπερδέψει κανείς με το κλαρινέτο, την έβαψε!!! ) αλλά μου αρέσουν τα νησιώτικα, τα κρητικά -γεια σου λεβεντογέννα Κρήτη!!!- κ τα μικρασιάτικα-σμυρνέικα.
    ipirotaki
    21.07.2007, 18:22
    Εμενα μου αρεσουν παρα πολυ (και ασχολουμαι) τα Ηπειρωτικα...
    Μην ξεχναμε οτι η πεντατονικη κλιμακα της Ηπειρου ειναι η παλιοτερη που διασωζεται αφθαρτη στην Ελλαδα μεχρι και σημερα...
    Μετα τα Ηπειρωτικα μου αρεσουν ολα τα υπολοιπα....Γενικα, τα Ελληνικα παραδοσιακα τραγουδια ειναι ΟΛΑ ΤΟΥΣ αριστουργηματα....
    margo
    23.08.2007, 02:38
    Κρητικά, και σμυρνέικα κυρίως,
    αλλά ιδιαίτερα μου αρέσουν τα Θρακιώτικα
    drakodontis
    24.10.2007, 06:56
    Παράθεση:

    Το μέλος gialina_giannina στις 12-03-2007 στις 15:56 έγραψε...

    Η λατρεία μου είναι τα ηπειρώτικα(ανατριχιάζω στο άκουσμά τους-ειδικά στα πολυφωνικά) αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ και τα κρητικά, τα θρακιώτικα και τα σμυρναίικα.


    ειμαι συλλεκτισ παραδοσιακων και δη ηπειρωτικα αν ενδιαφερεσαι για ανταλλαγες ειμαι διαθεσιμος
    darbukaboy
    24.10.2007, 10:39
    Κατ'αρχας θα ηθελα να διευκρινησω πως παραδοσιακη μουσικη για εναν ανθρωπο δεν ειναι μονο αυτη που παρελαβε απο τους προγονους του αλλα και καθε μουσικη που μιλαει στη καρδια και στο συναισθημα του.

    Απο παραδοσιακη μουσικη προτιμω με διαφορα τα σμυρνεϊκα και μετα τα θρακιωτικα.
    alex2007
    24.10.2007, 15:29
    Smyrnaika tragoudia...
    manos_p
    24.10.2007, 17:24


    Kritika ennoeitai den to suzitame kathws episeis kai smyrnaiika....
    delta66
    25.10.2007, 08:46
    Ολα τα ελληνικα παραδοσιακα μ'αρεσουν (ποντιακα, σμηρνεικα, κρητικα, θρακιωτικα),
    περισσοτερο ομως τα ηπειρωτικα, και αν πουμε παραδοσιακα και αυτα, τα ρεμπετικα.
    innuendo
    25.10.2007, 17:00
    Μ αρέσουν πολύ τα παραδοσιακά που χορεύονται με γρήγορη εναλλαγή βημάτων. Όπως η μπαιντούσκα και η ζαχαρούλα και το καλαματιανό..
    swkraths
    25.10.2007, 19:21
    Παράθεση:

    Το μέλος innuendo στις 25-10-2007 στις 17:00 έγραψε...

    Μ αρέσουν πολύ τα παραδοσιακά που χορεύονται με γρήγορη εναλλαγή βημάτων. Όπως η μπαιντούσκα και η ζαχαρούλα και το καλαματιανό..



    Ζαχαρούλα...?? Από ποιό διαμέρισμα ο χορός αυτός?Αν και χόρευα παραδοσιακά πολλά χρόνια δεν έτυχε να τον δω.
    Nick-the-GreeK
    26.10.2007, 12:26
    Αν και λατρεις της Rock λογο καταγωγης ακουω απο παραδοσιακη μουσικη Ποντιακα...ειδικα οταν μαζευται το σο'ι' γινεται το ελα να δεις......βεβαια μετα απο κανενα δυωρο σβινει σιγα-σιγα το αισθημα του πατριοτη και εμφανιζεται το αισθημα του ''θελω να ακουσω Pantera ΤΩΡΑ!!!!''
    delta66
    01.11.2007, 05:56
    Παράθεση:

    Το μέλος beatlus στις 11-03-2007 στις 17:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 11-03-2007 στις 16:37 έγραψε...

    To σαντούρι είναι σίγουρα ένα απο τα όργανα με το ωραιότερο ηχόχρωμα.Και κρίμα που υπάρχουν λίγοι άνθρωποι να ασχοληθούν με αυτό.Μακάρι να τα καταφέρω κάποια στιγμή να μάθω...
    Και για τα κλαρίνα εννοώ γενικά το είδος μουσικής αυτό.Θεσσαλίας και Ηπείρου κυρίως δηλαδή.Χωρίς να θέλω να θίξω την παράδοση των τόπων αυτών απλά είναι δύσκολη για τα αυτιά μου όπως ίσως είναι και τα κρητικά για κάποιους.
    Και για να επανέλθω στο κλαρίνο θαυμάζω τον Σαλέα και τον Μάγκα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 11-03-2007 16:44 ]





    swkraths, αν μου επιτρέπεις μια μικρή "παρατήρηση" στην άποψή σου. Το παίξιμο και οι δρόμοι που διαλέγουν οι Σαλέας και Μάγκας, δεν έχουν καμμιά σχέση με το ηπειρώτικο κλαρίνο και γενικά την πεντατονία στην ηπειρώτικη μουσική. Καταλαβαίνω, πολύ καλά γιατί σου φαίνεται "βαρύ" το άκουσμα αυτό της Ηπείρου, μα πίστεψέ με φίλε μου, μάλλον δεν έχουν φτάσει στα αυτιά σου τα αυθεντικά κομμάτια αυτού του τόπου, τα οποία αποτελούν αριστουργήματα τεχνικής...



    Τα ειπες ολα.

    sofilia
    01.11.2007, 23:04
    τα νησιώτικα ΄ισώς λόγω καταγωγής η θάλασσα είναι για μένα πηγή έμπνευσης και το αγαπήμένο μου στοιχείο το οποίο και συμπριλαμβάνω σε πολλά νησιώτικα τραγούδια που γράφω

    αυτό είναι το ρεφρέν απο τη ''γαλάζια μάγισσα'' το πιο αγαπημένο μου νησιώτικο τραγούδι από τα τόσα που έχω γράψει


    Είναι ερωμένη του ψαρά η αγάπη του βαρκάρη
    Του καπετάνιου η κυρά της πίκρας το καμάρι
    Αντίζηλος της κοπελιάς που κλέβει την αγάπη
    Της μάνας είναι ο καημός και την κερνά φαρμάκι

    ArtSoundStudio
    01.11.2007, 23:46
    Σμυρνείκα. Είναι τα μόνα, απο τα παραδοσιακά, που με κάνουν να "ταξιδεύω"
    ilias-nekt
    14.11.2007, 22:39
    M'αρεσουν τα Σμυρναίικα,τα Ηπειρωτικα κ' τα Μικρασιατικα!!...
    Κ' ελπιζω στο μελλον να παραμεινει αλωβιτη,αναλειωτη κ' η τελευταια ριζα του πολιτισμου μας που μας εχει απομεινει...Η παραδοσιακη μας μουσικη!
    bv
    16.11.2007, 15:45
    βασικά όλα τα ακούω..δεν τίθεται θέμα..
    θα ξεχωρίσω τι μ αρέσει στο κάθε είδος.

    1. θεσσαλικά λόγω καταγωγής και κλάματος που βγάζουν , περηφάνειας και αργού ρυθμού που δίνει ένα αγέρωχο και παλικαρίσιο ύφος στο χορευτή. ώς ήχος δεν εντυπωσιαζει ιδιαίτερα καθότι βασίζεται κυρίως σε γυρίσματα-κλαματα είτε φωνής είτε κλαρίνου..

    2. νησιώτικα γιατί μάλλον είναι τα εύθυμα, χορευτικά γρήγορα τραγούδια που εμπνέουν για χορό και διασκέδαση ενώ διαθέτουν πολλές μελωδίες (σε βιολί)

    3. σμυρνέϊκα για τον ήχο (απο τα όργανα που χρησιμοποιούνται) και το γεγονός οτι σε καθηλώνουν , σε συγκινούν και σε κρατούν κολλημένο καθότι ώς τραγούδια αλλά και ως χοροί διαθετουν κάτι που σε συγκλονίζει.

    4.ποντιακά για τη δυναμική, το ρυθμό που δίνει το νταούλι και το τρέμουλο που δίνεται απο τη λύρα, την ιδιαιτερότητα και διαφορετικοτητα που έχουν οι χοροί και το οτι βγάζουν μια δύναμη και ένα "κάνω ντου "¨στυλ ..

    5.καλά μακεδονία τρελάαααα όμωςςς για το ρυθμό , το συνδυασμό και αργών και γρήγορων κομματιών ,τα τέλεια πνευστά (σερκος, μπαιντούσκα κλπ..) . ξεσηκωτικά ως μελωδιες τραγούδια που αναδεικνύουν το ανυπόταχτο πνεύμα των μακεδόνων αντρών και γυναικών .. (όποιος έχει οτι δήποτε απο μακεδονία ας στείλει στο bv-88@hotmail.com)

    θρακιώτικα δε θυμάμαι πολλά αλλά έχουν κ αυτά την ιδιαιτερότητα τους..... και δε μου ρχεται με τπτ το όνομα ενός χορού που είναι φοβερός!

    όσον αφορά τα κρητικά, έχω πολύ λίγα ακούσματα..

    αυτάααααααα..
    Olga-ath
    18.03.2008, 02:51
    Παράθεση:

    Το μέλος gialina_giannina στις 12-03-2007 στις 15:56 έγραψε...

    Η λατρεία μου είναι τα ηπειρώτικα(ανατριχιάζω στο άκουσμά τους-ειδικά στα πολυφωνικά) αλλά μου αρέσουν πάρα πολύ και τα κρητικά, τα θρακιώτικα και τα σμυρναίικα.





    Τα είπες όλα. Δεν γίνεται να ακούσεις αυθεντική ηπειρώτικη μελωδία χωρίς να ανατριχιάσεις....