ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Βασίλης Παπακωνσταντίνου:Νέος δίσκος.

    xristoforoupanagiotis
    14.03.2007, 16:44
    Τον τίτλο "Μετωπική" θα έχει ο νέος δίσκος του Βασίλη Παπακωνσταντίνου που κυκλοφορεί στις 26 Μαρτίου.Το πρώτο τραγούδι που μας ήρθε στον σταθμό(Ραδιόφωνο Λυχνάρι-91,4-Ρόδος) έχει τον τίτλο "Να κοιμηθούμε αγκαλιά" σε μουσική Σοφίας Βόσσου και στίχους Γιώργου Κλεφτογιώργου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : xristoforoupanagiotis στις 14-03-2007 17:09 ]


    jorge
    14.03.2007, 19:36
    Κάπου άκουσα οτι συμμετέχει και ο Βασίλης Καζούλλης. Ξέρετε αν αληθεύει;
    mousikofilh
    14.03.2007, 20:39
    Άκουσα το μεσημέρι το τραγούδι
    ''Να κοιμηθούμε αγκαλιά'' και μου άρεσε πάρα πολύ!.
    Όσο για την συμμετοχή του καζούλλη το έχω ακούσει και εγώ αλλά
    δεν ξέρω αν ισχύει.

    nefos
    15.03.2007, 15:15



    @ Όχι, δεν τραγουδάει ο Βασίλης Καζούλλης στον νέο δίσκο του Βασίλη Παπακωνσταντίνου. Κι αυτό είναι σίγουρο.

    Βρε μπλέξατε τους Βασίληδες και τα αυτάκια σας ακούσανε λανθασμένες νότες.


    mmmsss
    15.03.2007, 15:40
    Νεο δισκος εε; Για να δουμε... πολυ θελω να τον ακουσω.
    Marianthi24
    15.03.2007, 19:11
    Όχι, σίγουρα δεν τραγουδάει ο Καζούλης, δεν ξέρω αν έχει γράψει στίχους ή μουσική για κάποιο απο τα τραγούδια αλλά δεν τραγουδάει.
    pokopik
    15.03.2007, 20:54
    Μακαρι να ειναι κατι αξιολογο,αλλα με ψιλοενοχλει οτι ειναι πολυ συντομη η περιοδος που μεσολαβει μεταξυ εκδοσεων τελευταιου και νεου δισκου απο καλους και μαλιστα σοβαρους καλλιτεχνες.
    Το αποτελεσμα ειναι οτι δεν προλαβαινουμε να ακουσουμε και να προσεξουμε τιποτα.Πριν εξαντληθει η επιτυχια και πριν περασει η "Μπογια της προηγουμενης δουλειας" να σου και το καινουργιο cd...kαι μαλιστα απο ονοματα που λογικα δεν εχουν την ανασφαλεια της αποδοχης,της επιτυχιας αφου τα εχουν εξασφαλισει με το παραπανω! Βλεπε Παπα/ντινου,Κοτσιρας,Νταλαρας,Πορτοκαλογλου,Ξυδους,Μητσιας,Λιδακης,Γαλανη ....
    Marianthi24
    15.03.2007, 21:13
    Έχεις ένα δίκιο σε αυτό που λες αλλά συγκεκριμένα για τον Παπακωνσταντίνου, έχει τρια χρόνια να κυκλοφορήσει νέα του δουλειά. Είχα την τύχη και άκουσα τα τραγουδιά και νομίζω πως αυτή η δουλειά είναι η καλύτερη των τελευταιών χρόνων με διαφορά. Είναι όμως πολύ νωρίς ακόμα για να το πω με σιγουριά αυτό :)
    athinouli24
    15.03.2007, 21:38
    Άντε επιτέλους είχε πολύ καιρό να βγάλει δίσκο. Τα τραγούδια είναι στο στυλ που μας έχει συνηθίσει ή μας επιφυλάσει εκπλήξεις?
    vasiloukos
    16.03.2007, 01:18
    Ο Βασίλης έχει να βγάλει καινούργιο υλικό απ' το 2004 οπότε και κυκλοφόρησε το ''Φρέσκο Χιόνι'' τον Ιούνιο. Δηλ. είναι πάνω από 2,5 χρόνια χωρίς καινούργια τραγούδια, απλά στο μεσοδιάστημα κυκλοφόρησαν ένα live απ' το Ηρώδειο το 2005 και πριν κάνα τετράμηνο μια άλλη συλλογη με τίτλο ''Εφ' όλης της ύλης'' -συλλογή επιτυχιών κατά βάση με 4 cd. Απ' αυτή την άποψη, θα χει ενδιαφέρον ν' ακούσουμε τα νέα τραγούδια του.
    pokopik
    16.03.2007, 16:22
    Παράθεση:

    Το μέλος vasiloukos στις 16-03-2007 στις 01:18 έγραψε...

    Ο Βασίλης έχει να βγάλει καινούργιο υλικό απ' το 2004 οπότε και κυκλοφόρησε το ''Φρέσκο Χιόνι'' τον Ιούνιο. Δηλ. είναι πάνω από 2,5 χρόνια χωρίς καινούργια τραγούδια, απλά στο μεσοδιάστημα κυκλοφόρησαν ένα live απ' το Ηρώδειο το 2005 και πριν κάνα τετράμηνο μια άλλη συλλογη με τίτλο ''Εφ' όλης της ύλης'' -συλλογή επιτυχιών κατά βάση με 4 cd. Απ' αυτή την άποψη, θα χει ενδιαφέρον ν' ακούσουμε τα νέα τραγούδια του.


    Βαλε και κατι συμμετοχες απο δω κι απο κει πχ."Αψεντι","Σπαει το ροδι" και το live ηταν τελος του 2005 ,αρα επιβεβαιωνομαι οτι βιαζονται χωρις λογο μεγαλοι καλλιτεχνες να εκδιδουν συνεχως νεους δισκους.Ο Παπακωνσταντινου θα επρεπε επιτηδευμενα(!)να βγαζει δισκο πολυ πιο αραια αφου ανηκει πια στους ζωντανους θρυλους και να ειναι σημειο αναφορας η επανεμφανιση του! Βεβαια ειναι και καποιοι αλλοι που βγαζουν με μεγαλυτερη συχνοτητα απο οτι ο Νινο κι ηΖηνα, οπως ο Πλιατσικας! (Με ρεγουλο παιδια να προλαβαινουμε να σας ακουσουμε και να σας ανακαλυψουμε..)
    vasiloukos
    16.03.2007, 16:47
    Καλά ναι σίγουρα, υπήρξαν και κάμποσες συμμετοχές στο μεταξύ, αλλά αυτές συνέβαιναν πάντα, εγώ μιλάω για προσωπική δισκογραφία. Κοίταξε, τα τελευταία χρόνια δυστυχώς ο Βασίλης έβγαζε το μίνιμουμ ένα δίσκο το χρόνο, 2,5 χρόνια είναι ένα καλό διάστημα... Πάντως, έχεις δίκαιο. Ωστόσο, σκέψου κιόλας ότι αυτή η γενιά των τραγουδιστών στην οποία ανήκει και ο Βασίλης μεγαλώνει, πόσο θα χει φωνή ακόμα να υπερασπιστεί τα τραγούδια της; Γι΄αυτό ας βγάλουν ότι είναι να βγάλουνε...
    makisdav
    16.03.2007, 16:49
    Aλλο τα live κ οι συλλογες που ειναι πανευκολο να τα βγαλει μια εταιρια,αλλο ο καινουργιος δισκος.Η χρονικη διαρκεια απο το φρεσκο χιονι για την εκδοση του νεου δισκου πιστευω πως εινα η ιδανικη!Τα live κ οι συλλογες δεν περιεχουν καινουργια κομματια για να πουμε οτι ηρθαν γρηγορα κ δεν μπορουμε να τα αφομοιωσουμε!
    Marianthi24
    17.03.2007, 11:29
    Παράθεση:

    Το μέλος athinouli24 στις 15-03-2007 στις 21:38 έγραψε...

    Άντε επιτέλους είχε πολύ καιρό να βγάλει δίσκο. Τα τραγούδια είναι στο στυλ που μας έχει συνηθίσει ή μας επιφυλάσει εκπλήξεις?




    Πολύ μεγάλες επκλήξεις δεν υπάρχουν, υπάρχουν ένα δυο τραγούδια που ξεφεύγουν απο το στύλ του. Με τις μπαλάντες που είναι και αρκετές έχω ενθουσιαστεί!
    Υπάρχει κι ένα ντουέτο αλλά δεν αναγνωρίζω τη φωνή του τραγουδιστή, να έχει αλλάξει τόσο η φωνή του Καζούλη που αναφέρατε δε νομίζω :)
    Xrononaytis
    17.03.2007, 20:34
    Yparxoun fovera tragoudia mesa sto cd afto opos mia diaskevi tou Saved to eixe pei sta Agglika o Basilis to 1992 meta to Attikon kai tora exi pari tin mousiki apo eki kai vali allous stixous einai poli petiximeno to tragoudi afto legetai Ftais . Meta einai ena allo tragoudi pou legetai 5 lepta gia mena afto einai katara sinavliako tragoudi poli power eki mousiki sinthesi exoun kani oi 1550 . Kai einai kai alla polla liges meres akomi .
    DavidDT
    18.03.2007, 11:47
    Αυτό που μένει είναι να ακούσουμε τα νέα τραγούδια,για να ανταλλάξουμε απόψεις... Οπότε, ας μην βιαζόμαστε
    akaluptos
    21.03.2007, 21:49
    οποιος ενδιαφέρεται να πάρει μια 1η γεύση μπορεί να βρει στο forum της επίσημης ιστοσελίδας το τραγούδι μετωπική http://www.vasilisp.com

    επίσης σε πολλους ραδιοφωνικούς σταθμούς παίζονται τα τραγούδια:
    -μετωπική
    -βεγγαλικά
    -να κοιμηθούμε αγκαλιά
    Στην αθήνα σίγουρα στους σταθμούς Μελωδία και Δίεση.

    στο youtube πατώντας papakonstantinou θα βρείτε επίσης σε video από τα Live στο Οξυγόνο τα τραγούδια:
    -μετωπική
    -αχ ελένη

    Τραγούδια που παίζονται στο Οξυγόνο:
    -Μετωπική
    -Αχ ελένη
    -Να κοιμηθούμε αγκαλιά
    -Βεγγαλικά
    -Απόγευμα της Κυριακής
    -Η ελληνική έκδοση του saved
    -Πέντε Λεπτά
    -Κάψε με
    -Που είσαι

    Ολα τα τραγούδια είναι ενός νεαρού στιχουργού του Κλεφτογεώργου εκτός από το Αχ ελένη που το έχει γράψει ο Βασίλης. Συνολικά θα έχει 15 τραγούδια. Μουσική ξέρω ότι στα: απόγευμα της Κυριακής και Κάψε με έχει γράψει ο Ρουσσέτος των 1550, στη Μετωπική ο Λάκης Παπαδόπουλος, στο Αχ ελένη ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου, στο Να κοιμηθούμε αγκαλιά η Βόσσου.

    Η επίσημη παρουσίαση θα γίνει στις 28/3 στο Οξυγόνο.

    Περισσότερα στο http://www.vasilisp.com
    vasiloukos
    22.03.2007, 02:23
    Μόλις κυκλοφορήσει επίσημα θα τα πούμε πιο διεξοδικά..... πάντως παιδιά το ''Κάψε με'' -αν και ο τίτλος παραπέμπει σε τραγούδια άλλου ύφους- είναι από τις καλύτερες μπαλλάντες του Βασίλη τα τελευταία δέκα χρόνια. ΑΝ ενθυμείστε το ''Σε θέλω'' από Σφεντόνα -τέτοιου στυλ- πολύ δυνατή μπαλλάντα, με το Βασίλη να τα δίνει όλα στα ρεφρέν και ε ι δ ι κ ά σ' αυτό το κομμάτι να τα σπάει με την ερμηνεία του.
    Aparat
    22.03.2007, 17:37
    Έχω ακούσει τα "5 λεπτά" ήδη και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Δυνατο τραγούδι - συναυλιακό, όπως είπώθηκε- αλλά και με προσεγμένο, πολιτικό στίχο - ό,τι πιο δυσεβρετο σήμερα. Ελπίζω κι ο υπόλοιπος δίσκος να είναι εξίσου καλός.


    vasiloukos
    22.03.2007, 20:55
    Ναι, το ''5 λεπτά'' είναι ωραίο σατυρικό τραγουδάκι, απ' αυτά που ταιριάζουν γάντι στον Παπακωνσταντίνου, συναυλιακό τραγούδι όντως, έχει πολλή πλάκα!