ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.822 μέλη

    Δυσκολία λόγω γυμναστικής...

    xarisson
    15.03.2007, 21:44
    Έχω ακούσει κατα καιρούς απο κάποιους μουσικούς(κυρίως αυτοί που παίζουν ένχορδα) να λένε οτι με την γυμναστικη,συγκεκριμένα με τα βάρη,μπορει να υπάρξουν αρνητικές συνέπειες στον τρόπο παιξίματος. Επειδή το χέρι σφίγγει,σκληραίνουν οι πήχεις κτλ αυτο ίσως να προκαλέσει πρόβλημα στην ταχύτητα,στην ευλιγισία κτλ...Εμένα προσωπικα πάντως το γυμνασήριο δεν μου έχει δημιουργήσει τέτοια "τεχνικά" προβλήματα.Πιστεύτε να ισχύει κάτι τέτοιο?
    KAKOFONIKS
    16.03.2007, 10:32
    Κοίτα προσωπική εμπειρία δεν έχω παλαιότερα που ασχολούμουν πιο πολύ με την γυμναστική δεν ασχολούμουν στο σημείο να μην μπορώ να παίξω!Απο ορθοπαιδικοφυσιοθερεπευτικής άποψης θεωριτικά ισχύει αλλά όταν έχεις φτάσει σε προχωρημένο στάδιο στην γυμναστική (bodybuilding)!Ένας πολυ φίλος μου που δεν έχει λόγο να μου πει ψέματα(παίζει λύρα) μου είπε πως τον καιρό που έκανε bodybuilding όταν έπαιζε γρήγορα ουσική πάθαινε κράμπες στον πήχη .

    Αλλά μην αγχώνεσαι κάνε την γυμναστικούλα σου (γιατί εγώ πια δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ και έχω ξεφύγει ), απλά χαλαρά !
    SteliosG
    17.03.2007, 08:31
    Θέλει προσοχή σε ότι αφορά τα χέρια! Βέβαια εξαρτάρται και το πόσο επαγγελματικά ασχολήσε με το όργανο που παίζεις! Ένας φίλος μου πάντως που ασχολείται επαγγελματικά με την κλασική κιθάρα έχει κόψει τελείως ότι έχει να κάνει με τη γυμναστική στα χέρια και ιδιαιτέρος στα δάχτυλα και τους καρπούς!

    Τη γυμναστική πάντως μη τη κόψεις! Το bodybuilding κόψε !
    theotita
    17.03.2007, 10:06
    Εμένα πάλι όταν έκανα πιάνο, έκανα παράλληλα και μπάσκετ και η διασκάλα του πιάνου μου είπε να σταματήσω το μπάσκετ γιατί θα χάλαγα τα ωραία δάχτυλα που είχα για πιάνο! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτο και τότε δεν το καάλαβα αλλά τώρα και με αυτό που λες μου ακούγετε λογικό, δυστυχώς...
    incomplete_angel
    17.03.2007, 12:07
    Γυμναστική όπως και το ζέσταμα πριν τη μελέτη ή κάποιο live είναι απαραίτητη.
    Πχ προς αποφυγήν τραυματισμών κτλ.
    Απλά προσέχεις πάρα πολύ όταν κάνεις ασκήσεις και φυσικά το καλύτερο (αν πηγαίνεις σε γυμναστήριο) είναι να ενημερώσεις τον γυμναστή σου ότι παίζεις κάποιο όργανο ώστε να μη σου υποδείξει ασκήσεις που επηρεάζουν την ευλυγησία και την ελαστικότητα των καρπών.
    Πάντα πρέπει να γίνεται ένα πολύ καλό ζέσταμα για να αποφύγεις τις κράμπες.
    Παίζω φλάουτο και παλαιότερα πιάνο αλλά ποτέ η γυμναστική δεν με εμπόδισε.
    Βέβαια είχα ανθρώπους που με πρόσεχαν και ήξεραν να μου υποδείξουν τις κατάλληλες ασκήσεις.
    Φυσικά όχι body-building!
    BooBass
    20.03.2007, 10:55
    Αν και παίζω κοντά 16 χρόνια μουσική, η γυμναστική ποτέ δεν με εμπόδισε (έχω περάσει από στίβο, βόλεϋ, και τα τελευταία 5 χρόνια ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες και συγκεκριμένα kung fu).

    To kung fu μάλιστα με έχει βοηθήσει πολύ στο θέμα φυσικής κατάστασης και αναπνοής on stage...

    Ό,τι κι αν κάνεις πάντως με το σώμα σου, καλό είναι να το προσέχεις και να το "ακούς", δεν χρειάζονται υπερβολές.

    gogere17
    01.04.2007, 22:11
    εμενα ολοι οι καθηγητες μου,μου λενε να γυμναζομαι αλλα οχι αυτο που κανω.Παιζω χαντμπολ γυρω στα 5 με 6 χρονια και σχεδον καθε μερα εχω πονους στους καρπους και τα δαχτυλα.Παντως εξακολουθω να μην το βαζω κατω αν και σε λιγο καιρο πρεπει να διαλεξω τι θα ακουλουθησω και ειναι μια πολυ δυσκολη αποφαση....
    GiannisTsimperidis
    02.04.2007, 15:10
    Η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι τα βάρη σε καθηλώνουν τελείως τον πρώτο καιρό, που είσαι στα μεγάλα πιασίματα. Αυτό το στάδιο περνάω τώρα και το γνωρίζω καλά! Αν και μια απλή τόνωση των μυϊκών ομάδων (σχετικά λίγα κιλά, πολλά σετ και επαναλήψεις) δεν δημιουργεί πρόβλημα. Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι οποιαδήποτε μορφή αερόβιας άσκησης όχι απλώς βοηθάει, αλλά είναι και απαραίτητη βλ. τρέξιμο, κολύμπι, ποδήλατο σε συνδυασμό με κοιλιακούς και ραχαίους (τα τελευταία απαραίτητα και για τραγουδιστές).