ελληνική μουσική
    587 online   ·  210.848 μέλη

    Θέλω να αγοράσω Πικ Απ !

    pankhurst
    16.03.2007, 11:46
    Παιδιά έχω πάθει τρελλό κόλλημα με τα βινύλια τελευταία.
    Το παλιό μου πικ απ όμως έχει αρχίσει να χάνει στροφές.
    Θέλω να αγοράσω ένα καινούργιο.
    Μου είπανε ότι μπορώ να βρώ και με 100 ευρώ στο κέντρο.
    ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχει ιδέα κανείς πού στο κέντρο θα βρώ καταστήματα με πικ-απ;
    ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ:Χρειάζεται να πάρω και ενισχυτή για να το συνδέσω στο AUX
    του στερεοφωνικού μου;

    Παίδες με σώζετε.

    Τ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-03-2007 01:36 ]


    givaeri
    16.03.2007, 12:38
    Κι εγω ενδιαφερομαι για πικ απ
    rigas
    17.03.2007, 01:12
    Με 100,00 Ε δε νομίζω να ακούσεις και πολλά την ώρα που μια καλή βελόνα κοστίζει παραπάνω από τα μισά.
    tsibitos
    17.03.2007, 04:29
    Σε ολα τα μαγαζια ηχου και εικονας μπορεις να βρεις πικ απ και σε σχετικα οικονομικες τιμες. Αν εχεις ηδη στερεοφωνικο (δηλαδη εχεις ενισχυση) δεν θα χρειαστει να αγορασεις επιπλεον ενισχυτη. Βεβαια αναλογα το στρερεοφωνικο..
    jos
    13.05.2007, 19:31
    Παράθεση:

    Το μέλος pankhurst στις 16-03-2007 στις 11:46 έγραψε...

    Παιδιά έχω πάθει τρελλό κόλλημα με τα βινύλια τελευταία.
    Το παλιό μου πικ απ όμως έχει αρχίσει να χάνει στροφές.
    Θέλω να αγοράσω ένα καινούργιο.
    Μου είπανε ότι μπορώ να βρώ και με 100 ευρώ στο κέντρο.
    ΠΡΩΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχει ιδέα κανείς πού στο κέντρο θα βρώ καταστήματα με πικ-απ;
    ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ:Χρειάζεται να πάρω και ενισχυτή για να το συνδέσω στο AUX
    του στερεοφωνικού μου;

    Παίδες με σώζετε.

    Τ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-03-2007 01:36 ]




    Θέλεις οπωςδήποτε ενισχυτή αλλίως δεν θα μπορέσεις να ακούσεις τίποτα.
    Μέ φτιαξες τωρα αγοράζω δίσκους βινυλίου απο τα εφηβικά μου χρόνια και δεν υπάρχει σταματημός οτ καλύτερο και με διαφορά το ΜΚ-2 και ακόμα καλύτερα να τοποθετείς τα μικρά''σοκολατάκια 45στροφών'' και να απολαμβάνεις ταξίδια μουσικά
    οκ ζουμε στον δικό μας κόσμο οι λάτρεις βινυλίου είναι η αλήθεια αλλά γουστάρουμε με 33 και 45 στροφές τι να κάνουμε
    ogyon21
    31.05.2007, 20:57
    Αν μου επιτρεπετε να διαφωνησω λιγο με κατι... Οκ το ΜΚ2 για καποιον που χρειαζεται ενα πικαπ που να αντεχει σε δυσκολες καταστασεις (π.χ. για οποιον δουλευει DJ και θελει γρηγορες εναλλαγες δισκων χωρις να τρεμει για τους ιμαντες του πικαπ του)... Αλλα απο ηχο δεν θα το ελεγα εστω και καλο... Θα μπορουσε να παρει κανεις καποιο project πικαπ που απο τα 300- 1000 ευρω κατα τη γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο.. Πολυ καλα μπρατσα, ωραιο ζυγισμα, δινει μαζι την βελονα που προτεινει η project για το καθε μοντελο.. Παρα πολυ καλο πλατο (εως και γυαλινο σε καποια μοντελα), και απο ηχο , ειναι οτι πρεπει για οποιον σκεφτεται να ακουσει με το πικαπ του μουσικες τυπου τζαζ και blues , κοινως μουσικες με φυσικα οργανα οι οποιες σε ενα cd χανουν στο θεμα του φυσικου ηχο... αυτα!
    ogyon21
    31.05.2007, 20:59
    το aux του στερεοφωνικου σου δυσκολα θα φανει αρκετο, μιας και το πικαπ χρειαζεται προενισχυση.. Ειναι το λεγομενο phono που δινουν καποιοι τελικοι ενισχυτες (οι φτηνοι συνηθως).. Μια προενισχυση βεβαια δεν ειναι και οτι πιο ακριβο μπορει να φανταστει κανεις.. ξεκιναει απο καποια 80 ευρω απο την denon και συνεχιζει μεχρι οπου αντεχει η ψυχη σου!
    SpyrusTheVirus
    04.06.2007, 13:53
    ο δικος μου ενυσχητής εχει μεσα ενσωματωμένο προενυσχητή,και ειδικη εισοδο για το pick up,αν θες να βάλεις...το ίδιο και η Hercules(και καρτα ήχου,περα απο κονσόλα)αμα θες να παίζεις με πικ απ...και το εχω συνδέσει στο συστηματάκι στο σαλόνι,με ενα προενησχυτή των 25 Ε...(το πικ απ ειναι ενα technicks αποτι θυμαμαι,απ τον καιρό του Νώε)
    Tropaiatissa
    04.06.2007, 15:11
    Πάντως αν ο ενισχυτής δεν έχει είσοδο phono (που έχει προενίσχυση) υπάρχουν κάτι μικρά προενισχυτάκια, που κάνουν πολύ καλή δουλειά! Έτσι μπορείς να το συνδέσεις σε οποιαδήποτε είσοδο θέλεις (ή όποια είναι ελεύθερη...) ή και σε υπολογιστή!

    movflower
    04.06.2007, 18:34
    Αν κάποιος δεν έχει ιδέα από τη τεχνολογία του πικάπ, μπορείτε να του δώσετε κάποια ιστοσελίδα ή έστω μερικές περισσότερες πληροφορίες;


    Έχει καιρό που το σκέφτομαι, αλλά διστάζω να προχωρήσω σε αγορά...
    ogyon21
    05.06.2007, 18:43
    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 04-06-2007 στις 15:11 έγραψε...

    Πάντως αν ο ενισχυτής δεν έχει είσοδο phono (που έχει προενίσχυση) υπάρχουν κάτι μικρά προενισχυτάκια, που κάνουν πολύ καλή δουλειά! Έτσι μπορείς να το συνδέσεις σε οποιαδήποτε είσοδο θέλεις (ή όποια είναι ελεύθερη...) ή και σε υπολογιστή!




    Εκτος και μιλαμε για κεραμικη κεφαλη που αν την βαλεις σε νορμαλ aux θα σπασεις πλακα με τον βομβο που θα βγαλει...Αρα εαν μιλαμε για νορμαλ κεφαλη το aux δεν κανει!
    LadyLuck
    04.07.2007, 17:38
    Πωλούνται:

    2 πικαπ ΜΚ2

    ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

    Τηλέφωνα: 6972038350

    email: bsaloon@hotmail.com

    (δεν πάει πολύς καιρός που το έχω δει, ίσως να ισχύει ακόμα. Να θυμίσω το μαγαζί (διαφημίσεις δεν κάνουμε ) με τα 2 μκ2 που ήταν επιχρυσωμένα... Αυτά είναι πικάπ
    LadyLuck
    04.07.2007, 17:46
    Και κάτι άλλο...
    Όπως είπαν το ΜΚ2 είναι καλό από την άποψη ταχύτητας στις 33/45 στροφές και το βρίσκεις γύρω στα 500 ευρώ (πολύ λιγότερα ενοείται αν είναι μεταχειρισμένο). Καλή ευκαιρία είναι να ψάξεις και το τι κλείνει και παίζει να έχει πικάπ γιατί αυτά τα μαγαζιά τα δίνουν όσο όσο...
    Ωστόσο δε νομίζω ότι το να πάρεις ένα πικάπ στο σπίτι θα το έχεις για να το παίζεις τζόκεϋ και να κάνεις μίξεις, άρα μετράει περισσότερο ένα πικάπ με καλή κεφαλή (βραχίονας, πλατό ενοούνται απλά) και βελόνα και ίσως όχι τόσο η ταχύτητά του.
    Προσωπικά το καλύτερο με τα καλύτερα λεφτά για κάποιον που θέλει ένα πικάπ για να ακούει τους δίσκους του στο σπίτι, είναι ένας marantz ( http://www.marantz.com )
    Τώρα αν θες να το κάνεις επιστήμη το πράγμα... Πάντα σου δίνεται η δυνατότητα.

    k-os
    07.12.2007, 00:50
    Και εγω κλασικος αναλογικοφιλος.....και επειδη αγορασα προσφατα pick up
    σου λεω οτι δισκολα θα βρεις κατι καλο με τοσα λεφτα...Εγω εχω ενα gemini TT04 απο αμερικη..με την βοηθεια της τυχης φυσικα......παντος αν θελεις κατι σε ιμαντα και με μια μετρια βελονα θα σου βγει γυρο στα 240Ε αν θελεις κατι μετριο με 400Ε εισαι μεσα και αν θεσ κατι καλο....Αστο...Παντος σκεψου το και για μεταχιρισμενο ενα καλο techniks ποτε δεν χανει την αξια και τον κοριφαιο ηχο του...Η ενα gemini ΤΤ02(μεταχιρισμενο το βρισκεις και με 100Ε
    (το gemini TT01 ειναι στα λεφτα που θες και καινουργιο αλλα δεν θα στο σινιστουσα)
    billy_cobham_2005
    07.12.2007, 15:58
    Το Βυνίλιο είναι μεγάλο κόλλημα έτσι και ξεκινήσεις να μαζεύεις να ακούς και να ασχολείσαι σοβαρά, πολύ δύσκολα το παρατάς! Όπως και να το κάνουμε είναι αρρώστια! Κατά τη γνώμη μου, αξίζει να περιμένεις να μαζέψεις χρήματα και να πάρεις το ΜΚ2. Καλύτερα καινούριο, αλλά και μεταχειρισμένο δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρώτο μου ήταν μεταχειρισμένο και δούλευα σχεδόν 6 μήνες για να το αγοράσω όταν ήμουν 18 χρονών! Τώρα έχω 2 SL 1210 (τα ανθρακί) τα οποία έχουν λάβει περιποιήσεις! Έχω προσθέσει και στα 2 σπαστό βραχίονα της Vestax και κεφαλή βελόνα (διαμαντένια) Stanton 681 Pro. Τα είχα αγοράσει και τα 2 απο Γερμανία, 889 μάρκα το καθένα, σε προσφορά! Απίστευτη τιμή (σύνολο σχεδον 980€ και τα 2). Τα extra που φοράνε κοστίσανε σύνολο 580€ και για τα 2. Αντί για προενισχυτή, μπορεί να αγοράσει κανείς κάποιο μείκτη. Όλοι οι καλοί μείκτες έχουν Phono σε 2 κανάλια και σου δίνουν τη δυνατότητα για πολλά παιχνίδια! Ένας καλός Gemini ή Vestax κοστίζει γύρω στα 250€ καινούριος. Μπορεί κανείς να βρεί εύκολα μεταχειρισμένους σε πολύ χαμηλές τιμές και σε πολύ καλή κατάσταση. Πέρα απ' αυτά, για οποιοδήποτε Pick up και αν αγοράσεις, θα χρειαστούν 2-3 μικροπράμματα για την καλύτερη λειτουργία του. Τσόχινο πάτο για να βάλεις πάνω στο πλατώ για να μην έχουν οι δίσκοι επαφή με τη λαστιχένια επιφάνεια του καλύματός του. Ένα καλό λιπαντικό για τα μηχανικά του μέρη, ένα καλό σετάκι καθαρισμού της βελόνας και ένα καλό σετάκι καθαρισμού των δίσκων με «αντιστατικό βουρτσάκι» για τη μακροζωία των συστημάτων σου. Τέλος, για να παίζουν οι μεγαλύτεροι DJs στον κόσμο με αυτά τα Pick Up, πάει να πεί, ότι και καλά και χρηστικά είναι, και καλό ήχο παράγουν. Οπότε, μάλλον αξίζει η αγορά τους και η αναμονή για αυτή!