ελληνική μουσική
    858 online   ·  210.851 μέλη

    Ψάχνω παλιό τραγούδι του 1938

    yiannis-1982
    19.03.2007, 01:27
    Καλησπέρα!
    Μόλις τώρα ανακάλυψα το site και οφείλω να πω ότι είμαι κατενθουσιασμένος!!!!!!
    Πολλά μπράβο, βλέπω ότι στηρίζετε πολλές προσπάθειες νέων παιδιών και όλη τη μουσική, εν γένει...Λοιπόν, ψάχνω εδώ και καιρό ένα τραγούδι, παλιό του 1938, λέει

    "...Πού να βρω γυναίκα να σου μοιάζει
    να'χει μάτι που καρδιά να σφάζει,
    να'χει το καμάρι σου κι ούλη αυτή τη χάρη σου
    και τη βελουδένια την εληά σου.

    Να'νε το καμάρι σου κι ούλη αυτή τη χάρη σου πού να βρω γυναίκα να σου μοιάζει.

    θα σου δώσω πλούτη κι αν γυρέψεις,
    μη με δειώχνεις θα με καταστρέψεις,
    πάρε με στα χέρια σου, τ' άσπρα περιστέρια σου, την καρδιά μου μ'άλλην δεν θ' αλλάξεις.

    Πάρε με στα χέρια σου, τ' άσπρα περιστέρια σου, πού να βρω γυναίκα να σου μοιάζει.

    Πες πως μ'αγαπάς κι ας είναι ψέμμα,
    ρίξε μου κουκλί μου ένα βλέμμα,
    μη μ' αφήνεις μόνο μου, γιάτρεψε τον πόνο μου, πλούτη και αν δεν έχω τι πειράζει.

    Μη μ' αφήνεις μόνο μου, γιάτρεψε τον πόνο μου, πού να βρω γυναίκα να σου μοιάζει..."


    Αν το έχει κάποιος και μπορεί, ας μου το στείλει στο yiannis_1982@yahoo.com, δεν μπορώ να το βρω πουθενά....Ευχαριστώ~!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 19-03-2007 09:36 ]


    rory166
    19.03.2007, 01:46
    Kαλως μας ηρθες λοιπον Γιαννη
    το κομματι αυτο λεγεται "Που να βρω γυναίκα να σου μοιάζει" και τραγουδιεται απο τον Μπαμπη Γκολε
    Η μουσικη ειναι του Κωστα Ανατολιτη κ οι στιχοι του Αντωνη Νταλγκα
    Δυστυχως δεν το εχω αυτο το κομματι,απλως εγραψα καποιες πληροφοριες παραπανω απο τους στιχους που παρεθεσες για να σπρωξω λιγο την κατασταση
    yiannisyiannis
    19.03.2007, 10:12
    Καλως όρισες συνονόματε. Έχω την αυθεντική εκτέλεση του Αντώνη Νταλγκά και θα σου τη στείλω μάλλον αύριο
    yiannis-1982
    19.03.2007, 13:45
    Rory166 σ' ευχαριστώ.
    Γιάννη, έγινε, περιμένω το τραγούδι - μη βιάζεσαι, όποτε μπορείς!