ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.821 μέλη

    Δώδεκα Θεοί ή Χριστιανισμός?

    melios82
    20.03.2007, 01:09
    Άραγε οι ρίζες μας τι λένε, μήπως τελικά ο ελληνισμός δεν ειναι τόσο στενός δεσμός με την Ορθοδοξία , και είναι με την αρχαία Ελλάδα??

    ακουω απόψεις
    tsibitos
    20.03.2007, 01:37
    Τοσο πολυ σε επηρεασαν οι 300;;
    jorge
    20.03.2007, 01:56
    Tsibite, αυτή είναι τώρα απάντηση ανθρώπου που σέβεται το συνομιλητή του; Δε βοηθάς το φόρουμ με τέτοιες ειρωνικές απαντήσεις.


    Melio καλωσόρισες στο MusicHeaven. Στο πάνω μέρος του site (στο "Τι Ψάχνεις") μπορείς να βάλεις διάφορές λέξεις-κλειδιά (πχ θρησκεία), ώστε να δεις τι έχει ειπωθεί πάνω στο ευαίσθητο θέμα που θίγεις. Μπορούμε βέβαια να ξεκινήσουμε κουβέντα και σε αυτό το topic που άνοιξες.

    Αρκεί βέβαια να υπάρχει ηρεμία και όχι φανατισμός.
    tsibitos
    20.03.2007, 02:24
    Συγνωμη Γιωργο η απαντηση μου ομως δεν ηταν οσο ειρωνικη οσο φανηκε. Απλα ειμαι και εγω επηρεασμενος γενικοτερα με την αρχαια Ελλαδα απο χθες που ειδα τους τρακοσιους (ψαχνω εγκυκλοπαιδιες και βιβλια ιστοριας για να μαθω το πως πραγματικα εγιναν τα πραγματα) και ελεγα μηπως και ο φιλος καπως ετσι εφερε ενα τετοιο ζητημα στην επιφανεια. Ωστοσο το θεμα ειναι πολυ λεπτο.. Ας ελπισουμε οπως ειπες και εσυ να να υπάρχει ηρεμία και όχι φανατισμός.


    Υ.Γ : Δευτερο ποστ και δεν απανταω στο θεμα, το κανω απλα επειδη δεν με διευκολυνει και η διατυπωση της ερωτησης; Π.χ Δωδεκα θεοι ή Χριστιανισμος θα ελεγα Χριστιανισμος αλλα ο Ελληνισμος ειναι και συνδεδεμενος με την αρχαια Ελλαδα.. Μεγαλο μπλεξιμο..
    uNick
    20.03.2007, 09:49
    Παράθεση:
    Το μέλος melios82 στις 20-03-2007 στις 01:09 έγραψε...

    Άραγε οι ρίζες μας τι λένε, μήπως τελικά ο ελληνισμός δεν ειναι τόσο στενός δεσμός με την Ορθοδοξία , και είναι με την αρχαία Ελλάδα??

    Και με τα 2 είναι δεμένος...
    mariachi
    20.03.2007, 10:51
    Προσωπικά λατρεύω την αρχαία Ελλάδα,την ιστορία της,τους μύθους της.Απλά οι δώδεκα θεοί μας θεωρούνται μύθοι και μόνο.Δεν πρέπει να τους εκλάβουμε ως επίσημη θρησκεία.Μη ξεχνάτε ότι και οι Έλληνες,την εποχή του Αποστόλου Παύλου(ίσως και νωρίτερα)είχαν μια επιγραφή στην Αθήνα ''τω αγνώστω θεώ''.Οι Δώδεκα Θεοί είναι ΜΥΘΟΙ.
    maspa
    20.03.2007, 11:54
    Τον τελευταίο καιρό ακούγεται πολύ ο "δωδεκαθεισμός" στην τηλεόραση. Δεν έίναι λίγες φορές που στο mega στην πρωινή εκπομπή βλέπω ως καλεσμένη μια "ιέρεια" των δωδεκαθειστών έχοντας στο απέναντι παράθυρο έναν παπά.

    Ή γνώμη μου είναι πως αυτοί οι άνθρωποι που δέχονται τον δωδεκαθεισμό ως θρησκεία είναι λίγο μπερδεμένοι. Έχουν μπερδέψει την ιστορία με τη θρησκεία. Από όσον γνωρίζω οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στους δώδεκα θεούς του Ολύμπου λόγω της αδυναμίας τους να εξηγήσουν διάφορα φυσικά φαινόμενα. Γι αυτό και ο Ποσειδώνας είναι συνηφασμένος με τη θάλασσα, ο κεραυνός με τον Δία κ.ο.κ.

    Σχετικά με το δωδεκαθεισμό τώρα, πρόκειται για κάτι ξεπερασμένο, κάτι το οποίο έχει λήξει δεδομένου ότι πλέον ο άνθρωπος έχει καταφέρει να απομυθοποιησει όλα αυτά που για τους αρχαίους ήταν ανεξήγητα.

    Είναι λοιπόν μέρος της ιστορίας και όχι θρησκεία.
    uNick
    20.03.2007, 12:14
    Μαρινάκι, σωστά αυτά που λες, και νομίζω ότι συμφωνούν αρκετοί - αν όχι όλοι - αλλά..... άλλο δεν ρώτησε ο melios82?
    babisdr
    20.03.2007, 13:25
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 11:54 έγραψε...

    Τον τελευταίο καιρό ακούγεται πολύ ο "δωδεκαθεισμός" στην τηλεόραση. Δεν έίναι λίγες φορές που στο mega στην πρωινή εκπομπή βλέπω ως καλεσμένη μια "ιέρεια" των δωδεκαθειστών έχοντας στο απέναντι παράθυρο έναν παπά.

    Ή γνώμη μου είναι πως αυτοί οι άνθρωποι που δέχονται τον δωδεκαθεισμό ως θρησκεία είναι λίγο μπερδεμένοι. Έχουν μπερδέψει την ιστορία με τη θρησκεία. Από όσον γνωρίζω οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στους δώδεκα θεούς του Ολύμπου λόγω της αδυναμίας τους να εξηγήσουν διάφορα φυσικά φαινόμενα. Γι αυτό και ο Ποσειδώνας είναι συνηφασμένος με τη θάλασσα, ο κεραυνός με τον Δία κ.ο.κ.

    Σχετικά με το δωδεκαθεισμό τώρα, πρόκειται για κάτι ξεπερασμένο, κάτι το οποίο έχει λήξει δεδομένου ότι πλέον ο άνθρωπος έχει καταφέρει να απομυθοποιησει όλα αυτά που για τους αρχαίους ήταν ανεξήγητα.

    Είναι λοιπόν μέρος της ιστορίας και όχι θρησκεία.



    Λαμβάνοντας υπ'όψιν όλους τους κινδύνους, και όχι απαραίτητα οτι το στηρίζω, απλά, θέλοντας να κάνω το συνήγορο του διαβόλου. μία ερώτηση που μου έρχεται αυτόματα στο μυαλό:
    Ο Χριστιανισμός, δεν προσπαθεί να δώσει απαντήσεις σε προαιώνια ερωτήματα όπως, το ποιός έφτιαξε τον κόσμο?
    Η λατρεία του Δωδεκάθεου, πρέσβευε οτι (όχι ακριβώς, το παραθέτω σε μία υπεραπλουστευμένη μορφή), πχ, τους κεραυνούς τους ρίχνει ο οργισμένος Ζεύς και τις τρικυμίες τις προκαλεί ο οργισμένος Ποσειδών. Σήμερα, λόγω της τεχνολογικής προόδου, γνωρίζουμε τι προκαλεί τα φυσικά αυτά φαινόμενα. Αυτά όμως που συνεχίζεις να αδυνατείς να αντιληφθείς, όπως, το πώς μπορεί να δημιουργήθηκε αυτό το κατασκεύασμα που λέγεται Φύση, συνεχίζεις να τα αποδίδεις σε θεϊκές παρεμβάσεις.
    Και ο Χριστιανισμός μας δίνει τέτοιες εικόνες. Η εικόνα της Δημιουργίας του κόσμου σε 7 ημέρες, λόγου χάριν, μου φαντάζει τόσο γραφική, όσο και το οτι η Γαία έσμιξε με τον πρωτότοκό της γιο, Ουρανό. Όσο και να το παλεύω, την ίδια γραφικότητα μου περνάνε (με καθαρά λογοτεχνικά κριτήρια, η εκδοχή των αρχαίων Ελλήνων, είναι σαφώς ανώτερη βέβαια )
    Τώρα, θα μου πείτε, έχουμε δεί αποδείξεις για την αλήθεια του Χριστιανισμού. Εντάξει κι αυτοί είχαν δεί ανάλογες...


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 20-03-2007 13:26 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 20-03-2007 13:31 ]


    capone69
    20.03.2007, 13:38
    Καλημερα,καλος τον μελιο στην παρεα μας,
    θα πω κατι συντομο,το δωδεκαθεο ειναι σαφως πολλα χρονια πισω το οποιο αλλαξε λογω χριστιανισμου,αλλα ποσο ομοιες ειναι αυτες οι δυο θρησκιες?
    12 θεοι - 12 αποστολοι
    οκ: θεος-ουρανος
    χριστος-κρονος
    Αγ.Νικολαος-Πωσειδονας
    χαχαχαχαχαχαχα ειναι γελιο και χαζο δεν ειναι????
    οι ανθρωπο εχουμε την αναγκη να πιστευουμε καπου σε κατι ανωτερο για την σωτηρια μας.
    Οχι δεν ειμαι ενας αθεος απλα σκεφτομαι διαφορα

    Emilia_
    20.03.2007, 13:44
    Παράθεση:

    Το μέλος capone69 στις 20-03-2007 στις 13:38 έγραψε...

    Καλημερα,καλος τον μελιο στην παρεα μας,
    θα πω κατι συντομο,το δωδεκαθεο ειναι σαφως πολλα χρονια πισω το οποιο αλλαξε λογω χριστιανισμου,αλλα ποσο ομοιες ειναι αυτες οι δυο θρησκιες?
    12 θεοι - 12 αποστολοι
    οκ: θεος-ουρανος
    χριστος-κρονος
    Αγ.Νικολαος-Πωσειδονας
    χαχαχαχαχαχαχα ειναι γελιο και χαζο δεν ειναι????
    οι ανθρωπο εχουμε την αναγκη να πιστευουμε καπου σε κατι ανωτερο για την σωτηρια μας.
    Οχι δεν ειμαι ενας αθεος απλα σκεφτομαι διαφορα




    Συμφωνω....να προσθέσω ενα ακομα μικρο κοινο...?
    Κυβωτος του Νωε - του Δευκαλιωνα κ της Πύρρας...


    babisdr
    20.03.2007, 13:58
    Μα όλες οι θρησκείες έχουν απίστευτες ομοιότητες, ακριβώς γιατί προσπαθούν να δώσουν απάντηση στα ίδια ερωτήματα, πηγάζουν από τις ίδιες ανθρώπινες ανάγκες, και αν θέλετε να βάλουμε και λίγο Λιακόπουλο μέσα, μπορούμε να το πάμε και παραπέρα...


    EDIT: Sorry, melios, νομίζω οτι ξέφυγα. Για να απαντήσω στην ερώτησή σου, θα έπρεπε να κοιτάμε και πίσω μας, να διδασκόμαστε απ'τους προγόνους μας, με την ίδια ευλάβεια με την οποία θα ακούγαμε τον παππού μας ή τον πατέρα μας, θεωρώ όμως οτι, καλώς ή κακώς, ο Χριστιανισμός έχει επηρρεάσει σε τεράστιο βαθμό την εξέλιξη του έθνους (ωωωωπ, ΛΑ.Ο.Σ, προσοχή, χεχε), που δεν αφήνει μεγάλα περιθώρια, σε "πισωγυρίσματα" τέτοιου είδους. Η θρησκεία είναι απλά ένας πολύ μεγάλος παράγοντας στην εξέλιξη κάθε έθνους.

    2ο EDIT: Όποιος απαντήσει στα παραπάνω, ας προσπαθήσει να μείνει μακριά από δογματισμούς και διακυρήξεις, μήπως και πάει παραπέρα η συζήτηση. Εξάλλου, τα ερωτήματά μου, τα έθεσα ακριβώς γι'αυτόν τον σκοπό και όχι για να αντιδικίσω με κάποιον.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 20-03-2007 14:16 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 20-03-2007 14:50 ]


    okanenas
    20.03.2007, 14:19
    Πρώτον οι αρχαίοι Έλληνες δεν πίστευαν σε 12 θεούς αλλά σε έναν θεό κατακερματισμένο.
    Δεύτερον επιφανειακά οι περισσότερες θρησκείες μοιάζουν αλλά στο βάθος είναι διαφορετικές.

    Και κάτι ακόμα ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός δεν είναι Θρησκεία αλλά ΑΛΗΘΕΙΑ

    αυτά....

    maspa
    20.03.2007, 14:45
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 20-03-2007 στις 12:14 έγραψε...

    Μαρινάκι, σωστά αυτά που λες, και νομίζω ότι συμφωνούν αρκετοί - αν όχι όλοι - αλλά..... άλλο δεν ρώτησε ο melios82?



    Τι ρώτησε ακριβώς; Για τις ριζες, ε; Οκ, παρασύρθηκα λιγάκι, , δεν είναι όμως εντελώς άσχετα αυτά που είπα..

    @babisdr
    Αυτό που κατάλαβα από τα όσα έγραψες είναι ότι θεωρείς γελοία(?) να το πω? τα σχετικά με τη δημιουργία του κόσμου σε 7 ημέρες κ.λπ. Κοίτα, δεν μου έχουν λυθεί όλες οι απορίες για τον Χριστιανισμό.. Μέχρι να μου λυθούν λοιπόν οι απορίες θεωρώ συμβολική αυτήν την περιγραφή που θέλει τον κόσμο να φτιάχτηκε από τον Δημιουργό του σε 7 μέρες κ.λπ. κ.λπ.
    Είπες:
    Παράθεση:
    με καθαρά λογοτεχνικά κριτήρια, η εκδοχή των αρχαίων Ελλήνων, είναι σαφώς ανώτερη βέβαια )


    Νομίζω πως δε βγάζει πουθενά μερικές φορές το να συγκρίνουμε κάποια πράγματα ή πιο σωστά ιδέες που είναι εντελώς διαφορετικά κι ας υπάρχουν μεταξύ τους κάποιες ομοιότητες όπως επισήμανε ο capone (πράγμα που δεν το βρίσκω διόλου απίθανο να υπάρχουν κοινά σημεία μεταξύ τους).

    - Όσον αφορά τώρα τις ρίζες του ελληνισμού που είναι και το ερώτημα που τέθηκε στην αρχή, νομίζω πως οι δώδεκα θεοί είναι απλά ιστορία, ένας μύθος αν θέλετε. Και μη ξεχνάμε ότι η αρχαία Ελλάδα προσέφερε πάρα πολλά σε όλο τον κόσμο και ότι υπήρξε πηγή έμπνευσης σε πολλούς τομείς.Ο Χριστιανισμός αναφερεται σε μια άλλη επόχη, μεταγενέστερη, και για να βρούμε τι δεσμούς απέκτησε η Ελλάδα με τον Χριστιανισμό καλό θα ήταν να ψάξουμε τα ιστορικά γεγονότα εκείνης της εποχής. Η μόνη αναφορά που μπορώ να κάνω σχετικά μ'αυτό, μου ήρθε αυτή τη στιγμή, είναι ότι στον Μεσαίωνα, την εποχή του σκοταδισμού, επικράτησε μόνον η εκκλησιαστική παιδεία.. Συνειρμούς κάνω..
    maspa
    20.03.2007, 14:52
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 20-03-2007 στις 14:19 έγραψε...

    Πρώτον οι αρχαίοι Έλληνες δεν πίστευαν σε 12 θεούς αλλά σε έναν θεό κατακερματισμένο.
    Δεύτερον επιφανειακά οι περισσότερες θρησκείες μοιάζουν αλλά στο βάθος είναι διαφορετικές.

    Και κάτι ακόμα ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός δεν είναι Θρησκεία αλλά ΑΛΗΘΕΙΑ

    αυτά....





    babisdr
    20.03.2007, 14:54
    Παράθεση:

    Το μέλος okanenas στις 20-03-2007 στις 14:19 έγραψε...

    Πρώτον οι αρχαίοι Έλληνες δεν πίστευαν σε 12 θεούς αλλά σε έναν θεό κατακερματισμένο.





    Exactly...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 14:45 έγραψε...

    @babisdr
    Αυτό που κατάλαβα από τα όσα έγραψες είναι ότι θεωρείς γελοία(?) να το πω? τα σχετικά με τη δημιουργία του κόσμου σε 7 ημέρες κ.λπ. Κοίτα, δεν μου έχουν λυθεί όλες οι απορίες για τον Χριστιανισμό.. Μέχρι να μου λυθούν λοιπόν οι απορίες θεωρώ συμβολική αυτήν την περιγραφή που θέλει τον κόσμο να φτιάχτηκε από τον Δημιουργό του σε 7 μέρες κ.λπ. κ.λπ.


    Το ίδιο συμβολικά μπορεί να θεωρούσε και ο Αριστοτέλης τα περί Ουρανού και Γαίας, λέω εγώ τώρα. Κατά τα άλλα, δε θεωρώ τίποτα, δε ξέρω τίποτα, να μάθω προσπαθώ κι εγώ και θέτω ερωτήματα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 20-03-2007 14:55 ]


    maspa
    20.03.2007, 15:12
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 20-03-2007 στις 14:54 έγραψε...
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 14:45 έγραψε...

    @babisdr
    Αυτό που κατάλαβα από τα όσα έγραψες είναι ότι θεωρείς γελοία(?) να το πω? τα σχετικά με τη δημιουργία του κόσμου σε 7 ημέρες κ.λπ. Κοίτα, δεν μου έχουν λυθεί όλες οι απορίες για τον Χριστιανισμό.. Μέχρι να μου λυθούν λοιπόν οι απορίες θεωρώ συμβολική αυτήν την περιγραφή που θέλει τον κόσμο να φτιάχτηκε από τον Δημιουργό του σε 7 μέρες κ.λπ. κ.λπ.


    Το ίδιο συμβολικά μπορεί να θεωρούσε και ο Αριστοτέλης τα περί Ουρανού και Γαίας, λέω εγώ τώρα.


    Δε νομίζεις ότι είναι άσκοπο να συγκρίνουμε τον Χριστιανισμό με τους αρχαίους ημων πρόγονους;
    Οι αρχαίοι φιλόσοοφοι και σοφιστές σχεδόν πάντα μιλούσαν συμβολικά. Στον Χριστιανισμό υπάρχουν κι άλλα πράγματα εκτός από συμβολισμούς που έχουν γίνει πράξη.

    @sentoni
    Παράθεση:
    . . . ο Θεός είναι ένας . . .


    Να υποθέσω πως πάλι στον Κότσιρα αναφέρεσαι;
    babisdr
    20.03.2007, 16:21
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 15:12 έγραψε...

    Δε νομίζεις ότι είναι άσκοπο να συγκρίνουμε τον Χριστιανισμό με τους αρχαίους ημων πρόγονους;
    Οι αρχαίοι φιλόσοοφοι και σοφιστές σχεδόν πάντα μιλούσαν συμβολικά. Στον Χριστιανισμό υπάρχουν κι άλλα πράγματα εκτός από συμβολισμούς που έχουν γίνει πράξη.



    Το ξέρω οτι μιλούσαν συμβολικά, that's the point. Και πάλι, αυτά που έχουν γίνει πράξη τα έχεις δεί και μου το λες μετά βεβαιότητος? Απλά, το πιστεύεις, λόγω διδαχών. Και για να σε προλάβω, όντως, ο Χριστός ήταν ιστορικά υπαρκτό πρόσωπο, δεν έχεις στοιχεία όμως για τη θεϊκή του προέλευση. Είναι θεμιτό να δέχεσαι να το πιστέψεις. Αθέμιτο, όμως, κατά τη γνώμη μου, είναι να αποκλείουμε την αλήθεια κάποιων, χαρακτηρίζοντάς τη μύθευμα, τη στιγμή που δεν έχουμε και πολλά περισσότερα υπερασπιστικά στοιχεία για τη δική μας αλήθεια στα χέρια μας, παρά μόνο τις εκκλησιαστικές διδαχές, κάτι ανάλογο με τις ιστορίες των αρχαίων περί κοσμογονίας κτλκτλ. Ούτε εσύ έχεις στοιχεία, ούτε εκείνοι.
    Μάλλον καταλήγω στο οτι, όσες πιθανότητες έχει η δική σου αλήθεια να είναι η πραγματική, άλλες τόσες έχει και οποιασδήποτε άλλης θρησκείας ανα τον κόσμο, όσο παραμυθάκι κι αν σου φαίνεται.

    EDIT: Δεν συγκρίνω τον Χριστιανισμό με τους αρχαίους ημών προγόνους, μα τους χριστιανούς.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 20-03-2007 16:31 ]


    melios82
    20.03.2007, 16:41
    Παράθεση:

    Το μέλος Emilia_ στις 20-03-2007 στις 13:44 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος capone69 στις 20-03-2007 στις 13:38 έγραψε...

    Καλημερα,καλος τον μελιο στην παρεα μας,
    θα πω κατι συντομο,το δωδεκαθεο ειναι σαφως πολλα χρονια πισω το οποιο αλλαξε λογω χριστιανισμου,αλλα ποσο ομοιες ειναι αυτες οι δυο θρησκιες?
    12 θεοι - 12 αποστολοι
    οκ: θεος-ουρανος
    χριστος-κρονος
    Αγ.Νικολαος-Πωσειδονας
    χαχαχαχαχαχαχα ειναι γελιο και χαζο δεν ειναι????
    οι ανθρωπο εχουμε την αναγκη να πιστευουμε καπου σε κατι ανωτερο για την σωτηρια μας.
    Οχι δεν ειμαι ενας αθεος απλα σκεφτομαι διαφορα




    Συμφωνω....να προσθέσω ενα ακομα μικρο κοινο...?
    Κυβωτος του Νωε - του Δευκαλιωνα κ της Πύρρας...





    Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για το καλοσωρισμα..
    Το λοιπόν θα συμφωνήσω με όλους και ειδικα με σας τους δυο, αλλα ίσως και δεν το διατύπωσα και πολύ σωστά...
    καταρχάς δεν είμαι κανένας δωδεκαθειστής η κατι τέτοιο, σεβομαι την αρχαια μας ελλάδα (μόνο), οχι τη μεταγενέστερη, τελος πάντων, απλά ηθελα να τονίσω, οτι κατα την γνώμη μου πιστευω πως το χριστιανισμό αποτι εχω διαβασει μας τον επέβαλλαν, και γιαυτο κατεστρεψαν τόσους ναούς σαν ειδωλολάτρες που είμασταν, τωρα βεβαια αυτοι οι παραληρισμοί κυβωτος νωε - δευκαλιωνα κ της Πύρρας, τι μας λενε έμεσα, οτι πανω κάτω ο Θεός ειναι ένα απλα με άλλα προσωπα και σύμβολα, αλλα ο χριστιανισμός ειναι αποδειξη οτι δεν εμπνεει τους ελληνες απτη δύση ήρθε τι δουλειά εχουν τα παιδακια μας να μαθαινουν για το νωε, ισραήλ, ιουδαίους και τετοια πραγματα, τι δουλεια εχουμε εμεις με αυτους?? δεν ξερω αν εγινα κατανοητος, και κατι αλλο , σε ένα μυθο κρυβεται μια αλήθεια και ένα ψέμμα..
    και γω σε ένα Θεό πιστέυω, και στον Χριστό, αλλα είναι λίγο περίεργο το πως με έχει απωθήσει ολο το λομπυ αυτο, καθολικοι, ορθοδοξοι, new born christians, πεντηκοστιανοί, χιλιαστες , ευαγγελιστες, μιλατε σοβαρά? και θαρθει να μου πει ατομο, α, δεν ειναι ετσι η αληθινη ειναι η ορθοδοξια? οχι φιλοι μ, δεν το δεχομαι, και δεν δεχομαι τη κουλτουρα κανενος πολιτικου συμφερόντος, ο χριστός ποτε δεν μίλησε για εκκλησίες, για σταυρούς, για τίποτα για αγάπη μίλησε μόνο, τα αλλα τα εφήυραν για να μας φοβίζουν και να κραταν την ισοροπια όπως θέλουν αυτοί.. θα θελα να ερθει ο Ιησούς πάνω στη γή , μονο και μονο για να δω το τρομο ζωγραφισμένο στα πρόσωπα των παππάδων.. και μη μου πειτε οι παπαδες δεν κανουν την εκκλήσια, με αυτο το σκεπτικό οι πολιτικοι δεν κανουν μια χωρα...
    (Οι 300 δεν με επηρέασσαν τόσο όσο με στεναχώρησαν, γιατι μου θύμισαν οτι είμαστε προβατα, και ότι άνθρωποι σαν το λεωνίδα δεν υπάρχουν πια , και ουτε θα υπαρξουν, ολοι Εφιάλτες είμαστε..)
    melios82
    20.03.2007, 16:48
    ΜASPA, Kάτσε και σύγκρινε τι σφαγές εχουν γίνει στο όνομα του Χριστιανισμού, και τι αδικίες, και πόσο λάθος χρησιμοποίηθηκε, και πες μου μετα για αλήθειες..
    παίρνουν το όνομα του Ιησού και πυροβολούν στο σκοτάδι.. δεν λεω πως δεν πιστεύω στο χριστό αλλά με εκφράζει το αληθινό αρχαιοελληνικο πνέυμα και ήθος..και αυτο ειναι αλήθεια, πήγαινε σε οποιοδήποτε μουσείο και θα το δεις, να φωναζει μπροστά σου!
    απο κει και περα όλα σύμβολα είναι και το θέμα δεν ειναι αν δημιουργήθηκε η γη σε 7 μέρες η αν τελικά προήλθαμε απο τον πίθηκο, ειναι αυτα που θα αφήσουμε στη γη, και ασ μην υπάρχει τίποτα μετα.. Γιατί όταν οι αρχαίοι έλληνες εδωσαν φώτα στο πολιτισμό την ιστορία τη φιλοσοφία την ιατρική, οι χριστιανόι τα κάψανε όλα, πεσ μου μόνο το γιατι? γιατι κάψανε την βιβλιοθήκη της Αλεκάνδρειας??