ελληνική μουσική
    546 online   ·  210.842 μέλη

    Δώδεκα Θεοί ή Χριστιανισμός?

    alexia-vicky
    25.03.2007, 16:29
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 24-03-2007 στις 18:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 24-03-2007 στις 18:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 24-03-2007 στις 17:51 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 24-03-2007 στις 15:36 έγραψε...

    @babisdr

    Την πέτρα που θα κράταγα, δεν έχω αποφασίσει καν όχι να την πιάσω αλλά ούτε και να την πετάξω! Αυτή η κίνηση πρώτα εμένα θα ζημίωνε και μετά όποιον άλλον! Ο λόγος που μίλησα έτσι, ήταν δηλωτικός του τρόπου που συνήθιζες να απαντάς παραπάνω. Για να μην μπω στον κόπο να παραθέσω όλα όσα έχεις αναφέρει, κάνε εσύ τουλάχιστον τον κόπο να διαβάσεις με τί τρόπο αντιμετωπίζεις τον Χριστιανισμό και τις απόψεις που αναφέρονται σε αυτόν. Και αν σε προσβάλλει να μου απαντήσεις, καλοδεχούμενη και η σιωπή.




    Το μόνο που υποστηρίζω από την αρχή είναι οτι έχεις δικαίωμα να πιστεύεις ο,τι θέλεις, αυτό όμως δεν σου δίνει το δικαίωμα να ονομάζεις οποιαδήποτε άλλη θρησκεία ΠΑΡΑΜΥΘΙ. Τα ίδια κριτήρια με τα οποία ονομάζεις το Δωδεκάθεο μύθο, ισχύουν σε όλες τις θρησκείες. Αν το καταλάβετε κάποτε αυτό όλοι εσείς με τις ρομφαίες που βγαίνετε και δογματίζετε, επιβεβαιώνοντας συνεχώς τις θέσεις μας με τα ανύπαρκτα επιχειρήματά σας, εγώ μαζί σας.
    Και παρεμπιπτόντως, πες μου τι επιστημονικά βιβλία θα μπορούσα να διαβάσω περί Χριστιανισμού, για να έχω το δικαίωμα να πάρω θέση... Εγώ Νίτσε διάβαζα μικρός, άσχετος είμαι.

    Παράθεση:

    @Astron

    γιατί αφού ο 12θεϊσμός ήταν τόσο ισχυρή θρησκεία, οι Έλληνες άρχισαν να πιστεύουν κάτι διαφορετικό. Κάτι που πιθανώς τους έμοιαζε πιο αληθινό. Αυτό σημαίνει πως είχε αρχίσει να κλονίζεται η πίστη τους και αυτό φαίνεται από φιλοσόφους, όπως ο Σωκράτης που καταδικαστηκε για αθεϊα, επειδή έκρινε αυτή τη λατρεία! Παρακαλώ διαφωτίστε με για τα παραπάνω και αν υπάρχει ένας διαφορετικός λόγος.




    Εκπληκτικό... Τι να σε διαφωτίσουμε? Αυτή το επιχείρημα δεν θέλει διαφωτισμό, επιστροφή στα θρανία θέλει, λίγο ιστορία της Ελλάδας, λίγο κοινωνιολογία πιθανώς κλπκλπ. Έτσι απλά θα σε διαφωτίσουμε με τέτοιες απόψεις?


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 24-03-2007 17:57 ]





    Μάλιστα....πότε ακριβώς αναφέρθηκα με την λέξη ΠΑΡΑΜΥΘΙ? Επίσης πότε ΔΟΓΜΑΤΙΣΑ? Αν έχεις να μου απαντήσεις σε αυτά που λέω, καλώς. Αλλιώς δε θα συνεχίσω καμία προσωπική αντίθεση. Τελικά δε ξέρω ποιος είναι ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ!! Μάλλον πρέπει να γυρίσω και για αυτό πίσω εγώ, και όχι όσοι εθελοτυφλούν στα επιχειρήματα αντί να κάνουν διάλογο λέγοντας τις αντιθέσεις τους,αναφερόμενοι στα γνωστα "ποιηματάκια" περί ρομφαίας. Ιστορία της Ελλάδας, κοινωνιολογία, ανθρωπολογια, φιλοσοφία, θεολογία, γνωρίζω όση μου επιτρέπει η ηλικία μου μπορεί και λίγο παραπάνω! Και πάλι βεβαια επιστράτευσες μόνο μειωτικό λόγο αντί να μου απαντήσεις!
    Πέραν του Νίτσε, αν διάβαζες Λοκ, Μπέργκ, Τζων Στιούαρτ Μιλλ μπορεί και να σε βοηθούσαν.



    Και ούτε πρόκειται να σου απαντήσω. Ας άνοιγες την τοποθέτησή σου, χωρίς να βρίζεις και να μειώνεις. Όπως έκανα κι εγώ και άλλοι άνθρωποι που σέβονται τον εαυτό τους σ'αυτό το τόπικ. Έτσι, μήπως και σε πάρουμε για σοβαρό συνομιλητή, που αξίζει να σου απαντήσουμε. Όχι πουθενά δεν δογμάτισες, προς Θεού.
    Έχω κι εγώ κάποιες λογοτεχνικές προτάσεις: "Τελευταίος Πειρασμός", "Ο Θεός, ο Αιθέρας κι ο Διάβολος", "Τοτέμ και Ταμπού".



    Τί καλά που είσαι σταθερός στις απόψεις σου! Σε αυτό το ποστ αποφασίζεις να μην απαντήσεις και λίγο πιο κάτω ξαναπαντάς. Δε θυμάμαι να έβρισα, μάλλον εκτός από αμάθεια πάσχω και από αμνησία. Ούτε μείωσα πριν από άλλους. Το αν θα με εκλάβεις σαν σοβαρό συνομιλητή, είναι δικαίωμά σου. Όπως και το αντίθετο, όμως.
    Μετά το όραμα ο Σαούλ, δεν άλλαξε υπηκοότητα, άλλαξε θρησκεία όπως λες. Βέβαια, είναι γνωστό πως όταν αλλάζεις θρησκεία αλλάζεις και όνομα! Όπως επίσης, είναι γνωστό πως το όνομα δεν έχει άμεση σχέση με την υπηκοότητα!!! Και η Καινή Διαθήκη, ανήκει και αυτή στην Ιστορία


    @ Orfeus
    Σχετικά με τις "Πράξεις" θα ήθελα να μου πεις που ακριβώς βρίσκεις αυτά γραφόμενα. Γιατί στην Καινή Διαθήκη που έχω εγώ, της Βιβλικής Εταιρείας του Πατριαρχείου της Κων/πόλεως έκδοση του 1989, στο συγκεκριμένο χωρίο για την μεταστροφή του Παύλου (Πρ. 22,6-16 26,12-18) λέει :
    << (3)Καθώς πήγαινε, όταν πλησίαζε στη Δαμασκό, ξαφνικά τον φώτισε μια αστραπή από τον ουρανό.(4) nullΈπεσε στη γη και άκουσε μια φωνή να του λέει : << Σαούλ, Σαούλ γιατί με καταδιώκεις?>>..............
    .......(7) Οι άντρες που τον συνόδευαν έμειναν με ανοιχτό το στόμα γιατί άκουγαν τη φωνή, δεν έβλεπαν όμως κανένα. (8) Ο Σαύλος σηκώθηκε πάνω...κλπ κλπ>>
    Δεν αναφέρει τίποτα άλλο για τους συνοδούς του.

    *** Η Παπική εντολή δε ξέρω κατά πόσο ισχύει και αν την έχει δεχτεί και το Πατριαρχείο.
    babisdr
    25.03.2007, 16:35
    Έχεις δίκιο ως προς την σταθερότητα και την υπηκοότητα σαν όρο. Εθνικότητα??? Θα μεγαλώσω, πού θα πάει

    Ένας απ'τους λόγους που δεν σου απαντάω είναι οτι θα αρχίσω να σου θέτω ιστορικά ερωτήματα κι εσύ θα ανοίγεις την Καινή Διαθήκη την οποία θεωρείς ιστορία. Δεν γίνεται διάλογος έτσι. ΛΙΝΚ!!!!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-03-2007 16:37 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-03-2007 16:56 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-03-2007 17:13 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-03-2007 17:39 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-03-2007 17:41 ]


    babisdr
    25.03.2007, 16:52
    Παράθεση:

    Το μέλος alterhoh στις 25-03-2007 στις 16:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 20-03-2007 στις 13:25 έγραψε...
    Η εικόνα της Δημιουργίας του κόσμου σε 7 ημέρες, λόγου χάριν, μου φαντάζει τόσο γραφική, όσο και το οτι η Γαία έσμιξε με τον πρωτότοκό της γιο, Ουρανό.



    Φίλε babisdr πολλά από αυτά που περιγράφονται στο βιβλίο της Δημιουργίας έχουν συμβολική και όχι κυριολεκτική σημασία. Συγκεκριμένα, για τη Δημιουργία του κόσμου σε 7 ημέρες, οι αναλυτές των Γραφών μας λένε πως οι 7 μέρες είναι συμβολικές. Δηλαδή, η μία μέρα από τις 7 μπορεί να ήταν κάποια χρόνια, κάποιοι αιώνες - μπορεί και μια στιγμή.
    Και λογικά αν το σκεφτεί κανείς, είναι τόσο προφανής η έννοια του χρόνου από τη θεική προσέγγιση όσο από την ανθρώπινη; Εμείς οι άνθρωποι "φτιάξαμε" την έννοια του χρόνου για να μπορούμε να ζούμε καλύτερα και να συννενοούμαστε. Δεν νομίζω ότι ο Θεός καθορίζεται από το χρόνο και το χώρο, όπως γίνεται με τους ανθρώπους. Άλλωστε μια από τις πάμπολες λέξεις που περιγράφουν το Θεό είναι και η λέξη " Άχρονος ". Όσο ακατανόητο και να φαίνεται στο ανθρώπινο μυαλό, ο Θεός... υπήρχε πάντα. Δεν υπάρχει αρχή ούτε τέλος για το Θεό.
    Συνεπώς (και για να μή ξεφεύγουμε άλλο από το θέμα γιατί ήδη το έχουμε κάνει), το ότι ο κόσμος Δημιουργήθγκε σε 7 μέρες δε σημαίνει ότι φτιάχτηκε σε μια βδομαδούλα. Όπως προείπα, αυτή "η δικιά μας, ανθρώπινη βδομαδούλα" μπορεί να ήταν 7 αιώνες, μπορεί και 7 δευτερόλεπτα...
    Άρα, νομίζω να σε έπεισα αναφορικά με το αν είναι ή όχι γραφική η Δημιουργία του κόσμου σε 7 μέρες.
    Αυτά...



    Δεν είπα το αντίθετο φίλε μου, ειλικρινά. Σε προσωπικό επίπεδο, δεν με ενδιαφέρουν οι θρησκείες, καθόλου. Ξέρω όμως σίγουρα οτι με πειράζει αυτή τη συμβολικότητα να τη βλέπουμε μονάχα εκεί που θέλουμε. Και οι άλλες θρησκείες έχουν το δικαίωμα να είναι συμβολικές, δεν νομίζεις? Με ενοχλούσε αφάνταστα να βλέπω να αξιώνουν μερικοί τη "συμβολικότητα" ως μοναδικό για εκείνους προνόμιο, παραβλέποντας τη και σε άλλες θρησκείες, με μοναδικό στόχο να τις κάνουν να φανούν γραφικές και να τις χαρακτηρίσουν μύθο, κλπκλπ. Η συμβολικότητα δεν γεννήθηκε το 0. Υπήρχε και πριν από αυτό. Εξ'ού και η σύγκρισή μου εκεί. Δεν νομίζω οι αρχαίοι ημών πρόγονοι να είχαν στο μυαλό τους τη Γαία να συνευρίσκεται ερωτικά με τον Ουρανό πάνω σε διπλό κρεβάτι με σατέν σεντόνια, δεν νομίζεις?

    Στην αρχή του τόπικ, αν προσέξεις, υπάρχουν απαντήσεις όπως "μην φάω κανένα κεραυνό στο κεφάλι", "μην κάνει φουρτούνα ο Ποσειδώνας" και τέτοια όμορφα. Ε, όχι, ρε παιδιά, τότε κι εγώ να σκύψω μην φάω κανένα fireball που μπορεί να έχει μείνει στην κάνη από τα Σόδομα και τα Γόμορα (σόρυ, Παλαιά Διαθήκη). Στην τελική, όταν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ερχόντουσαν, αυτοί δεν είχαν αποφασίσει ακόμα να ξεκινήσουν....


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-03-2007 16:55 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-03-2007 17:04 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 25-03-2007 17:20 ]


    melios82
    26.03.2007, 00:32
    Παράθεση:

    Το μέλος harisx στις 25-03-2007 στις 15:29 έγραψε...

    Απο την μια ολοι υπερηφανευομαστε για την αρχαια ελλαδα και τους προγονους μας
    αφου ειναι η κληρονομια του ανθρωπινου πολιτισμου, και απο την αλλη χαρικτηριζουμε
    ειρωνικα με την λεξη ειδωλωλατρες λογο της αγνοιας και προπαγανδας που εχει γινει
    απο καποιους.Το δωδεκαθεω ειναι θρησκεια αυτο δεν μπορουμε να το αμφισβητησουμε.
    Οι δωδεκα θεοι ειναι οι δωδεκα πλευρες-ενεργειες της αρχικης αγενητης αρχης που
    ονομαζουμε Θεο.Δωδεκα ζωδια,δωδεκα μηνες,δωδεκα ωρες.Οι ελληνες ηταν πολλυθειστες.Αυτο σημαινει οτι ειχαν μια εξελισομενη θρησκεια και οχι δογματικη.
    Για αυτο με μεγαλο ενθουσισμο υποδεχτηκαν τον λογο του Ιησου,οπως και ο ιδιος ομολο
    γει οταν συναντησε τους ελληνες:"εφτασε η ωρα να δοξαστει ο υιος του ανθρωπου".
    Απο εκει και περα ο λογος του χριστου εγινε "χριστιανισμος".Χρησιμοποιηθηκε απο τον
    πανεξυπνο ρωμαιο πολιτικο Κωσταντινο αποκαλουμενο μεγα ,για να ιδρυση το ανατολικο
    ρωμαικο κρατος ξερωντας την δυναμη της θρησκειας που ασκει στον ανθρωπο.Και ετσι
    εγινε η καινουργια θρησκεια με προσθηκη παγανιστικων-ρωμαικων στοιχειων ετσι οπως
    βολευε την νεα ταξη.Ο ιδιος βαπτησθηκε χριστιανος λιγο πριν πεθανει και αγιοποιηθηκε μετα τον θανατο του για λογους πολιτικης οπως και πολλοι αλλοι "αγιοι".
    Μετα αφου ξεχαστηκε ο χριστος λογος,ακολουθησε ο σκοταδισμος του μεσαιωνα που
    ολλοι ξερουμε.Προσωπικα θα προτιμουσα το δωδεκαθεω παρα εναν τετοιον "χριστιανισμο" η θα προτιμουσα την πραγματικη χριστικη διδασκαλια.







    συμφωνώ , πιστεύω στο πως ''σάπισε ο χριστιάνισμος το έθιξες άψογα


    harisx
    26.03.2007, 00:48
    A! και κατι ακομα.Δεν ειμαι ρωμιο'ς.Θελω να ειμαι ελληνας.
    Ο νεοελληνας τι ειναι;Μαλον κατι αλλο.
    Orfeus
    26.03.2007, 02:28
    Παράθεση:

    Το μέλος alexia-vicky στις 25-03-2007 στις 16:29 έγραψε...

    @ Orfeus
    Σχετικά με τις "Πράξεις" θα ήθελα να μου πεις που ακριβώς βρίσκεις αυτά γραφόμενα. Γιατί στην Καινή Διαθήκη που έχω εγώ, της Βιβλικής Εταιρείας του Πατριαρχείου της Κων/πόλεως έκδοση του 1989, στο συγκεκριμένο χωρίο για την μεταστροφή του Παύλου (Πρ. 22,6-16 26,12-18) λέει :
    << (3)Καθώς πήγαινε, όταν πλησίαζε στη Δαμασκό, ξαφνικά τον φώτισε μια αστραπή από τον ουρανό.(4) nullΈπεσε στη γη και άκουσε μια φωνή να του λέει : << Σαούλ, Σαούλ γιατί με καταδιώκεις?>>..............
    .......(7) Οι άντρες που τον συνόδευαν έμειναν με ανοιχτό το στόμα γιατί άκουγαν τη φωνή, δεν έβλεπαν όμως κανένα. (8) Ο Σαύλος σηκώθηκε πάνω...κλπ κλπ>>
    Δεν αναφέρει τίποτα άλλο για τους συνοδούς του.

    *** Η Παπική εντολή δε ξέρω κατά πόσο ισχύει και αν την έχει δεχτεί και το Πατριαρχείο.



    Αν ψάξεις καλύτερα, θα τα βρεις.

    Θ' 7: οι δε άνδρες οι συνοδεύοντες αυτώ ειστήκεισαν ενεοί, ακούοντες μεν της φωνής, μηδένα δε θεωρούντες.
    (Εδώ έμειναν όρθιοι, δεν είδαν κανέναν, αλλά άκουσαν τη φωνή).

    ΚΒ' 9: οι δε συν εμοί όντες το μεν φως εθεάσαντο και έμφοβοι εγένοντο, την δε φωνήν ουκ ήκουσαν του λαλούντος μοι.
    (Εδώ είδαν τη λάμψη, αλλά δεν άκουσαν τη φωνή)

    ΚΣΤ' 14: πάντων δε καταπεσόντων ημών εις την γην ήκουσα φωνήν λαλούσαν προς με και λέγουσαν
    (Εδώ πέσανε όλοι κάτω)

    Ο Λουκάς ήταν συνοδός του Σαούλ (δεν το ξέρεις;) και το Πατριαρχείο έχει δεχθεί την Παπική εντολή, ότι ο Λουκάς έγραψε τις Πράξεις. Κι αυτό μπορείς να το βρεις.


    No Sympathy For The Devil

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Orfeus στις 26-03-2007 02:30 ]


    Zefuros
    26.03.2007, 12:32
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 25-03-2007 στις 16:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος alterhoh στις 25-03-2007 στις 16:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 20-03-2007 στις 13:25 έγραψε...
    Η εικόνα της Δημιουργίας του κόσμου σε 7 ημέρες, λόγου χάριν, μου φαντάζει τόσο γραφική, όσο και το οτι η Γαία έσμιξε με τον πρωτότοκό της γιο, Ουρανό.



    Φίλε babisdr πολλά από αυτά που περιγράφονται στο βιβλίο της Δημιουργίας έχουν συμβολική και όχι κυριολεκτική σημασία. Συγκεκριμένα, για τη Δημιουργία του κόσμου σε 7 ημέρες, οι αναλυτές των Γραφών μας λένε πως οι 7 μέρες είναι συμβολικές. Δηλαδή, η μία μέρα από τις 7 μπορεί να ήταν κάποια χρόνια, κάποιοι αιώνες - μπορεί και μια στιγμή.
    Και λογικά αν το σκεφτεί κανείς, είναι τόσο προφανής η έννοια του χρόνου από τη θεική προσέγγιση όσο από την ανθρώπινη; Εμείς οι άνθρωποι "φτιάξαμε" την έννοια του χρόνου για να μπορούμε να ζούμε καλύτερα και να συννενοούμαστε. Δεν νομίζω ότι ο Θεός καθορίζεται από το χρόνο και το χώρο, όπως γίνεται με τους ανθρώπους. Άλλωστε μια από τις πάμπολες λέξεις που περιγράφουν το Θεό είναι και η λέξη " Άχρονος ". Όσο ακατανόητο και να φαίνεται στο ανθρώπινο μυαλό, ο Θεός... υπήρχε πάντα. Δεν υπάρχει αρχή ούτε τέλος για το Θεό.
    Συνεπώς (και για να μή ξεφεύγουμε άλλο από το θέμα γιατί ήδη το έχουμε κάνει), το ότι ο κόσμος Δημιουργήθγκε σε 7 μέρες δε σημαίνει ότι φτιάχτηκε σε μια βδομαδούλα. Όπως προείπα, αυτή "η δικιά μας, ανθρώπινη βδομαδούλα" μπορεί να ήταν 7 αιώνες, μπορεί και 7 δευτερόλεπτα...
    Άρα, νομίζω να σε έπεισα αναφορικά με το αν είναι ή όχι γραφική η Δημιουργία του κόσμου σε 7 μέρες.
    Αυτά...



    Δεν είπα το αντίθετο φίλε μου, ειλικρινά. Σε προσωπικό επίπεδο, δεν με ενδιαφέρουν οι θρησκείες, καθόλου. Ξέρω όμως σίγουρα οτι με πειράζει αυτή τη συμβολικότητα να τη βλέπουμε μονάχα εκεί που θέλουμε. Και οι άλλες θρησκείες έχουν το δικαίωμα να είναι συμβολικές, δεν νομίζεις? Με ενοχλούσε αφάνταστα να βλέπω να αξιώνουν μερικοί τη "συμβολικότητα" ως μοναδικό για εκείνους προνόμιο, παραβλέποντας τη και σε άλλες θρησκείες, με μοναδικό στόχο να τις κάνουν να φανούν γραφικές και να τις χαρακτηρίσουν μύθο, κλπκλπ. Η συμβολικότητα δεν γεννήθηκε το 0. Υπήρχε και πριν από αυτό. Εξ'ού και η σύγκρισή μου εκεί. Δεν νομίζω οι αρχαίοι ημών πρόγονοι να είχαν στο μυαλό τους τη Γαία να συνευρίσκεται ερωτικά με τον Ουρανό πάνω σε διπλό κρεβάτι με σατέν σεντόνια, δεν νομίζεις?

    Στην αρχή του τόπικ, αν προσέξεις, υπάρχουν απαντήσεις όπως "μην φάω κανένα κεραυνό στο κεφάλι", "μην κάνει φουρτούνα ο Ποσειδώνας" και τέτοια όμορφα. Ε, όχι, ρε παιδιά, τότε κι εγώ να σκύψω μην φάω κανένα fireball που μπορεί να έχει μείνει στην κάνη από τα Σόδομα και τα Γόμορα (σόρυ, Παλαιά Διαθήκη). Στην τελική, όταν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ερχόντουσαν, αυτοί δεν είχαν αποφασίσει ακόμα να ξεκινήσουν....


    Φιλτατε Babisdr,

    Απολύτως φυσιολογικό κάθε θρησκεία να εχει τους συμβολισμούς της. Δεν ξέρω οι αρχαίοι ημων προγονοι τι ειχαν σχετικά με την Γαια και τον Ουρανό στο μυαλό τους, θα μπορούσα να υποθέσω πως κάποιοι ειχαν στο μυαλό τους τον συμβολισμό, και κάποιοι άλλοι να το εβλεπαν πιο κυριολεκτικά. Οπως συμβαίνει και στην δική μας εποχή, στην οποία άλλοι καταλαβαίνουν το συμβολισμό των κειμένων, και άλλοι φανταζονται την ευα να σουλατσάρει στο Παράδεισο τρώγοντας μηλαράκια.

    Γράφεις "Στην αρχή του τόπικ, αν προσέξεις, υπάρχουν απαντήσεις όπως "μην φάω κανένα κεραυνό στο κεφάλι", "μην κάνει φουρτούνα ο Ποσειδώνας"". Επειδή και οι δυο εκφράσεις ανήκουν στο πρώτο μου post, μαλλον θα πρέπει να βάζω ιδιαίτερες σημειώσεις οταν κάνω χιουμορ. Αν και βέβαια, η επομενη παράγραφος ξεκινά λέγοντας "Πέρα της πλάκας..."

    Στο θέμα μας τωρα. Μου εχουν μείνει αρκετά ερωτηματικά αναφορικά με την πίστη στο δωδεκάθεο και κάποιες λεπτομεριες της. Ας ρίξω μερικά στο τραπέζι: Υπάρχουν μονο οι 12 Ολυμπιοι Θεοί κατά την γνώμη σας, ή υπάρχουν και άλλοι? Ο κρόνος π.χ. τι έγινε? Υπάρχει? Οι προ των 12 τι γίνονται? υπάρχουν? Και ας παμε στους 12. Αυτοί υπάρχουν? Θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε σχετικά με το αν υπάρχει κάποιο σημάδι τους στην ιστορία. Σημαδι εννοώ της ύπαρξης τους. Πιστευετε πως ο Δίας είναι οντότητα? (εαν και η λέξη οντότητα δεν ειναι δοκιμη για να περιγράψεις εναν θεό. Ελπίζω να καταλαβαίνετε πως το εννοώ).
    Επίσης, αλλη μια απορία: Το 12θεο σαν θρησκεία, τι λέει για την αρχή του Κοσμου? Εννοώ, ποιος τον εφτιαξε?
    Ας αρχίσουμε με αυτά για να μου λύθούν και κάποιες απορίες.


    alex3
    26.03.2007, 13:18
    ο άνθρωπος αισθάνεται ανίσχυρος απέναντι στα ανεξήγητα φυσικά φαινόμενα και παράλληλα αδυνατεί να ξεπεράσει τη μεταφυσική αγωνία που προκαλεί η συνείδηση του φυσικού μας τέλους...μια σειρά από άλλα ερωτήματα - τι είμαστε, από που ερχόμαστε, που πάμε- μένουν αναπάντητα... η ανάγκη κάλυψης της άπορίας καθώς και της μεταφυσικής ανθρώπινης αγωνίας γεννούν το θεό...


    babisdr
    26.03.2007, 23:38
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 26-03-2007 στις 12:32 έγραψε...

    Φιλτατε Babisdr,

    Απολύτως φυσιολογικό κάθε θρησκεία να εχει τους συμβολισμούς της. Δεν ξέρω οι αρχαίοι ημων προγονοι τι ειχαν σχετικά με την Γαια και τον Ουρανό στο μυαλό τους, θα μπορούσα να υποθέσω πως κάποιοι ειχαν στο μυαλό τους τον συμβολισμό, και κάποιοι άλλοι να το εβλεπαν πιο κυριολεκτικά. Οπως συμβαίνει και στην δική μας εποχή, στην οποία άλλοι καταλαβαίνουν το συμβολισμό των κειμένων, και άλλοι φανταζονται την ευα να σουλατσάρει στο Παράδεισο τρώγοντας μηλαράκια.

    Γράφεις "Στην αρχή του τόπικ, αν προσέξεις, υπάρχουν απαντήσεις όπως "μην φάω κανένα κεραυνό στο κεφάλι", "μην κάνει φουρτούνα ο Ποσειδώνας"". Επειδή και οι δυο εκφράσεις ανήκουν στο πρώτο μου post, μαλλον θα πρέπει να βάζω ιδιαίτερες σημειώσεις οταν κάνω χιουμορ. Αν και βέβαια, η επομενη παράγραφος ξεκινά λέγοντας "Πέρα της πλάκας..."




    Έχεις δίκιο, δεν ήσουν εσύ η αφορμή που άρχισα να απαντώ εδώ, όσο άλλες απαντήσεις πριν από τη δική σου. Απλώς τα λόγια σου ήταν τα τελευταία που θυμόμουν πριν βγούν οι πέτρες και η συζήτηση ψιλοξεφύγει. Χρησιμοποίησα τα λόγια σου αλλά δεν αναφερόμουν στη δική σου απάντηση. Εσύ το είπες για πλάκα, κάποιοι άλλοι όμως το είπαν, μήπως πετύχουν κανένα επιχείρημα. Το χιούμορ σου καλοδεχούμενο, ειλικρινά.

    Παράθεση:

    Στο θέμα μας τωρα. Μου εχουν μείνει αρκετά ερωτηματικά αναφορικά με την πίστη στο δωδεκάθεο και κάποιες λεπτομεριες της. Ας ρίξω μερικά στο τραπέζι: Υπάρχουν μονο οι 12 Ολυμπιοι Θεοί κατά την γνώμη σας, ή υπάρχουν και άλλοι? Ο κρόνος π.χ. τι έγινε? Υπάρχει? Οι προ των 12 τι γίνονται? υπάρχουν? Και ας παμε στους 12. Αυτοί υπάρχουν? Θα μπορούσατε να με διαφωτίσετε σχετικά με το αν υπάρχει κάποιο σημάδι τους στην ιστορία. Σημαδι εννοώ της ύπαρξης τους. Πιστευετε πως ο Δίας είναι οντότητα? (εαν και η λέξη οντότητα δεν ειναι δοκιμη για να περιγράψεις εναν θεό. Ελπίζω να καταλαβαίνετε πως το εννοώ).




    Προσωπικά, ειλικρινά, εν οίδα, οτι ουδέν οίδα. Θεάσεις υπήρχαν σε διάφορες φάσεις της αρχαίας ελληνικής ιστορίας (σε όλες τις θρησκείες υπάρχουν, λογικό είναι). Το αν το πιστεύω? Νο solid proof.

    Παράθεση:

    Επίσης, αλλη μια απορία: Το 12θεο σαν θρησκεία, τι λέει για την αρχή του Κοσμου? Εννοώ, ποιος τον εφτιαξε?
    Ας αρχίσουμε με αυτά για να μου λύθούν και κάποιες απορίες.




    Μίλησα πιο πάνω για Ουρανό και Γαία που έσμιξαν κλπκλπ


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 26-03-2007 23:41 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 26-03-2007 23:51 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 27-03-2007 00:03 ]


    Zefuros
    27.03.2007, 11:59
    Φιλε Babisgr,

    1.
    2,3. Οταν ρωτάω για θέαση, εννοω στα λιγο νεοτερα χρόνια. Ας μην το θεσω σε στενά ορια. Ας πουμε μετά το 500μ.χ. Ασχετο εαν το πιστευουμε ή οχι.
    ΟΣο για τον Ουρανό και την γαία που εσμιξαν... αλλη απορία: αυτά τι ηταν? Θεοι?
    Και μια κρίσιμη ερώτηση: Αυτός ο Κρόνος τελικά ρε παιδιά, που είναι? Μηπως να τον βγάλουμε απο την ναφθαλίνη και να αρχίσει να ξανακαταπίνει τους 12?

    Orfeus
    27.03.2007, 12:44
    Η Γαία και ο Ουρανός είναι το πρωταρχικό ζευγάρι και από την ένωσή τους γεννιέται ο Ωκεανός.

    Ο Κρόνος είναι ο Χρόνος που καταπίνει τα πάντα!

    Ο κόσμος δεν έφτασε ούτε ξαφνικά, ούτε εύκολα σε κατάσταση ισορροπίας και αρμονίας. Έφτασε εκεί, με μία σειρά προόδου που τίποτα δεν μπόρεσε να ανακόψει τον δρόμο της. Ο νόμος της φύσης δεν μπορεί να ανακοπεί από κανέναν Θεό. Και αυτό είναι κάτι που το γέννησε η Ελληνική Σκέψη, αντίθετα από την Εβραϊκή που ακόμα και τους φυσικούς νόμους τους εναπόθεσε στον Θεό.

    Είναι ο τρόπος σκέψης και η φιλοσοφία των Αρχαίων Ελλήνων και δεν είναι για γέλια!
    Zefuros
    27.03.2007, 13:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 27-03-2007 στις 12:44 έγραψε...

    Η Γαία και ο Ουρανός είναι το πρωταρχικό ζευγάρι και από την ένωσή τους γεννιέται ο Ωκεανός.

    Ο Κρόνος είναι ο Χρόνος που καταπίνει τα πάντα!

    Ο κόσμος δεν έφτασε ούτε ξαφνικά, ούτε εύκολα σε κατάσταση ισορροπίας και αρμονίας. Έφτασε εκεί, με μία σειρά προόδου που τίποτα δεν μπόρεσε να ανακόψει τον δρόμο της. Ο νόμος της φύσης δεν μπορεί να ανακοπεί από κανέναν Θεό. Και αυτό είναι κάτι που το γέννησε η Ελληνική Σκέψη, αντίθετα από την Εβραϊκή που ακόμα και τους φυσικούς νόμους τους εναπόθεσε στον Θεό.

    Είναι ο τρόπος σκέψης και η φιλοσοφία των Αρχαίων Ελλήνων και δεν είναι για γέλια!



    Αγαπητέ Ορφέα,
    Πολύ ενδιαφέρουσες οι επισημάνσεις σου. Θα μου επιτρέψεις κάποιες παρατηρήσεις-ερωτήσεις:

    1. "Η Γαία και ο Ουρανός είναι το πρωταρχικό ζευγάρι και από την ένωσή τους γεννιέται ο Ωκεανός."

    2 ερωτησούλες
    α) Οταν λέμε πρωταρχικό ζευγάρι, εννοούμε πως υπήρχαν απο πάντα? Η δημιουργήθηκαν με κάποιον τρόπο?
    β) Η γαία και ο Ουρανός ήταν θεοί?

    2. "Ο Κρόνος είναι ο Χρόνος που καταπίνει τα πάντα!"
    Δηλαδή ο Κρόνος δεν ειναι Θεος, αλλά η εννοια του χρόνου? Ο Δίας πως δημιουργήθηκε τοτε? Δεν το παίζω εξυπνάκιας, αλλά δημιουργούνται λογικές απορίες.

    3.Ο κόσμος δεν έφτασε ούτε ξαφνικά, ούτε εύκολα σε κατάσταση ισορροπίας και αρμονίας. Έφτασε εκεί, με μία σειρά προόδου που τίποτα δεν μπόρεσε να ανακόψει τον δρόμο της. Ο νόμος της φύσης δεν μπορεί να ανακοπεί από κανέναν Θεό. Και αυτό είναι κάτι που το γέννησε η Ελληνική Σκέψη, αντίθετα από την Εβραϊκή που ακόμα και τους φυσικούς νόμους τους εναπόθεσε στον Θεό.

    Θα συμφωνήσουμε στο αρχικό μέλος της πρότασης, καθώς ο κόσμος είναι μια δυναμικός και εξελίσσεται. Πάντως πληροφοριακά, δεν εχει φτάσει σε κατασταση ισορροπίας. Οσο για την φράση "Ο νόμος της φύσης δεν μπορεί να ανακοπεί από κανέναν Θεό", αυτομάτως ακυρώνει την δυνατότητα υπαρξης οποιουδήποτε Θεού. Βέβαια, εδώ θα σε βρω λίγο δογματικό. Εγώ θα έλεγα πως εαν υπα΄ρχει ενας πανίσχυρος Θεος, μπορεί να κάνει οτι γουστάρει.

    Τέλος, διατηρώ το αναφαίρετο δικαίωμα μου να σχολιαζω ο,τι θέλω, να κάνω χιουμορ οπου θέλω, και κανείς δεν μπορεί να μου το απαγορεύσει αυτό. Στο κατω κατω της γραφής, μπορω να ασκώ οποιαδήποτε κριτική θελω σε μια φιλοσοφία! (Και νομιζα πως μιλάγαμε για θρησκεία)

    3.





    Orfeus
    27.03.2007, 13:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 13:30 έγραψε...

    ….διατηρώ το αναφαίρετο δικαίωμα μου να σχολιαζω ο,τι θέλω, να κάνω χιουμορ οπου θέλω, και κανείς δεν μπορεί να μου το απαγορεύσει αυτό. Στο κατω κατω της γραφής, μπορω να ασκώ οποιαδήποτε κριτική θελω σε μια φιλοσοφία! (Και νομιζα πως μιλάγαμε για θρησκεία)



    Δεν έγραψα “απαγορεύεται”. Παραίνεση για σεβασμό ήταν το σχόλιό μου.
    Πώς θα σου φαινόταν εσένα εάν εγώ έβαζα τα γέλια στο: “Γεννηθήτω το Φως”;;;

    Για όλα τα υπόλοιπα που ρωτάς: Ησίοδος & Θεογονία (Ψάξε)

    babisdr
    27.03.2007, 15:12
    Όσον αφορά σε πρόσφατες θεάσεις, αναφέρω ενδεικτικά πως στη μάχη του Μαραθώνα ο Πλούταρχος αναφέρει οτι πολλοί είδαν την Αθηνά να συμμετέχει στη μάχη (καθώς και το φάντασμα του Θησέα, να βαδίζει μπροστά τους προς τους εχθρούς). Το ίδιο και ο Παυσανίας στα "Αττικά" (αναφέρει την ύπαρξη της Αθηνάς, πάνοπλης, πάνω σε άρμα με τέσσερα άλογα, τον Θησέα καθώς και το φάντασμα του Ηρακλή). Ο Ηρόδοτος γράφει οτι ο Φειδιπίδης συνάντησε τον Πάνα στην περιοχή του Παρθένιου όρους παραπάνω από τον Τεγέα.

    Άλλη μία περίπτωση ίσως είναι οτι πολλοί είδαν τον Πάνα να τους ακολουθεί από αέρα στη ναυμαχία της Σαλαμίνας.

    Από θεάσεις, ειδικά σε μάχες, άλλο τίποτα!

    Υ.Γ. Κάτι που πρόσεξα: Ζέφυρος, ελπίζω το "babisgr" αντί "babisdr" που έγραψες παραπάνω να οφείλεται σε typo!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 27-03-2007 15:13 ]


    Zefuros
    27.03.2007, 15:26
    Παράθεση:

    Το μέλος Orfeus στις 27-03-2007 στις 13:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 13:30 έγραψε...

    ….διατηρώ το αναφαίρετο δικαίωμα μου να σχολιαζω ο,τι θέλω, να κάνω χιουμορ οπου θέλω, και κανείς δεν μπορεί να μου το απαγορεύσει αυτό. Στο κατω κατω της γραφής, μπορω να ασκώ οποιαδήποτε κριτική θελω σε μια φιλοσοφία! (Και νομιζα πως μιλάγαμε για θρησκεία)



    Δεν έγραψα “απαγορεύεται”. Παραίνεση για σεβασμό ήταν το σχόλιό μου.
    Πώς θα σου φαινόταν εσένα εάν εγώ έβαζα τα γέλια στο: “Γεννηθήτω το Φως”;;;

    Για όλα τα υπόλοιπα που ρωτάς: Ησίοδος & Θεογονία (Ψάξε)




    Αγαπητέ Ορφέα,

    Ποτέ στα γραφομενα μου δεν παρατηρηθηκε ελλειψη σεβασμου. Αλλά διάθεση χιουμορ. Οταν για παράδειγμα πει καποιος πως η Ευα σουλατσαρει στο παραδεισο τρωγντας μηλαρακια (παλιοτερο ποστ μου) τοτε δεν ειναι ελλειψη σεβασμου, χιουμορακι ειναι. Παρομοιως και η ναφθαλίνη. Έλλειψη σεβασμού θα ηταν να γραψω πως ο Δίας ήταν ένας κλασσικός αντρας που πολλές φορές στις παρεμβάσεις του, συμφωνα με τα κειμενα, σκεφτόταν με το κατω κεφαλι και δεν αφηνε θηλυκη γατα (για τις αρσενικές ελεγχεται)
    ΠΟυ να προλαβω να διαβασω ησιοδο και Θεογονία, εδώ δεν προλαβα ποτε να διαβασω τη Γεννεση. Ελεγα μηπως μου δινονταν περιληπτικά καποιες απαντησεις.
    Και φυσικά έχεις κάθε δικαιωμα να βάλεις προσωπικά τα γέλια για ο,τι θες. Άλλωστε, ελευθερι ανθρωποι ειμαστε
    melody-music
    27.03.2007, 15:27
    Παράθεση:

    Το μέλος makisdav στις 20-03-2007 στις 20:45 έγραψε...

    Προφανως κ τα καψανε ολα αυτα τα μνημεια επειδη το βυζαντιο ηταν αυτοκρατορια κ ηθελαν να επιβαλλουν τη θρησκεια που ηθελαν καταστρεφοντας οτι ηταν διαφορετικο απο αυτο που ηθελαν να περασουν.Ετσι μας στερησαν πολλα απο τα πιο ομορφα επιτευγματα των Ελληνων εκεινης της εποχης.Την περιοδο ομως της τουρκοκρατιας οι Ελληνες ηταν κοντα στον χριστιανισμο λογω της δρασης των ιερεων στην επανασταση οσων αφορα την μορφωση των Ελληνων.Μετα την τουρκοκατια ιδρυθηκε το πρωτο επισημο ελληνικο κατος της ιστοριας,το οποιο λογω αυτων των γεγονοτων ηταν δεμενο κ με τον χριστιανισμο!





    οριστε;;; δεν σου έχουν πεί οτι δεν υπήρχε κρυφο σχολειο;;;


    το θέμα με τις θρησκείες γενικότερα είναι πολύ ευαίσθητο. για να συζητήσεις και οχι να τσακωθείς πρέπει να είναι οι συνομιλητές πολύ ανοιχτόμυαλοι. και δεν βρίσκω σωστό σαν επιχείρημα το να λέμε γιατί οι χριστιανοί έκαναν αυτό και γιατί οι μωαμεθανοί το άλλο και να προσπαθούμε να επικρατήσει ο καλύτερος.

    τον θεό δεν θα στον διδάξει κανείς ουτε θα τον αποδεχτείς με την επιβολή. δεν ξέρουμε ιστορικά αν υπάρχει. και αν υπάρχει πως τον λένε; και επειδή δεν κατανοούμε κάποια πράγματα με τον κοινό νου τα αποδίδουμε στο θεό.(βλ. ο θεός είναι μεγάλος, μόνο ο θεός ξέρει κτλ.) αυτό που είναι κοινώς αποδεκτό είναι οτι είναι στη φύση του ανθρώπου να θέλει να πιστεύει σε κάτι ανώτερο απο αυτόν. τωρα θες να το πείς θεό θες να το πεις χριστό θες να το πείς αλαχ όπως θες πές το. όλα τον ίδιο σκοπό εξυπηρετούν. οι ‘‘εκπροσωποί’’ του είναι το πρόβλημα. οχι εγώ και εσύ το που θα πιστέψουμε.
    Zefuros
    27.03.2007, 15:29
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 27-03-2007 στις 15:12 έγραψε...

    Όσον αφορά σε πρόσφατες θεάσεις, αναφέρω ενδεικτικά πως στη μάχη του Μαραθώνα ο Πλούταρχος αναφέρει οτι πολλοί είδαν την Αθηνά να συμμετέχει στη μάχη (καθώς και το φάντασμα του Θησέα, να βαδίζει μπροστά τους προς τους εχθρούς). Το ίδιο και ο Παυσανίας στα "Αττικά" (αναφέρει την ύπαρξη της Αθηνάς, πάνοπλης, πάνω σε άρμα με τέσσερα άλογα, τον Θησέα καθώς και το φάντασμα του Ηρακλή). Ο Ηρόδοτος γράφει οτι ο Φειδιπίδης συνάντησε τον Πάνα στην περιοχή του Παρθένιου όρους παραπάνω από τον Τεγέα.

    Άλλη μία περίπτωση ίσως είναι οτι πολλοί είδαν τον Πάνα να τους ακολουθεί από αέρα στη ναυμαχία της Σαλαμίνας.

    Από θεάσεις, ειδικά σε μάχες, άλλο τίποτα!

    Υ.Γ. Κάτι που πρόσεξα: Ζέφυρος, ελπίζω το "babisgr" αντί "babisdr" που έγραψες παραπάνω να οφείλεται σε typo!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 27-03-2007 15:13 ]





    Φιλε babisDR (προφανώς μου ξεφυγε)


    Κατι σε ποιο προσφατο δεν εχουμε? ΠΟυ εχουν χαθεί τόσο καιρό?
    babisdr
    27.03.2007, 15:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 15:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 27-03-2007 στις 15:12 έγραψε...

    Όσον αφορά σε πρόσφατες θεάσεις, αναφέρω ενδεικτικά πως στη μάχη του Μαραθώνα ο Πλούταρχος αναφέρει οτι πολλοί είδαν την Αθηνά να συμμετέχει στη μάχη (καθώς και το φάντασμα του Θησέα, να βαδίζει μπροστά τους προς τους εχθρούς). Το ίδιο και ο Παυσανίας στα "Αττικά" (αναφέρει την ύπαρξη της Αθηνάς, πάνοπλης, πάνω σε άρμα με τέσσερα άλογα, τον Θησέα καθώς και το φάντασμα του Ηρακλή). Ο Ηρόδοτος γράφει οτι ο Φειδιπίδης συνάντησε τον Πάνα στην περιοχή του Παρθένιου όρους παραπάνω από τον Τεγέα.

    Άλλη μία περίπτωση ίσως είναι οτι πολλοί είδαν τον Πάνα να τους ακολουθεί από αέρα στη ναυμαχία της Σαλαμίνας.

    Από θεάσεις, ειδικά σε μάχες, άλλο τίποτα!

    Υ.Γ. Κάτι που πρόσεξα: Ζέφυρος, ελπίζω το "babisgr" αντί "babisdr" που έγραψες παραπάνω να οφείλεται σε typo!


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 27-03-2007 15:13 ]





    Φιλε babisDR (προφανώς μου ξεφυγε)


    Κατι σε ποιο προσφατο δεν εχουμε? ΠΟυ εχουν χαθεί τόσο καιρό?



    Μα εννοείται πως όχι. Απλοϊκά να το θέσω: Mετά ήρθε ο Χριστιανισμός και οι άνθρωποι άρχισαν να βλέπουν την Παναγία στις μάχες, λογικό δεν είναι? (χωρίς να ειρωνεύομαι, πάντα)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : babisdr στις 27-03-2007 15:55 ]


    Zefuros
    27.03.2007, 16:11
    Μην ανησυχεις, δεν παρεξηγουμαι. Λογικο ειναι αυτό που λες. Αρα λοιπόν μιλάμε για μια θρησκεία στην οποία δεν υπάρχει τα τελευταία 1000-1500 χρόνια καταγεγραμμένη καμία θέαση - σημάδι ύπαρξης των συγκεκριμένων θεών?Εστω και απο τους λίγους οι οποίοι παρέμειναν πιστοί σε αυτή? Αρα νομιζω πως σιγα σιγα οι απορίες μας λύνονται.

    Orfeus
    27.03.2007, 16:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 15:26 έγραψε...

    Έλλειψη σεβασμού θα ηταν να γραψω πως ο Δίας ήταν ένας κλασσικός αντρας που πολλές φορές στις παρεμβάσεις του, συμφωνα με τα κειμενα, σκεφτόταν με το κατω κεφαλι και δεν αφηνε θηλυκη γατα (για τις αρσενικές ελεγχεται) ΠΟυ να προλαβω να διαβασω ησιοδο και Θεογονία, εδώ δεν προλαβα ποτε να διαβασω τη Γεννεση. Ελεγα μηπως μου δινονταν περιληπτικά καποιες απαντησεις.


    Χρειάζεται να εμβαθύνεις σ' αυτό. Δεν είναι απλό ούτε ειρωνικό όπως το παρουσιάζεις. Και ούτε είναι εύκολο να σου δοθεί περιληπτικά ο Ελληνικός Τρόπος Σκέψης! (Δεν είμαι δάσκαλος).

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 27-03-2007 στις 15:26 έγραψε...

    Και φυσικά έχεις κάθε δικαιωμα να βάλεις προσωπικά τα γέλια για ο,τι θες. Άλλωστε, ελευθερι ανθρωποι ειμαστε


    Να με συμπαθάς, αλλά "τα γέλια" (για το συγκεκριμμένο) δεν θα τα βάλω! Θλίψη νοιώθω! Θλίψη, επειδή οι σημερινοί Έλληνες σκέφτονται με όχι Ελληνικό Τρόπο υπερασπίζοντας έναν "Θεό" εισαγόμενο και γραφές αλλοεθνείς!

    Αυτά…