ελληνική μουσική
    721 online   ·  210.832 μέλη

    Δώδεκα Θεοί ή Χριστιανισμός?

    heartbreak-kid
    21.03.2007, 14:53
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 11:54 έγραψε...

    Τον τελευταίο καιρό ακούγεται πολύ ο "δωδεκαθεισμός" στην τηλεόραση. Δεν έίναι λίγες φορές που στο mega στην πρωινή εκπομπή βλέπω ως καλεσμένη μια "ιέρεια" των δωδεκαθειστών έχοντας στο απέναντι παράθυρο έναν παπά.

    Ή γνώμη μου είναι πως αυτοί οι άνθρωποι που δέχονται τον δωδεκαθεισμό ως θρησκεία είναι λίγο μπερδεμένοι. Έχουν μπερδέψει την ιστορία με τη θρησκεία. Από όσον γνωρίζω οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στους δώδεκα θεούς του Ολύμπου λόγω της αδυναμίας τους να εξηγήσουν διάφορα φυσικά φαινόμενα. Γι αυτό και ο Ποσειδώνας είναι συνηφασμένος με τη θάλασσα, ο κεραυνός με τον Δία κ.ο.κ.

    Σχετικά με το δωδεκαθεισμό τώρα, πρόκειται για κάτι ξεπερασμένο, κάτι το οποίο έχει λήξει δεδομένου ότι πλέον ο άνθρωπος έχει καταφέρει να απομυθοποιησει όλα αυτά που για τους αρχαίους ήταν ανεξήγητα.

    Είναι λοιπόν μέρος της ιστορίας και όχι θρησκεία.



    καλα, αυτά είναι δικές σου ερμηνείες καθ'όλα αναληθείς και αστήρικες. από αυτά που βλέπω και απο τις ευκαιρίες που ψάχνεις να αρπάξης, σίγουρα εσύ και οι φανατικοί όπως εσυ δεν είσαστε μπερδεμένοι, τουλάχιστον ως προς στην προσπάθεια αλλοιώσεως ιστορίας, κοσμοθεωρίας, θρησκειολογίας κ.ο.κ.
    το γεγονός οτι κάποιοι άνθρωποι είχαν φτιάξει μια θρησκεία ΠΑΝΩ στον ΛΟΓΟ=ΛΟΓΙΚΗ και χωρις να υπάρχει βούρδουλας ή δαμόκλειος σπάθη επί των κεφαλων, πονάει και θα πονάη αιώνια.
    το ερώτημα 12θεισμός ή χριστιανισμός είναι ψευδεπίγραφο κατ ουσίαν, διότι συγκρίνουμε θρησκεία, με την σημασία της λέξεως που μετουσίωσε ο ορφέας με ενα εξ αποκαλύψεως δόγμα το οποίο μέχρι πριν λίγο καιρό-αν οχι ακόμα-επιβαλλόταν παρά ενέπνεε.

    κι αυτά δεν είναι μέρος της ιστορίας. είναι ο πόνος της αλήθειας.

    P.S: και κάτι τελευταίο...ρώτησε καποτε ενας πολυθειστής εναν μονοθειστη αν πιστεύει στον θεο αρη. και αυτός απάντησε, όχι. τότε ο πολυθειστής ανταπάντησε: στα παλιά παππούτσια του αρη, λοιπόν, που δεν πιστεύεις σαυτον.
    Astron
    21.03.2007, 15:09
    Δεν ξέρω γιατί ορισμένοι μπερδεύονται με το topic... Εμένα το ερώτημα μου φαίνεται αρκετά σαφές: Τί είναι πιο συνδεδεμένο με την Ελλάδα; Ο Χριστιανισμός ή η Αρχαία Ελληνική Θρησκεία;
    Νομίζω εφ' όσον θεωρήσουμε ότι η σύγχρονη Ελλάδα προέρχεται τόσο απ' την αρχαία Ελλάδα όσο κι απ' το Βυζάντιο, αναγκαστικά πρέπει να δεχτούμε και τις δύο θρησκείες ως μέρος της ελληνικής παράδοσης.
    Η μόνη διαφορά είναι ότι η αρχαία ελληνική θρησκεία χάνεται στα βάθη των αιώνων και θεωρείται σε μεγάλο βαθμό δημιούργημα των ίδιων των Ελλήνων, ενώ ο χριστιανισμός δημιουργήθηκε στο Ισραήλ και προφανώς έφτασε στον ελληνικό χώρο πολύ αργότερα απ' την αρχαία θρησκεία.

    Τώρα για το τί είναι προτιμότερο απ' τα δύο αυτό είναι ένα προσωπικό ζήτημα του καθενός και μόνο μέσα από φιλοσοφική αναζήτηση μπορεί να το απαντήσει.
    Το ποιο είναι μύθος και το ποιο αλήθεια είναι εντελώς υποκειμενικό.
    Η δική μου άποψη είναι ότι και τα δύο είναι μύθοι.
    Ωστόσο αξίζει να μελετήσει κανείς το φιλοσοφικό τους υπόβαθρο και να κρίνει ποιο θρησκευτικό σύστημα είναι πιο ευεργετικό για εκείνον.

    Σε όσα συζητήθηκαν θα ήθελα να σχολιάσω μόνο μια φράση που ανέφερε η Μαρίνα (maspa). Έγραψε "Ή γνώμη μου είναι πως αυτοί οι άνθρωποι που δέχονται τον δωδεκαθεισμό ως θρησκεία είναι λίγο μπερδεμένοι" και ότι "πρόκειται για κάτι ξεπερασμένο". Σεβαστές οι απόψεις σου, αλλά πρόσεξε γιατί όταν κάποιος χρησιμοποιήσει παρόμοια φρασεολογία για τον χριστιανισμό πιθανότατα θα δηλώσεις προσβεβλημένη και θα μιλήσεις για "αντιχριστιανισμό" και ασέβεια. Όπως λοιπόν απαιτείς να σέβονται την δική σου θρησκεία και τους πιστούς της, το ίδιο θα πρέπει να κάνεις και για τις άλλες, όσο παράξενες ή ξεπερασμένες κι αν σου φαίνονται.
    maspa
    21.03.2007, 15:19
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 21-03-2007 στις 14:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 11:54 έγραψε...

    Τον τελευταίο καιρό ακούγεται πολύ ο "δωδεκαθεισμός" στην τηλεόραση. Δεν έίναι λίγες φορές που στο mega στην πρωινή εκπομπή βλέπω ως καλεσμένη μια "ιέρεια" των δωδεκαθειστών έχοντας στο απέναντι παράθυρο έναν παπά.

    Ή γνώμη μου είναι πως αυτοί οι άνθρωποι που δέχονται τον δωδεκαθεισμό ως θρησκεία είναι λίγο μπερδεμένοι. Έχουν μπερδέψει την ιστορία με τη θρησκεία. Από όσον γνωρίζω οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στους δώδεκα θεούς του Ολύμπου λόγω της αδυναμίας τους να εξηγήσουν διάφορα φυσικά φαινόμενα. Γι αυτό και ο Ποσειδώνας είναι συνηφασμένος με τη θάλασσα, ο κεραυνός με τον Δία κ.ο.κ.

    Σχετικά με το δωδεκαθεισμό τώρα, πρόκειται για κάτι ξεπερασμένο, κάτι το οποίο έχει λήξει δεδομένου ότι πλέον ο άνθρωπος έχει καταφέρει να απομυθοποιησει όλα αυτά που για τους αρχαίους ήταν ανεξήγητα.

    Είναι λοιπόν μέρος της ιστορίας και όχι θρησκεία.



    καλα, αυτά είναι δικές σου ερμηνείες καθ'όλα αναληθείς και αστήρικες. από αυτά που βλέπω και απο τις ευκαιρίες που ψάχνεις να αρπάξης, σίγουρα εσύ και οι φανατικοί όπως εσυ δεν είσαστε μπερδεμένοι, τουλάχιστον ως προς στην προσπάθεια αλλοιώσεως ιστορίας, κοσμοθεωρίας, θρησκειολογίας κ.ο.κ.
    το γεγονός οτι κάποιοι άνθρωποι είχαν φτιάξει μια θρησκεία ΠΑΝΩ στον ΛΟΓΟ=ΛΟΓΙΚΗ και χωρις να υπάρχει βούρδουλας ή δαμόκλειος σπάθη επί των κεφαλων, πονάει και θα πονάη αιώνια.
    το ερώτημα 12θεισμός ή χριστιανισμός είναι ψευδεπίγραφο κατ ουσίαν, διότι συγκρίνουμε θρησκεία, με την σημασία της λέξεως που μετουσίωσε ο ορφέας με ενα εξ αποκαλύψεως δόγμα το οποίο μέχρι πριν λίγο καιρό-αν οχι ακόμα-επιβαλλόταν παρά ενέπνεε.

    κι αυτά δεν είναι μέρος της ιστορίας. είναι ο πόνος της αλήθειας.

    P.S: και κάτι τελευταίο...ρώτησε καποτε ενας πολυθειστής εναν μονοθειστη αν πιστεύει στον θεο αρη. και αυτός απάντησε, όχι. τότε ο πολυθειστής ανταπάντησε: στα παλιά παππούτσια του αρη, λοιπόν, που δεν πιστεύεις σαυτον.




    Δε θα σου απαντήσω σχετικά με το θέμα.. Επειδή συνηθίζεις να με κουράζεις σε όσα topic γράφω (δε ξέρω από που αντλείς τόση αντιπάθεια προς στο πρόσωπό μου). Δεν ήξερα ότι για να πω δυο λόγια σε ένα ριμαδοforum έπρεπε να έχω μελετήσει όλες τις πηγές πάνω στα θέματα. Εξέφρασα μια άποψη. Άποψη = άπο + όψη... Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα πράγματα. Αν σε ενοχλεί η άποψή μου δε παύει να είναι αποκλειστικά δικό σου πρόβλημα και μόνον.
    Καταπιάνεσαι από το παραμικρό που γράφω. Δεν είναι δικές μου θεωρίες, για να εξηγούμαστe, είναι τα όσα διδάχθηκα και συνεχίζω να διδάσκομαι στο σχολείο.. Εκτός αν θεωρεις αναξιόπιστα και τα όσα προφανώς έχουν διδάξει και σε σένα. Αν ναι....Τότε τι να πω.... Προφανώς κατέβηκες από άλλον πλανήτη.

    Άντε γειά τώρα...............
    Orfeus
    21.03.2007, 15:31

    {#emotions_dlg.inlove}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 01-05-2013 13:48 ]


    maspa
    21.03.2007, 15:48
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 21-03-2007 στις 15:09 έγραψε...

    Δεν ξέρω γιατί ορισμένοι μπερδεύονται με το topic... Εμένα το ερώτημα μου φαίνεται αρκετά σαφές: Τί είναι πιο συνδεδεμένο με την Ελλάδα; Ο Χριστιανισμός ή η Αρχαία Ελληνική Θρησκεία;
    Νομίζω εφ' όσον θεωρήσουμε ότι η σύγχρονη Ελλάδα προέρχεται τόσο απ' την αρχαία Ελλάδα όσο κι απ' το Βυζάντιο, αναγκαστικά πρέπει να δεχτούμε και τις δύο θρησκείες ως μέρος της ελληνικής παράδοσης.
    Η μόνη διαφορά είναι ότι η αρχαία ελληνική θρησκεία χάνεται στα βάθη των αιώνων και θεωρείται σε μεγάλο βαθμό δημιούργημα των ίδιων των Ελλήνων, ενώ ο χριστιανισμός δημιουργήθηκε στο Ισραήλ και προφανώς έφτασε στον ελληνικό χώρο πολύ αργότερα απ' την αρχαία θρησκεία.

    Τώρα για το τί είναι προτιμότερο απ' τα δύο αυτό είναι ένα προσωπικό ζήτημα του καθενός και μόνο μέσα από φιλοσοφική αναζήτηση μπορεί να το απαντήσει.
    Το ποιο είναι μύθος και το ποιο αλήθεια είναι εντελώς υποκειμενικό.
    Η δική μου άποψη είναι ότι και τα δύο είναι μύθοι.
    Ωστόσο αξίζει να μελετήσει κανείς το φιλοσοφικό τους υπόβαθρο και να κρίνει ποιο θρησκευτικό σύστημα είναι πιο ευεργετικό για εκείνον.

    Σε όσα συζητήθηκαν θα ήθελα να σχολιάσω μόνο μια φράση που ανέφερε η Μαρίνα (maspa). Έγραψε "Ή γνώμη μου είναι πως αυτοί οι άνθρωποι που δέχονται τον δωδεκαθεισμό ως θρησκεία είναι λίγο μπερδεμένοι" και ότι "πρόκειται για κάτι ξεπερασμένο". Σεβαστές οι απόψεις σου, αλλά πρόσεξε γιατί όταν κάποιος χρησιμοποιήσει παρόμοια φρασεολογία για τον χριστιανισμό πιθανότατα θα δηλώσεις προσβεβλημένη και θα μιλήσεις για "αντιχριστιανισμό" και ασέβεια. Όπως λοιπόν απαιτείς να σέβονται την δική σου θρησκεία και τους πιστούς της, το ίδιο θα πρέπει να κάνεις και για τις άλλες, όσο παράξενες ή ξεπερασμένες κι αν σου φαίνονται.



    Έτσι όπως το θέτεις με βρίσκεις σύμφωνη. Άσε που σε προηγούμενα δικά μου posts εξέφρασα σχεδόν αυτά που γράφεις. Δε μπορώ να καταλάβω, τόσο λάθος εκφράζομαι που δε μπορούν να γίνουν κατανοητά τα όσα λέω;

    Όσο για το τελευταίο, και πάλι δεν έχεις άδικο. Όμως έχω γράψει "Ή γνώμη μου είναι". Αυτό δίνει υποκειμενική χρειά στα γραπτά μου δε νομίζεις; Σε αντίθεση με άλλους που πάνω σε θέματα θρησκείας εκφράζουν απόψεις παρουσιάζοντας τες ως αντικειμενικές και γενικά αποδεκτές, ενώ πρόκειται για απλές γνώμες. Αυτό μου κάνει κάπως με προπαγανδισμό.. Τέλος πάντων.
    tsibitos
    21.03.2007, 15:53
    Το σωστοτερο παντως το ειπε ο Orfeus ενα post Πιο πανω...


    sintorin
    21.03.2007, 16:40
    Yparxei mia polu kini sxesi metaksi tis arxaias ellinikis dodekatheis thriskias, kai ton xristianismo. Vasikos o xristianismos pou einai vasismenos stin evraiki thriskia, exei parei stoixia apo tous dodeka theous, gia na dieukolunei tin diadosi tis. Kai auto einai logico, efoson ekeini tin epoxi, oso oi romaioi, toso kai oi ellines pisteuan stous dodeka theous.
    Oi dodeka theoi zousan epano se ena vouno, gia na epivlepoun. O xristos anestithikai stous ouranous gia na vlepei ti ginetai sti gi. O theos agapaei tous pantes, opos kai oi dodeka theoi, otan omos eksorgizontai, antidroun me ton idio tropo. Fourtounes, polemoi, miseria, thanatos klp klp.

    O paulos didakse tin evraiki thriskia, xreisimopiontas ton xristo, me kati liges alages pou eithele na kanei o idios, kai me liges dieukolinseis pou peire apo tous dodeka theous, gia na kanei tin kainourgia thriskia pio eukoli sti diadosi tis.

    Vasikos oles oi thriskies miazoun, giati oles einai ftiagmenes apo ton anthropo. Asxeto me tin koultoura kathenos, to xroma tou kai ti glossa pou milaei, oloi anoikoun se mia sunoliki sunideisi, pou apoteleitai apo vasikes anagkes, pothous kai fovous.

    Oso gia tin ellada san sunolo, tha elega oti exei 13 theous.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 21-03-2007 16:47 ]


    uNick
    21.03.2007, 17:23
    Παράθεση:
    Το μέλος sintorin στις 21-03-2007 στις 16:40 έγραψε...

    Yparxei mia polu kini sxesi metaksi tis arxaias ellinikis dodekatheis thriskias, kai ton xristianismo. Vasikos o xristianismos pou einai vasismenos stin evraiki thriskia, exei parei stoixia apo tous dodeka theous, gia na dieukolunei tin diadosi tis. Kai auto einai logico, efoson ekeini tin epoxi, oso oi romaioi, toso kai oi ellines pisteuan stous dodeka theous.
    Oi dodeka theoi zousan epano se ena vouno, gia na epivlepoun. O xristos anestithikai stous ouranous gia na vlepei ti ginetai sti gi. O theos agapaei tous pantes, opos kai oi dodeka theoi, otan omos eksorgizontai, antidroun me ton idio tropo. Fourtounes, polemoi, miseria, thanatos klp klp.

    O paulos didakse tin evraiki thriskia, xreisimopiontas ton xristo, me kati liges alages pou eithele na kanei o idios, kai me liges dieukolinseis pou peire apo tous dodeka theous, gia na kanei tin kainourgia thriskia pio eukoli sti diadosi tis.

    Vasikos oles oi thriskies miazoun, giati oles einai ftiagmenes apo ton anthropo. Asxeto me tin koultoura kathenos, to xroma tou kai ti glossa pou milaei, oloi anoikoun se mia sunoliki sunideisi, pou apoteleitai apo vasikes anagkes, pothous kai fovous.

    Oso gia tin ellada san sunolo, tha elega oti exei 13 theous.

    Αν και αρκετά απλουστευμένη, νομίζω ότι είναι καλή η περιγραφή σου. Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ, γι'αυτό και στην αρχή είπα ότι ο ελληνισμός είναι συνδεδεμένος και με τα δύο...
    sintorin
    21.03.2007, 18:16
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 21-03-2007 στις 17:23 έγραψε...

    Παράθεση:
    Το μέλος sintorin στις 21-03-2007 στις 16:40 έγραψε...

    Yparxei mia polu kini sxesi metaksi tis arxaias ellinikis dodekatheis thriskias, kai ton xristianismo. Vasikos o xristianismos pou einai vasismenos stin evraiki thriskia, exei parei stoixia apo tous dodeka theous, gia na dieukolunei tin diadosi tis. Kai auto einai logico, efoson ekeini tin epoxi, oso oi romaioi, toso kai oi ellines pisteuan stous dodeka theous.
    Oi dodeka theoi zousan epano se ena vouno, gia na epivlepoun. O xristos anestithikai stous ouranous gia na vlepei ti ginetai sti gi. O theos agapaei tous pantes, opos kai oi dodeka theoi, otan omos eksorgizontai, antidroun me ton idio tropo. Fourtounes, polemoi, miseria, thanatos klp klp.

    O paulos didakse tin evraiki thriskia, xreisimopiontas ton xristo, me kati liges alages pou eithele na kanei o idios, kai me liges dieukolinseis pou peire apo tous dodeka theous, gia na kanei tin kainourgia thriskia pio eukoli sti diadosi tis.

    Vasikos oles oi thriskies miazoun, giati oles einai ftiagmenes apo ton anthropo. Asxeto me tin koultoura kathenos, to xroma tou kai ti glossa pou milaei, oloi anoikoun se mia sunoliki sunideisi, pou apoteleitai apo vasikes anagkes, pothous kai fovous.

    Oso gia tin ellada san sunolo, tha elega oti exei 13 theous.

    Αν και αρκετά απλουστευμένη, νομίζω ότι είναι καλή η περιγραφή σου. Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ, γι'αυτό και στην αρχή είπα ότι ο ελληνισμός είναι συνδεδεμένος και με τα δύο...


    Ontos, den eithela na mpo se megales eksigiseis, opos pisteuo oti uparxoun kai aloi anthropoi edo mesa, pou to vlepoun me ton idio tropo. Poles fores pisteuo ta pragmata einai polu pio apla apo oti fainontai, eidika otan exoun sumasia me euaisthita themata opos i thriskia, politiki, paidia kai otidipote alo exei na kanei me to pisteuo tou kathenos...
    heartbreak-kid
    21.03.2007, 19:23
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 21-03-2007 στις 15:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 21-03-2007 στις 14:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 11:54 έγραψε...

    Τον τελευταίο καιρό ακούγεται πολύ ο "δωδεκαθεισμός" στην τηλεόραση. Δεν έίναι λίγες φορές που στο mega στην πρωινή εκπομπή βλέπω ως καλεσμένη μια "ιέρεια" των δωδεκαθειστών έχοντας στο απέναντι παράθυρο έναν παπά.

    Ή γνώμη μου είναι πως αυτοί οι άνθρωποι που δέχονται τον δωδεκαθεισμό ως θρησκεία είναι λίγο μπερδεμένοι. Έχουν μπερδέψει την ιστορία με τη θρησκεία. Από όσον γνωρίζω οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στους δώδεκα θεούς του Ολύμπου λόγω της αδυναμίας τους να εξηγήσουν διάφορα φυσικά φαινόμενα. Γι αυτό και ο Ποσειδώνας είναι συνηφασμένος με τη θάλασσα, ο κεραυνός με τον Δία κ.ο.κ.

    Σχετικά με το δωδεκαθεισμό τώρα, πρόκειται για κάτι ξεπερασμένο, κάτι το οποίο έχει λήξει δεδομένου ότι πλέον ο άνθρωπος έχει καταφέρει να απομυθοποιησει όλα αυτά που για τους αρχαίους ήταν ανεξήγητα.

    Είναι λοιπόν μέρος της ιστορίας και όχι θρησκεία.



    καλα, αυτά είναι δικές σου ερμηνείες καθ'όλα αναληθείς και αστήρικες. από αυτά που βλέπω και απο τις ευκαιρίες που ψάχνεις να αρπάξης, σίγουρα εσύ και οι φανατικοί όπως εσυ δεν είσαστε μπερδεμένοι, τουλάχιστον ως προς στην προσπάθεια αλλοιώσεως ιστορίας, κοσμοθεωρίας, θρησκειολογίας κ.ο.κ.
    το γεγονός οτι κάποιοι άνθρωποι είχαν φτιάξει μια θρησκεία ΠΑΝΩ στον ΛΟΓΟ=ΛΟΓΙΚΗ και χωρις να υπάρχει βούρδουλας ή δαμόκλειος σπάθη επί των κεφαλων, πονάει και θα πονάη αιώνια.
    το ερώτημα 12θεισμός ή χριστιανισμός είναι ψευδεπίγραφο κατ ουσίαν, διότι συγκρίνουμε θρησκεία, με την σημασία της λέξεως που μετουσίωσε ο ορφέας με ενα εξ αποκαλύψεως δόγμα το οποίο μέχρι πριν λίγο καιρό-αν οχι ακόμα-επιβαλλόταν παρά ενέπνεε.

    κι αυτά δεν είναι μέρος της ιστορίας. είναι ο πόνος της αλήθειας.

    P.S: και κάτι τελευταίο...ρώτησε καποτε ενας πολυθειστής εναν μονοθειστη αν πιστεύει στον θεο αρη. και αυτός απάντησε, όχι. τότε ο πολυθειστής ανταπάντησε: στα παλιά παππούτσια του αρη, λοιπόν, που δεν πιστεύεις σαυτον.




    Δε θα σου απαντήσω σχετικά με το θέμα.. Επειδή συνηθίζεις να με κουράζεις σε όσα topic γράφω (δε ξέρω από που αντλείς τόση αντιπάθεια προς στο πρόσωπό μου). Δεν ήξερα ότι για να πω δυο λόγια σε ένα ριμαδοforum έπρεπε να έχω μελετήσει όλες τις πηγές πάνω στα θέματα. Εξέφρασα μια άποψη. Άποψη = άπο + όψη... Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα πράγματα. Αν σε ενοχλεί η άποψή μου δε παύει να είναι αποκλειστικά δικό σου πρόβλημα και μόνον.
    Καταπιάνεσαι από το παραμικρό που γράφω. Δεν είναι δικές μου θεωρίες, για να εξηγούμαστe, είναι τα όσα διδάχθηκα και συνεχίζω να διδάσκομαι στο σχολείο.. Εκτός αν θεωρεις αναξιόπιστα και τα όσα προφανώς έχουν διδάξει και σε σένα. Αν ναι....Τότε τι να πω.... Προφανώς κατέβηκες από άλλον πλανήτη.

    Άντε γειά τώρα...............



    δεν περίμενα κάτι καλλίτερο. απολογούμαι σε όλους και ζητώ συγγνώμη ταπεινά που δεν έμεινα σαυτα που με δίδαξαν ασχετοι και κολλημένοι φιλόλογοι και θεολόγοι που δεν ήξεραν πέραν της ύλης τους, την ετυμολογία της λέξεως "λεχώνα". πέραν του κοντόφθαλμου της προσωπικής επιθέσεως που διέκρινες(?) λέω και κάποια άλλα πράγματα, τα οποία δεν συνέφεραν να τα δής.
    και κάτι άλλο. οι αρχαίοι έλληνες θεωρούσαν "υβρι" το να περιορίζουμε το "θείον". αν μας άκουγαν με κάποιο τρόπο τώρα ή θα γέλαγαν (το εύχομαι) ή θα μας είχαν στείλει σε καμμιά σικελία να ταϊζουμε γλάρους. εκ πολλών το εν και εξ ενός τα πολλά.
    όσο για το αντε γεια, σόρρυ αλλά μέχρι τώρα το είχα συνδυάσει μονο με τσουκαλάκια. άλλη μια διεύρυνσι οριζόντων
    alexia-vicky
    21.03.2007, 21:13
    Πάμε φτου και από την αρχή με τα θρησκευτικά θέματα...

    Πρώτα απ'όλα να πω πως σε γενικές γραμμές υποστηρίζω και συμφωνώ με το ποστ του Astron.

    Για τα υπόλοιπα..
    Προς εκείνους που αναφέρθηκαν σε παππάδες γελοίους, παππάδες δολοφόνους, παππάδες προπαγανδιστές, παππάδες εμπρηστές και δε ξέρω και εγώ τί άλλο, όπως και προς εκείνους που αναφέρθηκαν σε δωδεκαθεϊστές μπερδεμένους, λάθος, χαζούς και μυθολάτρες...έχω να πω πως καλό είναι όταν εκφράζουμε μια άποψη να ξέρουμε να την διατυπώνουμε πέραν του "εγώ πιστεύω" και να ξέρουμε να την υποστηρίξουμε! Και όταν την λέμε να το κάνουμε χωρίς απολυτολογίες, γενικότητες και ανούσιες επιθέσεις που προσβάλλουν!

    Για να μην είμαι και εκτός θέματος, η Ελλάδα είναι συνυφασμένη (ως ένα βαθμό) και με τον 12θεϊσμό και με τον Χριστιανισμό. Σε διαφορετικές εποχές και σε διαφορετικές περιόδους, ανάλογα με τις συνθήκες. Επίσημη θρησκεία του ελληνικού κράτους, προς το παρόν τουλάχιστον, είναι ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός. Από εκεί και πέρα, υπάρχει και άρθρο του Συντάγματος που υποστηρίζει το δικαίωμα της ανεξιθρησκίας.
    Οπότε, ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει σε όποιον Θεό θέλει, είτε αυτός λέγεται Χριστός είτε Δίας είτε δε ξέρω και εγώ τί άλλο. Από εκεί και πέρα, η απόδειξη της αλήθειας είναι για τον καθένα διαφορετική και μία συζήτηση πάνω σε αυτό, μόνο σε διαμάχη θα καταλήξει!! Αλλά τουλάχιστον μην καταφεύγουμε στην υβρεολογία προς καμία κατεύθυνση!!

    Αλλιώς δε ξέρουμε να συζητάμε!!
    maspa
    21.03.2007, 21:36
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 21-03-2007 στις 19:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 21-03-2007 στις 15:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 21-03-2007 στις 14:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 11:54 έγραψε...

    Τον τελευταίο καιρό ακούγεται πολύ ο "δωδεκαθεισμός" στην τηλεόραση. Δεν έίναι λίγες φορές που στο mega στην πρωινή εκπομπή βλέπω ως καλεσμένη μια "ιέρεια" των δωδεκαθειστών έχοντας στο απέναντι παράθυρο έναν παπά.

    Ή γνώμη μου είναι πως αυτοί οι άνθρωποι που δέχονται τον δωδεκαθεισμό ως θρησκεία είναι λίγο μπερδεμένοι. Έχουν μπερδέψει την ιστορία με τη θρησκεία. Από όσον γνωρίζω οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν στους δώδεκα θεούς του Ολύμπου λόγω της αδυναμίας τους να εξηγήσουν διάφορα φυσικά φαινόμενα. Γι αυτό και ο Ποσειδώνας είναι συνηφασμένος με τη θάλασσα, ο κεραυνός με τον Δία κ.ο.κ.

    Σχετικά με το δωδεκαθεισμό τώρα, πρόκειται για κάτι ξεπερασμένο, κάτι το οποίο έχει λήξει δεδομένου ότι πλέον ο άνθρωπος έχει καταφέρει να απομυθοποιησει όλα αυτά που για τους αρχαίους ήταν ανεξήγητα.

    Είναι λοιπόν μέρος της ιστορίας και όχι θρησκεία.



    καλα, αυτά είναι δικές σου ερμηνείες καθ'όλα αναληθείς και αστήρικες. από αυτά που βλέπω και απο τις ευκαιρίες που ψάχνεις να αρπάξης, σίγουρα εσύ και οι φανατικοί όπως εσυ δεν είσαστε μπερδεμένοι, τουλάχιστον ως προς στην προσπάθεια αλλοιώσεως ιστορίας, κοσμοθεωρίας, θρησκειολογίας κ.ο.κ.
    το γεγονός οτι κάποιοι άνθρωποι είχαν φτιάξει μια θρησκεία ΠΑΝΩ στον ΛΟΓΟ=ΛΟΓΙΚΗ και χωρις να υπάρχει βούρδουλας ή δαμόκλειος σπάθη επί των κεφαλων, πονάει και θα πονάη αιώνια.
    το ερώτημα 12θεισμός ή χριστιανισμός είναι ψευδεπίγραφο κατ ουσίαν, διότι συγκρίνουμε θρησκεία, με την σημασία της λέξεως που μετουσίωσε ο ορφέας με ενα εξ αποκαλύψεως δόγμα το οποίο μέχρι πριν λίγο καιρό-αν οχι ακόμα-επιβαλλόταν παρά ενέπνεε.

    κι αυτά δεν είναι μέρος της ιστορίας. είναι ο πόνος της αλήθειας.

    P.S: και κάτι τελευταίο...ρώτησε καποτε ενας πολυθειστής εναν μονοθειστη αν πιστεύει στον θεο αρη. και αυτός απάντησε, όχι. τότε ο πολυθειστής ανταπάντησε: στα παλιά παππούτσια του αρη, λοιπόν, που δεν πιστεύεις σαυτον.




    Δε θα σου απαντήσω σχετικά με το θέμα.. Επειδή συνηθίζεις να με κουράζεις σε όσα topic γράφω (δε ξέρω από που αντλείς τόση αντιπάθεια προς στο πρόσωπό μου). Δεν ήξερα ότι για να πω δυο λόγια σε ένα ριμαδοforum έπρεπε να έχω μελετήσει όλες τις πηγές πάνω στα θέματα. Εξέφρασα μια άποψη. Άποψη = άπο + όψη... Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα πράγματα. Αν σε ενοχλεί η άποψή μου δε παύει να είναι αποκλειστικά δικό σου πρόβλημα και μόνον.
    Καταπιάνεσαι από το παραμικρό που γράφω. Δεν είναι δικές μου θεωρίες, για να εξηγούμαστe, είναι τα όσα διδάχθηκα και συνεχίζω να διδάσκομαι στο σχολείο.. Εκτός αν θεωρεις αναξιόπιστα και τα όσα προφανώς έχουν διδάξει και σε σένα. Αν ναι....Τότε τι να πω.... Προφανώς κατέβηκες από άλλον πλανήτη.

    Άντε γειά τώρα...............



    απολογούμαι σε όλους και ζητώ συγγνώμη ταπεινά που δεν έμεινα σαυτα που με δίδαξαν ασχετοι και κολλημένοι φιλόλογοι και θεολόγοι που δεν ήξεραν πέραν της ύλης τους, την ετυμολογία της λέξεως "λεχώνα".


    Με κάνεις με τα όσα γράφεις να νιώθω πραγματικά ευλογημένη που βρέθηκα κοντά σε καθηγητές που όχι απλά με δίδαξαν αλλά μου μετέδωσαν αξίες καθώς και να δέχομαι και να σέβομαι τον αντίλογο σε αντίθεση με κάποιους άλλους.
    Λοιπόν, σταματάω εδώ, αφού ξέρω ότι αν συνεχίσω το μόνο που θα δέχομαι θα είναι έμμεση λεκτική επίθεση και όχι πολιτισμένη συζήτηση. Λύπαμαι.
    heartbreak-kid
    21.03.2007, 23:10
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 21-03-2007 στις 21:36 έγραψε...

    Με κάνεις με τα όσα γράφεις να νιώθω πραγματικά ευλογημένη που βρέθηκα κοντά σε καθηγητές που όχι απλά με δίδαξαν αλλά μου μετέδωσαν αξίες καθώς και να δέχομαι και να σέβομαι τον αντίλογο σε αντίθεση με κάποιους άλλους.
    Λοιπόν, σταματάω εδώ, αφού ξέρω ότι αν συνεχίσω το μόνο που θα δέχομαι θα είναι έμμεση λεκτική επίθεση και όχι πολιτισμένη συζήτηση. Λύπαμαι.



    οκ, σταμάτα εδώ. εγώ πάλι δεν λυπάμαι καθόλου. ειδικά, όταν νομίζεις ότι ασχολούμαστε μαζύ σου όχι για αυτά που γράφεις αλλά για κάποιους προσωπικούς λόγους. ειλικρινά, δεν μου βγαίνει καθόλου λύπη. το αντίθετον θα έλεγα.
    Spotlight_Dancer
    22.03.2007, 07:44

    Παράθεση:


    Με κάνεις με τα όσα γράφεις να νιώθω πραγματικά ευλογημένη που βρέθηκα κοντά σε καθηγητές που όχι απλά με δίδαξαν αλλά μου μετέδωσαν αξίες καθώς και να δέχομαι και να σέβομαι τον αντίλογο σε αντίθεση με κάποιους άλλους.
    Λοιπόν, σταματάω εδώ, αφού ξέρω ότι αν συνεχίσω το μόνο που θα δέχομαι θα είναι έμμεση λεκτική επίθεση και όχι πολιτισμένη συζήτηση. Λύπαμαι.




    Το μέλος maspa στις 06-01-2007 στις 00:20 έγραψε...

    "Τουλάχιστον διαθέτω κριτική ικανότητα που με βοηθάει στο τι να δέχομαι και τι όχι.
    Νομίζω πως η συζήτηση παίρνει διαφορετική τροπή, και σχολιάζεις τη γνώμη μου, πράγμα που δε θεωρώ σωστό. Γι αυτό το λόγο και δε θα συνεχίσω τη μεταξύ μας κουβέντα. Δικαιωμά μου να πιστεύω ό,τι θέλω και γι αυτό δε θα δεχτώ κανενός είδους κριτική. Πλέον πρόκειται για προσωπική επίθεση κι αν μη τι άλλο είμαστε off topic. Λήγει εδώ."

    Απ οτι βλεπω η τακτικη σου να βαφτιζεις ως"προσωπικες επιθεσεις" τα επιχειρηματα που σε φερνουν σε δυσκολη θεση,και να την κανεις με ελαφρα πηδηματακια οταν ζοριζεσαι,ειναι παγια.Οι ευλογημενοι καθηγητες που σε διδαξαν κατι πρεπει να κανουν γι'αυτο.

    KAKOFONIKS
    22.03.2007, 13:19
    Παράθεση:

    Το μέλος capone69 στις 20-03-2007 στις 13:38 έγραψε...

    Καλημερα,καλος τον μελιο στην παρεα μας,
    θα πω κατι συντομο,το δωδεκαθεο ειναι σαφως πολλα χρονια πισω το οποιο αλλαξε λογω χριστιανισμου,αλλα ποσο ομοιες ειναι αυτες οι δυο θρησκιες?
    12 θεοι - 12 αποστολοι
    οκ: θεος-ουρανος
    χριστος-κρονος
    Αγ.Νικολαος-Πωσειδονας
    χαχαχαχαχαχαχα ειναι γελιο και χαζο δεν ειναι????
    οι ανθρωπο εχουμε την αναγκη να πιστευουμε καπου σε κατι ανωτερο για την σωτηρια μας.
    Οχι δεν ειμαι ενας αθεος απλα σκεφτομαι διαφορα




    Παιδια αυτό που αναφέρει ο Θανάσης είναι απολύτως σωστό κατά την δική μου άποψη.Και ισχύει γενικά σε όλες τις θρησκείες δηλαδή πάρτε τις περισσότερες θρησκείες (για να μην πώ όλες), έχουν πολλά κοινά μεταξύ τους !

    Ούτε και εγώ είμαι άθεος είμαι Χριστιανός ορθόδοξος και θεωρώ ότι είμαι συνειδητοποιημένα,ναι μεν απο μικρός ακούω για τον Χριστιανισμό τι άλλο θα μπορούσα να είμαι αλλά το έχω ψάξει και έχω καταλήξει εκεί γιατί είναι η μόνη θρησκεία ή απο τις λίγες που μιλάει για αγάπη και αυτοθυσία!

    Πολύ ξέφυγα , λοιπόν στο θέμα τώρα πιστεύω ότι μοιάζουν πολύ οι δυο αυτές θρησκείες και μην ξεχνάτε πως οι αρχαίοι Έλληνες μπορεί να ήταν Δωδεκαθειστές αλλά υπήρχε στην Ακρόπολη νομίζω βωμός προς τον άγνωστο Θεό!!

    Υ.Γ. Melio καλωσόρισες!!!!
    maspa
    22.03.2007, 16:46
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 22-03-2007 στις 07:44 έγραψε...


    Παράθεση:


    Με κάνεις με τα όσα γράφεις να νιώθω πραγματικά ευλογημένη που βρέθηκα κοντά σε καθηγητές που όχι απλά με δίδαξαν αλλά μου μετέδωσαν αξίες καθώς και να δέχομαι και να σέβομαι τον αντίλογο σε αντίθεση με κάποιους άλλους.
    Λοιπόν, σταματάω εδώ, αφού ξέρω ότι αν συνεχίσω το μόνο που θα δέχομαι θα είναι έμμεση λεκτική επίθεση και όχι πολιτισμένη συζήτηση. Λύπαμαι.




    Το μέλος maspa στις 06-01-2007 στις 00:20 έγραψε...

    "Τουλάχιστον διαθέτω κριτική ικανότητα που με βοηθάει στο τι να δέχομαι και τι όχι.
    Νομίζω πως η συζήτηση παίρνει διαφορετική τροπή, και σχολιάζεις τη γνώμη μου, πράγμα που δε θεωρώ σωστό. Γι αυτό το λόγο και δε θα συνεχίσω τη μεταξύ μας κουβέντα. Δικαιωμά μου να πιστεύω ό,τι θέλω και γι αυτό δε θα δεχτώ κανενός είδους κριτική. Πλέον πρόκειται για προσωπική επίθεση κι αν μη τι άλλο είμαστε off topic. Λήγει εδώ."

    Απ οτι βλεπω η τακτικη σου να βαφτιζεις ως"προσωπικες επιθεσεις" τα επιχειρηματα που σε φερνουν σε δυσκολη θεση,και να την κανεις με ελαφρα πηδηματακια οταν ζοριζεσαι,ειναι παγια.Οι ευλογημενοι καθηγητες που σε διδαξαν κατι πρεπει να κανουν γι'αυτο.




    Για να το πω στην "αργκό" μπας και το καταλάβετε, επειδή σας την λέω έρχομαι σε δύσκολη θέση;
    Δε μπορώ να σας καταλάβω ειλικρινά. Κι εσύ όλως τυχαία σε όλα τα topics "παρουσιάζεσαι" μετά τον kid. Να υποθέσω ότι μπαίνεις για να δεις τι έγραψε, αλλά δε καταλαβαίνω γιατί στο τέλος καταλήγεις σε μενα; Να τον υπερασπιστείς; Πάντα αυτό κάνεις.

    Κόφ'το λοιπόν, από δω και στο εξής δε δέχομαι καμία παρεμβολή.
    Μήπως να το μεταγράσω για να το καταλάβεις κι αυτό; ή πάλι θα εκλάβεις τα όσα γράφω όπως σε συμφέρει;

    Δε θα ξαναδώσω απάντηση, κι αυτό δε σημαίνει ότι "καταπίνω" τα όσα γράφετε, απλά απαξιώ. Γιατί επιτέλους κάποιος πρέπει να σταματήσει.

    (Σε τι κόσμο ζουν μερικοί άνθρωποι....)
    Spotlight_Dancer
    22.03.2007, 17:54
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 22-03-2007 στις 16:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 22-03-2007 στις 07:44 έγραψε...


    Παράθεση:


    Με κάνεις με τα όσα γράφεις να νιώθω πραγματικά ευλογημένη που βρέθηκα κοντά σε καθηγητές που όχι απλά με δίδαξαν αλλά μου μετέδωσαν αξίες καθώς και να δέχομαι και να σέβομαι τον αντίλογο σε αντίθεση με κάποιους άλλους.
    Λοιπόν, σταματάω εδώ, αφού ξέρω ότι αν συνεχίσω το μόνο που θα δέχομαι θα είναι έμμεση λεκτική επίθεση και όχι πολιτισμένη συζήτηση. Λύπαμαι.




    Το μέλος maspa στις 06-01-2007 στις 00:20 έγραψε...

    "Τουλάχιστον διαθέτω κριτική ικανότητα που με βοηθάει στο τι να δέχομαι και τι όχι.
    Νομίζω πως η συζήτηση παίρνει διαφορετική τροπή, και σχολιάζεις τη γνώμη μου, πράγμα που δε θεωρώ σωστό. Γι αυτό το λόγο και δε θα συνεχίσω τη μεταξύ μας κουβέντα. Δικαιωμά μου να πιστεύω ό,τι θέλω και γι αυτό δε θα δεχτώ κανενός είδους κριτική. Πλέον πρόκειται για προσωπική επίθεση κι αν μη τι άλλο είμαστε off topic. Λήγει εδώ."

    Απ οτι βλεπω η τακτικη σου να βαφτιζεις ως"προσωπικες επιθεσεις" τα επιχειρηματα που σε φερνουν σε δυσκολη θεση,και να την κανεις με ελαφρα πηδηματακια οταν ζοριζεσαι,ειναι παγια.Οι ευλογημενοι καθηγητες που σε διδαξαν κατι πρεπει να κανουν γι'αυτο.




    Για να το πω στην "αργκό" μπας και το καταλάβετε, επειδή σας την λέω έρχομαι σε δύσκολη θέση;
    Δε μπορώ να σας καταλάβω ειλικρινά. Κι εσύ όλως τυχαία σε όλα τα topics "παρουσιάζεσαι" μετά τον kid. Να υποθέσω ότι μπαίνεις για να δεις τι έγραψε, αλλά δε καταλαβαίνω γιατί στο τέλος καταλήγεις σε μενα; Να τον υπερασπιστείς; Πάντα αυτό κάνεις.

    Κόφ'το λοιπόν, από δω και στο εξής δε δέχομαι καμία παρεμβολή.
    Μήπως να το μεταγράσω για να το καταλάβεις κι αυτό; ή πάλι θα εκλάβεις τα όσα γράφω όπως σε συμφέρει;

    Δε θα ξαναδώσω απάντηση, κι αυτό δε σημαίνει ότι "καταπίνω" τα όσα γράφετε, απλά απαξιώ. Γιατί επιτέλους κάποιος πρέπει να σταματήσει.

    (Σε τι κόσμο ζουν μερικοί άνθρωποι....)




    Αστηριχτη και ακυρη οπως παντα.

    Στο προηγουμενο τοπικ που ετυχε να "συναντηθουμε",πριν απο τον heartbreak-kid(και οπως θα διαπιστωσες με τρομο,μονο υπερασπιση δε χρειαζεται) ειχαν ποσταρει χιλια δυο ατομα.Μην προσπαθεις λοιπον να δημιουργησεις εντυπωσεις γιατι το μονο που κανεις ειναι να επιβεβαιωνεις αυτα που λεω.Επιπλεον,επειδη σε βλεπω και ταραζεσαι,πρεπει να ξερεις σε ενα forum ακουγονται διαφορες αποψεις και πολλες φορες αντικρουομενες μεταξυ τους.Αν δεν αντεχεις την παραβολη επιχειρηματων,τοτε να μη συμμετεχεις.Ουτε σε εβρισε κανεις,ουτε σε προσεβαλλε.Επομενως τα "Κόφ'το λοιπόν, από δω και στο εξής δε δέχομαι καμία παρεμβολή" θα ηταν καλο να προσπαθησεις να τα εφαρμοσεις εκει που εχεις το δικαιωμα να τα κανεις.Εδω μεσα μπορεις ελευθερα να γραφεις οτιδηποτε θελεις και εμεις εξισου ελευθερα να σχολιαζουμε,να επικροτουμε η να κυλιομαστε στο πατωμα απο τα γελια με αυτα που γραφεις.Ετσι ειναι τα fora.Αντι λοιπον να χανεις τη ψυχραιμια σου και να χρησιμοποιεις την "αργκο" οπως την αποκαλεις,θα ηταν καλυτερο να δεις και λιγο παραπερα απο αυτα που ηδη εχεις δει.

    Για την ιστορια,δεν ειμαι δωδεκαθειστης,και για να ειμαι ειλικρινης μου φαινεται αστειο το ολο σεναριο(του δωδεκαθεισμου).Μου φαινεται ομως ακομα πιο αστειος και λυπηρος ο τροπος με τον οποιο προσπαθεις να τεκμηριωσεις τις αποψεις σου,και οχι οι ιδιες οι αποψεις σου.Προσπαθησε να ξεχωρισεις τη διαφορα.

    Ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες.



    Υ.Γ. Αν θελεις να μου "μεταγρασεις" κατι,"μετεγρασε" μου τι σημαινει "μεταγραζω"...
    vero
    22.03.2007, 17:59


    stamata maspa den vriskeis akrh



    Orfeus
    22.03.2007, 18:22
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 22-03-2007 στις 16:46 έγραψε...

    Για να το πω στην "αργκό" μπας και το καταλάβετε, επειδή σας την λέω έρχομαι σε δύσκολη θέση;
    Δε μπορώ να σας καταλάβω ειλικρινά. Κι εσύ όλως τυχαία σε όλα τα topics "παρουσιάζεσαι" μετά τον kid. Να υποθέσω ότι μπαίνεις για να δεις τι έγραψε, αλλά δε καταλαβαίνω γιατί στο τέλος καταλήγεις σε μενα; Να τον υπερασπιστείς; Πάντα αυτό κάνεις.

    Κόφ'το λοιπόν, από δω και στο εξής δε δέχομαι καμία παρεμβολή.
    Μήπως να το μεταγράσω για να το καταλάβεις κι αυτό; ή πάλι θα εκλάβεις τα όσα γράφω όπως σε συμφέρει;

    Δε θα ξαναδώσω απάντηση, κι αυτό δε σημαίνει ότι "καταπίνω" τα όσα γράφετε, απλά απαξιώ. Γιατί επιτέλους κάποιος πρέπει να σταματήσει.

    (Σε τι κόσμο ζουν μερικοί άνθρωποι....)



    Ευγενικότατη ....σε βρίσκω!

    maspa
    22.03.2007, 19:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 22-03-2007 στις 17:54 έγραψε...

    Υ.Γ. Αν θελεις να μου "μεταγρασεις" κατι,"μετεγρασε" μου τι σημαινει "μεταγραζω"...


    Πόσο χρονών είσαι; Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν είχες εμπειρία στην ανάγνωση θα μπορούσες κάλλιστα από τα συμφραζόμενα να καταλάβεις τι "ήθελε να πει ο ποιητής κάτω από το τυπογραφικό λάθος"

    Τώρα λέγεεε όσο θες.

    Υ.Γ. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που με γλίτωσες από την απόφασή μου να σπουδάσω ψυχολογία. Σήμερα κατάλαβα τι θα με περίμενε! Έναν πελάτη είχα σήμερα on line, δεν άντεξα και πολύ.. Άντε τώρα να δεις αν έρχομαι.