ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.830 μέλη

    Δώδεκα Θεοί ή Χριστιανισμός?

    vero
    22.03.2007, 19:11

    kalooooooooo
    Spotlight_Dancer
    22.03.2007, 21:13
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 22-03-2007 στις 19:05 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 22-03-2007 στις 17:54 έγραψε...

    Υ.Γ. Αν θελεις να μου "μεταγρασεις" κατι,"μετεγρασε" μου τι σημαινει "μεταγραζω"...


    Πόσο χρονών είσαι; Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν είχες εμπειρία στην ανάγνωση θα μπορούσες κάλλιστα από τα συμφραζόμενα να καταλάβεις τι "ήθελε να πει ο ποιητής κάτω από το τυπογραφικό λάθος"

    Τώρα λέγεεε όσο θες.

    Υ.Γ. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που με γλίτωσες από την απόφασή μου να σπουδάσω ψυχολογία. Σήμερα κατάλαβα τι θα με περίμενε! Έναν πελάτη είχα σήμερα on line, δεν άντεξα και πολύ.. Άντε τώρα να δεις αν έρχομαι.




    Χωρις σχολια και με πολλες τελειες.


    jorge
    22.03.2007, 22:26
    Παιδιά είναι απαράδεκτο να εκτοξεύετε προσωπικούς χαρακτηρισμούς ή να ειρωνεύεστε τόσο απαξιωτικά τους υπολοίπους. Δε μας ενδιαφέρουν οι κόντρες σας. Και ενώ βλέπετε πως καταστρέφετε ένα topic που ξεκίνησε τόσο ωραία, συνεχίζετε..

    Ας πάρει τέλος η κόντρα αυτή και ας επικεντρωθούμε στην ουσία του topic.
    jacamar
    22.03.2007, 22:37
    Θα συμφωνίσω με αυτούς που λένε για την στενή σχέση χριστιανισμού δωδεκαθεισμού είναι πιστεύω οφθαλμοφανής!
    Το μόνο που σκεύτομαι είναι οτι δεν μου αρέσει το θέαμα χλαμιδοφόρων με κινητό σανδαλοφόρων με πόρσε να κάνουν επικλήσεις στον Δία. Είναι λίγο ετεροχρονισμένοι θέλουν λίγο εξυνχρονισμό!
    heartbreak-kid
    22.03.2007, 22:50
    Παράθεση:

    Το μέλος jacamar στις 22-03-2007 στις 22:37 έγραψε...

    Θα συμφωνίσω με αυτούς που λένε για την στενή σχέση χριστιανισμού δωδεκαθεισμού είναι πιστεύω οφθαλμοφανής!
    Το μόνο που σκεύτομαι είναι οτι δεν μου αρέσει το θέαμα χλαμιδοφόρων με κινητό σανδαλοφόρων με πόρσε να κάνουν επικλήσεις στον Δία. Είναι λίγο ετεροχρονισμένοι θέλουν λίγο εξυνχρονισμό!



    το θέαμα μαυροφορεμένων με κινητΑ και αυτοκινητάρες να περνάνε την ιερα μονη πετράκη σου αρέ?
    ο εκσυγχρονισμός περιλαμβάνει και την ενδυματολογική αλλαγή των ιερέων του ορθόδοξου δόγματος?
    jacamar
    22.03.2007, 22:53
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 22-03-2007 στις 22:50 έγραψε...

    το θέαμα μαυροφορεμένων με κινητΑ και αυτοκινητάρες να περνάνε την ιερα μονη πετράκη σου αρέ?
    ο εκσυγχρονισμός περιλαμβάνει και την ενδυματολογική αλλαγή των ιερέων του ορθόδοξου δόγματος?



    οχι ρε kid ούτε αυτό μου αρέ! Παράληψή μου.
    Ναι γενικά πιστεύω οτι και η ορθοδοξία χρειάζετε ανανέωση, ξεσκόνισμα και σαροτικές επεμβάσεις
    whitetiger
    23.03.2007, 11:12
    Υποθέτω πως οι δώδεκα ήταν εξωγήινοι που ίσως να υπάρχουν ακόμα σύμφωνα μ' αυτά που βλέπω να κάνει η Nasa εννοώ να στέλνει μηνύματα στο διάστημα χορωδία στον παρθενώνα να τραγουδά "Δία Έλα" . Το σημαντικότερο σ' αυτό όμως είναι να μη καταλήξουμε σε θρησκευτικό εμφίλιο...
    Zefuros
    23.03.2007, 12:05
    Πολύ ενδιαφέρουσα συζητηση, την οποία αργησα ομως να ανακαλύψω.
    Θα έπαιρνα μια σαφή θέση, αλλά φοβάμαι μηπως καθώς βγαίνω από την πόρτα ρίξει κανενα κεραυνό ο Δίας και με κάνει καρβουνάκι. Ασε που το καλοκαίρι στανταρ θα χρειαστεί να ταξιδέψω με κανένα πλοίο, και υπάρχει η πιθανότητα να χαρακτηριστώ ασεβής και να καταλήξω σουβλάκι στην Τριαινα που Ποσειδώνα!

    Πέραν την πλάκας, αλλιώς ξεκίνησε το ερώτημα, και διαφορετικά προχώρησε η συζητηση. Σαν απάντηση στο αρχικό ερώτημα, σαφέστατα ο ελληνισμός είναι πλέον συνδεδεμένος με την Χριστιανική Θρησκεία, παρά με την αρχαιοελληνική. Και ειναι απολύτως λογικό, καθώς ο χριστιανισμός είναι μια θρησκεία του σημερα, ενώ οι 12 θεοί αναφέρονται σε καμποσα χρονια παλιοτερα (πανω απο 1000, δεν ξερω ακριβως ποτε "ψοφησε" σαν ιδέα).

    Οσο για την πίστη στο Δωδεκάθεο στην σημερινή εποχή, παρότι ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστευει ότι θέλει, προσωπική μου άποψη ειναι πως ειναι ξεπερασμένη και εάν το πάμε και λίγο παραπέρα, εντελώς γραφικό. Θα μπορούσα κάλλιστα να το αποδεκτώ σαν φιλοσοφία, αλλά επ'ουδενί ως θρησκεία.
    Astron
    23.03.2007, 14:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 23-03-2007 στις 12:05 έγραψε...

    Πολύ ενδιαφέρουσα συζητηση, την οποία αργησα ομως να ανακαλύψω.
    Θα έπαιρνα μια σαφή θέση, αλλά φοβάμαι μηπως καθώς βγαίνω από την πόρτα ρίξει κανενα κεραυνό ο Δίας και με κάνει καρβουνάκι. Ασε που το καλοκαίρι στανταρ θα χρειαστεί να ταξιδέψω με κανένα πλοίο, και υπάρχει η πιθανότητα να χαρακτηριστώ ασεβής και να καταλήξω σουβλάκι στην Τριαινα που Ποσειδώνα!


    Χα! Και καθαρή θα την βγάλεις. Ο Γιαχβέ έχω διαβάσει ότι κάνει πολύ χειρότερα!

    Παράθεση:
    Και ειναι απολύτως λογικό, καθώς ο χριστιανισμός είναι μια θρησκεία του σημερα, ενώ οι 12 θεοί αναφέρονται σε καμποσα χρονια παλιοτερα (πανω απο 1000, δεν ξερω ακριβως ποτε "ψοφησε" σαν ιδέα).


    Η αρχαία ελληνική θρησκεία δεν "ψόφησε" όπως λες υποτιμητικά, αλλά απαγορεύτηκε. Επίσης μην έχετε την ψευδαίσθηση ότι οι αρχαίοι Έλληνες της εποχής του Χριστού είχαν στο μυαλό τους τούς δώδεκα θεούς να τριγυρνάνε πάνω στον Όλυμπο. Εδώ ο Αλέξανδρος είχε φτάσει στα πέρατα του τότε γνωστού κόσμου, δεν ήταν τόσο ανόητοι ώστε να πιστεύουν σε "πηρουνιές" απ' την τρίαινα του Πoσειδώνα. Είναι προφανές για όποιον έχει διαβάσει αρχαία ελληνική γραμματεία ότι οι Θεοί αντιπροσώπευαν διαφορετικές εκφάνσεις της φύσης και του πολιτισμού. Για παράδειγμα ο Απόλλωνας ήταν Θεός του φωτός και ταυτιζόταν πολλές φορές με τον Ήλιο, αλλά ήταν και Θεός της μουσικής και της ποίησης.
    Πρόκειται λοιπόν σε μεγάλο βαθμό για μία φυσιολατρική θρησκεία που δίνει θεϊκές διαστάσεις στην φύση.

    Δεν καταλαβαίνω όμως την ειρωνεία απέναντι στον Ποσειδώνα που δημιουργεί θαλασσοταραχές, όταν ο Θεος του χριστιανισμού άνοιγε στα δύο την θάλασσα για να περάσει ο αγαπημένος του λαός... Γιατί το ένα το χαρακτηρίζεις ως γραφικό και ξεπερασμένο ενώ το άλλο το δέχεσαι με τόση ευκολία;
    Νομίζω είναι καθαρά υποκειμενικό το ζήτημα της ερμηνείας των θρησκειών. Με λίγα λόγια είναι όπως μάθει ο καθένας. Εάν είχαμε μεγαλώσει πιστεύοντας στην αρχαία ελληνική θρησκεία, σήμερα πιθανότατα ο χριστιανισμός θα μας έμοιαζε εξίσου γραφικός.
    Zefuros
    23.03.2007, 15:15
    Φιλε Astron,

    Καταρχήν η λέξη ψόφησε δεν ειχε υποτιμητική διάσταση. Απλα δεν εβρισκα αλλη καταλληλη. Για αυτο αλλωστε την εβαλα σε εισαγωγικά.

    Στο θέμα μας τωρα.

    Ας ξεκινήσουμε απο το θέμα της απαγόρευσης. Και άλλες θρησκείες απαγορευτηκαν στο παρελθόν, αλλά κατάφεραν να επιβιώσουν. Π.Χ. ο Χριστιανισμός, που τους πρώτους αιωνες ηταν υπο΄διωγμό. Για ποιο λόγο άραγε εκείνος τα καταφερε, ενώ ο 12θεϊσμός σχεδόν εξαφανίστηκε?

    Επίσης, δεν υποτιμώ καθόλου τον Ποσειδώνα! Ειπαμε, σε καραβι θα μπουμε το καλοκαίρι. ΟΣο για την αναφορά πως δέχομαι τα άλλα ευκολα και αβασανιστα, δεν νομίζω πως προέκυψε απο κάπου από τα γραφόμενα μου. Σε όλες τις θρησκείες, οι μύθοι μπλέκονται με την ιστορική αληθεια, και μετά απο 2000 και 3000 χρόνια, αντε να βγάλεις ακρη.

    Από εκεί και περα ομως, μου γράφεις πως πρόκειται για μια θρησκεία που δίνει θεϊκές διαστάσεις στην φυση. Και μου δίνεις το παράδειγμα του Απόλλωνα, που ταυτιζεται λες πολλές φορές με τον Ηλιο. Ωραία ως εδώ. Ο Απόλλωνας δηλαδή ειναι ο ηλιος?

    Επειδή ομως ζούμε στο 2007, μου είναι λιγο δύσκολο να δω με σοβαρότητα το ενδεχόμενο να υπάρχει αυτή τη στιγμή κάπου ο Διας και να παίζει φάπες με τον Ηφαιστο. ΟΠως ειπες και εσύ, επρόκειτο για θρησκεία θεοποίησης τςη Φυσης. Σημερα που σε μεγάλο βαθμό εχουμε κατανοήσει τους μηχανισμούς της φύσης, τι θεϊκό απομένει στο 12θεο?

    ΚΑι ακόμα περισσότερο, μια απορία μου λυνετε βρε παιδια? Επειδη δεν το εχω ψαξει το θεμα: Ποιος ειναι ο αρχηγός θεός σε αυτη την ιστορία?


    sintorin
    23.03.2007, 16:04
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 23-03-2007 στις 15:15 έγραψε...

    Επειδή ομως ζούμε στο 2007, μου είναι λιγο δύσκολο να δω με σοβαρότητα το ενδεχόμενο να υπάρχει αυτή τη στιγμή κάπου ο Διας και να παίζει φάπες με τον Ηφαιστο. ΟΠως ειπες και εσύ, επρόκειτο για θρησκεία θεοποίησης τςη Φυσης. Σημερα που σε μεγάλο βαθμό εχουμε κατανοήσει τους μηχανισμούς της φύσης, τι θεϊκό απομένει στο 12θεο?

    ΚΑι ακόμα περισσότερο, μια απορία μου λυνετε βρε παιδια? Επειδη δεν το εχω ψαξει το θεμα: Ποιος ειναι ο αρχηγός θεός σε αυτη την ιστορία?





    oi dodeka theoi pisteuo, den einai tipota alo, apo tin diairesi tou enos sumerinou theou, se dodeka mikroteres dunameis pou kuvernoun tin fusi.....kai sumera exoume katanoisei liga pragmata stin fusi....giati pisteuo oti otan milame gia fusi sumera, den perierizomaste mono stin gei, ala se olokliro to sumpan......loipon ean les oti exoume katanoisei tin fusi, kai den xreiazomaste tous dodeka theous, einai san na les oti exoume katanoisi ton theo......

    den uparxei arxigos theos.....kai poles fores gia na katanoisoume kati, xreiazetai aplopioisi. Opos i diairesi autis tis sunolikis dunamis se 12 mikroteres dunameis....

    den upeirkse pote thriskeutikos polemos stin arxaiotita .....oi thriskeutikoi polemoi arxisan otan apofasistike oti uparxei enas theos....akoma o anthropos prospathei na katalavei kati me auto ton theo, kai akoma trogetai metaksi tou....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sintorin στις 23-03-2007 16:08 ]


    Astron
    23.03.2007, 16:09
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 23-03-2007 στις 15:15 έγραψε...
    Σημερα που σε μεγάλο βαθμό εχουμε κατανοήσει τους μηχανισμούς της φύσης, τι θεϊκό απομένει στο 12θεο?


    Ό,τι θεϊκό έχει απομείνει και στον χριστιανισμό: τίποτα.
    Άλλωστε έγραψα και πιο πάνω ότι θεωρώ και τις δύο θρησκείες μύθους.

    Πάνω σε αυτό που ρωτάς για τον Απόλλωνα. Προφανώς η ταύτισή του με τον Ήλιο αναφερόταν στην έννοια του φωτός. Ο Απόλλων όπως και ο ήλιος φέρει το φως και για αυτό στους Ορφικούς Ύμνους αναφέρεται και ως "Φωσφόρος" (επίθετο που δίνεται και στον Ήλιο).
    Αυτό δεν σημαίνει ότι βλέποντας οι αρχαίοι τον Ήλιο νόμιζαν ότι βλέπουν τον ίδιο τον Απόλλωνα. Αλλά σίγουρα του απέδιδαν θεία στοιχεία.

    Γιατί όμως μας φαίνεται τόσο παράξενη μία τέτοια ιδέα;
    Ο Ήλιος είναι πράγματι η πηγή της ζωής επάνω στην Γη και δίχως αυτόν δεν θα υπήρχε ούτε καν ο πλανήτης μας. Τα δέντρα και τα λουλούδια στρέφονται πάντα προς την πλευρά του Ήλιου. Αυτά τα γνώριζαν οι αρχαίοι. Είναι επόμενο να θέλουν να τον λατρέψουν και να τον ευχαριστήσουν για όσα τους προσφέρει.
    Το θέμα είναι ότι η λατρεία αυτή έχει ρεαλιστική πηγή με την έννοια ότι ο Ήλιος πράγματι δίνει ζωή και είναι το κέντρο του Ηλιακού μας συστήματος.
    Η λατρεία απ' την άλλη ενός άλλου αοράτου παντοδύναμου Θεού που έχει έναν σκοπό για το σύμπαν δεν βασίζεται σε ρεαλιστικά δεδομένα παρά μονάχα σε μια καθ'όλα σεβαστή μυθική παράδοση που ξεκίνησε απ' τους αρχαίους Ισραηλίτες.

    Υ.Γ. Πάντως αρκετοί φιλόσοφοι όπως ο Σωκράτης χρησιμοποιούσαν ενικό για να περιγράψουν το θείο. Έλεγαν δηλαδή "Ο Θεός" χωρίς να αρνούνται βέβαια την ελληνική θρησκεία. Αυτό που συνέβαινε είναι ότι θεωρούσαν τις θεότητες διαφορετικές εκφάνσεις μιας ενιαίας θεότητας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 23-03-2007 16:12 ]


    Zefuros
    23.03.2007, 16:20
    Φιλε sintorin,

    Μερικές φορές βγάζεις καποια αυθαίρετα συμπεράσματα, τα οποία δεν εχουν σχέση με τα γραφομενα μου. Π.χ.

    "loipon ean les oti exoume katanoisei tin fusi, kai den xreiazomaste tous dodeka theous, einai san na les oti exoume katanoisi ton theo...... "
    Οχι καμία σχέση. Πρωτον δεν ειπα πως τα εχουμε κατανοησει ολα. Δευτερον, δεν ταυτιζω της φυση με το ΘΕο. Τρίτον, η προσπάθεια κατανόησης της φύσης με την απλοποίηση οπως με την χρήση 12 θεων μου θυμίζει θεωρίες ΄φυσικής, και οχι θρησκεία. Δήλαδή επειδή δεν κατανοούμε κατι, οριζουμε 12 θεους και κατανοουμε την φυση... ομορφα. Αρα μιλάμε για φιλοσοφία.

    babisdr
    23.03.2007, 16:23
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2007 στις 14:20 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω όμως την ειρωνεία απέναντι στον Ποσειδώνα που δημιουργεί θαλασσοταραχές, όταν ο Θεος του χριστιανισμού άνοιγε στα δύο την θάλασσα για να περάσει ο αγαπημένος του λαός... Γιατί το ένα το χαρακτηρίζεις ως γραφικό και ξεπερασμένο ενώ το άλλο το δέχεσαι με τόση ευκολία;




    Amen!!!!!!!!!!!!!!!! . Ανακούφιση...
    heartbreak-kid
    23.03.2007, 16:25
    @Zefuros :
    για να καταλάβω την διάκρισι θρησκείας φιλοσοφίας, τί ορίζεις θρησκεία? και κιρίως αποκλείεται η θρησκεία να στηρίζεται σε φιλοσοφικές αναζητήσεις και λογική? πρέπει να ειναι κάτι που υπερίπταται λογικής? (πολυ εβραϊκο μου κανει αυτο )
    chorrer
    23.03.2007, 16:29
    Παράθεση:

    Το μέλος babisdr στις 23-03-2007 στις 16:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2007 στις 14:20 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω όμως την ειρωνεία απέναντι στον Ποσειδώνα που δημιουργεί θαλασσοταραχές, όταν ο Θεος του χριστιανισμού άνοιγε στα δύο την θάλασσα για να περάσει ο αγαπημένος του λαός... Γιατί το ένα το χαρακτηρίζεις ως γραφικό και ξεπερασμένο ενώ το άλλο το δέχεσαι με τόση ευκολία;




    Amen!!!!!!!!!!!!!!!! . Ανακούφιση...



    +1
    Zefuros
    23.03.2007, 16:30
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2007 στις 16:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 23-03-2007 στις 15:15 έγραψε...
    Σημερα που σε μεγάλο βαθμό εχουμε κατανοήσει τους μηχανισμούς της φύσης, τι θεϊκό απομένει στο 12θεο?


    Ό,τι θεϊκό έχει απομείνει και στον χριστιανισμό: τίποτα.
    Άλλωστε έγραψα και πιο πάνω ότι θεωρώ και τις δύο θρησκείες μύθους.

    Πάνω σε αυτό που ρωτάς για τον Απόλλωνα. Προφανώς η ταύτισή του με τον Ήλιο αναφερόταν στην έννοια του φωτός. Ο Απόλλων όπως και ο ήλιος φέρει το φως και για αυτό στους Ορφικούς Ύμνους αναφέρεται και ως "Φωσφόρος" (επίθετο που δίνεται και στον Ήλιο).
    Αυτό δεν σημαίνει ότι βλέποντας οι αρχαίοι τον Ήλιο νόμιζαν ότι βλέπουν τον ίδιο τον Απόλλωνα. Αλλά σίγουρα του απέδιδαν θεία στοιχεία.

    Γιατί όμως μας φαίνεται τόσο παράξενη μία τέτοια ιδέα;
    Ο Ήλιος είναι πράγματι η πηγή της ζωής επάνω στην Γη και δίχως αυτόν δεν θα υπήρχε ούτε καν ο πλανήτης μας. Τα δέντρα και τα λουλούδια στρέφονται πάντα προς την πλευρά του Ήλιου. Αυτά τα γνώριζαν οι αρχαίοι. Είναι επόμενο να θέλουν να τον λατρέψουν και να τον ευχαριστήσουν για όσα τους προσφέρει.
    Το θέμα είναι ότι η λατρεία αυτή έχει ρεαλιστική πηγή με την έννοια ότι ο Ήλιος πράγματι δίνει ζωή και είναι το κέντρο του Ηλιακού μας συστήματος.
    Η λατρεία απ' την άλλη ενός άλλου αοράτου παντοδύναμου Θεού που έχει έναν σκοπό για το σύμπαν δεν βασίζεται σε ρεαλιστικά δεδομένα παρά μονάχα σε μια καθ'όλα σεβαστή μυθική παράδοση που ξεκίνησε απ' τους αρχαίους Ισραηλίτες.

    Υ.Γ. Πάντως αρκετοί φιλόσοφοι όπως ο Σωκράτης χρησιμοποιούσαν ενικό για να περιγράψουν το θείο. Έλεγαν δηλαδή "Ο Θεός" χωρίς να αρνούνται βέβαια την ελληνική θρησκεία. Αυτό που συνέβαινε είναι ότι θεωρούσαν τις θεότητες διαφορετικές εκφάνσεις μιας ενιαίας θεότητας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 23-03-2007 16:12 ]





    Αν ξεκινήσουμε την κουβέντα δεχόμενοι πως ο χριστιανισμός δεν περιλαμβάνει θεϊκό στοιχείο, τότε να την κλείσουμε εδώ. Γιατι μιλάμε για άλλα πραγματα.

    Για την ανάλυση σου περί ανακύρηξης του ηλιου σαν θεοτητα ( η εστω να του προσδώσουμε θεϊκα στοιχεία) είχε λογική για τους ανθρώπους πριν 3000 χρόνια, όχι σήμερα. Ο ηλιος είναι μια φωτεινή μπαλα (λαϊκιστί). Τιποτε παραπανω.

    Μακάρι να ειχα χρόνο να εγραφα περισσότερα τωρα, μιας και εχουμε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζητηση




    babisdr
    23.03.2007, 16:32
    Παράθεση:

    Το μέλος Zefuros στις 23-03-2007 στις 16:20 έγραψε...

    Τρίτον, η προσπάθεια κατανόησης της φύσης με την απλοποίηση οπως με την χρήση 12 θεων μου θυμίζει θεωρίες ΄φυσικής, και οχι θρησκεία. Δήλαδή επειδή δεν κατανοούμε κατι, οριζουμε 12 θεους και κατανοουμε την φυση... ομορφα. Αρα μιλάμε για φιλοσοφία.




    Μόνο το Δωδεκάθεο προσπαθούσε να βοηθήσει τους ανθρώπους να κατανοήσουν τη φύση και την κοσμογονία?

    Είναι απίστευτο πόσο οφθαλμοφανείς είναι οι συγκρίσεις που παρατίθενται εδώ πέρα από μερικούς, και πόσο εξώφθαλμα επιλέγετε να τις αγνοείτε, απαντώντας δογματικά (ο Θεός είναι αλήθεια, τελεία και παύλα). Ωραία, εφόσον είναι δεν έχετε πρόβλημα να καταρρίψετε ένα απλό ισχυρισμό, όπως του φίλου Astron. Επιτέλους πιά, ελληνικά μιλάμε:

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 23-03-2007 στις 14:20 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω όμως την ειρωνεία απέναντι στον Ποσειδώνα που δημιουργεί θαλασσοταραχές, όταν ο Θεος του χριστιανισμού άνοιγε στα δύο την θάλασσα για να περάσει ο αγαπημένος του λαός... Γιατί το ένα το χαρακτηρίζεις ως γραφικό και ξεπερασμένο ενώ το άλλο το δέχεσαι με τόση ευκολία;




    Θα απαντήσει κανείς επί της ουσίας του ισχυρισμού με επιχειρήματα επιτέλους?
    heartbreak-kid
    23.03.2007, 16:33
    μήπως υποτιμάμε λίγο τους ανθρώπους τους πριν 3000 χρόνια? δεν έχουμε και τόσες δα πληροφορίες έγκυρες, εκτός από υποθέσεις οτι ήταν τόσο πιο πίσω απο μας, είδικά σε θέματα θρησκειών
    Zefuros
    23.03.2007, 16:43
    Παράθεση:

    Το μέλος heartbreak-kid στις 23-03-2007 στις 16:25 έγραψε...

    @Zefuros :
    για να καταλάβω την διάκρισι θρησκείας φιλοσοφίας, τί ορίζεις θρησκεία? και κιρίως αποκλείεται η θρησκεία να στηρίζεται σε φιλοσοφικές αναζητήσεις και λογική? πρέπει να ειναι κάτι που υπερίπταται λογικής? (πολυ εβραϊκο μου κανει αυτο )



    Δεν αποκλείεται η συνδεση θρησκείας και φιλοσοφίας (αποψη μου τουλαχιστον), αλλά εθιξα κάποια πράγματα στην διάσταση της φιλοσοφικής αναζήτησης - θεοποίησης της φύσης που αναφέρθηκε παραπάνω. ΚΑι η οποια θρησκεία χρειάζεται και την συνδρομή της φιλοσοφίας για την απάντηση κάποιων ερωτημάτων. Δεν μπορούν ομως ολα να στηριζονατι και να εξηγούνται με κανόνες που θέτει η λογική.
    Οσο για το σχολιακι περί εβραϊσμού, δεν το καταλαβα