ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.830 μέλη

    Λάθη που έχουν κάνει οι αγαπημένοι σας καλλιτέχνες;

    despinakontogianni
    20.03.2007, 12:59
    Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα με αφορμή κάποια σχόλια που άκουσα για την αγαπημένη μου ελληνική γυναικεία φωνή Χαρούλα Αλεξίου.Το 1992 όταν κυκλοφόρησε το "Δι'ευχών" πολλοί υποστήριξαν πως μ' αυτή τη νέα κίνηση απομακρύνθηκε από το κοινό της. Συμφωνώ με αυτές τις απόψεις εσείς τι πιστεύετε για τις δικές αγαπημένες φωνές;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-03-2007 14:17 ]


    pokopik
    20.03.2007, 20:33
    Λαθη κατ'εμε, ειναι οι συνεργασιες Νταλαρα και Πρωτοψαλτη σε τραγουδια του Ρεμου.
    ...Κι η συγκεκριμενη τραγουδιστρια (που πια να μην την θεωρουμε και σημα κατατεθεν της καλλιτεχνικης υποστηριξης του τραγουδιου) φτανει στο σημειο να διαφημιζει δανεια τραπεζης η' κατι τετοιο,τελοσπαντων!Αντε και κανενα αφρολουτρο για την συνεχεια ,αφου εχει τοση οικονομικη αναγκη!
    maspa
    20.03.2007, 21:00
    Δε ξέρω αν ειναι λάθος, αλλά η συγκεκριμένη κίνηση δε μ' άρεσε καθόλου. Μιλάω για το "Όλα στο φως" της Αρβανιτάκη όπου τραγούδησε Χατζηγιάννη, κάνοντας top ραδιοφωνική επιτυχία εκείνη την περίοδο, ενώ σχεδόν αγνοήθηκαν τόσο όμορφα κομμάτια σε εκείνο το cd που δεν παίζονταν τόσο όσο ο Χατζηγιάννης..... γιατί ο Χατζ. πουλάει.. Και υποθέτω πως αυτός ήταν και ο σκοπός της συνεργασίας, λες και το είχε ανάγκη η Αρβανιτάκη..
    tolaruba
    20.03.2007, 22:55
    Αυτοι που ακουω δεν ειναι αλανθαστοι αλλα δε νομιζω οτι εχουν κανει πραγματα που τους απομακρυνουν απο τους ακροατες τους η με βρισκουν αντιθετη.
    Τωρα τελευταια μονο,μπορει να κανω και λαθος αλλα ετσι μου φαινεται,πιστευω πως ο θαλασσινος πουλαει λιγακιιι μουρη!Παραβγαινει στη τηλεοραση,οχι τωρα τελευταια,πολλες αφισες του υπαρχουν εξω απο τα μετροπολις,λιγο υφακι.Δε ξερω μπορει εμενα να μου κακοφαινεται για εχω το κακο συνηθειο να πλαθω ενα δικο μου κοσμο και να μετατρεπω τους αλλους συμφωνα με τα δικα μου αποθημενα.
    Και δυστυχως ο θαλασσινος απεχει πολυ.
    aggeliki
    20.03.2007, 23:33
    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 20-03-2007 στις 12:59 έγραψε...

    Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα με αφορμή κάποια σχόλια που άκουσα για την αγαπημένη μου ελληνική γυναικεία φωνή Χαρούλα Αλεξίου.Το 1992 όταν κυκλοφόρησε το "Δι'ευχών" πολλοί υποστήριξαν πως μ' αυτή τη νέα κίνηση απομακρύνθηκε από το κοινό της. Συμφωνώ με αυτές τις απόψεις εσείς τι πιστεύετε για τις δικές αγαπημένες φωνές;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-03-2007 14:17 ]







    Iσχύει αλλά όχι ότι έκανε και λάθος!
    Εγώ πιστεύω ότι το ανανέωσε!Και καλά έκανε δηλαδή!
    gazakas
    21.03.2007, 00:55
    Πιστεύω ότι η Χαρούλα όντως έκανε "λάθος" τότε με το "Δι' ευχών"... Δεν έπρεπε να κουρευτεί, ήταν πολύ καλύτερη με το προηγούμενο χτένισμα
    anka1
    21.03.2007, 01:15
    Βασικά το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι καλλιτέχνες πλέον είναι να το ''γυρίζουν'' στο εμπορικό με αποτέλεσμα να χάνουν την ταυτότητα τους......βέβαια είναι καλό να δοκιμάζουν καινούρια πράγματα και να ρισκάρουν τη σιγουριά που ήδη έχουν αποχτήσει στο χώρο.....αλλά λίγες είναι οι φορές που η συνταγή αυτή πετυχαίνει....
    rompa
    21.03.2007, 05:58
    Λάθος του Χατζηγιάννη να πάρει τη θέση της "γλυκιάς συμμορίας" στο VOX
    gialina_giannina
    21.03.2007, 10:13
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 21:00 έγραψε...

    Δε ξέρω αν ειναι λάθος, αλλά η συγκεκριμένη κίνηση δε μ' άρεσε καθόλου. Μιλάω για το "Όλα στο φως" της Αρβανιτάκη όπου τραγούδησε Χατζηγιάννη, κάνοντας top ραδιοφωνική επιτυχία εκείνη την περίοδο, ενώ σχεδόν αγνοήθηκαν τόσο όμορφα κομμάτια σε εκείνο το cd που δεν παίζονταν τόσο όσο ο Χατζηγιάννης..... γιατί ο Χατζ. πουλάει.. Και υποθέτω πως αυτός ήταν και ο σκοπός της συνεργασίας, λες και το είχε ανάγκη η Αρβανιτάκη..



    Θα συμφωνήσω μαζί σου…
    mousikofilh
    21.03.2007, 10:30
    Παράθεση:

    Το μέλος maspa στις 20-03-2007 στις 21:00 έγραψε...

    Δε ξέρω αν ειναι λάθος, αλλά η συγκεκριμένη κίνηση δε μ' άρεσε καθόλου. Μιλάω για το "Όλα στο φως" της Αρβανιτάκη όπου τραγούδησε Χατζηγιάννη, κάνοντας top ραδιοφωνική επιτυχία εκείνη την περίοδο, ενώ σχεδόν αγνοήθηκαν τόσο όμορφα κομμάτια σε εκείνο το cd που δεν παίζονταν τόσο όσο ο Χατζηγιάννης..... γιατί ο Χατζ. πουλάει.. Και υποθέτω πως αυτός ήταν και ο σκοπός της συνεργασίας, λες και το είχε ανάγκη η Αρβανιτάκη..




    Συμφωνώ
    Άσε που τα συγκεκριμένα τραγούδια,σαφώς και δεν ηταν
    Τα καλύτερα του δίσκου.Δυστυχώς όμως μόνο αυτά παίχτηκαν.(προσωπικά δεν μπορώ να τα ακούσω καθόλου σήμερα).Εγώ νομίζω ότι ο χατζηγιάννης,δεν της...πάει καθόλου της Ελευθερίας-ο λόγος της συνεργασίας τους είναι προφανής-
    Και ελπίζω να πως εκεί θα μείνει αυτό το τόλμημα της ελευθερίες να πει τραγούδια(καρμπόν)του χατζηγιάννη.





    Νικάει αυτός ο εαυτός που πάει γυμνός βαθιά στο φως!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mousikofilh στις 21-03-2007 12:07 ]


    KIT_KAT
    21.03.2007, 11:51
    Χατζηγιάννης είναι; Και τόσον καιρό έψαχνα το λόγο που το "Πάρε με αγκαλιά και πάμε" δεν το συμπάθησα ποτέ και το βαρέθηκα κατευθείαν... δεν μπορώ να τ' ακούω λέμεεε
    vikvott
    22.03.2007, 15:24
    Παράθεση:

    Το μέλος pokopik στις 20-03-2007 στις 20:33 έγραψε...

    Λαθη κατ'εμε, ειναι οι συνεργασιες Νταλαρα και Πρωτοψαλτη σε τραγουδια του Ρεμου.
    ...Κι η συγκεκριμενη τραγουδιστρια (που πια να μην την θεωρουμε και σημα κατατεθεν της καλλιτεχνικης υποστηριξης του τραγουδιου) φτανει στο σημειο να διαφημιζει δανεια τραπεζης η' κατι τετοιο,τελοσπαντων!Αντε και κανενα αφρολουτρο για την συνεχεια ,αφου εχει τοση οικονομικη αναγκη!


    Κοίτα να δείς εγώ πιστεύω οτι η Πρωτοψαλτη μας εχει κάνει περήφανους με την διεθνή της καριέρα που έχει τραγουδήσει στα πιο αξιοπρεπή διεθνή θέατρα της ευρώπης και άλλων χωρών και η γυναίκα έχει φωνάρα και είναι και πολύ ξηγημένο άτομο και κακώς ειρωνέυεσαι για τα οικονομικά. έχει κάνει μια λαμπρή καρίερα σοβαρή και συνεχίζει και την κάνει. μπορεί να έχεις πρόβλημα μαζί της και να μη τη χωνεύεις. απ ότι ξέρεις είναι η πρώτη διαφήμιση που έχει κάνει και μπορεί να της έγινε φιλική πρόταση και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνει. τώρα με το ότι συνεργάστηκε με το ρέμο δεν το θεωρώ κάκό γιατί και ο ρέμος προσπαθεί να κάνει μια στροφή στο έντεχνο ελληνικό τραγούδι. και εγώ που σου τα λέω αυτά είμαι φαν του καλού ελληνικού τραγουδιού του έντεχνου και τους σύγχρονους και τα σκυλάδικα δεν τους πάω. για να συνεργαστήκαν η πρωτοψάλτη ο νταλάρας και πόσο μάλλον ο θεοδωράκης που συνεργάστηκε μαζί του κάτι αναγνωρίζουν προς το ρέμο.
    pokopik
    22.03.2007, 18:50
    Παράθεση:

    Το μέλος vikvott στις 22-03-2007 στις 15:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος pokopik στις 20-03-2007 στις 20:33 έγραψε...

    Λαθη κατ'εμε, ειναι οι συνεργασιες Νταλαρα και Πρωτοψαλτη σε τραγουδια του Ρεμου.
    ...Κι η συγκεκριμενη τραγουδιστρια (που πια να μην την θεωρουμε και σημα κατατεθεν της καλλιτεχνικης υποστηριξης του τραγουδιου) φτανει στο σημειο να διαφημιζει δανεια τραπεζης η' κατι τετοιο,τελοσπαντων!Αντε και κανενα αφρολουτρο για την συνεχεια ,αφου εχει τοση οικονομικη αναγκη!


    Κοίτα να δείς εγώ πιστεύω οτι η Πρωτοψαλτη μας εχει κάνει περήφανους με την διεθνή της καριέρα που έχει τραγουδήσει στα πιο αξιοπρεπή διεθνή θέατρα της ευρώπης και άλλων χωρών και η γυναίκα έχει φωνάρα και είναι και πολύ ξηγημένο άτομο και κακώς ειρωνέυεσαι για τα οικονομικά. έχει κάνει μια λαμπρή καρίερα σοβαρή και συνεχίζει και την κάνει. μπορεί να έχεις πρόβλημα μαζί της και να μη τη χωνεύεις. απ ότι ξέρεις είναι η πρώτη διαφήμιση που έχει κάνει και μπορεί να της έγινε φιλική πρόταση και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνει. τώρα με το ότι συνεργάστηκε με το ρέμο δεν το θεωρώ κάκό γιατί και ο ρέμος προσπαθεί να κάνει μια στροφή στο έντεχνο ελληνικό τραγούδι. και εγώ που σου τα λέω αυτά είμαι φαν του καλού ελληνικού τραγουδιού του έντεχνου και τους σύγχρονους και τα σκυλάδικα δεν τους πάω. για να συνεργαστήκαν η πρωτοψάλτη ο νταλάρας και πόσο μάλλον ο θεοδωράκης που συνεργάστηκε μαζί του κάτι αναγνωρίζουν προς το ρέμο.


    αν ειχα προβλημα μαζι της και δεν την χωνευα,τοτε δεν θα την ανεφερα καν..Απλως σαν αναγνωρισμενη προσωπικοτητα στο καλλιτεχνικο χωρο (δεν διαφωνω σε οτι λες κι εχει να κανει με το παρελθον της) θα επρεπε να ειναι πιο προσεκτικη στις κινησεις της,γιατι δυσαρεστει κοσμο και ακροατες που την εχουν σε υποληψη! Μην ξεχνας οτι ..ειμαστε οι πραξεις μας! ..Κι αλλοι καλλιτεχνες δεν υποκυπτουν σε "φιλικες" προτασεις κι αυτους παραδεχομαι.
    Οσο για την υποθεση Ρεμος και την προσπαθεια του να στραφει στο εντεχνο τραγουδι μαλλον πρεπει να το αντιμετωπισω με χιουμορ...Εχει "ιδρωσει" απο την προσπαθεια να δωσει ποιοτικα τραγουδια!! (Ενα μεγαλο μπραβο στον συνθετη Γλεζο,που του ειχε βαλει χερι πριν 3 χρονια οταν τραγουδησε δικο του τραγουδι!)
    renabill
    25.03.2007, 20:47
    Καθήστε ρε παιδιά γιατί θα τα πάρω με όσα διαβάζω...

    Οι καλλιτέχνες είναι κι αυτοι άνθρωποι με αδυναμίες και δε μπορουν να κάνουν πάντα τα ίδια πράγματα ή πράγματα που να μας αρέσουν.Καλά κάνουν και δοκιμάζουν κι΄άλλα πράγματα. Ποιός καθορίζει το ποιοτικό ή μη?
    Και ποιός μπορεί να τους κατακρίνει που δοκιμάσανε κατι καινούριο?Αν ήσασταν εσείς τι θα κάνατε????????????? Και μην ακούω αηδίες ότι όλοι θα μένατε ακέραιοι μπροστά στο δέλεαρ των χρημάτων ή της δόξας
    megali_mpougatsa
    25.03.2007, 22:44
    Είναι άνθρωποι με αδυναμίες, όπως κι εμείς, και κάνουν λάθη, όπως κάνουμε κι εμείς.

    Ως κοινό, έχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε απ' τη δική μας οπτική γωνία τις κινήσεις τους και να λέμε την αποψή μας για το αν μας αρέσει κάποια δουλειά τους ή όχι! Δεν τους απαγόρευσε κανείς να κάνουν πειραματισμούς, αλλα ειναι λογικό και δίκαιο να δεχθούν κριτική - θετική η αρνητική - από το κοινο.

    Πάντα ειμαι υπερ των πειραματισμών γιατι έτσι προχωράει η κάθε τέχνη λίγο παραπέρα, αλλα είναι και δικαίωμα του ακροατή να κρίνει αυτό που ακούει ή αγοράζει.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : megali_mpougatsa στις 25-03-2007 22:49 ]


    Anthos
    26.03.2007, 13:30
    Είναι ανοικτή ερώτηση καθώς πολλά εξαρτώνται από προσωπικές απόψεις.

    Παράθεση:
    Οι καλλιτέχνες είναι κι αυτοι άνθρωποι με αδυναμίες και δε μπορουν να κάνουν πάντα τα ίδια πράγματα ή πράγματα που να μας αρέσουν.Καλά κάνουν και δοκιμάζουν κι΄άλλα πράγματα. Ποιός καθορίζει το ποιοτικό ή μη?


    Εμείς καθορίζουμε...Άλλα περιμένεις από την Βέρα Λάμπρου και άλλα από κάποιους άλλους καλιτέχνες έτσι δεν είναι?? Δεν μπορεί κάποιος να το παίζει ροκάς ας πούμε (έχει και τέτοιούς στην Ελλάδα??) και να τραγουδά στα σκυλλάδικα ή το αντίθετο. Φυσικά ο καθένας αποφασίζει αν κάποιος καλιτέχνης είναι "εκτός" πλασίων ή όχι αλλά υπάρχουν και οι σπαστικοί σαν εμένα και τους φίλους πιο πάνω

    Το ότι όλοι θα κάνουν λάθη θα συμφωνήσω απλά υπάρχουν και όρια στα λάθη βάση της ιστορίας και πορείας κάποιου καλιτέχνη...
    pokopik
    26.03.2007, 20:10
    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 25-03-2007 στις 20:47 έγραψε...

    Καθήστε ρε παιδιά γιατί θα τα πάρω με όσα διαβάζω...

    Οι καλλιτέχνες είναι κι αυτοι άνθρωποι με αδυναμίες και δε μπορουν να κάνουν πάντα τα ίδια πράγματα ή πράγματα που να μας αρέσουν.Καλά κάνουν και δοκιμάζουν κι΄άλλα πράγματα. Ποιός καθορίζει το ποιοτικό ή μη?
    Και ποιός μπορεί να τους κατακρίνει που δοκιμάσανε κατι καινούριο?Αν ήσασταν εσείς τι θα κάνατε????????????? Και μην ακούω αηδίες ότι όλοι θα μένατε ακέραιοι μπροστά στο δέλεαρ των χρημάτων ή της δόξας


    ...Απλως αλλοι υποκυπτουν πολυ πιο ευκολα απο αλλους που κραταν και λιγακι αξιοπρεπια!
    Εσυ ,πραγματικα, δεν εχεις καποιο κριτιριο για την ποιοτητα?
    kozanitis
    26.03.2007, 23:04
    Θεωρώ πως όλοι κάνουν λάθη. Αλλα οι καλλιτέχνες στην Ελλάδα παίρνουν τα φράγκα.

    Λάθος του Σαββόπουλου να βγάλει την Καλομοίρα από την τούρτα.

    Λάθος του Παπακωνσταντίνου του Βασίλη που υποσχέθηκε να βγάλει τα τραγουδια του Άσιμου, εκμεταλλεύτηκε μια περίοδο μονο του Άσιμου και μετά τον ξέχασε.

    Λάθος του Νταλάρα να τραβάει στα δικαστήρια τον Πανούση. όποιος είναι σίγουρος για τον εαυτό του, είναι σίγουρος και δεν αντιμετωπίζει τον "αντίπαλο" του με ηλίθιες και άθλιες κινήσεις.Ας είχε λόγο ο κύριος Νταλάρας και ας μπορούσε με επιχειρήματα να βουλώσει τον Πανούση.

    Λάθος της Μούσχουρη να κατηγορεί τον Θεοδωράκη.

    Αυτά τα ολίγα. Από όλους αυτούς οι αγαπημένοι μου είναι μόνο ο Σαββόπουλος και ο Μπιλάρας...
    Paloukeze
    03.04.2007, 23:05
    Τεράστιο λάθος του Χρήστου Δάντη να χαραμήσει τη φωνάρα και το ταλέντο του στις ΑΗΔΙΕΣ που γράφει-τραγουδάει τα τελευταία χρόνια. Αν ακούσει κανείς τα "Το Παλιό Μου Παλτό" και "Το Δωμάτιο" που περιέχουν ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ και μετά ακούσει, π.χ, το "Beatiful" θα θελήσει σίγουρα να ξεράσει καρεκλοπόδαρα! Περασμένα μεγαλεία και θυμώντας τα να κλαίς...

    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 03-04-2007 23:05 ]


    mariza18
    03.04.2007, 23:20
    Παράθεση:

    Το μέλος Paloukeze στις 03-04-2007 στις 23:05 έγραψε...

    Τεράστιο λάθος του Χρήστου Δάντη να χαραμήσει τη φωνάρα και το ταλέντο του στις ΑΗΔΙΕΣ που γράφει-τραγουδάει τα τελευταία χρόνια. Αν ακούσει κανείς τα "Το Παλιό Μου Παλτό" και "Το Δωμάτιο" που περιέχουν ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ και μετά ακούσει, π.χ, το "Beatiful" θα θελήσει σίγουρα να ξεράσει καρεκλοπόδαρα! Περασμένα μεγαλεία και θυμώντας τα να κλαίς...

    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 03-04-2007 23:05 ]






    συμφωνώ απόλυτα! δυστυχώς όμως αυτά τα κομμάτια πουλάνε σήμερα! έχουν αλλάξει οι εποχές και πλέον μόνο με τέτοια τραγούδια μπορείς μένεις στο σύστημα. στα κλαπμς σήμερα μόνο τα εμπορικά παίζουν,άρα και ο καλλιτέχνης αναγάζεται να προσαρμόζεται στη σημερινή πραγματικότητα