ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.830 μέλη

    Λάθη που έχουν κάνει οι αγαπημένοι σας καλλιτέχνες;

    moufidis
    03.04.2007, 23:29
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 03-04-2007 στις 23:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Paloukeze στις 03-04-2007 στις 23:05 έγραψε...

    Τεράστιο λάθος του Χρήστου Δάντη να χαραμήσει τη φωνάρα και το ταλέντο του στις ΑΗΔΙΕΣ που γράφει-τραγουδάει τα τελευταία χρόνια. Αν ακούσει κανείς τα "Το Παλιό Μου Παλτό" και "Το Δωμάτιο" που περιέχουν ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ και μετά ακούσει, π.χ, το "Beatiful" θα θελήσει σίγουρα να ξεράσει καρεκλοπόδαρα! Περασμένα μεγαλεία και θυμώντας τα να κλαίς...

    Δεν υπάρχει ειρήνη χωρίς δικαιοσύνη

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Paloukeze στις 03-04-2007 23:05 ]






    συμφωνώ απόλυτα! δυστυχώς όμως αυτά τα κομμάτια πουλάνε σήμερα! έχουν αλλάξει οι εποχές και πλέον μόνο με τέτοια τραγούδια μπορείς μένεις στο σύστημα. στα κλαπμς σήμερα μόνο τα εμπορικά παίζουν,άρα και ο καλλιτέχνης αναγάζεται να προσαρμόζεται στη σημερινή πραγματικότητα




    +εκατόν οχτακόσα
    despinakontogianni
    03.05.2007, 14:55
    Παράθεση:

    Το μέλος aggeliki στις 20-03-2007 στις 23:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος despinakontogianni στις 20-03-2007 στις 12:59 έγραψε...

    Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το θέμα με αφορμή κάποια σχόλια που άκουσα για την αγαπημένη μου ελληνική γυναικεία φωνή Χαρούλα Αλεξίου.Το 1992 όταν κυκλοφόρησε το "Δι'ευχών" πολλοί υποστήριξαν πως μ' αυτή τη νέα κίνηση απομακρύνθηκε από το κοινό της. Συμφωνώ με αυτές τις απόψεις εσείς τι πιστεύετε για τις δικές αγαπημένες φωνές;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-03-2007 14:17 ]







    Iσχύει αλλά όχι ότι έκανε και λάθος!
    Εγώ πιστεύω ότι το ανανέωσε!Και καλά έκανε δηλαδή!

    δε νομίζω πως αυτό που πέτυχε ήταν μια ανανέωση. δεν εννοώ την αλλαγή ρεπερτορίου, αλλά τη συμπεριφορά της στο κοινό της. όλοι οι καλλιτέχνες πρέπει κάποια στιγμή να το κάνουν αυτό, μα κατα τη γνώμη μου η χαρούλα το έκανε με άσχημο τρόπο.
    PAPAZOGLOUFAN
    03.05.2007, 17:39
    χωρις να ξερω το λογο(αν και κατι εχει παρει το αυτι μου)λαθος ηταν για μενα του παπαζογλου ολη αυτη η παρεξηγηση που εχει δημιουργηθει με την βασω αλλαγιαννη και τον μανωλη ρασουλη που ειχε ωσ συνεπεια να μην εχουμε κι αλλεσ λαμπρεσ συνεργασιεσ και απιστευτα τραγουδια.ειχαν μεγαλη μουσικη χημεια αυτοι οι ανθρωποι μεταξυ τους
    Panosfloyd
    03.01.2008, 12:40
    Γιατί έφυγε ο Waters από τους Pink FLoyd;Πάλι καλά που ξαναενωθήακανε για το live 8...
    sitzoune81
    03.01.2008, 19:18
    Μεγα Λαθος ηταν η δημιουργια των The Smiths.....

    Κυριοι Marr, Morrissey, Joyce και Rourke....
    ....δεν δημιουργει ο κοσμος μια απιστευτη ΥΠΕΡ-μπαντα, βγαζοντας 3 ΔΙΣΚΑΡΕΣ, και σε 6 χρονια την διαλυετε σαν να μην συμβαινει τιποτα, αφηνοντας τους οπαδους και τους παπαρομουσικοκριτικους σαν μαλακες.........



    Α, η ενδεχομενη φιμολογουμενη επανασυνδεση τους θα ειναι ακομα πιο μεγαλο λαθος !!!!!
    Μη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    eve325
    03.01.2008, 20:42
    εγω απογοητευτικα πραγματικα οταν εμαθα οτι ο νταλαρας εγινε πρεσβης καλης θελησεως της unesco...
    και με ξενισε το γεγονος οτι ο θεοδωρακης συνεργαστηκε με το ρεμο...δεν πιστευω οτι ο ρεμος ηταν ωριμος ουτε ως τραγουδιστης ουτε ως ανθρωπος για μια τετοια συνεργασια.
    marylin
    04.01.2008, 01:47
    Πολύ χαίρομαι που αγάπησες πολύ τα λάθη σου αλλά μ' έπιασες αδιάβαστη....

    Δε μου θυμίζει κάτι, βοήθησέ με.....
    nefeli87
    04.01.2008, 03:56
    Πραγματικά, κι εγώ θεωρώ μέγα λάθος όλες αυτές τις καλές φωνές που χάνονται από κακές επιλογές. Ο Δάντης που αναφέρθηκε παραπάνω είναι ένα τρανό παράδειγμα. Γιατί, αν και δεν μου άρεσε ποτέ, δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι στο "Παλιό μου παλτό" η φωνή του ήταν καταπληκτική. Όχι μόνο δεν έβγαλε άλλο τέτοιο τραγούδι, αλλά μοιάζει να ξέχασε πως το τραγούδησε τότε!! Δεν εξηγείται αλλιώς γιατί δεν μπορεί πλέον να μοιάσει ούτε στο ελάχιστο σε εκείνη την ερμηνεία. Ένας άλλος είναι ο Χατζηγιάννης. Είναι πραγματικά κρίμα τέτοια φωνή να αναλώνεται σε τραγουδάκια και πίστες. Προσωπικά μου άρεσε αρκετά μέχρι το "Κρυφό φιλί". Και ενώ έδειχνε ότι βελτιώνεται σταθερά, από τότε βγάζει διαρκώς τον ίδιο δίσκο, αντιγράφοντας τον εαυτό του. Ε, ήμαρτον!!Το πολύ το κύριε ελέησον, το βαριέται και ο παπάς!!
    Άσχετο, αλλά τι είχε το "Δι' ευχών" της Αλεξίου και λέτε ότι δεν ήταν καλό?
    geordan
    04.01.2008, 12:17
    Nefeli87,
    συμφωνούμε απόλυτα. Κι εμένα το πρώτο πρόσωπο που μου έρχεται στο μυαλό σε αυτήν την κατηγορία είναι ο Χατζηγιάννης. Όχι γιατί έκανε κάποια λάθη που τυχόν χάλασαν την εικόνα του, όπως λίγο πολύ κάνουν όλοι οι καλλιτέχνες, αλλά γιατί δυστυχώς φαίνεται ότι αυτά που επιλέγει είναι κατά συνείδηση. Κρίμα, γιατί τον θεωρώ τεράστιο ταλέντο που θα μπορούσε να αφήσει ιστορία (αυτό θα γίνει ούτως ή άλλως). Συμφωνώ ότι ο δίσκος "Κρυφό φιλί" ήταν ό,τι καλύτερο έχει κάνει και ενώ εγώ περίμενα να πάει μπροστά στους επόμενους δίσκους, τελικά αυτός πήρε την κάτω βόλτα (κι ας φωνάζει με μανία "χέρια ψηλααααά"- Ήμαρτον, που λέει κι ο Γεωργίου). Τέλος πάντων, φαίνεται το έχουν οι Κύπριοι αυτό το ιδίωμα.

    Επίσης συμφωνώ με τους προηγούμενους για τον Δάντη, μόνο που να θυμίζω ότι το "το παλιό μου παλτό" είναι τραγούδι του Λάκη Παπαδόπουλου και όχι του Δάντη. Αυτό το παιδί τα καλύτερα τραγούδια του μάλλον τα έχει δώσει σε άλλους.

    Όσο για άλλους, τώρα προχειρα μου έρχεται ο Πάριος. Απ'τα ψηλά στα χαμηλά.


    mariachi
    04.01.2008, 14:11
    Με πειράζει που ο Νταλάρας αναλώνεται σε τραγουδάκια όπως τα ''Θα περιμένω εδώ'',''Νύχτα'' κ.τ.λ. την τελευταία 2ετία.Σοβαρέψου ρε Γιώργο!Οι μεγάλοι συνθέτες όπως ο Νικολόπουλος,ο Μικρούτσικος δεν σταμάτησαν να δουλεύουν.Καιρός να ξανατραγουδήσεις επιτυχίες ανάλογες του παρελθόντος!
    vangos-guitarman
    04.01.2008, 22:30
    θεωρώ λάθος όλων των "ποιοτικων τραγουδιστών" που τραγουδούν σε μουσικές σκηνές όπου έχεις τη δυνατότητα να πας, να κάτσεις και να παραγγείλεις ένα μπουκάλι. αφ' ενός γιατί δεν συμβιβάζεται με τον τρόπο ζωής που προωθούν αφ' ετέρου, διότι είναι όντως σημαντικό μειονέκτημα να πρέπει να πληρώσεις τριάντα και σαράντα ευρώ για να τους δείς.
    παράδειγμα, ζυγός...
    Tropaiatissa
    05.01.2008, 16:26
    Επειδή αναφέρθηκαν δύο καλλιτέχνες που αγαπώ πολύ θέλω να πω την προσωπική μου άποψη γι' αυτά τα θέματα που θέσατε.

    Δεν θεωρώ λάθη το ότι η Χαρούλα τραγούδησε το "Δι ευχών", ο Νταλάρας τα "Θα περιμένω εδώ" κλπ. και που συνεργάστηκε με τον Ρέμο. Όλα αυτά είναι στο πλαίσιο του "ψαξίματος" που κάνουν αυτοί οι καλλιτέχνες. Άλλωστε πιστεύω πως αν δεν τα έκαναν αυτά, μπορεί εσείς να μην συζητούσατε γι' αυτά τα "λάθη", αλλά κάποιοι άλλοι θα τους "κατηγορούσαν" ότι "ο Νταλάρας και η Αλεξίου, κάνουν όλο τα ίδια και τα ίδια, έχουν μείνει στάσιμοι..." κλπ.

    Για το θέμα Νταλάρα-Πανούση:
    Κατ' αρχάς δεν ήταν ο Νταλάρας αυτός που άρχισε όλη αυτή την ιστορία. Για όσους δεν είχαν παρακολουθήσει την υπόθεση από την αρχή, να πω πως πρώτος ο Πανούσης είχε κάνει μια ψεύτικη συνέντευξη Τύπου στην οποία έλεγε ότι ο Νταλάρας του έκανε μήνυση! Κι ο Νταλάρας πληροφορήθηκε από την τηλεόραση ότι "έκανε μήνυση" στον Πανούση(!) Μετά ο άλλος άρχισε τα διάφορα στο πρόγραμμά του, ο Νταλάρας τον βρήκε και του μίλησε (ανθρώπινα κι ωραία, και όχι με απειλές όπως υποστηρίζουν μερικοί-μερικοί) ωστόσο ο άλλος συνέχισε το χαβά του! Από τη στιγμή που κάτι σε θίγει πάρα πολύ ως άνθρωπο έχεις κάθε δικαίωμα να αντισταθείς. Τί να έκανε λοιπόν ο Νταλάρας; Αν το δικαστήριο είναι ηλήθια και άθλια μέθοδος, τότε ποιός θα ήταν πιο "κόσμιος" τρόπος; Συνάντηση σε αλάνα για ξύλο;;; Όχι βέβαια. Επιπλέον ο Νταλάρας ΕΙΧΕ επιχειρήματα και αποδείξεις! Ο άλλος δεν είχε! Τέλος πάντων, σταματάω εδώ μ' αυτό το θέμα.

    Ως προς τη διάκριση του Νταλάρα ως Πρεσβευτή Καλής Θελήσεως της UNHCR (και όχι της UNESCO -σ' αυτό δεν φταίς εσύ, αλλά πάρα πολλοί δημοσιογράφοι που το γράφουν λάθος και μπερδεύουν και τον κόσμο) δε μπορώ να βρώ πού΄υπάρχει λάθος. Αυτό δεν ήταν άλλωστε μία επιλογή δική του, όπως π.χ. αν έβαζε υποψηφιότητα για βουλευτής. Είναι μια τιμητική διάκριση για τη συνεργασία του με τη UNHCR μέσα από συναυλίες κλπ. Και όχι απλώς διάκριση απ΄αυτές που τις έχεις για να τις δείχνεις και να κάθεσαι σ' ένα θρόνο. Είναι μια διάκριση με ουσία! Δεν είναι άλλωστε λίγες οι επισκέψεις που έχει κάνει όλο αυτό το διάστημα στην Αφρική, και επίσης οι συναυλίες που έχει κάνει για τους Πρόσφγες. Και μη βιαστεί κανείς να πει ότι παίρνει λεφτά απ' αυτές τις συναυλίες, γιατί έχω κι άλλα επιχειρήματα να παραθέσω για την καθαρότητα του σκοπού.

    Και κάτι τελευταίο σχετικά με το "Θα περιμένω εδώ", "Νύχτα" κλπ. που αναφέρθηκαν... Δεν φταίει ο Νταλάρας που τα ραδιόφωνα παίζουν μόνο το "Θα περιμένω εδώ". Σ' αυτόν το δίσκο υπάρχει στο τέλος κι ένα καταπληκτικό τραγούδι σε στίχους του Μάνου Ελευθερίου και μουσική του Στέργιου Γαργάλα, οι "Πολλές σημαίες". Προσωπικά θα ήθελα τα ραδιόφωνα να έπαιζαν αυτό αντί για το "Θα περιμένω εδώ". Σ' αυτό φταίνε οι εταιρείες αλλά και οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί που δεν ψάχνονται, παρά ακολουθούν πιστά ό,τι προτείνουν οι εταιρείες.

    Μια και το ανέφερα, να γράψω και τους στίχους του τραγουδιού για να δείτε τη διαφορά:

    "Πολλές σημαίες στη ζωή μας κουρελιάστηκαν
    με δέκα ονόματα μας πήραν τα καράβια
    και μοιάζουμε ύποπτοι στο σπίτι τους που πιάστηκαν
    την τηλεόραση κοιτάζοντας τα βράδια

    Πολλές σημαίες στα καράβια μας αλλάξαμε
    πολλά ονόματα τους σώσαμε τις νύχτες
    μα το λιμάνι της αγάπης δεν το φτάσαμε
    αλλού μας πήγαιναν τα κύματα οι αλήτες

    Πολλές σημαίες στη ζωή μας προσκυνήσαμε
    μας βρήκαν άπονοι καιροί και περιστάσεις
    κι αν στην αγάπη κάποιο βράδυ γονατίσαμε
    πέρα απ' τ' ανθρώπινα ζητούσαμε προτάσεις"

    Αυτό το τραγούδι, κατ' εμέ και άλλους ακροατές, θα μπορούσε να είναι το "Ανεμολόγιο" του σήμερα.


    Για τους΄υπόλοιπους καλλιτέχνες που αναφέρθηκαν νομίζω πως δε μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν έχω παρακολουθήσει (τόσο πολύ) την πορεία τους.


    Αυτά από μένα, φιλικά και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης.
    Debauchee
    05.01.2008, 16:37
    το μεγαλυτερο λαθος σ'αυτη τη χωρα με τα κολλημενα μυαλα ειναι που κανει εκπομπη ο Γιαννης Πετριδης εδω και 30 χρονια
    Δεν βαρεθηκες?
    despinakontogianni
    05.01.2008, 16:52
    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 03-01-2008 στις 21:16 έγραψε...

    Σας θυμίζει τίποτα ο στίχος …”έχω πολύ τα λάθη μου αγαπήσει..”
    Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω ..και εγώ αναμάρτητος δεν είμαι!
    ….εσείς;;;;




    Σωστός!!
    sitzoune81
    05.01.2008, 19:01
    Παράθεση:

    Το μέλος kafetzopoylos στις 03-01-2008 στις 21:16 έγραψε...

    Σας θυμίζει τίποτα ο στίχος …”έχω πολύ τα λάθη μου αγαπήσει..”
    Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθο βαλέτω ..και εγώ αναμάρτητος δεν είμαι!
    ….εσείς;;;;





    Τα δικα μου τα λαθη τα αγαπώ! Των άλλων τα λαθη μισώ...!
    Αναμαρτητος δεν ειμαι , μα θα τον σηκωσω το ρυμαδι τον λιθο
    ....Κι ετσι γινομαι ο κανονας που επιβεβαιωνει την εξαιρεση....
    ....χα!......
    FFSlayer
    05.01.2008, 19:56
    Παράθεση:
    Σ' αυτόν το δίσκο υπάρχει στο τέλος κι ένα καταπληκτικό τραγούδι σε στίχους του Μάνου Ελευθερίου και μουσική του Στέργιου Γαργάλα, οι "Πολλές σημαίες". Προσωπικά θα ήθελα τα ραδιόφωνα να έπαιζαν αυτό αντί για το "Θα περιμένω εδώ". Σ' αυτό φταίνε οι εταιρείες αλλά και οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί που δεν ψάχνονται, παρά ακολουθούν πιστά ό,τι προτείνουν οι εταιρείες.

    Μια και το ανέφερα, να γράψω και τους στίχους του τραγουδιού για να δείτε τη διαφορά:

    "Πολλές σημαίες στη ζωή μας κουρελιάστηκαν
    με δέκα ονόματα μας πήραν τα καράβια
    και μοιάζουμε ύποπτοι στο σπίτι τους που πιάστηκαν
    την τηλεόραση κοιτάζοντας τα βράδια

    Πολλές σημαίες στα καράβια μας αλλάξαμε
    πολλά ονόματα τους σώσαμε τις νύχτες
    μα το λιμάνι της αγάπης δεν το φτάσαμε
    αλλού μας πήγαιναν τα κύματα οι αλήτες

    Πολλές σημαίες στη ζωή μας προσκυνήσαμε
    μας βρήκαν άπονοι καιροί και περιστάσεις
    κι αν στην αγάπη κάποιο βράδυ γονατίσαμε
    πέρα απ' τ' ανθρώπινα ζητούσαμε προτάσεις"


    Νταλαρόφιλη έχεις πέραν για πέρα δίκαιο σε ότι λες για το Γιώργο. Όσο γι αυτό το τραγούδι είναι πραγματικά εκπληκτικό, το καλύτερο ίσως του δίσκου. Δυστυχώς αυτό το καταπληκτικό τραγούδι αδικήθηκε πιστεύω. Ειδικά εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν το έχω ακούσει ποτέ στο ράδιο. Τα τραγούδια που παίχθηκαν ήταν Η Ελλάδα καίγεται, Θα περιμένω εδώ, Ρίξε μια σκάλα στο φεγγάρι και Η αιτία είσαι εσύ. Εκπληκτικό κομμάτι αυτού του δίσκου και η μπαλάντα "Χάνεται..." αλλά και αυτή αδικημένη. Είναι πολύ άσχημο που ακόμη και στα έντεχνα ραδιόφωνα πολλά σπουδαία τραγούδια χάνονται.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : FFSlayer στις 05-01-2008 19:57 ]



    Χμμ.. σχετικά με τα λάθη... δε ξέρω, πολλά και διάφορα έχουν κάνει όλοι οι καλλιτέχνες, και αυτοί άνθρωποι είναι στο κάτω κάτω. Ας πούμε σκεφτόμουν τις προάλλες την περίπτωση Καζαντζίδη - Μπιθικώτση. Δύο θρύλοι του Ελληνικού τραγουδιού. Ο Καζαντζίδης λόγω ενός αυστηρού συμβολαίου δε μπόρεσε να μεγαλουργήσει όσο ο ίδιος θα ήθελε και είπε και πολλά τραγούδια που και ο ίδιος παραδεχόταν ότι ήταν σκουπίδια. Όταν το τραγούδι έγινε βιομηχανία, εθελούσια απομακρύνθηκε από τη νύχτα γιατί δεν τον χωρούσε το περιβάλλον. Τιμή του ίσως... Σαν καλλιτέχνης όμως δεν προσέφερε το 100% από αυτό που θα μπορούσε να μας δώσει. Ο Σερ από την άλλη ήταν το ακριβώς αντίθετο έχοντας πει τα σημαντικότερα τραγούδια και με τις σημαντικότερες συνεργασίες (Τσιτσάνη, Θεοδωράκη, Άκη Πάνου) έκμεταλεύτηκε το γεγονός και πλούτισε, εξασφαλίζοντας και τα δισέγγονα του που λέμε. Τώρα θα μπορούσε κάποιος να κατακρίνει τον ένα ή τον άλλον για τον τρόπο ζωής του αλλά εμάς αυτό που μας αφορά στο τέλος είναι η δουλειά και το έργο που έχουν αφήσει πίσω.

    Για την ιδιωτική ζωή του Χατζιδάκι υπάρχουν πολλά (χωρίς καμία διάθεση ρατσισμού απέναντι στην ομοφυλλοφιλία), όπως και για το σύγχρονο συνθέτη Στέφανο Κορκολή, αλλά το έργο σε καμία περίπτωση δεν αμφισβητείται. Με μία πιο ώριμη σκέψη θα δούμε ότι τα σπουδαιότερα ιστορικά πρόσωπα και άνθρωποι του πνεύματος είχαν όλοι κάποιο ψεγάδι ή σοβαρό ατόπημα. Π.χ. Ο Ντα Βίντσι ασελγούσε επάνω στον ανήλικο μαθητευόμενο του, ο Μέγας Κωνσταντίνος σκότωσε την κόρη του και έβρασε τη γυναίκα του σε καυτό λάδι και όμως τιμάται ως άγιος από την εκκλησία μας. Σημασία όμως έχει τι μένει πίσω...

    Εν κατακλείδι πιστεύω ότι κανείς δεν είναι αλάθητος αλλά ούτε και το γεγονός ότι δημιούργησες ένα πνευματικό αγαθό σε καθιστά στο απυρόβλητο (περίπτωση Άκη Πάνου). Το μεγαλύτερο λάθος κατ΄εμέ δεν το έχει κάνει κανείς καλλιτέχνης αλλά οι δισκογραφικές εταιρίες που οδήγησαν το τραγούδι σε τέτοιο επίπεδο ώστε να ακούγονται πράγματα που κανείς δε ξέρει και τα τραγούδια που όλοι αγαπάμε να είναι απόκρυφα και "απαγορευμένα" (Γεια σου ρε Δήμητρα! - όποιος είδε Λαζόπουλο ξέρει )

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : FFSlayer στις 05-01-2008 20:11 ]


    Morpheus91
    05.01.2008, 20:16
    Λάθη που έχουν κάνει οι αγαπημένοι σας καλλιτέχνες;

    Kurt Cobain ...........αυτοκτόνησε



    fireroc
    05.01.2008, 20:27
    kurt cobain aftoktinise
    jim morison pethane apo narkotiaka
    Debauchee
    05.01.2008, 20:43
    Το 1994 ήταν η πιο σκοτεινή και δύσκολη χρονιά στην ιστορία των Manics. Ο Richey αντιμετώπιζε (ήδη από την εφηβεία του) πολλά προβλήματα, όπως κατάθλιψη, αλκοολισμό, ανορεξία και τάσεις για αυτό-ακρωτηριασμό. Σε μια συναυλία στην Ταϊλάνδη είχε εμφανιστεί με μαχαιριές στα χέρια του. Σε κάποια φάση χρειάστηκε να εισαχθεί σε ψυχιατρική κλινική και το συγκρότημα έπαιζε χωρίς αυτόν, φανερά επηρεασμένο από την απουσία του.
    ο σκοτεινότερο κεφάλαιο στην ιστορία των Manic Street Preachers κλείνει με την εξαφάνιση του Richey, ο οποίος τόσα είχε προσφέρει στο συγκρότημα. Την περίοδο αμέσως μετά την κυκλοφορία του "Holy Bible" αυτό που είχε μεγαλύτερη σημασία για τους Manics, σύμφωνα με τα λεγόμενα του Nicky Wire, ήταν «να κρατήσουμε τη μπάντα όρθια! Να κρατήσουμε ζωντανό τον Richey!». Προς υποστήριξη του νέου άλμπουμ το συγκρότημα παρουσίασε ζωντανά το πρώτο single "Faster" στην εκπομπή "Top of the Pops" του BBC. O τραγουδιστής James Bradfield ερμήνευσε το τραγούδι φορώντας στο πρόσωπο του μια κουκούλα που θύμιζε παραστρατιωτικές τρομοκρατικές οργανώσεις, εναρμονιζόμενος με το νέο look του συγκροτήματος. Οι αντιδράσεις όμως ήταν θυελλώδεις, καθώς ξέσπασαν πάνω από 25.000 διαμαρτυρίες, περισσότερες από ποτέ στην εκπομπή αυτή. Η τελευταία επεισοδιακή εμφάνιση του Richey με το συγκρότημα ήταν τον Δεκέμβριο του '94, στο London Astoria. Προς το τέλος της συναυλίας ο Richey διέλυσε την κιθάρα του και οι υπόλοιποι Manics ακολούθησαν, καταστρέφοντας όλο τον εξοπλισμό τους και τα μηχανήματα, αξίας 10.000 λιρών. «Ποτέ δε θα είμαστε τόσο καλοί ξανά», είπε ο Nicky μετά το τέλος της συναυλίας. Δυστυχώς ήταν και η τελευταία φορά που θα έπαιζαν και οι τέσσερις μαζί.

    Ενώ οι Manics ετοιμάζονταν για ένα ταξίδι στις ΗΠΑ, ο Richey εξαφανίστηκε. Το αμάξι του βρέθηκε εγκαταλελειμμένο λίγες μέρες μετά κοντά σε μια γέφυρα του Λονδίνου, η οποία αποτελούσε «δημοφιλές» σημείο αυτοκτονιών. Ο Richey δε βρέθηκε ποτέ έκτοτε. Το σοκ ήταν μεγάλο, οι έρευνες κράτησαν καιρό αλλά τα στοιχεία δε μπορούσαν να επιβεβαιώσουν τίποτα, καθώς ποτέ δεν βρέθηκε ο ίδιος νεκρός. Λίγο πριν εξαφανιστεί, ο Richey είχε αποσύρει χρήματα από τον τραπεζικό του λογαριασμό, τα οποία συνηγορούν στο ότι μπορεί να ήταν μια σκόπιμη εξαφάνιση από μέρους του και όχι αυτοκτονία. Εξάλλου από τις πρώιμες μέρες των Manics γινόταν λόγος για ένα «εντυπωσιακό φινάλε», μια «καταστροφή»... Η τραγωδία της πιθανής αυτοκτονίας είχε πια μετατρέψει τον μελαγχολικό ποιητή των Manic Street Preachers σε θρύλο, και ήταν πολλοί οι οπαδοί, ανάμεσα και πολλές γυναίκες, που έγραφαν γράμματα με αίμα παρακαλώντας τον να γυρίσει πίσω. Πολλοί ήταν οι μάρτυρες τα επόμενα χρόνια που ανέφεραν πως τον είχαν εντοπίσει, σε μέρη όπως η Ινδία ή διάφορα νησιά. Τίποτα όμως δεν επιβεβαιώθηκε. Οι υπόλοιποι Manics δήλωναν πως ήλπιζαν ότι ζει, αλλά δε μπορούσαν να γνωρίζουν ούτε αυτοί. Γιατί είναι γεγονός πως τα προβλήματα που αντιμετώπιζε ο Richey ήταν πέρα για πέρα αληθινά... Το 2000 η αδερφή του Rachel δήλωσε φορτισμένη πως «αν ακούει αυτή τη στιγμή, θέλουμε να ξέρει πως τον αγαπάμε πολύ και πως θέλουμε πολύ να γυρίσει». Η οικογένεια του το 2002, ενώ είχε τη δυνατότητα να τον κηρύξει επισήμως νεκρό, αποφάσισε να μην το κάνει.

    Ύστερα από τόσα χρόνια μετά την εξαφάνιση του Richey James Edwards, το συγκρότημα εξακολουθεί να καταχωρεί ένα τέταρτο από τα έσοδα του σε έναν ειδικό λογαριασμό, ο οποίος φυλάσσεται γι' αυτόν.



    Angelofdeath1990
    06.01.2008, 11:34
    εγω αν αρχισω να λεω για ολους τους αγαπημενους μου καλλιτεχνες και τα λαθη τους θα ξημερωσουμε....Εγω θελω να πω για τον Mustaine....Το λαθος ηταν τα ναρκωτικα....γιατι επρεπε να κανει χρηση κοκας για να γραψει το Killing is my business η το Holly wars...the punisment due σπαστικα και εγω οπως και καποιοι αλλοι οταν εμαθα οτι και μετα το rehab ο Mustaine συνεχιζε.....Αφορμη πηρα να τα πω αυτα γιατι χθες εκει που μιλουσα με εναν φιλο μου τον ειπα κατι για τον Dave και με κανει μια "Ελα ρε αφου ειναι πρεζονι τι του δινει σημασια....;"και σπαστικα....εγω αυτό βρισκω σαν το μεγαλυτερο λαθος οχι μονο στον Mustaine αλλα και σε αλλους καλλιτεχνες της καθε σκηνης.....δηλαδη μονο με τα ναρκωτικα φτιαχνουν μουσικη....;