ελληνική μουσική
    512 online   ·  210.826 μέλη

    Η Ακρόπολη πρώτη στον κατάλογο των μνημείων της ευρωπαϊκής πολιτιστικής κλη

    swkraths
    21.03.2007, 06:18
    Με πρώτη την Ακρόπολη ξεκινά ο κατάλογος των μνημείων της ευρωπαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς, με πρωτοβουλία του υπουργού Πολιτισμού της Γαλλίας Ρενώ Ντοντιέ ντε Βαμπρ.

    Ο κ. Ντε Βαμπρ θα αναρτήσει μαζί με τον έλληνα ομόλογό του την πλάκα την ερχόμενη Δευτέρα 26 Μαρτίου στην Ακρόπολη.

    Εξάλλου, από τη Δευτέρα, σε τριήμερο συνέδριο στο Παρίσι με τίτλο «Κληρονομιές της Ευρώπης, Ευρωπαϊκή κληρονομιά» έχει τεθεί επί τάπητος η έννοια της εθνικής πολιτιστικής κληρονομιάς σε σχέση με την ευρωπαϊκή ταυτότητα.

    Τις εργασίες του συνεδρίου στο Παρίσι χαιρέτισε ο Γιώργος Βουλγαράκης, τονίζοντας ότι «μετά την οικονομία είναι σαφές ότι η Ευρώπη ανακαλύπτει τον συνεκτικότερο συνδετικό κρίκο που διαθέτει, που είναι ο πολιτισμός της, ο οποίος τονίζει την ενότητα και τη διαφορετικότητα, την συνεκτικότητα και την αντίφαση, το ίδιο και το άλλο».

    Την Τρίτη, ο κ. Βουλγαράκης στο πλαίσιο του ταξιδιού του στο Παρίσι, όπου εγκαινίασε την έκθεση «Πραξιτέλης» στο Μουσείο του Λούβρου, θα συναντηθεί με τον γενικό διευθυντή της UNESCO Κοϊχίρο Ματσουούρα.

    news.in.gr
    rompa
    21.03.2007, 06:26
    Μμμμ ενδιαφέρον ...
    Μπράβο .
    renabill
    22.03.2007, 12:20
    Μα ειναι δυνατον τετοιο μνημείο να μην ειναι στη κορυφή της λιστας? Οταν εμεις χτιζαμε ναους οι αλλοι Ευρωπαίοι πηδουσαν από κλαδί σε κλαδί. Και δεν είναι καθόλου ρατσιστικό ή εθνικιστικό αλλά η αλήθεια.

    swkraths
    22.03.2007, 13:14
    Έχεις απόλυτο δίκιο renabill.Δυστυχώς για όλους μας όμως δεν διεκδικούμε τα αυτονόητα
    και αυτά που μας αναλογούν....Συνεχώς με το κεφάλι κάτω....
    Και κάτι ακόμα(λίγο άσχετο με το θέμα,συγγνώμη που ξεφεύγω).Η Τουρκία απαιτεί να της πληρώσουμε το αεροσκάφος που έχασε στη σύγκρουση πάνω από τη Κάρπαθο(αν θυμάμαι καλά) με αποτέλεσμα να χάσει τη ζωή του ο Αλεξάκης.Φαντάζομαι θυμάστε το γεγονός.Και είμαι σίγουρος ότι θα το πληρώσουμε για να μη δυσαρεστηθούν κάποιοι...
    Το κρίμα όμως δεν είναι τα λεφτά που όλοι θα βάλουμε από την τσέπη μας αλλά ο αδικοχαμένος πατέρας που έδωσε τη ζωή του για ένα ιδανικό....
    ominous
    22.03.2007, 16:25
    Και οι Τουρκοι που κολλανε τωρα??
    Πρεπει να ειναι μαλλον της αντιστοιχης ψυχολογιας :"Οταν εμεις χτιζαμε ναους οι αλλοι Ευρωπαίοι πηδουσαν από κλαδί σε κλαδί. Και δεν είναι καθόλου ρατσιστικό ή εθνικιστικό αλλά η αλήθεια. " την οποια επικροτησες προηγουμενως...
    athinouli24
    22.03.2007, 20:24
    Μπράβο, αυτό είναι πολύ καλό.Είναι πολυ ωραίο αυτό για την χώρα μας και θα πρέπει να είμαστε περήφανοι.
    swkraths
    22.03.2007, 20:56
    To είπα ominous ότι δε "κολλάει" πουθενά...
    Ναι την επικρότησα την προηγούμενη άποψη και δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που μπορεί να αντιπαραθέσει αντίθετα στοιχεία(αν μπορέσεις ευχαρίστως)...
    Ο Ηλιάκης τυχαίνει να ήταν συμπολίτης μου και γνωστός...
    swkraths
    26.03.2007, 07:04
    Εκδήλωση ανακήρυξης της Ακρόπολης ως πρώτου μνημείου στον κατάλογο της Ευρωπαϊκής Πολιτιστικής Κληρονομιάς θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 26 Μαρτίου 2007 και ώρα 12μ., στον Ιερό Βράχο.


    Την αποκάλυψη της ειδικής πλακέτας του πρώτου μνημείου - συμβόλου του καταλόγου της Ευρωπαϊκής Πολιτιστικής Κληρονομιάς - στον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης - θα κάνει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Κάρολος Παπούλιας.


    Στην τελετή θα παραστούν ο υπουργός Πολιτισμού Γιώργος Βουλγαράκης, ο Γάλλος ομόλογός του Ρενώ Ντοντιέ ντε Βαμπρ, πρεσβευτές κρατών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ο δήμαρχος Αθηναίων και εκπρόσωποι του Κοινοβουλίου.
    news.in.gr

    melody-music
    27.03.2007, 14:53
    η ευρώπη αναγνωρίζει τα έργα μας κ οι έλληνες το σαράντα τη βομβαρδίσανε γιατι λέει εκεί είχαν οι γερμανοί οπλοστάσιο!!! όπως και τα αρχαία που πουλήσανε τότε για να εξοικονομήσουν όπλα... τον πολιτισμό μας πάρα πολύς κόσμος τον αποδέχεται και τον σέβεται πολύ περισσότερο απο εμάς που θεωρούμε κάποια πράγματα δεδομένα. συν του οτι έχουμε μείνει στον πολιτισμό των αρχαίων. γιατι αυτοί είχαν πολιτισμό. εμείς σήμερα τι κάνουμε για να τον εξελίξουμε; ή μάλλον τι κάναμε απο τότε μέσα σε όλους αυτούς τους αιώνες που πέρασαν για να τον εξελίξουμε; αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα... άλλη στιγμή όμως...
    tsibitos
    27.03.2007, 15:24
    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 27-03-2007 στις 14:53 έγραψε...

    η ευρώπη αναγνωρίζει τα έργα μας κ οι έλληνες το σαράντα τη βομβαρδίσανε γιατι λέει εκεί είχαν οι γερμανοί οπλοστάσιο!!! όπως και τα αρχαία που πουλήσανε τότε για να εξοικονομήσουν όπλα....



    Εχω την εντυπωση πως δεν ισχυουν αυτα που λες...
    melody-music
    28.03.2007, 13:34
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 27-03-2007 στις 15:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 27-03-2007 στις 14:53 έγραψε...

    η ευρώπη αναγνωρίζει τα έργα μας κ οι έλληνες το σαράντα τη βομβαρδίσανε γιατι λέει εκεί είχαν οι γερμανοί οπλοστάσιο!!! όπως και τα αρχαία που πουλήσανε τότε για να εξοικονομήσουν όπλα....



    Εχω την εντυπωση πως δεν ισχυουν αυτα που λες...




    έχω διαβάσει ιστορικές έρευνες και απο έλληνες και απο γερμανούς και απο άγγλους που υποστηρίζουν αυτό. τώρα αν τελικά δεν ισχύουν δεν ξέρω... θα αποδειχτεί... δεν θυμάμαι συγγραφεις για να σου πω να το ψάξεις αλλά το έχω διαβάσει. την πρώτη φορά που το διάβασα είπα οτι μάλλον δεν είναι αλήθεια γιαυτο και το έψαξα απο διάφορες άλλες έρευνες. τωρα τι να σου. μπορεί να είναι και έτσι μπορεί και οχι. μεχρι στιγμής πάντως οι έρευνες που έχω διαβάσει για τα ζητήματα του β παγκοσμίου και τι έκανε ο κάθε λαός την εποχή εκείνη μάλλον απογοητευτικά είναι.θα μου πεις πόλεμο είχαμε τι να κάναμε; για αυτό και μόνο τον λόγο είναι δικαιολογημένες πολλές πράξεις.
    tsibitos
    28.03.2007, 13:39
    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 28-03-2007 στις 13:34 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 27-03-2007 στις 15:24 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος melody-music στις 27-03-2007 στις 14:53 έγραψε...

    η ευρώπη αναγνωρίζει τα έργα μας κ οι έλληνες το σαράντα τη βομβαρδίσανε γιατι λέει εκεί είχαν οι γερμανοί οπλοστάσιο!!! όπως και τα αρχαία που πουλήσανε τότε για να εξοικονομήσουν όπλα....



    Εχω την εντυπωση πως δεν ισχυουν αυτα που λες...




    έχω διαβάσει ιστορικές έρευνες και απο έλληνες και απο γερμανούς και απο άγγλους που υποστηρίζουν αυτό. τώρα αν τελικά δεν ισχύουν δεν ξέρω... θα αποδειχτεί... δεν θυμάμαι συγγραφεις για να σου πω να το ψάξεις αλλά το έχω διαβάσει. την πρώτη φορά που το διάβασα είπα οτι μάλλον δεν είναι αλήθεια γιαυτο και το έψαξα απο διάφορες άλλες έρευνες.




    Αυτο λεω και εγω. Να μας πεις τις πηγες...
    mariachi
    28.03.2007, 15:27
    Γεια σου ρε Παρθενώνα!!!!Δε κουβαλάγανε τζάμπα τα μάρμαρα από τη Πεντέλη!