ελληνική μουσική
    760 online   ·  210.833 μέλη

    Μετατροπη αρχειων βιντεο και ηχου.

    GL
    21.03.2007, 18:19
    Φιλες και φιλοι ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω οτι ανακαλυψα το site που εψαχνα για πολυ καιρο!

    Βαλτε στην ακρη για λιγο ολα τα προγραμματα μετατροπης ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΙΔΩΝ ΤΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ! Καιρος να κανετε οποιαδηποτε μετρατροπη θελετε ON LINE

    Το ολο θεμα εχει ως εξης! Επειδη εψαχνα να βρω καποιο καλυτερο προγραμμα μετρατροπης αρχειων κινητου 3gp σε Avi απο το υπαρχον που ειχα το ImToo 3gp converter, εκανα ενα εξειδικευμενο ψαξιμο στο Google και επεσα πανω στην σελιδα ΑΥΤΗΝ!..

    Απο εδω πατησα στο παραθυρο που μου εχει φατσα καρτα και βρεθηκα στο Μedia Converter.




    Tι κανει λοιπον αυτο το site??

    1) Aπλα ανεβαζετε οτι βιντεακι η αρχειο ηχου θελετε να μετατρεψετε

    2) Οριζετε το φορματ του αρχειου που θελετε να μετατρεψετε( π.χ 3gp)

    3) Επιλεγετε απο το pc σας το αρχειο

    4) Eπιλεγεται στα OUTPUT πρωτα το λειτουργικο που εχετε και στη συνεχεια πατε στο
    πεντε απο κατω...

    5) Επιλεγετε τον τυπο αρχειου στον οποιο θελετε να γινει η μετατροπη ( πχ σε Avi)

    6) Πατατε αποδοχη των Ορων...

    7) Απλα πατατε Convert

    Tι γινεται απο εδω και περα???

    1) Θα σας εμφανιστει μια μπαρα προοδου της μετατροπης και θα σας δειχνει σε ποσοστιαιο νουμερο την προοδο στη μετατροπη

    2) Μολις τελειωσει θα σας εμφανισει σε ενα εντονο παραθυρακι την επιλογη DOWNLOAD...

    3) Αυτο σημαινει οτι εγινε η μετατροπη και ειστε ετοιμοι να παραλαβετε στο pc σας το νεο αρχειο στη νεα του μορφη που εσεις επιλεξατε....

    4) Πατηστε στο DOWNLOAD και θα εχετε το αρχειακι στην επιφανεια εργασιας σας! ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ....

    Το site αυτο το ανακαλυψα πριν μια ωρα! Μεχρι τωρα εχω κανει πανω απο 40 μετατροπες σε χρονο dt χωρις να εχω κανενα προβλημα! Και φυικα διαφημιζει οτι ειναι ΔΩΡΕΑΝ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ!!
    Δεν ξερω στην πορεια τι μπορει να μου βγαλει...

    Παντως ομολογω οτι βρηκα την υγεια μου!!

    ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ......




    Υ.Γ: Η μεγαλη μαγκια ομως ειναι και στο εισαγωμενο URL μετατροπης....
    Κανω ηδη τωρα τα αναλογα τεστ για την περιπτωση αυτη και θα επανελθω δριμητερος για ενημερωση!


    jorge
    21.03.2007, 19:38
    Πολύ πολύ ενδιαφέρον. Το μόνο του μειονέκτημα είναι βέβαια η μειωμένη ταχύτητα σε σχέση με άλλα προγράμματα που τρέχουν στο PC.

    Thanks GL
    tsibitos
    21.03.2007, 19:40
    GL να σε ρωτησω κατι (σχετικο); ειμαι σιγουρος οτι κατι θα ξερεις. Ξερεις κανα προγραμμα που να "κοβει" video; Π.χ εχω μια συναυλια μιας περιπου ωρας σε .avi και απο αυτην θελω να κοψω ενα μονο τραγουδι ετσι ωστε να το ανεβασω στο you tube. Αν μπορει να βοηθησει και κανας αλλος ευχαριστω. (Θα δοκιμασω και το site που καλο ακουγετε!)
    GL
    21.03.2007, 20:29
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 21-03-2007 στις 19:40 έγραψε...

    GL να σε ρωτησω κατι (σχετικο); ειμαι σιγουρος οτι κατι θα ξερεις. Ξερεις κανα προγραμμα που να "κοβει" video; Π.χ εχω μια συναυλια μιας περιπου ωρας σε .avi και απο αυτην θελω να κοψω ενα μονο τραγουδι ετσι ωστε να το ανεβασω στο you tube. Αν μπορει να βοηθησει και κανας αλλος ευχαριστω. (Θα δοκιμασω και το site που καλο ακουγετε!)



    Κωστα βασικα υπαρχει το Pinnacle το οποιο ειναι κορυφαιο στην επεξεργασια των videos. Ομως στην αρχη θελει ιδιαιτερη μελετη για να κατανοησεις τη λειτουργια του

    Αν θες λοιπον σου προτεινω να βρεις το VirtualDub. Αυτο ειναι πολυ πιο απλο απο το Pinnacle και μπορεις να το βρεια ελευθερο στο Internet. Φυσικα δεν ειναι ΤΟ επαγγελματικο προγραμμα, αλλα κανει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ την δουλεια του!!

    Βασικα θα το κατεβασεις απο εδω!..

    Στη συνεχεια σιγουρα θα εχεις καποιες ερωτησεις! Μπορεις να μαθεις περισσοτερα απο εδω..

    Yπαρχουν και αλλα προγραμματα που δουλευω, απλα θα σε κουρασω αν σου τα αναφερω! Αυτο εδω ομως ειναι πολυ καλο και ιδιατερα ελαφρυ προγραμμα...


    MichPah
    21.03.2007, 20:29
    Παράθεση:

    Το μέλος GL στις 21-03-2007 στις 18:19 έγραψε...

    Δεν ξερω στην πορεια τι μπορει να μου βγαλει...


    Κανόνισε να σε δω σε καμιά διαφήμιση του τύπου
    Παλικάρι νέο και ωραίο προσφέρει διαφορα......!!!!



    Καλό site πάντως....!!!
    St_Anger
    22.03.2007, 01:50
    Εγώ από την άλλη θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο!

    Έχω μία ταινία σε μορφή .avi και σε ξεχωριστό αρχείο τους υπότιτλους .srt!

    Πως μπορώ να κολίσω τους υπότιτλους πάνω στην ταινία και να το βγάλω (σαν ένα κομμάτι πλεον) σε μορφή .vob ή σε μια μορφή τέλος πάντων που να υποστηρίζετε από συσκευές DVD?
    GL
    22.03.2007, 10:53
    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 22-03-2007 στις 01:50 έγραψε...

    Εγώ από την άλλη θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο!

    Έχω μία ταινία σε μορφή .avi και σε ξεχωριστό αρχείο τους υπότιτλους .srt!

    Πως μπορώ να κολίσω τους υπότιτλους πάνω στην ταινία και να το βγάλω (σαν ένα κομμάτι πλεον) σε μορφή .vob ή σε μια μορφή τέλος πάντων που να υποστηρίζετε από συσκευές DVD?


    Η λυση στην απορια σου φιλε μου κατα την αποψη μου ειναι η εξης:

    1) Κατεβαζεις το freeware προγραμμα vobsub το οποιο θα το βρεις
    εδω.
    Η δουλεια αυτου του προγραμματος ειναι να συγχρονιζει υποτιτλους.

    2) Στη συνεχεια τοποθετεις την ταινια σε ενα φακελο ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ!!. Αυτο ειναι πολυ σημαντικο!!. Πχ Last of Μohicans.avi και Last of Mohicans.srt

    3) Eπειτα ανοιγεις την ταινια με το media player η το power dvd. Mε αυτα τα δυο συνεργαζεται καλυτερα το vobsub. Μπορεις ακομα και με μια απο τις καινουργιες εκδοσεις του winamp.

    4) Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα με το vobsub. Aπλα να το εχεις εγκαταστησει και οταν θα βαλεις να παιξει η ταινια αυτο βρισκει αυτοματα τους υποτιτλους και τους παιζει. ΑΡΚΕΙ ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ...

    Καλη διασκεδαση!!



    shine on you crazy PYLES diamond...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GL στις 22-03-2007 10:54 ]


    St_Anger
    22.03.2007, 13:14
    ναι αλλά έτσι μπορώ να το δω μόνο στον υπολογιστή! έχω τέτιο πρόγραμμα! εγώ όμως 8έλω να το σε DVD player! Αυτό πως το κάνουμε?

    swkraths
    22.03.2007, 13:27
    Αυτό είναι θέμα firmware του DVD που έχεις St_Anger.Υπάρχουν κάποια μοντέλα που μπορείς να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα,να το γράψεις σε ένα CD, να το βάλεις στο DVD σου και έτσι γίνεται ένα είδος update.
    St_Anger
    22.03.2007, 13:40
    όχι ρε παιδια δεν με καταλάβατε!

    Πώς μπορώ να κάνω την ταινία και τους υπότιτλους ένα αρχειο? 2 σε 1 !
    Αυτό θέλω να κάνω!
    GL
    22.03.2007, 13:42
    Παράθεση:

    Το μέλος St_Anger στις 22-03-2007 στις 13:14 έγραψε...

    ναι αλλά έτσι μπορώ να το δω μόνο στον υπολογιστή! έχω τέτιο πρόγραμμα! εγώ όμως 8έλω να το σε DVD player! Αυτό πως το κάνουμε?




    Η Λυση σου τοτε φιλε μου ακουει στο ονομα....

    ΝΕRO 7.8.5.0 η τελευταια εκδοση( ακομα βοηθαει και το ΝERO 6, αλλα μεχρι εκει οχι παλιαοτερη). Στη συνεχεια επιλεγεις ΝΕRO RECODER...Και Βουαλα.......


    dimko
    22.03.2007, 15:38
    Επίσης και αυτό το πρόγραμμα το κάνει τέλεια.

    http://www.vso-software.fr/
    Tropaiatissa
    30.04.2007, 09:16
    Για να μην ανοίξω άλλο τόπικ, το γράφω εδώ...
    Ξέρετε κανένα πρόγραμμα που να κάνει export μόνο τον ήχο ενός DVD;
    Θέλω να μετατρέψω σε ήχο κάποια τραγούδια από συναυλίες που έχω σε DVD.
    Προς το παρόν όποιο τραγούδι θέλω το γράφω αναλογικά, αλλά αυτό είναι χρονοβόρο...
    okanenas
    30.04.2007, 19:24
    Παιδία μετέτρεψα ένα βίντεο με το Μedia Converter
    αλλά δεν συμβαδίζει η εικόνα με το ήχο ξέρετε γιατί?