ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.844 μέλη

    Θέλω να αγοράσω κιθάρα και χρειάζομαι λίγη βοήθεια.

    M1tsaras
    24.03.2007, 21:51
    Γεια σας. Σε λίγο καιρό θα αγοράσω ηλεκτρική κιθάρα και θα ήθελα να με βοηθείσετε, όπως ποιες μάρκες είναι καλές, τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει κ.α.
    Διαθέτω για την αγορά περίπου 400 ευρώ.
    twr
    24.03.2007, 22:56
    Χμμμ... Νομίζω ότι ξέχασες έναν πολύ σημαντικό παράγοντα για την επιλογη...

    ...τι μουσική παίζεις??

    Επίσης 400ε για κιθάρα-ενισχυτή κτλ ή για κιθάρα μόνο?
    odis13
    25.03.2007, 09:57
    Για κιθάρες κάτω από 400 ευρώ η καλύτερη απιλογή είναι οι Cort.Εχουν διάφορες σειρές και μοοντέλα ,από metal ως κουφωτές και stratocater,οπότε ότι είδος μουσικής και να παίζεις θα βρείς μια που να σου κάνει.Για τα λεφτά τους είναι καλύτερες από LTD,Washburn,Yamaha και αλλες μάρκες
    Cort

    Τώρα από χαρακτηριστικά...εξαρτάται από το είδος μουσικής που παίζεις.Δε ξέρω πόσα γνωρίζεις από μαγνήτες οπότε θα τα πω περιληπτικά.Οι διπλοί (humbucker) έχουν πιο βαρύ και βαθύ ήχο ενώ οι μονοί (single coil) πιο καθαρό και καμπανιστό.Οι διπλοί είναι πιο καταληλοι για παραμόρφωση και μουσική metal ,rock κλπ.Βέβαια αυτό είναι υποκειμενικό και η επιλογή πρεπει να γίνει ανάλογα με τον ήχο που σου αρέσει.
    Σε αυτά τα λεφτά θα πρέπει να προσέξεις και την ποιότητα των ξύλων,δηλαδή να είναι μασιφ και όχι κοντρα πλακέ και παλιοσανίδια.Στο λέω γιατί πήρε φίλος μου Washburn 250 ευρώ και όταν έξυσε σε ένα σημείο την μπογιά στο μανίκι είδε ότι ήταν κόντρα πλακέ.Τώρα το μανίκι χαλάρωσε και τρέμει όταν παίζει, για αυτό πρόσεχε τι αγοράζεις.Αν μπορείς κάνε ερευνα στο Internet σε forum.
    Και πρίν αγοράσεις δοκίμασε τη κιθάρα για να δείς αν σε βολεύει το μανίκι.
    M1tsaras
    26.03.2007, 11:18
    Kοιτάχτε, βασικά τώρα παίζω κλασσική λιγο καιρο(καπου 3-4 μηνες, αλλά η δασκάλα μου λέει ότι προχοράω γρήγορα). Η μουσική που μ' αρέσει και θα ήθελα να παίξω είναι κυρίως ροκ(υπάρχουν πολλά είδη και δεν τα ξέρω να σας τα πω) και νομίζω metal. Τα 400 ευρώ που ανέφερα είναι μόνο για κιθάρα(θέλω να ελπίζω).

    Έψαξα λίγο στο διαδύκτιο και υπάρχουν ηλεκτρικές κιθάρες (συνήθως) με 2 διπλούς και έναν μονό. Δηλαδή ειναι καλές και για παραμόρφωση και για clean;
    whala
    26.03.2007, 15:12
    μήπως να κοιτάξεις και τις IBANEZ ?
    uranous88
    26.03.2007, 15:40
    Και εγώ πριν απο τρεις μηνες στη θεση σου ημουνα. Πήρα μια Ibanez GRG 270 (διπλός, μονός, διπλός μαγνήτης) και μέχρι στιγμής υπερ ικανοποιημένος είμαι. Ξόδεψα 400 ευρα για κιθάρα κ ενισχυτή. Πιστεύω ότι ο ενισχυτής σου αλλάζει κατα κύριο λόγο τον ήχο. Άμα θες clean επιλέγεις μόνο το μονό μαγνήτη χωρίς distortion ή πιο απλά (αυτό κάνω εγώ) επιλέγεις μόνο το καθαρό κανάλι του ενισχυτή. Ο ήχος του μονού μου φαίνεται πιο λεπτός, απλά.
    nzigo
    28.03.2007, 07:07
    μέσα σε όλα θα σου πρότεινα να δεις τις EPIPHONE, ε΄γω έχω μία Les Paul και πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βέβαι η τιμή είναι λίγο πιο πάνω αλλά πιστεύω ότι θα βρείς στα χρήματα που ψάχνεις.
    keupang
    28.03.2007, 10:25
    τα λεφτά που διαθετεις ειναι μια χαρα μια αρχή. Ουτος η αλλως εαν συνεχισεις θα αγορασεις ακριβή κιθάρα καποια στιγμη. Αλλα επειδη μπορει να βαρεθεις μην χαλας περισσοτερα τωρα.

    Διαβασε λιγο εδω και μια πιο επαγγελματικη απαντηση στην ερωτηση σου στο παρακατω λινκ

    Ask J



    M1tsaras
    28.03.2007, 20:21
    Aπορία:π.χ. οι Fender που έχουν τρεις single μαγνήτες σημαίνει ότι έχουν πολύ καλή απόδοση χωρίς distortion, σωστά; Ναι αλλά από distortion πως πάνε;
    odis13
    28.03.2007, 21:39
    Eξαρτάται από τη Fender.Οι περισσότερες καλά πάνε αν και σε metal καταστάσεις ζωρίζονται. Εχουν αυτό το ενοχλητικό βούισμα όταν παίζεις με distortion, αλλά αυτό εξαρτάται από τη κιθάρα.Αλλες σφυρίζουν πολύ άλλες λίγο.Για σιγουριά πάρε μια με 1 διπλό και 2 μονούς.Εγώ σου προτείνω την παρακάτω, αν σου αρέσει:
    Cort G254
    johnnyguitar
    28.03.2007, 23:04
    Οταν ημουν 15 χρονων, αποφασισα να παρω και γω μια ηλεκτρικη κιθαρα. Επελεξα jackson και μαλιστα ακριβη. Το μοντελο ειναι limited edition ,oποτε και να στο πω, δυσκολα το βρισκεις κ δε χρειαζεται κιολας.Υπαρχουν πολλες καλες κιθαρες, απλα πρεπει μονος σου να ψαξεις να βρεις τι σου ταιριαζει.Πρωτα απ`ολα στο grip σου.Η κιθαρα πρεπει να σε βολευει.Μετα,κοιτα το ξυλο-τα νερα να απλωνονται ομοιομορφα απο το κεντρο το μπρατσου προw τα εξω.Μπορεις να βρεις καλυτερα ξυλα σε suzuki imitation μιας ibanez,παρα σε μια ibanez!O ηχος,με μια καλη πεταλιερα η μια καρτα ηχου (tascam,m-audio κτλ),φτιαχνεται.Αυτο που δε μπορεις να φτιαξεις-οχι ευκολα τουλαχιστον-,ειναι η αισθηση κ το ακουσμα ενος καλου διπλου πανω μαγνητη που θα σε βοηθησει παρα πολυ στα arpeggio.Τωρα ειμαι στα 27 μου κ εχω μια gfx-8 πεταλιερα,εναν peavey bandit για εξασκηση η jam στα φιλαρακια κ ενα καλο συστημα pc για τις σπιτικες ηχογραφησεις μου.Η συμβουλη μου,καλυτερα να ξοδεψεις ολα σου τα λεφτα και οτι παραπανω μπορεις να μαζεψεις για να παρεις μια κιθαρα που θα σε ικανοποιει στο παιξιμο και θα σε ικανοποιει για πολλα χρονια ακομα...
    Υ.Γ.Η suzuki παντως δεν ειναι κ ασχημη ιδεα-τσεκαρε το!
    jacamar
    28.03.2007, 23:53
    kai opos lew panta se kainourgious ki8aristes den dialegeis to organo se dialegei auto! To na sou proteinoume emeis kapio montelo den leei tipota prepei na psakteis ligo monos sou gia na breis thn epilekth! ta leuta pantws pou dia8eteiw se ftanoun gia ena kalo organo!
    {soru gia ta greekeglish alla grafo ap e3w}
    Thief
    29.03.2007, 00:17
    Παράθεση:

    Το μέλος M1tsaras στις 28-03-2007 στις 20:21 έγραψε...

    Aπορία:π.χ. οι Fender που έχουν τρεις single μαγνήτες σημαίνει ότι έχουν πολύ καλή απόδοση χωρίς distortion, σωστά; Ναι αλλά από distortion πως πάνε;



    Εγώ πάντως θα πρότεινα σε αυτά τα λεφτά να μην κοιτάξεις Fender καθόλου... Πιστεύω θα είναι καλύτερη επιλογή μια Ibanez ή μια Cort.
    odis13
    29.03.2007, 18:48
    Ετυχε πρόσφατα να δοκιμάσω μια suzuki ...
    Ηχος ετσι και ετσι ακι μανίκι πραγματικά πολύ ωραίο.
    Αλλά εκεί που παει να τη βάλει ο πωλητής στή βάση της πέφτει.Δεν έκατσε καλά στη βάση και έπεσε.Με αυτό το μικρό πέσιμο που αποδεδειγμένα σε άλλες κιθάρες δε κάνει τίποτα...ε, στη Suzuki έφυγε η μισή μπογιά από το πίσω μέρος, λες και την έβαψαν με πλαστικό χρώμα για τοίχους.

    Οπότε κατα τη γνώμη μου μακρια....Σήμερα έφυγε η μπογιά, αύτιο κανα κλειδι κλπ....

    malmsteen17
    31.03.2007, 02:03
    Εγώ φίλε μου έχω 3 κιθάρες σπίτι και η τελευταία που αγόρασα είναι μία BC-Rich...
    Πιστεύω από τη μεριά μου ότι σε βοηθάει να έχεις μία από τις πιο κάφρικες παραμορφώσεις από κάθε άλλη κιθάρα... Αν πιστεύεις ότι θες να έχεις μία πολύύύ βολική στο παίξιμό σου κιθάρα, θα σου πρότεινα να τις ψάξεις... Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι ποιότητα θα βρεις με 400 Ευρώ... Πραγματικά εγώ την απολαμβάνω αυτήν την κιθάρα... Επίσης σου προτείνω (όπως κάποιοι σοφά προείπαν...) να μην κοιτάξεις με τόσα λεφτά καθόλου τις Fender διότι ενώ για μένα είναι απ'τις καλύτερες μάρκες παγκοσμίως, με τόσα λεφτά δεν θα πάρεις τπτ σοβαρό από Fender... Άποψή μου πάντα... Κάνε βόλτες όμως στην αγορά και κοίτα και μόνος σου γιατί κάθε κιθάρα έχει κάτι μοναδικό επάνω της το οποίο μπορεί να μην αγγίζει κάποιον άλλο αλλά μπορεί να μαγνητίσει εσένα...
    Your choice... Και μην ξεχάσεις και την πρότασή μου... Κοίτα τις BC-Rich...!!!
    M1tsaras
    31.03.2007, 11:37
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας, συνεχίστε να γράφετε. Όσο για την fender ένα παράδειγμα είπα για τους μαγνήτες (3 μονοί) δεν ψάχνω για fender. :)
    twr
    02.04.2007, 15:29

    Γιατί να μην ψάξεις και για fender? Ίσως να μην είναι το ίδιο καλές με τις αμερικανες, αλλά δεν παύουν να είναι πολύ καλές κιθάρες. Σου προτείνω να κοιτάξεις και αυτές με τον διπλό στο bridge, πραγματικά πολύ καλές!
    M1tsaras
    02.04.2007, 21:00
    Κοιτάχτε, βασικά το βλέπω να πέρνω καμιά cort (x-6 ή x-2) ή καμιά Ibanez (αυτές δεν τις έχω ψάξει πολύ), μόνο που υπάρχει ένα πρόβλημα.... δεν βρίσκω μαγαζί στην αθήνα (ή Πειραιά) που να πουλάει καμιά από αυτές . PLS GYUS HEEELP!!!!!!
    twr
    02.04.2007, 22:28
    Για τις cort θα σε γελάσω αλλά για ibanez κοίτα Χ.Τρικούπη 1. Αυτός φέρνει σίγουρα Ibanez, όπως επίσης και ένα σωρό άλλα μαγαζιά στην Αθήνα.

    -...the enemy of my enemy is my friend...-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : twr στις 02-04-2007 22:31 ]


    Thief
    03.04.2007, 04:58
    Αυτός είναι ο Τρίμης και είναι ο αντιπρόσωπος. Για τις Cort δες στο http://www.logothetismusic.gr/index.asp?l=1 κάπου στο κέντρο είναι κι αυτός (η έκθεση)