ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.845 μέλη

    Το τέλος των δισκογραφικών;

    gialina_giannina
    26.03.2007, 14:24
    "O Malcom McLaren, manager των Sex Pistols και αυτοανακυρηγμένος "γκουρού" της δισκογραφίας, προβλέπει ότι πολύ σύντομα οι δισκογραφικές εταιρείες θα κλείσουν, λόγω της αυξανόμενης επιρροής του internet.
    Σύμφωνα με τον McLaren: "Μπορείς να βρεις αυτό που θέλεις στο internet και μάλιστα δωρεάν. Το να δεις έναν καλλιτέχνη ή ένα γκρουπ στη σκηνή, αυτό είναι που έχει σημασία σήμερα και για αυτό το ενδιαφέρον του κόσμου για τις συναυλίες έχει αυξηθεί τον τελευταίο καιρό."

    Πηγή: www.redfm.gr

    Διαβάζοντας την παραπάνω άποψη του Malcom McLaren , σκέφτηκα ότι κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανόν να συμβεί αυτό που πιστεύει, λαμβάνοντας υπ’ όψιν τα σημερινά δεδομένα, ότι δηλαδή το internet έχει το ‘πάνω χέρι’ στη διάδοση της μουσικής. Εσείς πιστεύετε ότι οι δισκογραφικές εταιρείες πλησιάζουν στο τέλος τους;
    Και αν ναι, θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο και στην Ελλάδα; Από όσο γνωρίζω υπάρχουν οι ‘μεγάλες’ και οι ανεξάρτητες δισκογραφικές εταιρείες. Θα ζημιώνονταν κι οι δύο κατηγορίες το ίδιο;

    beatlus
    26.03.2007, 14:34
    Πιστεύω πως οι μεγάλες δισκογραφικές εταιρίες, σε μεγάλο βαθμό, οδήγησαν τα πράγματα εδώ που έφτασαν σήμερα. Η τάση αισχροκέρδειας και η μη στήριξη νέων τάσεων έχει δημιουργήσει αδιέξοδο και αναγκαστικά ο κόσμος στράφηκε σε ενναλακτικές λύσεις...

    uNick
    26.03.2007, 18:50
    Παράθεση:
    Το μέλος beatlus στις 26-03-2007 στις 14:34 έγραψε...

    Πιστεύω πως οι μεγάλες δισκογραφικές εταιρίες, σε μεγάλο βαθμό, οδήγησαν τα πράγματα εδώ που έφτασαν σήμερα. Η τάση αισχροκέρδειας και η μη στήριξη νέων τάσεων έχει δημιουργήσει αδιέξοδο και αναγκαστικά ο κόσμος στράφηκε σε ενναλακτικές λύσεις...

    Όλα όσα έχω γράψει κατά καιρούς σε διάφορα topics, συγκεντρωμένα σε 2 προτάσεις!
    Σωτήρη, με κάλυψες πλήρως!

    Και για να απαντήσω και στο ερώτημα της Βάσως, ναι, πιστεύω πως αργά ή γρήγορα οι δισκογραφικές θα φύγουν τελείως από το "παιχνίδι" της διανομής το οποίο θα καλύπτεται από online καταστήματα πώλησης, οι περισσότερες (κυρίως οι μικρότερης δυναμικότητας - ανεξάρτητες και μή) θα πεθάνουν, και θα μείνουν κάποιες μόνο στο κομμάτι της παραγωγής.
    XeniaRodo
    26.03.2007, 21:08
    Κι εγώ συμφωνώ με το Σωτήρη...
    geordan
    27.03.2007, 01:25
    Συγγνώμη, αλλά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος.

    Συμφωνώ κι εγώ ότι οι δισκογραφικές εταιρίες βρίσκονται σε βαθιά (οικονομική και όχι μόνο) κρίση και αργά ή γρήγορα θα καταργηθούν (υπό τη σημερινή μορφή τους). Είναι αλήθεια ότι το διαδίκτυο προσφέρει μια ελευθερία κινήσεων και έκφρασης που σε συνδυασμό με τη διάδοση των νέων τεχνολογιών επιτρέπει όλο και περισσότερο τη δυνατότητα ανεξάρτητων παραγωγών και πιο ελεύθερης διακίνησης των μουσικών προϊόντων. Όντως, πολύ σύντομα όλοι θα αγοράζουν μουσική αποκλειστικά μέσω διαδικτύου. (Άλλη κουβέντα η πειρατεία). Όμως, ποιος μπορεί να με πείσει ότι και με αυτές τις συνθήκες το εμπορικό παιχνίδι δεν θα γίνετε με τους όρους των ίδιων πολυεθνικών εταιριών που σήμερα ονομάζονται δισκογραφικές; Δηλαδή το marketing της μουσικής εφαρμόζεται (ήδη) πολύ καλά και στο διαδίκτυο, ίσως και πιο αποτελεσματικά. Αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις. Η προώθηση συγκεκριμένης μουσικής είναι δυστυχώς αναπόφευκτη. Νομίζω ότι ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα από το ύπουλο παιχνίδι που προετοιμάζεται. Η πλύση εγκεφάλου είναι πάντα αποδοτική και δυστυχώς πάλι το χρήμα θα πηγαίνει στου ίδιους. Μακάρι η πίτα να μοιράζεται πιο δίκαια, αλλά δεν το βλέπω. Το ζητούμενο, που είναι το χρήμα να καταλήγει στους δημιουργούς (συνθέτες, στιχουργούς, μουσικούς), είναι μάλλον "χλωμό". Πάλι κερδισμένοι θα είναι ένα κάρο ενδιάμεσοι, από τραγουδιστές και παραγωγούς μέχρι διαφημιστές και managers. Για να μην παρεξηγηθώ, όλα αυτά δε σημαίνουν πως είμαι αντίθετος στην εξέλιξη που παρατηρείται και προτιμώ τη σημερινή κατάσταση. Ίσα ίσα που νομίζω ότι δίνει δικαίωμα στην ελπίδα σε περισσότερους να δείξουν το όποιο ταλέντο τους. Απλά επισημαίνω πως ούτε έτσι θα απαλαγούμε από την υψηλή "προστασία" των πολυεθνικών εταιριών που εμπορεύονται τη μουσική.
    alafras
    27.03.2007, 02:28
    Πειτε μου ποιος καταναλωτης θα του ελεγες "θελεις αυτο με 30 ευρω? Ή το ιδιο δωρεαν αλλα θα το παρεις σε μιση ωρα?" και θα εδινε τα 30?
    Φυσικά και είναι παράνομο άλλα ειναι και πολυ λογικο...
    audioslave
    27.03.2007, 09:54
    Είναι περίπλοκο το θέμα και το βλέπετε θεωρώ λίγο επιφανειακά. Ένα θα πω...Μην είστε τόσο σίγουροι οτι να κλείσουν οι δισκογραφικές ,είναι καλό για τη μουσική και τις μπάντες. Πονάει χέρι κόβω χέρι δεν είναι η κατάσταση...
    Πολύ μεγάλο θέμα...
    Anyway....
    Αλλαγή βλέπω...συρίκνωση έχει ήδη γίνει,,,,να κλείσουν ...δεν το βλέπω για πολλούς λόγους....

    http://blogs.musicheaven.gr/audioslave

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : audioslave στις 27-03-2007 09:55 ]


    NiKiTaS25
    27.03.2007, 11:20
    Κι εγώ νομίζω πως δε θα κλείσουν οι δισκογραφικές. Το πιο πιθανό είναι απλώς να κάνουν και το ιντερνετ λημεράκι τους. Το μόνο που χρειάζεται είναι να καταλάβουν τα καταλληλα πόστα και σίγουρα διαθέτουν και τα κεφαλαια και την υποδομη και το εμψυχο υλικό να το κάνουν αυτο. Δε θα χαθουν φυσικα οι πειρατες απλα θα λειτουργουν τοσο παρασκηνιακα που θα πανε στην ακρη. Το πρώτο βήμα νομίζω ειναι οι απιθανες προσφορες που θα μπουν μπροστα ωστε να κερδιθει η εμπιστοσυνη του καταναλωτή
    Vangelis86
    27.03.2007, 17:42
    Μπα δεν το νομιζω. Δεν δουλευουν ολες οι δισκογραφικες αποκλειστικα σαν επιχειρησεις με μονο στοχο το κερδος.Αυτες εχουν χασει ηδη απο το ιντερνετ.Να κλεισουν δεν το πιστευω αλλα σιγουρα θα γινουν πιο προσεκτικες και θα βρουν τροπους για να παρουν παλι το πανω χερι (οπως ειπε και ο NiKiTaS25 "να κανουν και το ιντερνετ λημερακι τους"), γι'αυτο και αγωνιζονται κατα της πειρατειας . Υπαρχουν βεβαια και αυτες που απευθυνονται σε πολυ συγκεκριμενο κοινο, που κανουν πολυ σοβαρη και σημαντικη δουλεια και παρολο που ποτε δεν ειχαν τις απιστευτες πωλησεις δεν χανουν απο το ιντερνετ αλλα αντιθετα κερδιζουν.Μια εταιρια που ασχολειται για παραδειγμα αποκλειστικα με καλλιτεχνες μιας συγκεκριμενης μουσικης η μιας και μονο χωρας ειναι δυσκολο να προωθησει τη δουλεια της στο ευρη κοινο και τα CD της με δυσκολια τα βρισκεις (πολλες φορες διανεμονται σε πολυ λιγες χωρες η σε λιγα καταστηματα). Με το ιντερνετ ο καθενας μπορει να αποκτησει προσβαση στη δουλεια της και να αγορασει τα προϊοντα της μεσω amazon κ.τ.λ.
    Octoberon
    28.03.2007, 14:44
    Γεια σας
    Θα ειθελα να θεσω καποιες ερωτησεις προς καθε ενδιαφερομενο

    1)Με ποιο τροπο εαν κλεισουνε οι εταιρειες θα μπορει ενας καλλιτεχνης ( ειδικα ενας νεος ) να καλειψει τα υπερογκα κοστη μιας παραγωγης που κατα μεσο ορο φτανουνε τα 20.000 ευρω για ενα δισκο?
    υπαρχουνε τροποι!! (εσεις απλα επιλεξτε αυτον που σας παει ποιο πολυ)
    ενδεικτικα αναφερω ελαχιστους!

    α) θα τα δανιστει απο τη μαμα του να πληρωσει τους μουσικους που παιξανε μεσα στο δισκο και τις ωρες του studio.
    β) θα κανει δανειο απο την τραπεζα
    γ)θα πουλισει διαφορα προσωπικα αντικειμενα
    δ)αυτο..δεν λεγεται!!

    2)Στην απιθανη περιπτωση που βρεθει το κεφαλαιο(αραγε ποσοι μπορουνε να το κανουνε αυτο?) και παραγει τον δισκο του με ποιον τροπο θα προωθησει τη δουλεια του στα Μ.Μ.Ε?(σε ολη την Ελλαδα και το εξωτερικο?)
    α) θα τα πακεταρει μονος του και θα τα πηγενει απο γραφειο σε γραφειο σε ολη την Ελλαδα με το αυτοκινητο του.Για το εξωτερικο υπαρχει η λυση της ουρας των ταχυδρομειων.
    β) θα τα στελνει με courier (διαθετοντας ενα σεβαστο ποσον)
    γ)θα ανοιξει τα δικα του υπο-παραρτηματα σε διαφορες πολεις (οπως δηλαδη εχουνε οι εταιρειες)

    3) Δεν θελει και αφισουλες στον δρομο? πως θα γινει γνωστος.. με την θεια φωτηση?? δεν θελει και ενα βιντεοκλιπακι?? ααααα ναι!! και εναν manager για τις συναυλιες!!
    α) θα προσφερθουν δωρεαν ως σπονσορες οι εταιρειες αφισοκολισεων.
    β)Ευτυχως που εχω γκομενα την Μαρια και θα με βοηθησει με το μηχανακι.
    γ)Θα κολλισω τις αφισες με ενοραση απο το σπιτι μου..
    Για το κλιπακι
    α)Οταν παμε διακοπες στο χωριο θα τραβειξω κατι πλανα απο τον Βοιδοματη τον ποταμο την ωρα που θα κανω καγιακ.
    β) θα το κανω σπιτι μου με το καινουργιο μου κινητο που εχει και καμερα να μου ερθει και ποιο φτινο.
    γ)θα κλεψω κομματακια απο αλλα Videakia που θα βρω στο ιντερνετ και θα κανω κολαζ..προσθετοντας καπου και τη δικη μου φατσα..
    Για τον manager
    α) Θα τον κανω εγω ο ιδιος στον εαυτο μου (μονο εγω ξερω τι θελω. Στο κατω κατω
    κανεις εμενα δεν με καταλαβαινει!)
    β)θα προσλαβω εναν Βεγγο να τρεχει για μενα..ελα μωρε ποσο θα μου περνει??

    4)....με ποιο τροπο θα καταφερει να επικοινωνει μαζι τους για τυχον συνεντευξεις,συναυλιες κλπ?
    Ιδου!!

    α)θα κοιμαται με το τηλεφωνο στο κρεβατι αγκαλια αντι με τη γυναικα του.
    β)θα προσλαβει γραμματεα
    γ)θα βαλει τηλεφωνητη

    4)Τωρα πρεπει να σκεφτουμε πως θα κλεινει και εμπορικες συμφωνιες..(δηλαδη και καλλιτεχνης και εμπορος.. δηλαδη και επιβητορας και υποδοχεας..χμμμ)

    ΔΙΑΝΟΜΗ ΔΙΣΚΟΥ.

    α) θα πηγενει μονος του στα καταστηματα της Αθηνας δισκους που του παραγειλανε και
    καθε σαββατοκυριακο θα ετοιμαζει βαλιτσουλες για κοζανη να ψαξει να βρει νεα δισκαδικα για να πουλησει το υλικο του και εκει θα ακουει...
    Ναιιι θα βαλουμε το δισκο σου παρακαταθηκη και με 25% εκπτωση και οσα πουλησει θα τα βρουμε στο τελος..
    β)εχω ενα ξεχασμενο θειο στη Ναξο θα τον βαλω στην πριζα να καλυψουμε το νησι.
    γ)οποιο απο τα μαγαζια της Ελλαδας θελει ας ερθει σπιτι μου να τα παρει..
    (γραφειο επισημως δεν χρειαζεται να εχω..τι να το κανω αλλωστε..βολευομαι και στην κουζινα..θα κανω αποθηκη και το παταρι και ειμαστε ενταξει)

    5)Και φτανει η ωρα της πληρωμης του απο τα μαγαζια....
    α) βρε καλως το παλικαρι...παρε αγορινα μου μια επιταγη που θα ληγει σε 7 μηνες
    και αντε στο καλο..(αυτο στην καλλιτερη περιπτωση)
    β)φτουυυυυυυυυ ρε μανα...εκλεισε το δισκαδικο και μου αφησε φεσι 2.500 ευρω γαμωτο!!!

    6)Και ξαφνου...ο καλλιτεχνης μας οοοοο συμφορα μας. εχει ενα μικρο προβληματακι....το καναλι ταδε εβαλε να ακουγεται η μουσικη μου πισω απο το ταδε σηριαλ..θα τους τσακισω..χωρις να με ρωτησουνε??? δεν πρεπει να με πληρωσουνε για αυτο?? πωςςς ετσι χωραφι τους ειναι?? μαζι την καναμε τη μουσικη?? εαν θελανε να βαλουνε πρωτοτυπη μουσικη επενδυση δεν θα πληρωνανε εναν συνθετη να τους την κανει?? επειδη τα βρηκαμε ετοιμα δηλαδη περνουνε την δικη μου?
    Η το αλλο...
    Αμαν!!! μια ξενη εταιρεια η καποιος αλλος φορεας εκλεψε το εργο μου
    πως θα τους κυνηγησω τωρα στην Γουατεμαλα??

    α) Θα παρει τον δικηγορο του και θα τρεχει στα δικαστηρια.
    β)επειδη ειναι ακριβα ολα αυτα τα κυνηγητα και χρονοβορα θα κανει απεργεια πεινας στην Σολωνος
    γ)θα βαλει τα κλαμματα νιωθωντας ανημπορος να αντιδρασει.

    5)Και αφου καταφερνει ολα αυτα..αντιλαμβανεται στο τελος οτι του μεινανε και 1.000 δισκοι στοκ το παταριιιιι...γιατι περασε η μοδα του συγκεκριμενου εργου..
    και τωρα??

    α) Σημερα γυναικα εχω μια ιδεα για να σπασουμε την ρουτινα της σχεσης μας..
    τι θα ελεγες να παιζαμε φρισμπι κατω στην αυλη?
    β)θα παω μοναστηρακι να στησω παγκο την κυριακη
    γ)θα κρεμασω οτι μου εμεινε απο στοκ στο μπαλκονι να διωχνω τα περιστερια που μας κουτσουλανε.

    Εκτος απο απειρες τετοιες περιπετειες τυπου Indiana Jones,που σε γενικες γραμμες τις ΚΑΛΥΠΤΕΙ μια εταιρεια ας ρωτησουμε και τα εξεις.

    Α) Εαν αισχροκερδουσαν οι εταιρειες και τα δισκαδικα απο την μουσικη τοτε γιατι κλεινουνε ο ενας πισω απο τον αλλο?
    Η απαντηση ειναϊ
    Μα γιατι αισχροκερδουν.γιαυτο κλεινουνε..
    και ξαναρωταμε..εσεις θα αφηνατε να κλεισει το μαγαζι σας παρα να χαμηλωσετε τις τιμες των cds?

    Β) ακουγεται συχνα το γνωστο παραμυθι..
    μα τα cds ειναι πανακριβα...μας κλεβουνε!!!
    και οι απαντηση ειναι

    Εχετε δουλεψει σε δισκογραφικη εταιρεια να δειτε απο κοντα τα κοστη και να νιωσετε στο πετσι σας την καθε παραξενια καθε καλλιτεχνη που ειναι ικανος να σε παρει και στις 3 το πρωι στο τηλεφωνο να του κανεις τον ψυχολογο γιατι την επομενη μερα εχει συναυλια και δεν νιωθει στα καλα του?
    Λενε το cd ακριβο..μαλιστα!!
    Με τι συγκριση γινεται αυτο? με τον μαυρο που κλεβει δεν εχει πληρωσει studio μουσικους πνευματικα δικαιωματα εργοστασιο παραγωγης μακετιστες εφορια φπα κλπ και το πουλαει τσαμπα?
    Γνωριζετε οτι για να γινει ενα cd απο πισω υπαρχει μια ομαδα 15-20 ατομων που εχει δουλεψει? απο που θα πληρωθουν αυτοι??
    ΝΑΙ φυσικα με τετοια κριτηρια φυσικα και ειναι πανακριβο το cd,
    Σε συγκριση με το ιντερνετ φυσικα θεωρηται και ληστεια σε βαθμο κακουργηματος!!

    Αναρωτηθηκαμε οταν παμε supermarket και αγοραζουμε πατατακια (τσιπς)
    ποσο κοστιζουνε?
    Για να δουμε...
    ενα σακουλακι πατατακια 120gr κοστιζουνε πανω κατω 1 ευρω.
    αυτο σημαινει...οτι ενα κιλο πατατες υπο μορφη τσιπς τα πληρωνουμε 8.33 ευρω το ΚΙΛΟ!!! ΔΗΛΑΔΗ 2838 ΔΡΧ το κιλο!!!! οταν στην λαικη αγορα το κιλο το αγοραζουμε
    0,30 λεπτα 100 δρχ το κιλο..ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ?
    Εαν υπολογισουμε οτι το εργοστασιο παραγωγης τσιπς περνει μεγαλες ποσοτητες
    κατευθειαν απο τον αγροτη και περνει 0,08 ευρω το κιλο αραγε το cd με τετοια συγκριση ειναι ακριβο η ΦΤΗΝΟ?

    ενα μπουκαλι κρασι οταν παμε σε ενα εστιατορειο το πληρωνουμε κατα μεσο ορο 25 ευρω οταν απο την εταιρεια ο ιδιος το περνει 5...εκει δεν ειναι ακριβο αυτο??

    δηλαδη θα ειτανε ακριβο μονο εαν ενας μαυρος περναγε πανω απο το τραπεζι μας την ωρα που τρωγαμε και μας ελεγε..Μεγκαλε?? αυτο το ΜΕΡΛΟΤ το ιδιο που εχει το μαγαζι εγκω ντωσει εσενα με 6 ευρω αντι 25
    Φυσικα εκει θα λεγαμε αααα μας κλεβει το μαγαζι...
    Αλλα, ελα ομως που εκει δεν υπαρχει ο μαυρος!!
    οποτε το μυαλο μας δεν εχει μετρο συγκρισης!!
    Για το cd ομως εχουμε..και το internet και τους μαυρους..

    Προσωπικα φοβουμαι πως με τον θανατο των δισκογραφικων εταιρειων δεν θα βγαινουνε καινουργιες δουλειες νεων καλλιτεχνων.
    ποιος θα επενδυσει χρονο κοπο γερο στομαχι και ενα τουβλο της ταξεως των 20.000 ευρω για μια παραγωγη οταν ξερει οτι την επωμενη μερα αυτο θα κατεβενει στο ιντερνετ τζαμπα απο τους χρηστες(και πολυ καλα κανουνε...αφου το βρησκουνε) και την μεθ επωμενη μερα θα βρισκεται και στο παζαρι με τους μαυρους?
    Αραγε οι χρηστες του ιντερνετ θα βρησκουνε καινουργια δουλεια σε λιγο καιρο απο το αγαπημενο τους group να κατεβασουνε η να αγορασουνε απο τον μαυρο εστω και τζαμπα ?
    Θα φτασουμε στο σημειο ο αγαπημενος μας καλλιτεχνης να πηγενει στην εταιρεια να του βγαλει δισκο ..η εταιρεια να του απανταει οτι αδυνατει να διαθεσει αυτο το ποσο για να του βγαλει το δισκο γιατι δεν θα παρει ποτε τα λεφτα της πισω οποτε ο αγαπημενος μας καλλιτεχνης θα εχει 2 επιλογες..
    α) η θα το βγαζει μονος του με ολα τα οικονομικα ρισκα μιας ολοκληρωμενης παραγωγης (κομματακι δυσκολο-εξηγησα παραπανω γιατι..)
    β)η με μετρημενα να κουκια και τα ρεβυθια θα αναγκαζεται να ριχνει το επιπεδο της ενορχηστρωσης του σε multimedia home ηχους για να του ερθει ποιο φτηνα αλλα και παλι ποιος θα του κανει την βρωμικη δουλεια της διανομης και τοy promotion?
    Συμπερασμα
    θα ακουμε ολο και ποιο λιγα νεα πραγματα και ολο και ποιο φθηνιαρικα σε επιπεδο ηχου.Πολλα απο τα υπαρχοντα μουσικα σχηματα θα εξαφανιστουν..
    Οσο και να πανυγηριζουμε οτι βρισκουμε τσαμπα πραγματα αυτο θα γυρισει μπουμεραγκ μια μερα πανω μας..ειμαστε απλα ολοι μας σε ενα ομορφο ταξιδι με τον τιτανικο
    (το πλοιο του παραδεισου που μας τα προσφερει ολα στο τζαμπε) με την μονη διαφορα οτι αρχισανε και μπαζουν τα στεγανα του.
    Πρωτα πλημμυρισαν τα διαμερισματα των δισκογραφικων,μετα των καλλιτεχνων και σε λιγο τα δικα μας.. εμας....των ακροατων..
    Δυστυχως χτυπησαμε παγοβουνο..και ειναι και βραδι!!

    καλη σας μερα.



















    geordan
    28.03.2007, 17:46
    Αγαπητέ Octoberon,
    πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λες. Δε σου κρύβω ότι σε πολλά είμαι σύμφωνος και ότι σίγουρα αντιμετωπίζεις τα πράγματα ρεαλιστικά, σε αντίθεση με άλλους που τα αντιμετωπίζουν εξ αποστάσεως. Σου παραθέτω, όχι ως απάντηση, αλλά σαν τροφή για σκέψη, για σένα και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται, έναν αντίλογο με θέμα την πειρατεία δια χειρός κ. Άρη Νικολαϊδη, όπως δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα www.klika.gr. Εμένα τυγχάνει να με βρίσκει σύμφωνο.

    Ιδού:
    http://www.klika.gr/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=119&Itemid=74&limit=1&limitstart=1

    Vangelis86
    28.03.2007, 18:05
    Συγνωμη φιλε αλλα ο λογος που κλεινουν οι εταιριες ειναι γιατι προωθουν φτηνιαρικα πραγματα. Το ιντερνετ και οι μαυροι ειναι δικαιολογιες, η αληθεια ειναι οτι απλα τα προϊοντα τους δεν ειναι εχουν τιποτα το οποιο μπορει να κανει καποιον να θελει να τα αγoρασει. Οι δισκογραφικες δεν θα εξαφανιστουν, απλα μπορει να μειωθουν και να μεινουν απλα οι πολυ μεγαλες και αυτες που εχουν να προσφερουν πραγματικο εργο.
    Octoberon
    28.03.2007, 18:59
    Αγαπητε Geordan

    Στο μονο που εχω να συμφωνησω με τον Κυριο Νικολαιδη ειναι στο θεμα της ποιοτητας.Αλλα οπως ενοει ο ιδιος την ποιοτητα αναφερεται σε ενα μικρο ποσοστο
    αγοραστων σημερα γιατι κακα τα ψεματα αυτα που εκεινος θεωρει (και συνυπογραφω) σκουπιδια, ας μην ξεχναμε οτι ενδιαφερει την πλειονοτητα των ανθρωπων.
    Αυτο ειναι ομως ενας αλλος αξονας της δισκογραφιας που ως κεντρικο θεμα του εχει
    ...Αγοραζουμε φιλετο? η humberger? Θεμα επιλογης.
    Ας μην ξεχναμε οτι μια δισκογραφικη εταιρεια δεν ειναι Υπουργειο πολιτισμου..ειναι εμπορικη εταιρεια..καθε εταιρεια θελει κερδη..ειτε πουλωντας σκουπιδια ειτε οχι.
    Φυσικα και βγαινουνε σκουπιδια.Αλλα μηπως αυτα ακουει ο κοσμος?
    Οι δισκογραφικες τη δουλεια τους κανουνε, ο μηχανισμος τους δεν λειτουργει ανωμαλα και συμβαδιζει με τα μουσικα δρωμενα..αυτα θελει ο κοσμος αυτα πουλανε! θα μου προξενουσε εντυπωση να βγαζανε ποιοτητα σημερα, εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων που συνηθως προερχονται απο την ανεξαρτητη σκηνη.
    Κανονικα μηπως θα επρεπε να τα βαλει με την παιδεια γενικοτερα?(σε αυτο το ρολο εμπλεκονται και τα Μ.Μ.Ε)
    Δηλαδη οι δισκογραφικες δεν θα ειχανε καμμια κριση αν βγαζανε ποιοτητα σημερα?
    ...και ποσοι ειναι αυτοι που θα αγορασουνε στην ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ενα ποιοτηκο δισκο (που να μην θυμιζει σε τιποτε τουρκομπαροκ νυχτερινη κατασταση σκυλαδικου ΄ΣΕΡΑΦΙΝΟ΄' εθνικης οδου) ετσι ωστε να μπορει μια δισκογραφικη να εχει βιωσημοτητα μονο και μονο απο δισκους ποιοτικους?
    Ελαχιστοι!! (Εδω θα συμφωνησω μαζι του στο σημειο οτι οι αγοραστες ποιοτικης μουσικης επιλεγουν ως επι το πλειστον την αυθεντικη κοπια).
    Ζουμε στο σημερα ομως και οχι στην εποχη Πατσιφα (ιδιοκτητης ΛΥΡΑ )
    οπου υπηρχαν οραματα αλλων εποχων.
    Αρα εγω βλεπω τα πραγματα σημερα συμφωνα με τα σημερινα ερεθισματα.


    Στο δευτερο σκελος των παρατηρησεων του (5-6 ευρω το cd) χμμμ.. δυστυχως ειναι μακρια απο την πραγματικοτητα τοσο ωστε να κινδυνευει να θεωρηθει ημιμαθης στο επιμαχο θεμα.
    Φιλικα


    movflower
    28.03.2007, 20:09
    Παράθεση:

    Το μέλος alafras στις 27-03-2007 στις 02:28 έγραψε...

    Πειτε μου ποιος καταναλωτης θα του ελεγες "θελεις αυτο με 30 ευρω? Ή το ιδιο δωρεαν αλλα θα το παρεις σε μιση ωρα?" και θα εδινε τα 30?
    Φυσικά και είναι παράνομο άλλα ειναι και πολυ λογικο...



    ειδικά όταν ακριβαίνουνε όλα γύρω μας. Τόσο παράλογα ακριβά.
    Αλλά τί γίνεται με την ποιότητα του ήχου; Είναι το ίδιο, αλήθεια;

    Vangelis86
    28.03.2007, 21:53
    Παράθεση:

    Το μέλος Octoberon στις 28-03-2007 στις 18:59 έγραψε...

    Ας μην ξεχναμε οτι μια δισκογραφικη εταιρεια δεν ειναι Υπουργειο πολιτισμου..ειναι εμπορικη εταιρεια..καθε εταιρεια θελει κερδη..ειτε πουλωντας σκουπιδια ειτε οχι.
    Φυσικα και βγαινουνε σκουπιδια.Αλλα μηπως αυτα ακουει ο κοσμος?


    Ναι εχεις δικιο, ομως αν βγει ενας νομος αυριο που θα κανει το downloading παρανομο δεν θα επηρεασει και μενα που δεν ανηκω σ'αυτην την κατηγορια και που στο κατω κατω το χρησιμοποιω για με βοηθαει στις αγορες μου? Επειδη οι ακροατες του Κιαμου δεν αγοραζουν τα αυθεντικα (αφου σου λεει "του τα σκαω καθε τοσο στα μπουζουκια, γιατι να αγορασω τα σι ντι?" και εχει και δικιο) θα την πληρωσουν ολοι?


    Παράθεση:

    Το μέλος Octoberon στις 28-03-2007 στις 18:59 έγραψε...

    Δηλαδη οι δισκογραφικες δεν θα ειχανε καμμια κριση αν βγαζανε ποιοτητα σημερα?


    Δεν θα ειχανε κριση απλα δεν θα ειχανε ποτε μεγαλα κερδη. Που στην ουσια αυτη ειναι η κριση, δεν ειναι οτι μπαινουμε μεσα αλλα δεν βγαζουν οσα βγαζανε πριν το ιντερνετ (ενταξει δεν ειναι οι μαυροι το προβλημα, παλια εγραφες την κασετα απο φιλο η σου κανε την κοπια το δισκαδικο).


    Παράθεση:

    Το μέλος Octoberon στις 28-03-2007 στις 18:59 έγραψε...
    Στο δευτερο σκελος των παρατηρησεων του (5-6 ευρω το cd) χμμμ.. δυστυχως ειναι μακρια απο την πραγματικοτητα τοσο ωστε να κινδυνευει να θεωρηθει ημιμαθης στο επιμαχο θεμα.
    Φιλικα




    Και ο αλλος γιατι να αγορασει το καινουριο που κανει 20 αφου μπορει να βρει παλια cd με 6-7ευρω και να περιμενει απλα να πεσει η τιμη?

    Αυτο που ποναει τις εταιριες δεν ειναι οτι ο αλλος απλα θα κατεβασει το σι ντι απο το νετ, αλλα το οτι το νετ δεν περιοριζεται. Δεν εξαρταται πλεον ο ακροατης απο την τηλεοραση, το ραδιο, το ταδε εντυπο (που ανετα του τα σκας και προβαλει οτι γουσταρει η δισκογραφικη. Δεν προσαρμοστηκαν οι δισκογραφικες αναλογα με τα ΜΜΕ αλλα αυτες δημιουργησαν την τωρινη κατασταση). Ετσι ο καταναλωτης πλεον διαμορφωνει πιο ευκολα γουστο και δεν ειναι ευκολα ελεγχομενος. Καταλαβατε που ειναι το προβλημα? Γι'αυτο και οι φασιστες των δισκογραφικων εχουν σκυλιασει με το ιντερνετ. Και κανενας τετοιος δεν θα μου πει εμενα αν πρεπει η οχι να κατεβαζω, που εχω φαει και μια περιουσια σε αυθεντικα cd.
    Με λιγα λογια, οπως λεει και ο λαος, οπως εστρωσες θα κοιμηθεις. Αν κλεισουν οσες κλεισουν ειναι δικο τους προβλημα. Ας προσεχαν, η μουσικη ειναι ρισκο.