ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.848 μέλη

    Τραγουδώντας πιο ψηλές νότες

    chri5t4ll4
    26.03.2007, 21:56
    Κάνω μαθήμετα φωνητική εδώ και τρία χρόνια. Κάνω κλασικά και άλλα είδη που θα επιλέξω εγώ. Μου αρέσει πολύ επίσης η όπερα αλλά μετά από τόσο καιρό φωνητική η φωνή μου δεν έχει ψηλώσει αρκετά. Έχω έκταση σολ-ρε σαν μια άλτο. Θα το ήθελα πολύ όμως να τα καταφέρω για πιο ψηλές νότες. Μήπως υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να κάνω για να ψηλώσει η φωνή μου αν γνωρίζετε ή δεν μπορεί να αλλάξει;
    jacamar
    26.03.2007, 23:11
    δεν νομίζω οτι μπορείς να κάνεις κάτι αν είσαι άλτο δύσκολα θα πιάσεις ψηλές νότες! είναι θέμα κατασκευής των φωνητικών σου χορδών.ΜΕ εξάσκηση θα διευρίνεις την φωνή σου όχι όμως στο φα πχ της σοπράνο.
    Βέβαια στην όπερα δεν θέλουν μόνο σοπράνο τραγουδιστριες.
    Α! και προσοχή μην κουράζεις την φωνή σου προσπαθόντας να πιάσεις ψηλές νότες!
    και φυσικά υπάρχει και η κατηγορία ψεύτικες νότες αλλά μην το δοκιμάσεις στην όπερα!
    melody-music
    27.03.2007, 13:26
    τι εννοεις οταν λες σολ-ρε; η αλτο έχει έκταση δυο οκτάβων τουλάχιστον! και εννοείται οτι οι γυναίκες σοπρανο και άλτο τις ψηλές τις τραγουδάμε με ψεύτικη! η ψεύτικη είναι που σε πάει ψηλά και το βάθος είναι αυτό που δίνει την ένταση!το ηχείο της μύτης είναι το κατεξοχήν γυναικείο ηχείο! είναι η φυσική θέση της γυναικείας φωνής. στη φωνή της άλτο υπάρχει η μέτζο άλτο και η άλτο. η μέτζο άλτο είναι αυτή που φτάνει πρίν τον τενόρο και η άλτο είναι επόμενη απο τη σοπράνο. εσύ σε ποιά κατηγορία είσαι;

    πάντως για 3 χρόνια φωνητικής αν είναι έτσι όπως τα λές δεν έχεις κάνει και μεγάλα βήματα... δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς κάνεις με τη φωνή σου που φτάνεις και βασικά τι ρωτάς. η φωνή σου αν είναι άλτο πάντως δεν πρόκειται να φτάσει την έκταση της σοπράνο.

    επίσης αν δεν έχεις ελάχιστες μουσικές γνώσεις(να διαβάζεις νότες και να μετράς χρόνο) μπορεί και να έχεις πέσει θύμα αυτών που μας βλέπουν ως χρήμα και όχι ως φωνές ή η δασκάλα/ος σου δεν είναι κατάλληλη για να διδάξει και σε κρατάει πίσω χωρίς να το ξέρει.
    Red-Rose
    27.03.2007, 13:48
    Χρυστάλλα τι ηλικία έχεις? παίζει κι αυτό σημαντικό ρόλο στη φωνή σου... Επίσης, τρία χρόνια φωνητική και σολ-ρε? :/ Εγώ με λίγα μαθήματα σολφέζ έπιασα νότες που πριν δεν τολμούσα να το προσπαθήσω καν... έκταση μπορείς να δώσεις στη φωνή σου με προσεκτική εξάσκηση... μάθε να ακούς τη φωνή σου όταν τραγουδάς και θα σε βοηθήσει αρκετά αυτό! και... ΑΛΛΑΞΕ ΔΑΣΚΑΛΟ!!! τα ίδια έπαθα κι εγώ με την πρώτη δασκάλα πιάνου που είχα... εκείνο το beyer το έφαγα στη μάπα γύρω στα 4 χρόνια...

    Βασικά υπάρχουν ειδικοί σε αυτά τα θέματα γιατί εγώ δεν τα κατέχω...την άποψή μου σου είπα που μπορεί να είναι και λάθος...
    chri5t4ll4
    27.03.2007, 16:16
    eimai 16 xronwn alla me ti mousiki genika asxoloume edw kai 9 xronia.. 3erw na diavazw notes kai tous xronous.. i kathigitria mou mou fanike para poli kali kai sti texniki me voithise na veltiwthw para poly to mono mou provlima einai oi 4iles.. i fwni mou einai kapws laiki alla auto den einai provlima gia na 4ilwsei i fwni omws mou ine diskolo..
    chri5t4ll4
    27.03.2007, 17:25
    Είμαι 16 χρονών αλλά γενικά με τη μουσική ασχολούμε εδώ και 9 χρόνια.. Ξέρω να διαβάζω νότες και μετρώ τον χρόνο. Η καθηγήτρια μου μου φάνηκε πάρα πολύ καλή και στην τεχνική με ωοήθησε να βελτιωθώ πάρα πολύ. Το πρόβλημα μου είναι οι ψηλές. Η φωνή μου είναι κάπως λαϊκή αν και δεν έχει σχέση για να ψηλώσει η φωνή όμως μου είναι δύσκολο.
    RoCkLiViN2
    27.03.2007, 20:20
    Θα ηθελα να εκφρασω κι εγω μια ανδρικη αποψη. Εχω σποθδασει κλασικη κιθαρα και παραλληλα εκανα και καποια μαθηματα σολφεζ. Για το ειδος που τραγουδαω(metal) με το συγκροτημα μου εχω ψιλη φωνη. Εχω αρκετα μεγαλη εκταση(μεχρι και Nightwish εχω τραγουδισει!!!!!!). Λοιπον εγω πιστευω πως ειναι θεμα κατασκευης φωνητικων χορδων κυριως αλλα και μαθηματων, για να διευρινει καποιος την εκταση του στη φωνη. Μην απελπιζεσαι. Εχεις κανει λιγα χρονια μαθηματων και ειμαι σιγουρος οτι με τον καιρο θα διευρινθει η φωνη σου. Και οπως ειπανε και οι δεσποινηδες πιο πανω, μην κουραζεις τη φωνη σου ασκοπα. Ασε καποιον που ξερει(τη δασκαλα σου) να σε κατευθηνει σωστα. Συνεχισε να προσπαθεις......
    pantaz
    28.03.2007, 09:33
    Δεν μπορώ να καταλάβω αφου έχεις μια συγκεκριμένη φωνητική έκταση γιατί πρέπει να γίνεις σοπράνο? Κατά την γνώμη μου η alto έιναι εξάισια φωνή και τράγουδά υπέροχα πράγματα . Πρέπει να αποδεχόμαστε την φυσική μας κατασταση και αυτή να βελτιώνουμε όχι να γίνουμε κατι άλλο. Δεν έιναι η σοπράνο πάντα η κορυφή.

    Φιλικά!!!
    chri5t4ll4
    28.03.2007, 15:58
    Απλα μου αρέσει τα κλασσικά τραγούδια που τραγουδούν σοπράνο και θα μου άρεσε αν κατάφερνα κάποιες ψηλές νότες. Δεν πειράζει όμως. Ευχαριστώ!!
    r4v3n
    10.04.2007, 20:54
    Κοίταξε κι αυτό που λένε η melody-music και η Red-Rose για τη δασκάλα. Κι εγώ από άλτο ξεκίνησα και κατέληξα σοπράνο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : r4v3n στις 26-04-2007 04:18 ]


    chri5t4ll4
    14.04.2007, 18:37
    Έχω προσπαθήσει και για πιο ψηλές και με τις ασκήσεις μου αλλά δεν τα έχω καταφέρει.
    sakisarabatzis
    08.07.2007, 23:14
    Πρεπει να ξέρεις οτι οι φωνές κατεβαινουν συνήθως και δεν ανεβαίνουν. αν οπως λες εισαι αλτο και ασχολεισαι με φωνητικη και ιδιαίτερα με το κλασικο τραγουδι θα εξελιχθεις σε μετζο-σοπράνο.Σε πληροφορώ οτι τοσο στο εντεχνο οσο και στο κλασικο με τη φωνη που εχεις εχουν διαπρέψει.πχ Φαραντούρη και Αγνή Μπάλτσα αντίστοιχα.Δεν επιλέγουμε εμεις τη φωνή μας,την ποιότητα,εμεις απλως την καλλιεργούμε.Εισαι ακομη πολυ μικρή για να σχηματοποιηθεί η φωνή σου .Τα περισσότερα Διπλώματα που εχω δώσει ως καθηγητης μονωδίας{κλασικό τραγούδι] ειναι σε Αλτο οπως εισαι εσυ τωρα και
    εξελίχθησαν σε μετζο σοπράνο.Ιδιαίτερη προσοχή στούς δασκάλους φωνητικής που επιλέγεις.Να εχουν πείρα και εμπειρία σ αυτό τό χώρο.Για οτι αλλη πληροφορία θέλεις και εσύ αλλα και οποιο αλλο μέλος στο κιν.6948-3Ο4621. για περισσότερες πληροφορίες www.sakisarabatzis.gr {Dvd-Fotos]. Με εκτίμηση ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ καθηγ.Φωνητικης
    movflower
    09.07.2007, 16:33
    Ο sakisarabatzis τα είπε πολύ σωστά.

    Εγώ όταν μικρή άρχισα να ασχολούμαι με τη μουσική, νόμιζα ότι ήμουν άλτο. Στα 14 η καθηγήτρια της σχολικής χορωδίας με έστειλε στις σοπράνο αλλά πάντα πίστευα ότι οι δυνατότητες μου έφταναν μέχρι της μέτζο σοπράνο. Όταν έγινα μέλος μιας μικρής χωρωδίας με μαέστρο, την κα Κάνθου, που ήτανε χρόνια στη σκηνή της Βιέννης, με έβαλε να ανέβω άλλη μια οκτάβα. Χωρίς να καταλάβω πως. Όμως μου βγήκε αβίαστα, χωρίς αυτό που αποκαλούμε ψεύτικη φωνή.
    Δεν έκανα ποτέ ιδιωτικά μαθήματα φωνητικής, αν και το ήθελα, για αυτό και δεν ξέρω να σου προτείνω κάποια καλή καθηγήτρια/καθηγητή.

    Φαίνεσαι ευχαριστημένη από τη δική σου. Αν όμως έχεις κάποιες αμφιβολίες, δοκίμασε να κάνεις μάθημα σε κάποιαν άλλη.
    Αν η φωνή σου όμως είναι άλτο, δεν είναι ανάγκη να την πιέσεις, διότι υπάρχει και ο κίνδυνος να την σπάσεις, αν δεν είσαι προσεχτική.
    Έπειτα οι άλτο, έχουνε πιο γλυκιά χροιά από τις σοπράνο. Δες το έτσι!!!!
    :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))


    nic1991
    09.07.2007, 18:15
    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 27-03-2007 στις 20:20 έγραψε...

    Θα ηθελα να εκφρασω κι εγω μια ανδρικη αποψη. Εχω σποθδασει κλασικη κιθαρα και παραλληλα εκανα και καποια μαθηματα σολφεζ. Για το ειδος που τραγουδαω(metal) με το συγκροτημα μου εχω ψιλη φωνη. Εχω αρκετα μεγαλη εκταση(μεχρι και Nightwish εχω τραγουδισει!!!!!!). Λοιπον εγω πιστευω πως ειναι θεμα κατασκευης φωνητικων χορδων κυριως αλλα και μαθηματων, για να διευρινει καποιος την εκταση του στη φωνη. Μην απελπιζεσαι. Εχεις κανει λιγα χρονια μαθηματων και ειμαι σιγουρος οτι με τον καιρο θα διευρινθει η φωνη σου. Και οπως ειπανε και οι δεσποινηδες πιο πανω, μην κουραζεις τη φωνη σου ασκοπα. Ασε καποιον που ξερει(τη δασκαλα σου) να σε κατευθηνει σωστα. Συνεχισε να προσπαθεις......



    Rocklivin να σε ρωτήσω κάτι. Εγω είμαι τραγουδιστής σε heavy metal και metal συγκρότημα. Είμαι τρομερα βαρύτονος. Να σε ρωτήσω πώς θα γίνει να πιάσω και εγώ καμια νότα. Πιανω απο ΝΤΟ πριν τη ΜΙ(πάνω) της κιθαρας μέχρι την ΜΙ(κάτω). Πες μου και κανένα συγκρότημα που μπορουμε να παίξουμε γιατι εγώ καθυστερώ τα παιδια που θέλουν να παίξουν maiden και άλλα τέτοια. Ψιλοάσχετος ειμαι βέβαια αλλά και εμείς για την πλάκα παιζουμε. Εχουμε κανει μόνο δύο συναυλίες.
    AbstractType
    10.07.2007, 15:33
    Παράθεση:

    Το μέλος sakisarabatzis στις 08-07-2007 στις 23:14 έγραψε...

    Πρεπει να ξέρεις οτι οι φωνές κατεβαινουν συνήθως και δεν ανεβαίνουν. αν οπως λες εισαι αλτο και ασχολεισαι με φωνητικη και ιδιαίτερα με το κλασικο τραγουδι θα εξελιχθεις σε μετζο-σοπράνο.Σε πληροφορώ οτι τοσο στο εντεχνο οσο και στο κλασικο με τη φωνη που εχεις εχουν διαπρέψει.πχ Φαραντούρη και Αγνή Μπάλτσα αντίστοιχα.Δεν επιλέγουμε εμεις τη φωνή μας,την ποιότητα,εμεις απλως την καλλιεργούμε.Εισαι ακομη πολυ μικρή για να σχηματοποιηθεί η φωνή σου .Τα περισσότερα Διπλώματα που εχω δώσει ως καθηγητης μονωδίας{κλασικό τραγούδι] ειναι σε Αλτο οπως εισαι εσυ τωρα και
    εξελίχθησαν σε μετζο σοπράνο.Ιδιαίτερη προσοχή στούς δασκάλους φωνητικής που επιλέγεις.Να εχουν πείρα και εμπειρία σ αυτό τό χώρο.Για οτι αλλη πληροφορία θέλεις και εσύ αλλα και οποιο αλλο μέλος στο κιν.6948-3Ο4621. για περισσότερες πληροφορίες www.sakisarabatzis.gr {Dvd-Fotos]. Με εκτίμηση ΣΑΚΗΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ καθηγ.Φωνητικης



    δηλαδή εμένα που μου έχουν πει ότι μόνο προς τα πάνω μπορώ να δουλέψω τις νότες μου και ότι προς τα κάτω δεν πάει πέρα από το ήδη υπαρκτό είναι λάθος??

    sakisarabatzis
    17.08.2007, 18:50
    Απλως καθε φωνη εχει την δικη της εκταση και ηχόχρωμα.Αν ποτε εχω την χαρα να σε ακουσω απο κοντα θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη.Αυτο που ανεφερα παραπάνω ειναι ο κανόνας,δηλ. αυτο που συμβαίνει συνήθως,δεν αποκλειονται και οι εξαιρεσεις.....
    freddieKrueger
    09.02.2008, 21:46
    Παράθεση:

    Το μέλος chri5t4ll4 στις 26-03-2007 στις 21:56 έγραψε...

    Κάνω μαθήμετα φωνητική εδώ και τρία χρόνια. Κάνω κλασικά και άλλα είδη που θα επιλέξω εγώ. Μου αρέσει πολύ επίσης η όπερα αλλά μετά από τόσο καιρό φωνητική η φωνή μου δεν έχει ψηλώσει αρκετά. Έχω έκταση σολ-ρε σαν μια άλτο. Θα το ήθελα πολύ όμως να τα καταφέρω για πιο ψηλές νότες. Μήπως υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να κάνω για να ψηλώσει η φωνή μου αν γνωρίζετε ή δεν μπορεί να αλλάξει;

    Αγαπητε φιλε φιλη εχω να σε ρωτησω κατι που ειναι ΚΕΦΑΛΑΙΩΔΟΥΣ σημασιας για τη επιτευξη μιας ψηλης νοτας:Οταν βρισκεσαι σε μια χαμηλη σου νοτα η και μια μεσαια εχεις αποκτησει κοντρολ του διαφραγματος και των κοιλιακων μυων ωστε να της 'φρεναρεις'η να της αυξησεις την ενταση?Αν τοτε κανε το εξης:Ξεκινωντας απο την νοτα που ειναι κοντα στη φωνη ομιλιας σου βγαλε μια mf νοτα και σταδιακα και σιγα σιγα ελατωσε της την ενταση,φρεναρε τη!Στο τελος και οταν αυτη η νοτα αντηχει στη μασκα σου και χωρις να ταλαιπωρεις το λαιμο σου(σωστο στηριγμα ανασας!!ΣΟΣ)ανεβασε τον τονο σου κατα 1 ημιτονιο...μεινε εκει και κανε το ιδιο πολλες φορες...σιγα σιγα ο κατα ενα ημιτονιο τονος σου απο σιγανος-piano σε ενταση-θα γινει ολοενα και πιο δυνατος...μετα θα ανεβαινεις ημιτονιο ημιτονιο μεχρι να φτασεις στα ορια σου...θελει πολυ χρονο και κυριως δουλεμμα σε ολη την εκταση της φωνης σου:Μελετη με αυτο τον τροπο της χαμηλης περιοχης μετα της μεσαιας και στο τελος μετα απο αρκετο καιρο ωριμοτητας και δουλειας της ψηλης περιοχης της φωνης σου!Να αποφευγεις να τραγουαδας ψηλα κατα τη διαρκεια της μελετης σου και να ΜΗΝ ΑΝΑΓΚΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΨΗΛΟΤΕΡΗ ΝΟΤΑ...αυτες της νοτες που σε κανουν να νοιωθεις την αναγκη οχι να ζοριστεις αλλα απλα και μονο να αυξησεις την ενταση της φωνης σου να τις αποφυγεις αν δεν εχει προηγηθει η αναλογη μελετη με βαση τα οσα σου ειπα παραπανω...φιλικα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 09-02-2008 21:50 ]


    freddieKrueger
    11.02.2008, 20:05
    ...εχω κι εγω μια απορια με τ σειρα μου...πως κατασεται σε μαι κατηγορια μαι φωνη?Αναλογα με το υψος ομιλιας της?Κι αν εχει και χαμηλες και ψηλς νοτες?Ειναι φρονιμοτερο να τραγουδα στην ψηλη η στη χαμηλη περιοχη της?Συγκεκριμμενα εγω εχω χαμηλοτερη νοτα τη MI ΥΦΕΣΗ που ειναι νοτα μπασου ενω εχω υψηλοτερη νοτα τη ΣΙb δηλ 2,5 οκταβες(χωρις να χρησιμοποιω την ψευτικη φωνη)που ειναι φρονιμο να τραγουδαω?Τελος η καταταξη σε αλτο σοπρανο τενορο βαρυτονο ειναι μονο για τη κλασσικη οπερα η και για το μοντερνο και εντεχνο ταργουδι?
    AglaiaialgA
    16.02.2008, 01:13
    ναι ο χαρακτηρισμος αυτος αφορα ολα τα ειδη τραγουδιου καθως αφορα πρωτα απ ολα την φωνη.ειναι το ειδος της φωνης σου ανεξαρτητα απ το τι ειδους τραγουδιου σε ενδιαφερει.τωρα για την καταταξη μιας φωνης εμενα τουλαχιστον η καθηγητρια μου(κανω κλασσικο τραγουδι) την οριζει συμφωνα με το λεγομενο 'περασμα'.οταν ξεκινας τισ ασκησεις φωνητικης για πρωτη φορα καθως ανεβαινεις σε καποια νοτα η φωνη σπαει(παντα σ αυτην τη νοτα)και γενικα στην πορεια σε εκεινο το σημειο δυσκολευεσαι ενω μετα απ αυτο συνεχιζεις κανονικα.αναλογα με την νοτα αυτην στην οποια η φωνη 'σπαει' χαρακτηριζεται και η φωνη..π.χ ολες οι σοπρανο εχουν περασμα στο λα,ολες οι μετζο στο φα..απο κει και περα το αν εισαι δραματικη λυρικη κτλ φωνη φαινεται απ τη χροια/χρωμα.απο το ειδοσ αυτο της φωνης εξαρταται και τι πρεπει να τραγουδας(ασχετα απ το τι μπορεις)..
    punkpop101
    17.04.2008, 09:43
    Παιδιά εγώ τραγουδάω 3.5 χρόνια και κάνω μαθήματα ενάμισι και είμαι αυτό που λένε ψηλός ή λυρικός βαρύτονος(Πιάνω από χαμηλή φα μέχρι ψιλή σολ δίεση)και μπορώ να σας πω ότι πρέπει να σταματήσουμε να κοιτάμε το ύψος. Ξέρω ότι όλοι έχετε φάει κόλλημα στο να πιάσετε τις ψιλές που ακούσατε στο αγαπημένο σας τραγούδι όπως και εγώ αλλά τελικά δεν έχει κανένα νόημα για 2 λόγους
    Πρώτον και κυριότερων τα κομμάτια δεν δείχνουν την ομορφιά τους με ψιλά – χαμηλά αλλά με την ερμηνεία. Υπάρχουν πολύ καλές αλτο (Φαραντούρη, Αλεξίου, Γαλάνη,Dido) και πολυ καλή βαρύτονοι (Τσακνής , Κότσιρας, Πασχαλίδης και για τους metal και hard rock fans o Ville Valo των Him)
    Και δεύτερον άμα δεν μπορείτε να πιάσετε τις ψηλές με την άνεση που τις πιάνουν οι τραγουδιστές επειδή έτσι γεννηθήκατε και όχι επειδή αυτοί είναι καλύτεροι μπορείτε να κατεβάσετε τα κομμάτια έναν τόνο οι και 2 άμα θέλετε. Σε live δεν πρόκειται να το καταλάβει κανένας που δεν ξέρει από μουσική και αυτοί που ξέρουν θα το σεβαστούν. Τα λέω όλα αυτά γιατί και εγώ πάλευα να βγάλω τις ψιλές λα και σι τον pop-punk κομματιών. Αν είχα φωνή που έχουν αυτοί με την αναλογία θα τραγουδούσα μέχρι και ψιλή σι δίεση. Για φίλο μεταλα που θέλει να τραγουδήσει
    Θα του πρότεινα ΗΙΜ που ο τραγουδιστής τους είναι βαρύτονος και όχι πολύ ψηλός μάλιστα. Για Maiden απλά κατεβάστε την τονικότητα σε - 4 τόνους και θα είσαι εντάξει.