ελληνική μουσική
    540 online   ·  210.840 μέλη

    Η πρώτη συναυλία της Νεκταρίας (Gate)

    kifa
    27.03.2007, 18:09
    Αργά η γρήγορα θα γινόταν .. ηταν θεμα χρόνου ... !!!!

    Ευχές για ακομα πιο ψηλά ... ( που επισης ειναι θεμα χρόνου ) ..



    Kwn_na
    28.03.2007, 10:18
    Καλή επιτυχία !
    MITSOUD
    28.03.2007, 13:20
    Παραγγελιές Δέχεσαι?
    Θα ήθελα Το κράτημα σε Πρώτο του Ιωάννη http://iason.minenv.gr/tryfon/sibelius3/Kratima_Iannou_A_0001.bmp
    http://iason.minenv.gr/tryfon/sibelius3/Kratima_Iannou_A_0002.bmp
    με Κορώνα στην τελευταία Νοτα του Μέτροθ 38.......(Θράσος Ετσι..!!!!..)

    Καλή επιτυχία Νεκταρία :
    Deos
    28.03.2007, 13:29
    Νεκταρία μου, καλό ξεκίνημα!!
    Πάντα τέτοια και καλύτερα!!!
    Amelie
    28.03.2007, 14:05
    Καλή τύχη Νεκταρία! Όλα να πάνε κατ' ευχήν!
    pastella
    28.03.2007, 14:05
    Καλό ξεκίνημα Νεκταρία!
    vasilis23
    28.03.2007, 14:08
    Kαλη αρχη Νεκταρια μαςςςςςς!!!!!!Να εισαι παντα γερη και δημιουργικη!!!!!!
    ΥΓ:ησουν καταπληκτικη και στον Alpha!!!
    Kerato
    28.03.2007, 17:21
    Εύχομαι αυτές οι εκδηλώσεις να γεμίσουν την ψυχή σου, Νεκταρία, με όμορφες εικόνες και συναισθήματα, όπως κάνουν κάθε φορά και τα λόγια που μοιράζεσαι μαζί μας, εδώ στο ΜΗ !
    Να περνάς καλά και να επιστρέψεις σύντομα στη διαδικτυακή παρέα μας (μια που πολλοί από μας δεν έχουν τη δυνατότητα να σε τιμήσουν με την παρουσία τους στις συναυλίες σου...) !

    beatlus
    28.03.2007, 20:13
    Αυτονόητα, ο δρόμος ανοίγει. Το ταξίδι ξεκινά. Καλόν αέρα στα πανιά σου
    istoxastis
    28.03.2007, 22:23
    Καλή επιτυχία, Νεκταρία, τώρα και πάντα με μια μεγαλόπρεπη πορεία, εν Θεώ!

    'Ερχομαι κάθε που αλλάζουν τα νερά της παλίρροιας, σαν δροσιά, σαν φιλί, ή σαν χάδι και σου ανεμίζω τα μαλλιά.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : istoxastis στις 29-03-2007 10:13 ]


    katerina229
    02.04.2007, 14:10
    Παράθεση:

    Το μέλος traditional στις 27-03-2007 στις 12:13 έγραψε...

    Απο οτι καταλαβα η Νεκταρια Καραντζη ειναι γνωστη πολλων εδω μεσα, οποτε ελπιζω να μη με φατε. Ειναι επαρκης στις ερμηνειες της αλλα εχει κατι το ενρινο στη φωνη της που με χαλαει.Προσωπικα θα προτιμησω την εκπληκτικη Κατερινα Παπαδοπουλου...Πολυ πιο δουλεμενη φωνη και καλυτερη χροια. Αλλα οταν νεοι ανθρωποι ασχολουνται με την παραδοση ειναι πολυ καλο...



    Έχω την εντύπωση πως δεν ακούς πολύ καλά αγαπητό μέλος tracitional. Το μόνο που δεν υπάρχει στη φωνή της Νεκταρίας είναι το ένρινο. Κι αυτό μάλιστα είναι και κάτι που κάθε φορά που μιλάει γι' αυτήν ο Χρόνης Αηδονίδης το επισημαίνει (κάτι ξέρει παραπάνω μάλλον). Αντιθέτως, η ερμηνεύτρια που αναφέρεις, η Κατερίνα Παπαδοπούλου, το έχει το ένρινο πάρα πολύ έντονα. Γνώμη σου βέβαια, αλλά μην αναποδογυρίζουμε και τα πραγματικά...
    traditional
    03.04.2007, 00:00
    Παράθεση:
    Γνώμη σου βέβαια, αλλά μην αναποδογυρίζουμε και τα πραγματικά...


    Τα πραγματικα φανταζομαι ειναι αυτα που πιστευεις εσυ και τα...αλλα αυτα που πιστευουν οι αλλοι ε?...


    Παράθεση:
    Έχω την εντύπωση πως δεν ακούς πολύ καλά αγαπητό μέλος tracitional. Το μόνο που δεν υπάρχει στη φωνή της Νεκταρίας είναι το ένρινο. Κι αυτό μάλιστα είναι και κάτι που κάθε φορά που μιλάει γι' αυτήν ο Χρόνης Αηδονίδης το επισημαίνει (κάτι ξέρει παραπάνω μάλλον).


    Επισημαινει καθε φορα ο Αηδονιδης οτι η Καραντζη δεν τραγουδαει ενρινα??? Μαλλον εννοεις οτι παινευει τη φωνη της γενικοτερα. Αποψη του, αν και περισσοτερο τον εντυπωσιαζουν απο οσο εχω καταλαβει οι επιδοσεις της στα βυζαντινα. Και με ολο το σεβασμο στο μεγαλο δασκαλο, τον οποιο παρακολουθω τουλαχιστον 15 χρονια, ( εχω παραβρεθει σε απειρες εκδηλωσεις στις οποιες συμμετειχε και εχω ζησει απιστευτες στιγμες σε παραδοσιακα γλεντια οπου τραγουδουσε εκεινος και το χορευτικο μου χορευε), οντως κατι ξερει παραπανω μαλλον, ομως ισως θα επρεπε και ο ιδιος να σταματησει να εμφανιζεται, καθως η φωνη του δεν τον βοηθα πλεον. Αν θελει να προβαλει καποιον, ας κανει τοπο για το Βαγγελη το Δημουδη, τον οποιο συστηνει ως τη νεα γενια του θρακιωτικου τραγουδιου και ο ανθρωπος ειναι 53 χρονων!
    Τελοσπαντων, ξεφυγα. Η Κατερινα Παπαδοπουλου τραγουδαει κοντα στη Σαμιου επισης πανω απο δεκαετια και η φωνη της ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πιο δουλεμενη, στην τελικη ασχολειται με το παραδοσιακο τραγουδι πολλα περισσοτερα χρονια απο την Καραντζη. Σου προτεινω το cd ''Τα τραγουδακια μου πουλω'' με τραγουδια απο το Μελί της Ερυθραιας. Ακου μελισματα στη φωνη, η Καραντζη δεν μπορει να τα κανει,εμενα προσωπικα περισσοτερο σε νιαουρισμα μου φερνει η φωνη της , σορρυ κιολας δηλαδη...Ωραια γυναικα παντως (και παλι προτιμω την Κατερινα!! )

    Αγαπητο μελος Κaterina229, περιμενω με pm το τηλεφωνο κανενος καλου ωριλα. Μου την εκανες αμεσως τη διαγνωση αλλωστε!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : traditional στις 03-04-2007 12:30 ]


    EffieKakaflika
    03.04.2007, 10:34
    Καλή επιτυχία στην Νεκταρία μας, και καλή αρχή, μέσα από την καρδιά μου...

    jorge
    03.04.2007, 15:38
    Παράθεση:

    Το μέλος traditional στις 03-04-2007 στις 00:00 έγραψε...

    ...εμενα προσωπικα περισσοτερο σε νιαουρισμα μου φερνει η φωνη της , σορρυ κιολας δηλαδη...



    Πέρα από το οτι προσβάλεις τη Νεκταρία με το παραπάνω σχόλιο, πολύ παραπάνω προσβάλεις τον άνθρωπο που την επέλεξε. Μπορεί να μη σου αρέσει το όποιο "ένρινο", όμως χτυπάει άσχημα να μιλάς τόσο υποτιμητικά για μια κοπέλα που μόλις τώρα κάνει τα πρώτα της βήματα και που τώρα ξεκινάει να μαθαίνει το παραδοσιακό.

    Διάβασε λίγο τον τίτλο του topic. Λέει "Η πρώτη συναυλία"...

    Δεν είναι λοιπόν άδικο να την συγκρίνεις με κάποια που είναι ήδη μια δεκαετία στο παραδοσιακό;
    tsibitos
    03.04.2007, 16:36
    Χωρις να θελω να ξεφυγω απο τον τιτλο του τοπικ θα καταθεσω και εγω την αποψη μου. Την αγαπητη Νεκταρια δεν την ειχα ακουσει ποτε διαβαζα κατα καιρους τα διαφορα σχολια στα διαφορα τοπικς και ειχα μεγαλη περιεργια. Οσπου πριν απο μερικες μερες Κατεβασα τα αποσπασματα απο το 4ο Live του ΜΗ που περιλαμβανουν και τρια τραγουδια οπου ερμηνευει η Νεκταρια! Τι να πω. Εντυπωσιαστηκα. Ειλικρινα προτινω σε οσους δεν τα εχουν ακουσει να ψαξουν να τα βρουν. Περισσοτερο απ'ολα μου αρεσε το "Στην Αρχη των τραγουδιων" δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απολυτως απο την μεγαλη Ελευθερια Αρβανιτακη. Απιστευτη ερμηνεια! Και τωρα για να επανελθω και μια και εχει περασει η συναυλια να ευχηθω με την σειρα μου καλη επιτυχια σε οτι και κανει στην αγαπητη Νεκταρια (Η οποια ειναι και Πειραιωτισσα, ασχετο αλλα παντα επικαιρο!).


    traditional
    03.04.2007, 19:10
    Παράθεση:
    Πέρα από το οτι προσβάλεις τη Νεκταρία με το παραπάνω σχόλιο, πολύ παραπάνω προσβάλεις τον άνθρωπο που την επέλεξε. Μπορεί να μη σου αρέσει το όποιο "ένρινο", όμως χτυπάει άσχημα να μιλάς τόσο υποτιμητικά για μια κοπέλα που μόλις τώρα κάνει τα πρώτα της βήματα και που τώρα ξεκινάει να μαθαίνει το παραδοσιακό.

    Διάβασε λίγο τον τίτλο του topic. Λέει "Η πρώτη συναυλία"...

    Δεν είναι λοιπόν άδικο να την συγκρίνεις με κάποια που είναι ήδη μια δεκαετία στο παραδοσιακό


    Καταρχήν δεν είναι η πρώτη συναυλία. Νομίζω πάνε δυο τρια χρόνια από τότε που την ''ανακάλυψε'' ο Αηδονίδης. Το ότι είναι η πρώτη προσωπική της δε σημαίνει ότι θα τραγουδήσει πρώτη φορά εκείνο το βράδυ. Εχει τραγουδήσει μέχρι τώρα σε απίστευτους χώρους στο πλευρό του Αηδονίδη.
    ''Προσβάλλω τη Νεκταρία''? Την προσβάλλω επειδή δεν μου αρέσει η φωνή της? Αλλα απο την οικειότητα που έχετε για την κοπέλα συνάγω πως μάλλον την ξέρετε προσωπικά οποτε ειλικρινά συγνώμη για το αν την έθιξα σε σας. Απλά είναι η γνώμη μου. Η κ.Καραντζή ειναι τραγουδίστρια στο παραδοσιακό και κάθε καλλιτέχνης κρίνεται δημοσίως για το έργο που παρουσιάζει. Για τα βυζαντινά δεν εχω γνώμη, μπορεί να τα λέει άψογα. Θρακιώτικα όμως και μικρασιάτικα δεν μπορεί να πει. Ο χώρος της παράδοσης παίδες θέλει φωνάρες που να ξεσηκώνουν, η παραδοσιακή μουσική είναι άρρηκτα δεμένη με το χορό!
    Εννοείται βέβαια πως δεν προσβάλλω επουδενί τον παμμέγιστο Χρόνη Αηδονίδη ,ok? Μου κάνει εντύπωση όμως πως σχολίασες μια (ανύπαρκτη και ) έμμεση μομφή που ανακάλυψες για τον Αηδονίδη μέσω Καραντζή, ενώ δε σχολίασες το πολύ πιο άμεσο σχόλιο που έκανα να σταματήσει να τραγουδάει λόγω γήρατος.

    Όσο για το αν είναι άδικο να τη συγκρίνω με κάποια που είναι πάνω απο δεκαετία στο χώρο, όχι δεν είναι και θα σου πω γιατί. Υπάρχουν εργάτες της παραδοσιακής μουσικής που δεν τυγχάνουν της προώθησης της κ.Καραντζή με πολλά περισσότερα φωνητικά προσόντα απο εκείνη. Επίτρεψέ μου μετά απο 17 χρόνια μέσα στο χώρο της παράδοσης να το γνωρίζω καλά αυτό. Ακόμα και την Παπαδοπούλου, μη νομίζεις οτι η Σαμίου την έχει πάρει αγκαλίτσα και τη σπρώχνει. Καμιααα φοραααα, λεει κι απο κανεεενα τραγουδακι σε συναυλίες της Σαμίου.
    Μια ανάλογη περίπτωση είναι αυτή της Φωτεινής Δάρρα, η οποια γνωρίζει τρελή προώθηση λόγω της σχέσης της με το Δημήτρη Παπαδημητρίου (προς Θεού δεν αφήνω υπονοούμενο για την κ.Καραντζή) και η οποία όταν δοκίμασε να τραγουδήσει ανατολικότροπη μουσική γέλασε το σύμπαν.
    Τελοσπάντων, έχω την εντύπωση οτι αν σχολίαζα κάποια άλλη τραγουδίστρια δε θα αντιδρούσες ετσι.
    Ο καθένας ας παίρνει το κομμάτι που του αναλογεί, έχω να πω, και για μένα προς το παρόν η κ.Καραντζή εχει πάρει μεγαλύτερο απο ότι της αξίζει. Και κινούμενος στο χώρο της παράδοσης έχω να πω πως αυτό δεν είναι μόνο δική μου γνώμη. Κατά τα άλλα, καλή της επιτυχία.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : traditional στις 03-04-2007 19:14 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : traditional στις 03-04-2007 19:49 ]


    koini_maria
    03.04.2007, 19:20
    Προσπερνώ τα όποια αρνητικά σχόλια άκουσα για την φωνή της Νεκταρίας μας (με βρίσκουν αντίθετη τόσο αυτά καθεαυτά όσο και το γεγονός πως διατυπώθηκαν στο συγκεκριμένο thread που έχει ως θέμα του την πρώτη της συναυλία , όπως πολύ σωστά κατ' εμέ είπε και ο Jorge) και λέω οτι τελικά απ' ότι φαίνεται οι άξιοι άνθρωποι κάποια στιγμή τον βρίσκουν τον δρόμο τους στα πλαίσια μιας γενικότερης δικαιοσύνης που θέλω να πιστεύω οτι υπάρχει ...
    Επαναλαμβάνω , τον βρίσκουν δεν τους χαρίζεται .

    Είχα την χαρά να βρίσκομαι την Παρασκευή 31/03/2007 στην συναυλία που παραχώρησαν η Νεκταρία και ο κύριος Αηδονίδης και έχω να πω ότι ναι , στην περίπτωση της Νεκταρίας μας μιλάμε για δικαίωση κόπων και πρώτης ύλης (σσ: ταλέντου) και όχι για συγκηρία ή τύχη ...

    Καλή συνέχεια εύχομαι στο κορίτσι μας !
    Είθε να έχει καλό άνεμο σε αυτό της το ταξίδι .
    traditional
    03.04.2007, 19:28
    Παράθεση:
    με βρίσκουν αντίθετη τόσο αυτά καθεαυτά όσο και το γεγονός πως διατυπώθηκαν στο συγκεκριμένο thread που έχει ως θέμα του την πρώτη της συναυλία , όπως πολύ σωστά κατ' εμέ είπε και ο Jorge


    Να καταλαβω, το τοπικ αυτο ανοιξε για να ενημερωθουμε μονο και να ευχομαστε καλη επιτυχια??

    Παράθεση:
    στην συναυλία που παραχώρησαν η Νεκταρία και ο κύριος Αηδονίδης


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : traditional στις 03-04-2007 19:34 ]



    Eμμμ, να βεβαιωθω. Την εβαλες ΠΡΙΝ απο τον Αηδονιδη???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : traditional στις 03-04-2007 19:35 ]


    sunwing
    03.04.2007, 19:33
    ’κουσα τη Νεκταρία ζωντανά στο Μέγαρο και ενθουσιάστηκα! Καλή της δύναμη! Πάντα με κέφι να υπηρετεί τους δύο χώρους , εκείνον της Βυζαντινής και κείνον της Ευρωπαικής μουσικής. ’ξια!!!!!!!!
    koini_maria
    03.04.2007, 19:47
    Παράθεση:

    Το μέλος traditional στις 03-04-2007 στις 19:28 έγραψε...

    Παράθεση:
    με βρίσκουν αντίθετη τόσο αυτά καθεαυτά όσο και το γεγονός πως διατυπώθηκαν στο συγκεκριμένο thread που έχει ως θέμα του την πρώτη της συναυλία , όπως πολύ σωστά κατ' εμέ είπε και ο Jorge


    Να καταλαβω, το τοπικ αυτο ανοιξε για να ενημερωθουμε μονο και να ευχομαστε καλη επιτυχια??

    Παράθεση:
    στην συναυλία που παραχώρησαν η Νεκταρία και ο κύριος Αηδονίδης


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : traditional στις 03-04-2007 19:34 ]



    Eμμμ, να βεβαιωθω. Την εβαλες ΠΡΙΝ απο τον Αηδονιδη???

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : traditional στις 03-04-2007 19:35 ]






    Όχι , το thread αυτό δεν είναι μονάχα για ευχές αλλά ούτε και για προσωπικές διενέξεις γι' αυτό και αυτό το μήνυμα είναι το τελευταίο μου ως απάντηση .
    Επίσης , η πρώτη προσωπική συναυλία ενός ανθρώπου είναι ένα ευαίσθητο θέμα και καλό είναι να είμαστε κάπως πιο ευγενικοί στον τρόπο εκφοράς των απόψεών μας ...

    Όσον αφορά αυτό που είπες για το ποιόν θα βάλω πριν και ποιόν μετά, Θρακιώτισσα ούσα τρέφω μεγάλη εκτίμηση απέναντι στο πρόσωπο του κύριου Αηδονίδη , τον έχω ακούσει στον τόπο μου , μου θυμίζει διάφορα πράγματα , μου γεννά άλλα τόσα μα προηγουμένως τα λόγια μου δεν αφορούσαν καμιά μαρκίζα ώστε να ενδιαφερθώ για το ποιό όνομα θα βάλω πρώτο και ποιό δεύτερο , επίσης εσύ που τόσο πολύ ενδιαφέρεσαι για τον κύριο Αηδονίδη ίσως θα έπρεπε να ξέρεις οτι η σειρά των ονομάτων είναι κάτι που δεν τον απασχολεί .

    Αυτά .