ελληνική μουσική
    488 online   ·  210.826 μέλη

    Εν Λευκώ - Νατάσσα Μποφίλιου

    NiKiTaS25
    27.03.2007, 11:16
    Κυκλοφόρησε (επιτέλους!!!) το cd-single με τα δύο τραγούδια προπομπούς της Νατάσσας Μποφίλιου με το στιχουργό Γεράσιμος Ευαγγελάτο (δεύτερη τους συνάντηση) και το συνθέτη Θέμη Καραμουρατίδη, που μέχρι σήμερα ακούγαμε μόνο στα live του Ιανού.

    Δεν το έχω προμηθευτεί ακόμα αλλά ελπίζω αύριο να το έχω στα χέρια μου. Επιτέλους μπορώ να "λιώσω" το Εν λευκώ στο σπίτι μου σε απόδοση cd κι όχι αντιγραμμένο από...κινητό (ξέρω, ξέρω η πειρατεία βλάπτει, αλλά δε μπορούσα να περιμένω ).

    Το εξώφυλλο πάντως φυσάει!!



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-03-2007 01:36 ]


    επισυναπτόμενα: cover copy.jpg 
    Aiolos_m
    27.03.2007, 12:20
    Παράθεση:

    Το μέλος NiKiTaS25 στις 27-03-2007 στις 11:16 έγραψε...
    με τα δύο τραγούδια προπομπούς της Νατάσσας Μποφίλιου...


    Με το συμπάθειο αλλά δεν είναι τα 2 αυτά τραγούδια προπομποί της Νατάσσας. Αν θέλουμε να μιλάμε για κάποιον προπομπό, νομίζω είναι απολειστικά η Ασπιρίνη από τη Μικρή Άρκτο. Αυτά είναι η δισκογραφική συνέχεια.
    NiKiTaS25
    27.03.2007, 12:32
    Παράθεση:

    Το μέλος Aiolos_m στις 27-03-2007 στις 12:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NiKiTaS25 στις 27-03-2007 στις 11:16 έγραψε...
    με τα δύο τραγούδια προπομπούς της Νατάσσας Μποφίλιου...


    Με το συμπάθειο αλλά δεν είναι τα 2 αυτά τραγούδια προπομποί της Νατάσσας. Αν θέλουμε να μιλάμε για κάποιον προπομπό, νομίζω είναι απολειστικά η Ασπιρίνη από τη Μικρή Άρκτο. Αυτά είναι η δισκογραφική συνέχεια.



    Εννοώ προπομπούς του νεου δισκου συνεργασιας Νατάσσας - Γεράσιμου με τον Θέμη Καραμουρατίδη
    jorge
    28.03.2007, 01:35
    Το CD περιέχει 2 δυο τραγούδια:
    1. Εν Λευκώ
    2. Συννεφιά

    Στους μουσικούς είναι και ένα μέλος του MusicHeaven, o Stuff, που παίζει βιολί.
    Μπράβο Κώστα!

    Παίζουν οι μουσικοί:

    - Θάνος Μιχαηλίδης (τυμπανα)
    - Κώστας Καριτζης (βιολί)
    - Άρης Ζερβός (τσέλο)
    - Ντίνος Χατζηιορδάνου (ακκορντεόν)
    - Θέμης Καραμουρατίδης (πιάνο / πλήκτρα)
    - Κώστας Παρίσης (μαντολίνο / κιθάρες / μπάσο)
    Koudounas
    28.03.2007, 03:23
    Το περιμέναμε και κυκλοφόρησε!!! Κρύβει μέσα του μια λευκή εμμονή και μια συννεφιά απενοχοποιημένα τρυφερή! Αποκτήθηκε!!!
    jorge
    30.03.2007, 20:18
    Ήρθε!

    Σε λίγες μέρες θα έχουμε και review
    stuff
    31.03.2007, 17:03
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 28-03-2007 στις 01:35 έγραψε...

    Το CD περιέχει 2 δυο τραγούδια:
    1. Εν Λευκώ
    2. Συννεφιά

    Στους μουσικούς είναι και ένα μέλος του MusicHeaven, o Stuff, που παίζει βιολί.
    Μπράβο Κώστα!

    Παίζουν οι μουσικοί:

    - Θάνος Μιχαηλίδης (τυμπανα)
    - Κώστας Καριτζης (βιολί)
    - Άρης Ζερβός (τσέλο)
    - Ντίνος Χατζηιορδάνου (ακκορντεόν)
    - Θέμης Καραμουρατίδης (πιάνο / πλήκτρα)
    - Κώστας Παρίσης (μαντολίνο / κιθάρες / μπάσο)



    Σ'ευχαριστω πολυ Γιωργο!!
    Πρεπει να πω οτι η συγκεκριμενη δουλεια,ηταν μια απο τις πιο ευχαριστες στουντιακες συνεργασιες που εχω συμμετασχει.Υπηρχε μια πολυ ωραια διαθεση εκεινο το πρωινο που γραψαμε με τον Αρη τον Ζερβα (βιολοντσελο),και αυτο βγαινει και στο cd.
    Μπραβο στον Θεμη για τα πολυ ωραια τραγουδια που εχει γραψει.

    A N A C O N D A ORDEM e PROGRESSO


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 31-03-2007 17:29 ]


    Amelie
    01.04.2007, 20:40
    Συγχαρητήρια! Είναι όλοι τους υπέροχοι! Είναι από τις φορές που νομίζεις ότι τα τραγούδια γράφονται για σένα! Και δεν είναι τυχαίο αφού τα παιδιά είναι της γενιάς μας! Όλα μίλησαν στην καρδιά μου, μουσική, στίχοι και μια απίστευτα συγκινητική φωνή που διαπερνά και ταράζει όλο σου το είναι (ειδικά στο Live)! Ο χρόνος θα τους δικαιώσει!
    Koudounas
    11.04.2007, 05:39
    'Οσο περισσότερο τ' ακούμε, τόσο περισσότερο μας εκφράζει!
    nefos
    17.04.2007, 03:13
    @ Το "εν λευκώ" είναι από τα τραγούδια που με αφήνουν με το στόμα ανοιχτό, που δεν βρίσκω τις λέξεις να εκφράσω τη μαγεία που νοιώθω κουβαλώντας το μέσα μου.

    *stuff χωρίς να έχω δει πως παίζεις εσύ, σχολίασα σε φίλο τι άψογο βιολί είναι αυτό και μετά τσουπ άνοιξα το δισκάκι και να ΄σαι.


    Λευκή μου τύχη και λευκή ζωή μου
    γιατί τα βράδια κρύβεστε στο γκρίζο
    βλέπω στο άσπρο την προβολή μου
    και το μετά απ' το μετά γνωρίζω.
    Αν είχα θάρρος για να πω το έλα
    τώρα δεν θα είχα τη φωτιά στο αίμα
    αν είχε χρώμα θα ήταν άσπρη τρέλλα
    αν είχε σώμα θα ήταν πάλι ψέμμα.

    Κοίτα τα χέρια πως γυρνούν στον τοίχο
    σαν να χορεύουν με τη σιωπή μου
    κι εγώ που χρόνια γύρευα τον στίχο
    που θα εξηγήσει τη βουβή ζωή μου.

    Μεταμφιέζω τη σιωπή σε λέξη
    και την χαρίζω σε όποιον μου εξηγήσει
    να έχει το μέλλον μου να επιλέξει
    ποιο παρελθόν μου θα ξαναγυρίσει.

    Τίποτα σημαντικό
    ζω μονάχα εν λευκώ
    Τίποτα σημαντικό
    ζω μονάχα εν λευκώ.

    Λευκή μου τύχη και λευκή ζωή μου
    καλά τα λένε οι έγχρωμοί μου φίλοι
    το πρόβλημά μου η υπέρβολή μου
    κι ότι αργεί απάντηση να στείλει.

    Αν είχε θάρρος να φανεί ο λόγος
    τώρα δεν θα ήτανε φωτιά στο αίμα
    αν είχε χρώμα θα ΄ταν άσπρος ο φόβος
    αν είχε σώμα θα ήταν σαν κι εμένα.

    Αν σ΄αγαπούν να μάθουν να το λένε
    κι αν δεν στο πουν να μάθεις να το κλέβεις.
    Κι αν θες να δεις τ΄αληθινά να καίνε
    πρέπει στο ύψος της φωτιάς ν΄ανέβεις.

    Και σε λυπούνται που δεν το έχεις νοιώσει
    κι εσύ λυπάσαι που το ξέρεις πρώτος.
    Και που κανείς δεν είχε λάβει γνώση
    πως η σιώπη σου ήταν χρόνια κρότος.

    Δικαίωμά μου να ποντάρω λίγο
    δικαίωμά μου να πηγαίνω πάσο.
    Κι εκεί που λένε πως ποτέ δεν πήγα
    εγώ δεν πρόλαβα να το ξεχάσω.

    Κι όποιος ρωτήσει γιατί πάντα φεύγω
    μ΄αυτό τον τόνο του λευκόύ στο βλέμμα
    του λέω μια φράση σαν να υπεκφεύγω
    με μια ελπίδα να είναι σαν κι εμένα.

    Αααααααααααααααααααααα
    τίποτα σημαντικό
    ζω μονάχα εν λευκώ
    τίποτα σημαντικό
    ζω μονάχα εν λευκώ
    Τίποτα σημαντικό
    ζω μονάχα εν λευκώ
    Τίποτα σημαντικό
    ζω μονάχα εν λευκώ

    Αααααααααααααααααααααααααα
    αααααααααααααααααααααααααα
    αααααααααααααααααααααααααα

    μουσική: Θέμης Καραμουτίδης
    στίχοι: Γεράσιμος Ευαγγελάτος
    ερμηνεία: Nατάσσα Μποφίλιου


    @ Όσο για την "συννεφιά" που ακολουθεί, πάλι συνδυάζει στίχο/μουσική/ερμηνεία μα σε άλλο στυλ αλλά συγκεκριμμένο, όμορφο και κουβαλά πολλές συννεφιασμένες λέξεις μέσα του με μια γλύκα μαζί.

    *όσο για το review, όταν βγει όλος ο δίσκος με χαρά να το κάνω, μιας και τα δύο αυτά τραγούδια μόλις έγραψα παραπάνω.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 17-04-2007 03:21 ]


    nefos
    13.05.2007, 16:15


    ΝΑΤΑΣΑ ΜΠΟΦΙΛΙΟΥ, τραγουδίστρια

    «Τίποτα σημαντικό/ ζω μονάχα εν λευκώ», λέει το τραγούδι με το οποίο ουσιαστικά μάς συστήθηκε μόλις. Ενα «ζόρικο» κομμάτι που δύσκολα θα συνέδεε κανείς με το χαριτωμένο και χαμογελαστό πρόσωπό της. Ενα δροσερό κορίτσι 23 ετών, με τσαγανό, άποψη και ωραία βραχνή φωνή. Τη γνωρίσαμε στην ακρόαση της Μικρής Αρκτου του Παρασκευά Καρασούλου. «Δεν είχα σκεφτεί να γίνω τραγουδίστρια. Εγώ στο διπλωματικό σώμα σκόπευα», παραδέχεται. «Είχα πειστεί ότι το τραγούδι ήταν ένας επικίνδυνος δρόμος. Ωστόσο όταν έμαθα ότι ο Γεράσιμος (Ευαγγελάτος, στιχουργός) και ο Θέμης (Καραμουρατίδης, συνθέτης) έψαχναν κάποια ερμηνεύτρια για το κομμάτι που έγραψαν, είπα θα πάω κι ό,τι θέλει ας γίνει».

    Με την ίδια τόλμη μοιάζει να θέλει να πορευτεί και στη συνέχεια. «Για μένα καριέρα σημαίνει πάνω απ' όλα ψυχική ισορροπία. Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα οι νέοι ερμηνευτές δεν αντιμετωπίζονται πάντα με το σεβασμό που τους πρέπει. Είναι λες και η αναγνώριση έρχεται μόλις πατήσεις τα 35. Λες και πρέπει να περάσεις ένα συγκεκριμένο αριθμό ετών με απογοητεύσεις και δυσκολίες. Σκεφτείτε ότι όταν εγώ έκλεισα στον "Ιανό" υπήρχαν κάποιοι που έλεγαν: "Μα ποια είναι αυτή που νομίζει ότι μπορεί να εμφανίζεται μόνη τα Σάββατα;". Κι, όμως, δεν έπεφτε καρφίτσα».

    Η Ν. Μποφίλιου είναι εξαιρετικά άνετη και στη σκηνή αλλά και στο λόγο -γεγονός που μάλλον οφείλει στις σπουδές Νομικής που τελείωσε. Ωστόσο, την πρώτη φορά που άκουσε το τραγούδι της «Ασπιρίνη» στο ραδιόφωνο, δεν γλίτωσε τη συγκίνηση. «Ηταν πρωί και τηλεφωνούσαμε ο ένας στον άλλον. Στο σταθερό είχα το συνθέτη, στο κινητό το στιχουργό και κλαίγαμε παρέα». Μετά το σινγκλ και τις εμφανίσεις στον «Ιανό» η 23χρονη ερμηνεύτρια οδεύει προς τον τρίτο στόχο, να τραγουδήσει πλάι στην Αφροδίτη Μάνου στις 9 Ιουλίου, στο Θέατρο Βράχων.

    enet.gr
    esta
    14.05.2007, 21:16
    Το "εν λευκώ" είναι ένα από αυτά τα τραγούδια που ακούς στο ραδιόφωνο και σε χτυπάνε κατακέφαλα...Έτσι και εγώ το άκουσα στο ραδιόφωνο και μου κόλλησε ευτυχώς είμαι τυχερή και το πετυχαίνω συχνά στο ραδιόφωνο!

    Ο δίσκος αυτός αν και με μόνο δύο τραγούδια στέλνει ένα πολύ αισιόδοξο μήνυμα για την ελληνική μουσική και εύχομαι ότι καλύτερο στα νέα αυτά παιδιά για τα οποία σίγουρα θα συζυτάμε πολύ στο μέλλον...
    Aiolos_m
    15.05.2007, 00:54
    Παράθεση:

    Το μέλος maraki24 στις 14-05-2007 στις 23:46 έγραψε...

    Η Μποφίλιου είναι σίγουρα φωνάρα...και τα παιδιά κάνουν αξιέπαινο αγώνα....οι στίχοι του τραγουδιού είναι πάρα πολύ καλοί....πειράζει να πω ότι η μουσική δε με συγκινεί και τόσο? Η μελωδία... Δεν θυμάμαι, οι εκατό μικρές ανάσες ήταν του ιδίου συνθέτη? Εκεί είχε τραγούδια που μου άρεσαν περισσότερο...

    Αυτή η νύχτα μένει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : maraki24 στις 14-05-2007 23:47 ]





    Και οι δύο δουλειές (Εκατό Μικρές ανάσες και Εν λεκώ) είναι σε στίχους Γεράσιμου Ευαγγελάτου. Όμως ο πρώτος δίσκος ειναι σε μουσική Κώστα Τσίρκα και ο δεύτερος (cd single) σε μουσική Θέμη Καραμουρατίδη.
    Aiolos_m
    15.05.2007, 17:40
    Παράθεση:

    Το μέλος betatzis στις 15-05-2007 στις 16:48 έγραψε...


    Aδύναμη, πολύ αδύναμη στιχουργική.
    Νοήματα μετέωρα κι ανολοκλήρωτα.
    Ρίμες "τραβηγμένες" με το ζόρι, να χτίσουν τετράστιχα κενά κι αφηρημένα, δίχως καμιά αμεσότητα.
    Αλλά, ΔΕΝ γίνονται έτσι τα τραγούδια.
    Το εμπνευσμένο τραγούδι,κάνει "μπαμ", από μακριά.
    Το εμπνευσμένο τραγούδι δεν φαίνεται να 'ναι κατασκεύασμα-εργολαβία.
    Το εμπνευσμένο τραγούδι μοιάζει να 'ταν αγκιστρωμένο, από γεννήσεως κόσμου,στον αιθέρα και κάποιος να πήγε να το ξεκρέμασε, έτοιμο, όμορφο, αληθινό κι ανεπιτήδευτο.
    Καλύτερα να σιωπούμε, όταν δεν έχουμε κάτι δυνατό να πούμε . . .


    (Εξηγούμαι : μιλάω γα τους συγκεκριμένους στίχους, που μετέφερε κάποιο μέλος, εδώ παραπάνω.)




    Μας ανέλυσες πολύ όμορφα την άποψή σου. Μπορείς όμως να μας δώσεις και μερικά παραδείγματα τραγουδιών που γράφτηκαν τα τελευταία χρόνια και είναι σαφώς ουσιαστικότερα από το "εν λευκώ"; Για να μπούμε κι εμεις στο νόημα.
    Tren
    15.05.2007, 19:06


    Ροζα
    και γενικα ολη η παραγκαααααααααααααααααααααααααα




    Και η Μποφιλιου πολυ ωραια φωνη αλλα σε μια συνεντευξη την ρωτησαν τη γνωμη της για τους στιχους και απαντησε "Εγω δεν ειμαι σε θεση να κρινω τους στιχους του Εν Λευκω" Να ρωταγαμε τον γειτονα καλυτερα?
    Παντως ενταξει καλη προσπαθεια αν κι εγω ψιλοστραβωνω με τα cdsinglakia γενικως........................... και ειδικως με αυτα των αλεξιπτωτιστων!!!!!!!!!!
    Tren
    15.05.2007, 19:10
    Μαλλον για να ειμαι ακριβης ηταν τηλεφωνικη επικοινωνια στον αερα του Μελωδια οπου θα ελεγε λιγα πραγματα για τις εμφανισεις της .Ετσι! Δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου!!!!!!!
    spiroos
    15.05.2007, 19:13
    Άρα λοιπόν και ο ΜΕΓΑΣ Μπιθικώτσης που δεν ήξερε όταν τραγουδούσε το Άξιον Εστί, τι ακριβώς τραγουδά, θα πρέπει να κριθεί σύμφωνα με τη συλλογιστική σου έτσι; Και μην πεις οτι τέτοιες αντιστοιχίες είναι προσβλητικές...Τη σκέψη σου κρίνω.

    Ως προς τους αλεξιπτωτιστές, θα δείξει ο χρόνος...

    Ως προς τα cdsingle συμφωνώ εν μέρει.
    Tren
    15.05.2007, 19:35
    Ο Μπιθικωτσης δεν ειχε βγαλλει ουτε δημοτικο φιλε Spyro!Αν ηταν στην Νομικη δεν θα χε δικαιολογια ουτε αυτος συμφωνα με τη συλλογιστικη μου!!!!!!!!!!!!!!!!
    spiroos
    15.05.2007, 19:55
    Αν απομονώναμε κάθε φορά φράσεις που λέγονται στις συνεντέυξεις (και δη στις προφορικές) και με βάση αυτές μόνο κρίναμε, τότε..ας τα να πάνε...

    Amelie
    15.05.2007, 20:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 15-05-2007 στις 19:06 έγραψε...



    Ροζα
    και γενικα ολη η παραγκαααααααααααααααααααααααααα




    Και η Μποφιλιου πολυ ωραια φωνη αλλα σε μια συνεντευξη την ρωτησαν τη γνωμη της για τους στιχους και απαντησε "Εγω δεν ειμαι σε θεση να κρινω τους στιχους του Εν Λευκω" Να ρωταγαμε τον γειτονα καλυτερα?
    Παντως ενταξει καλη προσπαθεια αν κι εγω ψιλοστραβωνω με τα cdsinglakia γενικως........................... και ειδικως με αυτα των αλεξιπτωτιστων!!!!!!!!!!



    Μπορεί να εννοούσε ότι δεν είναι σε θέση να τους κρίνει επειδή δε θα είναι αντικειμενική λόγω του ότι ο στιχουργός είναι φίλος της.
    Επίσης, ως προς τα σχόλια για τους στίχους του τραγουδιού, τι να πω! Λες και όλα τα καλά τραγούδια τα διακατέχει ένα σαφές νόημα και μόνο αυτό είναι ασαφές (εξάλλου οι στίχοι γράφονται για να ερμηνεύονται από τον καθένα με τον τρόπο που ο ίδιος θέλει και νιώθει). Ορισμένοι, αντί να χαρείτε που κάποια νέα παιδιά δημιουργούν κάτι αξιόλογο και βρίσκουν ευκαιρία να το παρουσιάσουν (κάτι που από μόνο του είναι δύσκολο στις μέρες μας), έχετε και παράπονα.