ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.845 μέλη

    Εν Λευκώ - Νατάσσα Μποφίλιου

    Aiolos_m
    15.05.2007, 21:12
    Καλά Αμελί μην το παίρνεις πατριωτικά. Την άποψή τους λένε οι άνθρωποι. Δεν μπορεί να συμφωνούμε όλοι σε όλα.
    Tren
    15.05.2007, 23:16
    Εγω δεν ξερω τι "μπορει" να εννουουσε η Νατασσα εγω ακουσα ενα θυμωμενο τραγουδι να σκαει απο το πουθενα με τσαμπουκα στο στιχο και τη φωνη.

    Δυνατο του σημειο ο στιχος γιατι η μουσικη του δεν με ενθουζιαζει τολμω να πω,δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο που ο παραγωγος εκανε πρωτη αυτη την ερωτηση...
    Επισης δεν απομονωσα τιποτα ακουσα ολη τη συζητηση και συμφωνω οτι τα νεα παιδια πρεπει να παρουσιαζουν δουλειες ανεξαρτητως μπουκλας και κερκυδας.
    Να την παρουσιαζουν ομως οχι να μας λενε μονο που να παμε να τους θαυμασουμε.
    Κι οταν ξεκιναμε ενα μακρυυυυυυυυυυυυυυυ ταξιδι καλυτερα να ξεκιναμε περπατοντας και οχι τρεχοντας........γιατι θα κουραστουμε γρηγορα.

    Δουλεια δεν ειναι το singlaki ,το singlaki ειναι γριππη!
    Προσωπικη γνωμη??? Κριμα πολυ κριμα που βιαστηκε.Πραγματικα πολυ κριμα!
    Ισως σε διαφορετικη περιπτωση σημερα να ανοιγαμε θεμα για μια δισκογραφικη δουλεια και οχι για ενα τραγουδακι..
    spiroos
    16.05.2007, 09:55
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 15-05-2007 στις 23:16 έγραψε...

    Εγω δεν ξερω τι "μπορει" να εννουουσε η Νατασσα εγω ακουσα ενα θυμωμενο τραγουδι να σκαει απο το πουθενα με τσαμπουκα στο στιχο και τη φωνη.

    Δυνατο του σημειο ο στιχος γιατι η μουσικη του δεν με ενθουζιαζει τολμω να πω,δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο που ο παραγωγος εκανε πρωτη αυτη την ερωτηση...
    Επισης δεν απομονωσα τιποτα ακουσα ολη τη συζητηση και συμφωνω οτι τα νεα παιδια πρεπει να παρουσιαζουν δουλειες ανεξαρτητως μπουκλας και κερκυδας.
    Να την παρουσιαζουν ομως οχι να μας λενε μονο που να παμε να τους θαυμασουμε.
    Κι οταν ξεκιναμε ενα μακρυυυυυυυυυυυυυυυ ταξιδι καλυτερα να ξεκιναμε περπατοντας και οχι τρεχοντας........γιατι θα κουραστουμε γρηγορα.

    Δουλεια δεν ειναι το singlaki ,το singlaki ειναι γριππη!
    Προσωπικη γνωμη??? Κριμα πολυ κριμα που βιαστηκε.Πραγματικα πολυ κριμα!
    Ισως σε διαφορετικη περιπτωση σημερα να ανοιγαμε θεμα για μια δισκογραφικη δουλεια και οχι για ενα τραγουδακι..







    Κάτσε τώρα φάσκεις και αντιφάσκεις. Από τη μια δεν "μπορώ να ξέρω τι εννούσε" από την άλλη μπηχτές γιατί δεν απάντησε στην ερώτηση και σχόλια περί Νομικής. Από τη μία αναφέρεις μόνο μια φράση της κουβέντας (που έτυχε να την ακούσω και εγώ, είπε κι άλλα περί παρέας, κόσμου, δίσκου (και το πόσο χαλαροί είναι για το πότε θα βγει κτλ) και από την άλλη "δεν απομονώνω τίποτα".

    Είσαι σίγουρος οτι γνωρίζεις την ιστορία των παιδιών; Αυτό ως προς τα όσα λες περί βιασύνης κτλ..Αν θες υπάρχει εδώ μια συνέντευξή τους, στον Ηριδανό και σε δυο τρεις εφημερίδες στο ίντερνετ.
    Tren
    16.05.2007, 10:56
    Δεν γνωριζω την ολη την ιστορια των παιδιων αλλα ειμαι παντα σιγουρη για τις αποψεις μου οταν τις διατυπωνω.Θα τις διαβασω οπωσδηποτε τις συνεντευξεις και σ'ευχαριστω πολυ για την ενημερωση.
    Επαναλαμβανω δεν απομονωσα τιποτα αλλα δεν μπορω να γραψω ολη τη συνομιλια ,αναφερω αυτο που μου χτυπησε ασχημα.Η νεα δισκογραφικη δουλεια των παιδιων ειναι δυο τραγουδια.Αυτο δεν αλλαζει.Αν δεν μπορουμε να σχολιασουμε ουτε το ενα που το ακουμε απο το πρωι μεχρι το βραδυ τοτε τι να πω....υπαρχει προβλημα.
    Τωρα για το "δεν ξερω τι μπορει να εννοουσε η Νατασσα",ναι δεν θα κανω ψυχαναλυση της ερμηνευτριας.Ειμαι απλα μια ακροατρια με αποριες !


    Ερωτηση:Τι σημαινει για σενα αυτος ο στιχος?Ποσο ταυτιζεσαι με το "εν λευκω"?
    Απαντηση:


    Και μην πιασουμε το θεμα Νεες δουλειες -Προβολη-Ευκαιρια γιατι παλι δεν θα εχω ευχαριστα δυστυχως....

    Για τη νομικη δεν φταιω αλλοι αναφερθηκαν στην συλλογιστικη μου!
    Tren
    16.05.2007, 11:07
    Φιλη Amelie ,εχεις δικιο.Τωρα που το ξανασκεφτομαι μπορει να ειχε παει στην εφορια το πρωι και μετα για εμβολιασμο του σκυλου της και μετα στην εφορια και να επεσε σε μεγαλη ουρα,να ειπε στον στιχουργο που ειναι και φιλος της να ερθει να την παρει γιατι δεν βρηκε ταξι κι αυτος να μην πηγε γιατι θα ειχε δουλεια στην τραπεζα και να παρεξηγηθηκαν................. και για να τον εκδικηθει αποστασιοποιηθηκε απο την δυναμικη του στιχου του προκειμενου να του την μπει στο ματι....για να σοβαρευομαστε λεω εγω..που θα μου πεις και να μην γραφω τα παραπονα μου..............Δικαιωμα μου να ΜΗΝ πηγαινω πασο!!!!!!
    Εσυ παλι πηγαινε οπως θες!
    spiroos
    16.05.2007, 11:18
    Ο καθένας είναι ελεύθερος να διατυπώνει τις απόψεις-απορίες του. Αυτά είναι χιλιοειπωμένα και χιλιοαποδεδειγμένα εδώ.

    Άλλο όμως η απορία και άλλο η κριτική και μάλιστα με τη μορφή ειρωνείας που τη βάζεις. Διάλεξε τι θες να σου απαντήσουμε, αν μπορούμε, με επιχειρήματα και πες μας.
    Tren
    16.05.2007, 12:22
    Αν και ως συντονιστης με οδηγεις να βγω εκτος θεματος και μετα να μου την πειτε ομαδικως ,οκ θα ρωτησω.Γιατι ειμαι πολυ περιεργη φυση με πολλες αποριες ειδικα ως προς τον μουσικο χωρο.

    Ξεκινω λοιπον

    Να ειναι αραγε το Εν Λευκω ο προπομπος μιας ολοκληρωμενης δουλειας που ακολουθει?Αν ναι,τοτε το singlaki τι ακριβως εξυπηρετει?Εξυπηρετει ενα δειγμα δουλειας?Μια δαγκωματια απο ενα φρουτο που θα φαμε το φθινοπωρο η ειναι μια αρπαχτη που λογω κοστους ειναι πολυ προσιτη στο χαρτζηλικι του φοιτητοκοσμου που πολυ την τιμησε την μπαντα φετος?

    Ειναι η δεν ειναι αδικο για τους αλλους καλλιτεχνες που ξημεροβραδιαζονται μεσα σε ενα στουντιο προκειμενου να κινηθουν μεσα στην αγορα με δικαιους νομους και να παρουσιασουν μια καταθεση ψυχης και κοπου να εισχωρει ενα σουξε που μας βομβαρδιζει συνεχεια?

    Αν ακολουθουσαν την ιδια τακτικη τα ξυλινα σπαθια ,οι τρυπες,ο Β.Παπακωνσταντινου,ο Μαλαμας για να μην επεκταθω σε μεγαλυτερες ακομα φωνες και διαχρονικοτατες δουλειες θα ηταν η οχι σημερα δισσεκατομυριουχοι?


    Οφειλει η οχι ο ερμηνευτης /τρια να ερμηνευει εκτος απο τις νοτες και το στιχο?Ναι η Οχι?Αν τραγουδουσε "τιποτα σημαντικοοοοοοοοοο αλλο ενα φωτιστικοοοοοοοοοοο"θα ειχε η οχι την ιδια απηχηση το τραγουδι?
    Ειναι η οχι ο/η στιχουργος ,η ψυχη του τραγουδιου ?Λεμε ποτε ευχαριστω σ'αυτον/ην η αλλαζουμε κουβεντα?

    Συμβουλη προς ολους τους λατρεμενους καλλιτεχνες!Μην πεδευεστε!
    Ενα τραγουδι την χρονια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ακους Χαρουλα,Γιωργο,Ελευθερια,Αλκηστη,Δημητρα,Μανωλη,Φιλιππε,Λαυρεντη,Γιαννη,Παυλο,Δημητρη κτλκτλκτλ?????????????????????????????

    Οταν μου μιλουν ειρωνικα ετσι απαντω κι εγω!Εσυ δεν ειρωνευτηκες οποτε δεν εχεις λογο να θιγεσαι γιατι δεν σε ειρωνευτικα ουτε εγω!
    Και προτιμω τις προφορικες συνεντευξεις .Οι γραπτες απο την πολλη επεξεργασια νομιζεις οτι ειναι δοκιμια!


    Aiolos_m
    16.05.2007, 12:40
    Να χαρώ πολιτισμενη άποψη...
    spiroos
    16.05.2007, 12:46
    Καταρχήν δεν βγαίνουμε εκτός θέματος, μιλάμε για τον δίσκο, μην αγχώνεσαι και μην θυματοποιείσαι.

    Κατά δεύτερο, τα cd singles γενικά, ναι, είναι προπομποί δίσκων, χρόνια τώρα, στα νέα αυτά παιδιά θα ρίξεις το φταίξιμο, αν κάποια από αυτά είναι αρπαχτές;

    Ως προς τα:

    "Ειναι η δεν ειναι αδικο για τους αλλους καλλιτεχνες που ξημεροβραδιαζονται μεσα σε ενα στουντιο προκειμενου να κινηθουν μεσα στην αγορα με δικαιους νομους και να παρουσιασουν μια καταθεση ψυχης και κοπου να εισχωρει ενα σουξε που μας βομβαρδιζει συνεχεια?

    Αν ακολουθουσαν την ιδια τακτικη τα ξυλινα σπαθια ,οι τρυπες,ο Β.Παπακωνσταντινου,ο Μαλαμας για να μην επεκταθω σε μεγαλυτερες ακομα φωνες και διαχρονικοτατες δουλειες θα ηταν η οχι σημερα δισσεκατομυριουχοι"


    δεν θα απαντήσω. Είναι παράλογα. Για να μην πω αστεία.

    Τέλος ως προς το στιχουργό κτλ αν ήσουν στα live της Νατάσσας θα έβλεπες πόσες φορές αναφέρεται στους δημιουργούς και τους ονομάζει και τους προβάλλει.

    Εξηγούμαι: Δεν παριστάνω το δικηγόρο των παιδιών, δεν με έχουν ανάγκη, η ταυτότητα τους και οι κατάθέσεις τους μιλάνε από μόνες τους. Σου απαντώ διότι ορισμένα πράγματα δεν πρέπει να αφήνονται έτσι, δημιουργούν εντυπώσεις λανθασμένες.
    Tren
    16.05.2007, 13:02
    Διάλεξε τι θες να σου απαντήσουμε, αν μπορούμε, με επιχειρήματα και πες μας.







    δεν θα απαντήσω. Είναι παράλογα. Για να μην πω αστεία.






    αποψη.........
    spiroos
    16.05.2007, 13:09
    Αν μπορούμε, σου είπα. Όταν γράφεις ασυναρτησίες τι να απαντήσω;

    Προσωπικά κλείνω το διάλογο μαζί σου εδώ. Έχεις τις "απόψεις" σου. Οκ. Ο χρόνος και οι ακροατές θα δείξουν.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 16-05-2007 13:11 ]


    spiroos
    16.05.2007, 13:25
    Κοίτα άλλο η άποψη και άλλο οι κατηγορίες και να βάζεις σε στόμα ξένο δικά σου λόγια. Υπάρχουν και κάποια όρια.
    Astron
    16.05.2007, 13:31
    Επειδή μερικοί από εμάς δεν έχουμε ακούσει τα τραγούδια, μπορεί κάποιος να γράψει τους στίχους στους οποίους αναφέρεστε;

    stipiothliptis
    16.05.2007, 13:57
    Εν λευκώ

    Λευκή μου τύχη και λευκή ζωή μου
    γιατί τα βράδια κρύβεστε στο γκρίζο
    βλέπω στο άσπρο σας την προβολή μου
    και το μετά απ’ το μετά γνωρίζω

    Αν είχα θάρρος για να πω το έλα
    τώρα δε θα’ χα τη φωτιά στο αίμα
    αν είχε χρώμα θα ’ταν άσπρη τρέλα
    αν είχε σώμα θα ’ταν πάλι ψέμα

    Κοίτα τα χέρια πως γυρνούν στον τοίχο
    σα να χορεύουνε με τη σιωπή μου
    κι εγώ που χρόνια γύρευα το στίχο
    που θα εξηγήσει τη βουβή ζωή μου

    Μεταμφιέζω τη σιωπή σε λέξη
    και τη χαρίζω σ’ όποιον μου εξηγήσει
    να ’χει το μέλλον μου να επιλέξει
    ποιο παρελθόν μου θα ξαναγυρίσει


    Τίποτα σημαντικό
    ζω μονάχα εν λευκώ...

    Λευκή μου τύχη και λευκή ζωή μου
    καλά τα λεν οι έγχρωμοι μου φίλοι
    Το πρόβλημά μου η υπερβολή μου
    κι ό,τι αργεί απάντηση να στείλει

    Αν είχε θάρρος να φανεί ο λόγος
    τώρα δε θα ’τανε φωτιά στο αίμα
    αν είχε χρώμα θα ’ταν άσπρο ο φόβος
    αν είχε σώμα θα ’ταν σαν κι εμένα

    Αν σ’ αγαπούν να μάθουν να το λένε
    κι αν δε στο πουν να μάθεις να το κλέβεις
    κι αν θες να δεις τ’ αληθινά να καίνε
    πρέπει στο ύψος της φωτιάς να’ ανέβεις

    Και σε λυπούνται που δεν το ’χεις νιώσει
    κι εσύ λυπάσαι που το ξέρεις πρώτος
    και που κανείς δεν είχε λάβει γνώση
    πως η σιωπή σου ήταν πάντα κρότος

    Δικαίωμά μου να ποντάρω λίγα
    δικαίωμά μου να πηγαίνω πάσο
    κι εκεί που λένε πως ποτέ δεν πήγα
    εγώ δεν πρόλαβα να το ξεχάσω

    Κι όποιος ρωτήσει γιατί πάντα φεύγω
    μ’ αυτόν τον τόνο του λευκού στο βλέμμα
    τους λέω μια φράση σα να υπεκφεύγω
    με μια ελπίδα να’ ναι σαν κι εμένα

    Τίποτα σημαντικό
    ζω μονάχα εν λευκώ...



    ...για το μέλος Astron που ζήτησε στίχους
    Tren
    16.05.2007, 14:08
    Προσωπικα Spirro θα πω οτι δεν ξερεις να κανεις διαλογο.Μου ειναι απιστευτα ευκολο (δεν μπορεις να φανταστεις ποσο )να βαφτισω ασυναρτησιες ολα αυτα που γραφεις κι εσυ και με τα οποια δεν συμφωνω αλλα δεν θα το κανω γιατι αντιθετα μ'εσενα προτιμω να συζηταω!Κρατα κι εσυ τις αποψεις σου τις τελειως αντικειμενικες και συνεχισε οτι σε χαλαει να το κοβεις με τη μια!
    Ετσι κι αλλιως η σωστη κουβεντα θελει γερα..........................................................................................νευρα!










    NiKiTaS25
    16.05.2007, 14:09
    Aν αυτό που διαβασες μολις είναι χάρτινο και υποκειται στην κατηγορια πατάτας, εμένα μου κάνει. Εσύ μείνε στον τιμιο Βα,βα παρασκευα.

    Έχουμε ξεφύγειειειειειει!!!!!!!!!!!!!!!
    dimitrapan
    16.05.2007, 14:20
    Όσον αφορά στους στίχους, προσωπικά μου αρέσουν. Σε κάποιον άλλον μπορεί να μην αρέσουν, ως εδώ οκ, είναι θέμα προσωπικού γούστου.

    Από 'κεί και πέρα όμως, καλό θα ήταν να μη βιαζόμαστε να χαρακτηρίσουμε έναν καλλιτέχνη και μάλιστα νέο και άμαθο ως προς τη σχέση του με τα ΜΜΕ από μία και μόνη φράση... Πολλές φορές άλλα θέλουμε να πούμε κι αλλιώς μας βγαίνουν και αυτό συμβαίνει σε όλους μα όλους μας, ανεξαρτήτως μορφωτικού, κοινωνικού επιπέδου κλπ. Εξάλλου δεν είναι λίγες οι φορές που και οι πλέον αγαπημένοι μας καλλιτέχνες έχουν πετάξει ατάκες που μας έχουν αφήσει άφωνους, έτσι δεν είναι? Γενικότερα πάντως, νομίζω ότι θα ήταν καλό να μην είμαστε τόσοι αυστηροί και να σπεύδουμε να καταδικάσουμε κάποιον για μία ενδεχομένως άτυχη στιγμή...
    Tren
    16.05.2007, 14:50
    Και οι παραπανω στιχοι ειναι του Γερασιμου Ευαγγελατου!


    Ειπα απο την αρχη οτι μου αρεσει ο στιχος και η ερμηνεια.Δεν θα λεμε ολο τα ιδια εδω μεσα.Να λεμε τα καλα να λεμε και τα ασχημα.Ειδικα στους νεους πρεπει να επισημαινουμε τα λαθη αλλιως θα καβαλησουν το καλαμι να πανε βολτα στο διαστημα...
    Αυτο εμαθα εγω στο σχολειο για αντικειμενικοτητα!Οχι ολα καλα ,υπεροχα και τελεια στον καθρεφτη μου κοιτιεμαι κι απο μονη μου αγαπιεμαι.....

    stuff
    16.05.2007, 17:28
    Για οσους ενδιαφερονται,αποψε στις 12:00 στο "Δευτερο" Προγραμμα της Ελληνικης Ραδιοφωνιας στην εκπομπη της κ.Βλαχογιαννη,η Νατασσα Μποφιλιου μαζι με τον Θεμη Καραμουρατιδη και 2 απο τους μουσικους του cd-single(τσελο,βιολι) θα παρουσιασουν μια σειρα απο παλια και αγαπημενα τραγουδια.

    A N A C O N D A ORDEM e PROGRESSO


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stuff στις 16-05-2007 17:30 ]


    Amelie
    16.05.2007, 23:59
    Παράθεση:

    Το μέλος Tren στις 16-05-2007 στις 11:07 έγραψε...

    Φιλη Amelie ,εχεις δικιο.Τωρα που το ξανασκεφτομαι μπορει να ειχε παει στην εφορια το πρωι και μετα για εμβολιασμο του σκυλου της και μετα στην εφορια και να επεσε σε μεγαλη ουρα,να ειπε στον στιχουργο που ειναι και φιλος της να ερθει να την παρει γιατι δεν βρηκε ταξι κι αυτος να μην πηγε γιατι θα ειχε δουλεια στην τραπεζα και να παρεξηγηθηκαν................. και για να τον εκδικηθει αποστασιοποιηθηκε απο την δυναμικη του στιχου του προκειμενου να του την μπει στο ματι....για να σοβαρευομαστε λεω εγω..που θα μου πεις και να μην γραφω τα παραπονα μου..............Δικαιωμα μου να ΜΗΝ πηγαινω πασο!!!!!!
    Εσυ παλι πηγαινε οπως θες!



    Καλέ, ηρέμησε, εγώ σχολίασα για σένα μόνο το κομμάτι που αφορούσε στην απάντηση της Μποφίλιου. Το υπόλοιπο που είπα για τα παράπονα, απευθυνόταν σε κάποιο μέλος που αποδοκίμασε τους στίχους του τραγουδιού! Μη μας δείρεις κιόλας.