ελληνική μουσική
    829 online   ·  210.833 μέλη

    Τα πλήκτρα και το metal

    RoCkLiViN
    27.03.2007, 19:31
    Παίζω πιάνο και πλήκτρα 13 χρόνια!!!Ασχολούμαι κυρίως με τον χώρο του Metal!Δηλαδή με rythm και εχω ασχοληθεί αρκετά με solo!Αυτό που ψάχνω κυρίως να βρώ είναι κάποιοι συγκεκριμένοι ήχοι!!!Οποιος ασχολείται με αυτό το είδος ας απαντήσει να ανταλλάξουμε απόψεις!!!!
    sea_like_eyes
    27.03.2007, 22:21
    Αυτό που ψάχνω κυρίως να βρώ είναι κάποιοι συγκεκριμένοι ήχοι!!!
    δλδ?groups που να εχουν πληκτρα?τραγουδια Metal που να εχουν ως βαση τους τα πληκτρα?τι εννοεις φιλε???
    tina15
    12.06.2007, 13:20
    Εαν ενδιαφέρεσαι αυτοί που παίζουν Metal και ασχολούνται και με πλήκτρα είναι οι HIM!!!Δεν ξέρω αν έχεις αποπειραθεί να ακούσεις αλλά και εγώ που έκανα 8 χρόνια πιάνο και ασχολούμαι με Metal καταστάσεις έχω βρει το δάσκαλό μου μαζί τους.Η μουσική και οι στίχοι τους είναι καταπληκτικοί!!!!Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι του γούστου σου όμως δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...
    kontras
    12.06.2007, 13:31
    εξαρτάται τί Metal θες. Αν θες δύσκολα πράγματα δες Dream Theater (και συγκεκριμένα τον Jordan Rudess ή τον Kevin Moore), επίσης Aina, αλλά και Niacin. To θέμα των ήχων στους συγκεκριμένους είναι εξαιρετικά πολύπλοκο, καθώς όχι μόνο χρησιμοποιούν πολλούς ήχους ταυτόχρονα, αλλά τους φτιάχνουν οι ίδιοι.
    Termite
    02.08.2007, 22:09
    Ασχολούμαι αρκετά τον τελευταίο καιρό με ήχους πλήκτρων σε Μέταλ τραγούδια και γενικότερα μέταλ ήχο. Οφείλω να πώ οτι οι ενορχηστρώσεις του Jordan Rudess σε τραγούδια όπως το Blind Faith ειναι "πυξίδα".

    Παντως εξαρτάται απο τον ενορχηστρωτή του κομματιού ο κατάλληλος ήχος. Παραλλαγές των Slow Synths του Korg Triton έχω χρησιμοποιήσει κατ' εξακολούθηση.
    JaNick
    03.08.2007, 18:17
    Αυτο που έχω καταλάβει ο ήχος των πλήκτρων στο μέταλ, προσπαθεί να μιμηθεί στα περισσότερα σημεία τον ήχο του εκκλησιαστικού οργάνου, και να δημιουργήσει την αίσθηση μιας ψαλμωδίας απο χωροδία..Αυτά τα λέω χωρις να έχω ακούσει τόσο πολύ μεταλ...
    Εγώ προσωπικά τρελαίνομαι απο τον ήχο του Hammond Organ σε Deep Purple και Uriah Heep...Δεν νομίζω να τους φτάσει ποτέ κανένας...
    noizreduction
    03.08.2007, 21:35
    Και δεν προκειται να τους φτασει κανεις, διοτι χρησιμοποιουσαν πραγματικα hammonds, Β3s, farfisa, continental οργανα. Επισης οι περισσοτεροι απο αυτους τους πληκτραδες επεξεργαζονταν το σημα εξοδου απο το organ με ενισχυτες κιθαρας, αλλαζοντας τελειως την οπτικη των blues πληκτραδων που χρησιμοποιουσαν leslie κουτια για την ενισχυση του ηχου τους.

    Termite
    04.08.2007, 11:24
    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 03-08-2007 στις 21:35 έγραψε...

    Και δεν προκειται να τους φτασει κανεις, διοτι χρησιμοποιουσαν πραγματικα hammonds, Β3s, farfisa, continental οργανα.


    Δεν γίνεται να ξαναπαιχτεί με τον ίδιο τρόπο κομμάτι όπως το Burn. Συμφωνώ με τον noizreduction
    pantelis272
    15.01.2008, 12:22
    Δεν ξέρω πόσο πραγματικά ασχολείσαι. Θα σου πω δύο μπάντες. TOTO και Dreamtheater. pliktra me to kilo. telos._
    seriousstam
    16.01.2008, 00:52
    des oti kukloforei apo symphonik Metal px nightwish, tristania ,epica, sirenia, therion kai alla
    vox68
    31.05.2008, 19:38

    geia sas eimai neos sti parea kai tha ithela na theso ena erotima...

    eimai 40 eton kai mou aresoun iperbolika 2 eidi mousikis to Heavy Metal kai i klassiki!!!!apofasisa na matho ena mousiko organo kai eimai metaxi pianou kai violonchello poio apo ta dio tha mporouse na mou kalipsei tis mousikes mou epithimies sta eidi pou anefera kai se ti bathmo???


    billaros
    01.06.2008, 11:28

    Παράθεση:

    Το μέλος kontras στις 12-06-2007 στις 13:31 έγραψε...

    εξαρτάται τί Metal θες. Αν θες δύσκολα πράγματα δες Dream Theater (και συγκεκριμένα τον Jordan Rudess ή τον Kevin Moore), επίσης Aina, αλλά και Niacin. To θέμα των ήχων στους συγκεκριμένους είναι εξαιρετικά πολύπλοκο, καθώς όχι μόνο χρησιμοποιούν πολλούς ήχους ταυτόχρονα, αλλά τους φτιάχνουν οι ίδιοι.

    Θα μιλήσω ως φαν των dream theater και όχι ως γνώστης των πλήκτρων. Πιστεύω ότι δεν μπορούμε να πούμε εξαιρετικά πολύπλοκα τα σόλο του Moore. Σίγουρα έχουν ένα βαθμό δυσκολίας, αλλά δε συγκρίνονται με του rudess. O moore έχει καταπληκτικές μελωδίες (π.χ. waiting for sleep), όμως η ευρηματικότητα και η φαντασία του rudess δεν έχουν όρια!!! Αν ακούσεις το Liquid Tension Experiment ,το Six Degrees of Inner Turbulence ,η το Octavarium, στο οποίο χρησιμοποιεί και continuum θα καταλάβεις τι εννοώ......


    billaros
    01.06.2008, 11:31

    Ακόμη πολύ ενδιαφέροντα πλήκτρα έχουν και οι symphony x στο paradise lost


    thaliey
    01.06.2008, 11:58

    Παράθεση:

    Το μέλος pantelis272 στις 15-01-2008 στις 12:22 έγραψε...

    Δεν ξέρω πόσο πραγματικά ασχολείσαι. Θα σου πω δύο μπάντες. TOTO και Dreamtheater. pliktra me to kilo. telos._

    dream...............{#emotions_dlg.rockon}


    noizreduction
    01.06.2008, 12:06

    Καταρχας, πρεπει να ξεχωρισουμε σε ειδη τα πληκτρα που εμφανιζονται στη Metal, στην progressive και στην rock σκηνη.

    Δεν μπορω να συγκρινω τους ηχους και τη τεχνικη* ενος πληκτρα της power Metal, με την τεχνικη και την επιλογη ηχων ενος της progressive σκηνης ( progressive rock ή Metal, επιλεξτε ). Ειναι διαφορετικη φιλοσοφια, διαφορετικες απαιτησεις, διαφορετικη προσεγγιση.

    Απο την αλλη η classic Heavy Metal ( οπως καθιερωθηκε ο ορος με τους Iron Maiden και τα συγκροτηματα του 80' ) δεν εχει πληκτρα, οποτε δεν μπορουμε να κανουμε μια συγκριση των συγχρονων ειδων της Metal με την αρχη της.

    Αρα ο νεοεισερχομενος πληκτρας στη Metal εχει 2 επιλογες:

    'Η να μιμηθει τους "μαστορες" του ειδους, τοσο σε τεχνικη, οσο και σε επιλογη/δημιουργια ηχων.

    Ή να ακολουθησει το προσωπικο του στυλ.

    Σαφως και το 2ο ειναι αρκετα δυσκολο και απαιτει μεγαλη ενασχοληση με το ειδος της Metal που θελει να παιξει, αρκετη φαντασια και ορεξη για δουλεια και σιγουρα παρα πολυ μελετη!

    Ομως, ολοι οι "πρωτοποροι" του ειδους ξεκινησαν καπως ετσι, εχοντας στο μυαλο τους 2-3 προτυπα και πανω σε αυτα εξελιξαν το δικο τους υφος.

     

    Και σιγουρα εξαρταται και τι εξοπλισμο εχεις στα χερια σου.

     

    *τεχνικη= την τεχνικη που απαιτει το ειδος και οχι την τεχνικη ικανοτητα του πληκτρα, που πολλες φορες ειναι και ανωτερη απο αυτα που παιζει.


    PsychoKeys
    03.07.2008, 14:14

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN στις 27-03-2007 στις 19:31 έγραψε...

    Παίζω πιάνο και πλήκτρα 13 χρόνια!!!Ασχολούμαι κυρίως με τον χώρο του Metal!Δηλαδή με rythm και εχω ασχοληθεί αρκετά με solo!Αυτό που ψάχνω κυρίως να βρώ είναι κάποιοι συγκεκριμένοι ήχοι!!!Οποιος ασχολείται με αυτό το είδος ας απαντήσει να ανταλλάξουμε απόψεις!!!!

    Εξαρτατε απο το ειδος μεταλ στο οποιο αναφερεσαι αλλα και σε μεγαλο βαθμο των μουσικων σου ακουσματων και της μουσικης σου παιδειας.

    Οι Dream Theater εχουν αλλαξει 3 πληκτραδες στην ιστορια τους. Θα δεις οτι ο καθενας εχει τους δικους του ηχους αλλα και τεχνικη που προσδιδει και το προσωπικο τους στυλ. Τα patches του Moore ειναι πιο ατμοσφαιρικα καθως και τα πιανο του , εξαλλου σε μια συνεντευξη του και ρωτοντας των ποιοι ειναι οι αγαπημενοι του ηχοι ειπε οτι του αρεσει να πειραζει τους ηχους του πιανου και των ηλεκτρικων πιανων. O Sherinian απο την αλλη εχει αυτο το γεματο distortion lead του που αναγκασε και την Korg να το συμπερλαβει σε καποια synthesizer της. Τελευταια ο Rudess οπου κατα βαση χρησιμοποιει layers ηχων. Καθε ηχος του μπορει να αποτελειται και απο 20 διαφορετικα patches αλλα κανει και πολλα πολλα αλλα..

    Ενας τροπος για να μπορεσεις να βρεις τους ηχους σου που θα σε κανει να ξεχωριζεις ειναι αρχικα να βρεις ενα ξεχωριστο lead για παραδειγμα. Αν ακουσεις τον Matt Guillory στο Elements of Persuasion του James LaBrie θα καταλαβεις τι εννοω. Κατα δευτερον ειναι η τεχνικη που διαθετεις, τι κλιμακες/τροπους χρησιμοποιεις, μουσικα licks και αρκετα αλλα. Οποτε οπως καταλαβαινεις θελει αρκετο πειραματισμο.

     


    abbath
    16.09.2008, 07:56

    Παράθεση:

    Το μέλος tina15 στις 12-06-2007 στις 13:20 έγραψε...

    Εαν ενδιαφέρεσαι αυτοί που παίζουν Metal και ασχολούνται και με πλήκτρα είναι οι HIM!!!Δεν ξέρω αν έχεις αποπειραθεί να ακούσεις αλλά και εγώ που έκανα 8 χρόνια πιάνο και ασχολούμαι με Metal καταστάσεις έχω βρει το δάσκαλό μου μαζί τους.Η μουσική και οι στίχοι τους είναι καταπληκτικοί!!!!Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι του γούστου σου όμως δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις...

     

    οι him  ΔΕΝ είναι Metal

    κοίτα το πιάνο/αρμόνιο είναι ενα όργανο που σου δίνει την δυνατοτητα να βγάλεις εύκολα πολλά κομμάτια από οποιοδήποτε μουσικό χώρο.τι ακριβώς ψαχνεις?συγκροτήματα που δίνουν έμφαση σε πλήκτρα?


    musichell
    16.09.2008, 12:28

    μαθε να παιζεις το ''σταματα να μιλας για θανατο'' απο ΑΝΤΙ και θα εισαι θεος...{#emotions_dlg.excl}{#emotions_dlg.beer}


    DaveMustaine
    16.09.2008, 13:54

    αν φίλε μου θές πλήκτα μέχρι τελικής πτώση για δες λίγο προς bodom πλευρά.....ο τύπος δεν παίζεται και ξέρω λίγα άτομα που να μπορούν να βγάλουν τα πλήκτρα του Janne Warman.....είναι πολύ καλός...αν θές πάλι κάτι πιό βατό κοίτα σε συγκροτήματα όπως Cradle Of Filth,Dimmu Borgir,Type O Negative....γενικά δες κάτι σε ατμοσφαιρικό black,melodic Death,gothic,επίσης αν είσαι πολύ καμένος μπορείς να προσπαθήσεις για EBM που αν και δεν έχει τρελλά πλήκτρα είναι για να τεστάρουν τις δυνατότητες σου στον ήχο που θα βγάλεις και τί συναίσθημα βγάζεις.....αν πάλι είσαι της παλιάς σχολής μπορείς να ασχοληθείς τρελλά με Deep Purple,The Doors,Uriah Heep......αλλά περισσότερα πλήκτρα πάνω στο ροκ μέταλ θα βρεις στα είδη που σου προανέφερα.....τα πλήκτρά που παίζουν οι black Metalheads και gothαδες ειδικά έχουν έναν πολύ dark ήχο τον οποίο αν τον πετύχεις βγαίνει κάτι πολύ καλό......θα σου έλεγα και για Nightwish αν και σίγουρα θα τους έχεις δουλέψει αν ακούς μέταλ και δεν είναι κάτι το τόσο δύσκολο παικτικά......τα πιο δύσκολα πλήκτρα θα τα ακούσεις στους Children Of Bodom,The Doors,Deep Purple......

    αυτά από μένα.....stay heavy....


    DaveMustaine
    16.09.2008, 13:59

    ξέχασα αν θές κοίτα γενικά φιλανδικά και σουηδικά συγκροτήματα πια τα πλήκτρα εκεί πέρα έχουν γίνει βασικό συστατικό ενώς συγκροτήματος......τώρα αν απλός ψάχνεις να βρεις έναν συγκρκριμένο ήχο που να έχουν όλα τα μέταλ συγκροτήματα....τι να πώ απλά πειραματίσου......λογικά αν ασχολίσαι πολύ και παίζεις από τα 13 πρέπει να ξέρεις το synth σου με κλειστά μάτια......τέσπα αυτά......