ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.851 μέλη

    ...Περι φανατισμου οπαδων

    gogere17
    31.03.2007, 11:13
    Παράθεση:

    Το μέλος rigas στις 31-03-2007 στις 09:08 έγραψε...

    Οι παλιότεροι θα θυμάστε πως μετά την τραγωδία του Χέϊζελ, η Βρετανή Πρωθυπουργός Μ.Θάτσερ απαγόρευσε την έξοδο των βρετανικών ομάδων στα κύπελα Ευρώπης για (χ) χρόνια. Οι απώλειες των εσόδων από τους διάφορους ομίλους ήταν τεράστιες. Μετά απ' αυτό συνετίστηκαν.

    Το γήπεδο της Τσέλσι ήταν το πρώτο γήπεδο με ηλεκτροφόρα σύρματα. Μετά απ' αυτό δεν έχει ούτε κάγκελα.

    Αφού δεν πίπτει λόγος πρέπει να πέσει ράβδος και η μοναδική ράβδος που καταλαβαίνουν είναι οι απώλειες εσόδων. Οι ίδιοι οι σύλλογοι (όποιο χρώμα κι αν έχουν) θα φτιάξουν τους οπαδούς τους (γιατί φίλαθλοι δεν υπάρχουν αναμεσά τους).

    Το κράτος (ότι χρώμα κι αν έχει) πρέπει να λάβει μέτρα κι όχι ημίμετρα όπως πάντα.


    επισης,διαφωνω οτι δεν υπαρχουν φιλαθλοι του αθληματος.
    KAKOFONIKS
    31.03.2007, 12:18
    Ορίστε και η άποψη της κοινής γνώμης:
    "Το μεσημέρι η κηδεία του νεαρού

    Πονικές διώξεις
    Πηγή: ΝΕΤ

    Μουδιασμένη η κοινωνία, παρακολουθεί τις αποκαλύψεις για τα τραγικά γεγονότα της Παιανίας. Σύμφωνα με τον ιατροδικαστή, ο 22χρονος φίλαθλος Μιχάλης Φιλόπουλος, δέχθηκε επίθεση με μαχαίρια και καδρόνια. Ο ιατροδικαστής κ. Λευκίδης που διενέργησε την νεκροψία του νεαρού, χαρακτήρισε την επίθεση σε βάρος του δολοφονική. Η κηδεία του νεαρού γίνεται σήμερα το μεσημέρι. Ποινική δίωξη για επτά κακουργήματα και επτά πλημμελήματα, ασκήθηκε εναντίον των συλληφθέντων. Όλοι ζήτησαν και πήραν προθεσμία να απολογηθούν την ερχόμενη Δευτέρα και Τρίτη. Στον Εισαγγελέα, οδηγείται σήμερα 35χρονος, υπεύθυνος του Συνδέσμου Φιλάθλων Ολυμπιακού Περιστερίου, που παρουσιάστηκε μόνος του στην Αστυνομία την Παρασκευή το βράδυ όταν πληροφορήθηκε ότι αναζητείτο.


    Βαριές κατηγορίες


    Βαρύτατες κατηγορίες αντιμετωπίζουν οι συλληφθέντες για τα επεισόδια στην Παιανία.

    Οι τρεις εισαγγελείς αφού μελέτησαν την δικογραφία αργά το βράδυ της Παρασκευής άσκησαν ποινικές διώξεις για επτά κακουργήματα και επτά πλημμελήματα.

    Τα κακουργήματα είναι: συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση, ανθρωποκτονία από πρόθεση, απόπειρα ανθρωποκτονίας κατά συρροή και κατά συναυτουργία, ληστεία κατά συρροή και κατά συναυτουργία, παράβαση του νόμου περί εκρηκτικών, εκρήξεις και αγορά και κατοχή ναρκωτικών ουσιών.

    Επίσης, ασκήθηκε δίωξη σε βαθμό πλημμελήματος: για επικίνδυνη σωματική βλάβη κατά συναυτουργία και κατά συρροή, διακεκριμένη περίπτωση φθοράς κατά συρροή, σωματικές βλάβες από αμέλεια, παράνομη οπλοφορία, οπλοχρησία και οπλοκατοχή και παράβαση του νόμου περί βεγγαλικών και κροτίδων.

    Υπό κατηγορία βρίσκονται συνολικά δεκαοχτώ άτομα τα δεκαπέντε εκ των οποίων οδηγήθηκαν την Παρασκευή στον Εισαγγελέα.

    Στον Εισαγγελέα οδηγείται σήμερα ο 35χρονος υπεύθυνος του Συνδέσμου Φιλάθλων Ολυμπιακού Περιστερίου που παρουσιάστηκε μόνος του χθες το βράδυ στην Αστυνομία , όταν πληροφορήθηκε ότι αναζητείτο, επειδή σε έλεγχο που έγινε στα γραφεία βρέθηκαν ένα μαχαίρι, φωτοβολίδες και άλλα αντικείμενα .

    Σήμερα, στις δώδεκα το μεσημέρι στο νεκροταφείο της Νίκαιας, γίνεται η κηδεία του άτυχου 22χρονου, που έχασε τη ζωή του στα επεισόδια.

    Σύμφωνα με τον ιατροδικαστή, ο θάνατος του στα επεισόδια, οφείλεται σε πολλαπλά τραύματα από μαχαίρι και βαριές κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις.

    Στο μεταξύ, στο ΚΑΤ νοσηλεύονται φρουρούμενα τέσσερα άτομα, εκ των οποίων τα δύο σε σοβαρή κατάσταση, αλλά εκτός κινδύνου.


    Αναβολή των αγώνων


    Σε έκτακτη σύσκεψη υπό τον Πρωθυπουργό, αποφασίστηκε η αναστολή όλων των αθλητικών συναντήσεων μέχρι τις 13 Απριλίου και να οδηγούνται στη φυλακή χωρίς εξαγορά της ποινής ή αναστολή, όσοι καταδικάζονται για έκτροπα.

    Παράλληλα συστήνεται κοινή Διυπουργική Επιτροπή, που θα παρακολουθεί την εφαρμογή του νέου θεσμικού πλαισίου για τη βία στον αθλητισμό, ενώ προβλέπεται η τοποθέτηση από τη νέα χρονιά, ηλεκτρονικών συσκευών εντοπισμού των ταραξιών και η έκδοση ονομαστικών εισιτηρίων.

    Επιχειρησιακή ανεπάρκεια καταλόγισε στην Αστυνομία το ΠΑΣΟΚ, ενώ χαρακτήρισε ασέβεια τη δήλωση του υπουργού Δημόσιας Τάξης Βύρωνα Πολύδωρα ότι οι αστυνομικές δυνάμεις έπραξαν επιτυχώς το καθήκον τους.

    Την κατάργηση των ΠΑΕ ζήτησε το ΚΚΕ, χαρακτηρίζοντας αντιδημοκρατική εξέλιξη το φακέλωμα των φιλάθλων και τη μετατροπή των αδικημάτων στους αθλητικούς χώρους σε "ιδιώνυμα".

    Ο πρόεδρος του ΣΥΝ, Αλέκος Αλαβάνος, τόνισε πως η Πολιτεία πρέπει να προχωρήσει στην αντιμετώπιση όλων των συνδέσμων των οργανωμένων οπαδών.

    Παράλληλα ζήτησε να κοπεί ο ομφάλιος λώρος συνδέσμων και ομάδων καλώντας τις διοικήσεις των ΠΑΕ να μην δίνουν εισιτήρια στα μέλη των συλλόγων.


    Καταδίκασαν τα επεισόδια Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός


    Η ΠΑΕ Ολυμπιακός με ανακοίνωσή της καταδικάζει τα επεισόδια και χαρακτηρίζει ως κοινούς εγκληματίες αυτούς που όπως επισημαίνει αυτοαποκαλούνται οπαδοί της ομάδας. Στην ανακοίνωση τονίζεται:

    "Η ΠΑΕ Ολυμπιακός μετά και τα χθεσινά επεισόδια, λυπηρό αποτέλεσμα των οποίων ήταν να χάσει την ζωή του ο νεαρός οπαδός του Παναθηναϊκού, είναι ακόμα πιο αποφασισμένη προκειμένου να εφαρμόσει με αυστηρότητα και συνέπεια τα όποια μέτρα αποφασιστούν σε συνεργασία με τους αρμόδιους κρατικούς φορείς και ποδοσφαιρικές αρχές"

    Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός, αφού εξέφρασε τον αποτροπιασμό της για το γεγονός, ζήτησε από όλους τους εμπλεκόμενους στο χώρο του αθλητισμού να προβούν στις απαραίτητες ενέργειες, ώστε να αποτραπούν στο μέλλον ανάλογα γεγονότα.

    "Όλοι όσοι εμπλέκονται ενεργά στον χώρο του αθλητισμού, ξέρουν πολύ καλά και με ακρίβεια τι πρέπει να κάνουν. Ας το κάνουν λοιπόν. Αν δεν το κάνουν είναι το λιγότερο επικίνδυνοι" τονίζεται σε ανακοίνωση που εκδόθηκε.

    Τα συλλυπητήριά της στην οικογένειά του θύματος εξέφρασε η ΚΑΕ Παναθηναικός η οποία με ανακοίνωσή της υπογραμμίζει:

    "Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ήταν πάντα απολύτως αντίθετη με οποιαδήποτε μορφή βίας πολύ περισσότερο δε όταν αυτή εκδηλώνεται στους αθλητικούς χώρους". "

    Σχολιάστε.....
    Πηγή: news.ert.gr
    gogere17
    31.03.2007, 14:14
    μωρε μια ζωη αντιθετοι θα ειναι το θεμα ομως ειναι πως θα την καταπολεμησουνε?δεν νομιζω οτι εχουν κανει καποια κινηση μονο ο ντεμης εκανε κατι.Τα λεω αυτα παρολο που ειμαι ολυμπιακος
    Bruce_Dicki13
    31.03.2007, 18:03
    Παράθεση:

    Το μέλος YrIazz στις 30-03-2007 στις 12:43 έγραψε...

    για τις καμερες διαφωνω καθετα, δεν υπαρχει λογος να μπουν μιας κ δεν εχουν κατι να προσφερουν....

    Ειμαι της γνωμης οτι απλα με ενα 2-3χρονο αποκλεισμο της ομαδας απο τα παιχνιδια θα πετυχουν αυτο που συζηταμε... Δεν φανταζομαι οτι αυτα τα παιδια "οργανωνονται" μονα τους... Εαν η ομαδα αρχισει να χανει δις τοτε σιγουρα θα κανουν το παν για να εξαλυψουν τον φανατισμο-που παρεπιπτοντως οι ιδιοι καλλιεργουν....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YrIazz στις 30-03-2007 12:47 ]





    Τι λετε ρε???? Πατε καλα???? αποκλεισμος τον ομαδων???? Χεστηκαν κι ολλας αυτοι!!! να αποκλειστη ο παο και οσφπ για να δουμε μετα στο πρωταθλημα τι????? Θελετε και τα λετε ή σας ξεφευγουν???
    Bruce_Dicki13
    31.03.2007, 18:09
    αυτοι δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο! ειναι ατομα ανεργα , κατω απο την επειρια ναρκωτικων τα οποια εχουν ως πρωταρχικο στοχο να κανουν φασαριες!! Οι οπαδοι του ολυμπιακου κατεβηκαν με μαχαιρια σιδηρογροθιες σιδηρολοστους ροπαλα... ενας απο αυτους ειπε οτι γουσταρουν να καρφωνουν τον αντιπαλο...αυτοι ειναι δολοφονοι...κακοποιοι!!! οταν σκοτωναν τον κοσμακι τα πορτοφολια κια τα κινητα τους γιατι τα περναν???? για σουβενιρ??????
    YrIazz
    01.04.2007, 11:32
    Ε ναι βεβαια... τοσα ατομα ηταν ολα υπο την επιρρεια ναρκωτικων!!!!

    Για να σου βγει να σαπισεις τον "αντιπαλο" -οποιασδηποτε μορφης-στο ξυλο δεν χρειαζεται να παρεις ναρκωτικα φιλε μου.... Ο εγκεφαλος σου ειναι ηδη καμμενος απο φανατισμο....

    @Bruce_Dicki13..."να αποκλειστη ο παο και οσφπ για να δουμε μετα στο πρωταθλημα τι?????"
    Μου κανει εντυπωση που αυτο που σε καιει ειναι το τι θα δεις κ οχι το οτι σκοτωθηκε ενας ανθρωπος και πως θα αποφευχθει κατι παρομοιο στο μελλον....
    vero
    01.04.2007, 13:45
    ποια επειρια ναρκωτικων ???????

    οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω ειναι λογο οικογενεια βιοτικου επιπεδου κτλ....


    γι αυτο και εκανα την ερωτηση που θα καταντησει η Ελλαδαααααααα???????

    αμα συνεχιζουμε με αυτον ρυθμο?????????

    το μονο που κανουμε ειναι να κατακρυνουμε την Αμερικη τι κανει και τα δικα μας δεν τα βλεπουμε, μονο να υποστιρηζουμε τους μουσουλμανους σαν και τιποτα αλλο δεν υπαρχει πανω στο κοσμο
    absurdus_delirium
    01.04.2007, 14:53
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 01-04-2007 στις 13:45 έγραψε...

    το μονο που κανουμε ειναι να κατακρυνουμε την Αμερικη τι κανει και τα δικα μας δεν τα βλεπουμε, μονο να υποστιρηζουμε τους μουσουλμανους σαν και τιποτα αλλο δεν υπαρχει πανω στο κοσμο



    Ίσως το πιο ασυνάρτητο σχόλιο που έχω διαβάσει ως τώρα.. Τι θέλει να πει ο ποιητής;

    @Bruce_Dicki13:
    Καλά να είσαι που μας πληροφόρησες πως άπαξ και βγεις στην ανεργία και γίνεις ναρκομανής, γίνεσαι και χούλιγκαν. Προσπαθώ να μη μιλήσω απαξιωτικά για την ηλικία σου Bruce_Dicki13, αλλά είσαι χαρακτηριστικό παράδειγμα αστοχίας από το σημαντικό. Ούτως ή άλλως η ποιότητα του ελληνικού πρωταθλήματος είναι θλιβερή, αλλά το πρόβλημα δεν είναι τι είδους άρτο και θεάματα θα έχεις μετά εσύ στη διάθεσή σου. Το ζήτημα, για να σ'το κάνω λιανά, είναι:1) γιατί να πάει κάποιος στο γήπεδο να σκοτώσει/σκοτωθεί; 2)τι μπορεί να γίνει για να σταματήσει αυτό το φαινόμενο; Η αφορμή είναι ένα παιδί σαν και σένα ή τον μεγάλο σου αδερφό μαχαιρωμένο και χτυπημένο μέχρι θανάτου.

    Bruce_Dicki13
    02.04.2007, 14:51
    ρε παιδια...αυτοι που καναν οτι καναν δεν πηγαν καν στο γηπεδο για τον αγωνα!!
    οσο για τα ναρκωτικα οσοι απο εσας ανοιξαν και καμια τηλεοραση θα ειδαν οτι κανανε ελεγχο στους συνδεσμους και βρηκαν ,περα απο ολοκληρο "οπλοστασιο" , και ναρκωτικα!!!!!!!!
    επεισς χουλιγκαν σε καμερα ανεφερε οτι και μεσα στο γηπεδο βρισκουν ναρκωτικα! γνωριζουν λεει ποιος τα πουλαει και σε πια θεση βρισκεται! Και επισημανε οτι πριν απο καθε επεισοδιο που κανουν οι περισοτεροι περνουν και απο κατι!
    σχετικα με σενα φιλε μου absurdus_delirium μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι ολοι αυτοι οι χουλιγκανς δεν ενδιαφερονται για το αθλημα! πιστευω θα χεις καταλαβει οτι τα βαζουν με το κρατος και με αλλους φορεις !! σκοπος τους οπως δηλωσε αλλος χουλιγκαν ειναι να προκαλουν συγκρουσεις και συγχυνση! χουλιγκαν ολυμπιακου ειπε ακομα πως με τους περισοτερους απο τους αντιπαλους χουλιγκανς που σκοτωνονται στο ξυλο κατεβαινουν παρεα στα επεισοδια στις διαδηλωσεις!!!!!

    και δεν σου ειπα απαραιτητα οτι αν βγεις στην ανεργία και γίνεις ναρκομανής, γίνεσαι και χούλιγκαν!!

    ή μηπως ολοι αυτοι ειναι επιχειρηματιες με το γραφιακι τους και τη γραμματεα τους??
    Καπου ξεσπανε και αυτοι!!! Φταιει και το κρατος!!!!! Φταινε και οι νομοι που υπαρχουν αλλα δεν τιρουνται!!!!!

    Γι αυτο μη μου λες εμενα Μ@Λ@ΚΙΕΣ!!!!!
    vero
    02.04.2007, 15:00
    συμφωνω με τον μπρους ντικιε
    Astron
    02.04.2007, 15:07
    Παράθεση:

    Το μέλος Bruce_Dicki13 στις 02-04-2007 στις 14:51 έγραψε...
    Γι αυτο μη μου λες εμενα Μ@Λ@ΚΙΕΣ!!!!!



    Σε παρακαλώ πολύ να σέβεσαι τους συνομιλητές σου.
    Αν δεν μπορείς να σεβαστείς την αντίθετη γνώμη και να αποφύγεις τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς τότε δεν έχεις καμιά δουλειά σε ένα δημόσιο Forum.
    gogere17
    02.04.2007, 18:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 02-04-2007 στις 15:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Bruce_Dicki13 στις 02-04-2007 στις 14:51 έγραψε...
    Γι αυτο μη μου λες εμενα Μ@Λ@ΚΙΕΣ!!!!!



    Σε παρακαλώ πολύ να σέβεσαι τους συνομιλητές σου.
    Αν δεν μπορείς να σεβαστείς την αντίθετη γνώμη και να αποφύγεις τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς τότε δεν έχεις καμιά δουλειά σε ένα δημόσιο Forum.


    δικιο εχεις αλλα δεν μπορεσε να κρατησει το θυμο του...
    MarakiVas
    02.04.2007, 19:20
    Παράθεση:

    Το μέλος rigas στις 31-03-2007 στις 09:08 έγραψε...

    Οι παλιότεροι θα θυμάστε πως μετά την τραγωδία του Χέϊζελ, η Βρετανή Πρωθυπουργός Μ.Θάτσερ απαγόρευσε την έξοδο των βρετανικών ομάδων στα κύπελα Ευρώπης για (χ) χρόνια. Οι απώλειες των εσόδων από τους διάφορους ομίλους ήταν τεράστιες. Μετά απ' αυτό συνετίστηκαν.

    Το γήπεδο της Τσέλσι ήταν το πρώτο γήπεδο με ηλεκτροφόρα σύρματα. Μετά απ' αυτό δεν έχει ούτε κάγκελα.

    Αφού δεν πίπτει λόγος πρέπει να πέσει ράβδος και η μοναδική ράβδος που καταλαβαίνουν είναι οι απώλειες εσόδων. Οι ίδιοι οι σύλλογοι (όποιο χρώμα κι αν έχουν) θα φτιάξουν τους οπαδούς τους (γιατί φίλαθλοι δεν υπάρχουν αναμεσά τους).

    Το κράτος (ότι χρώμα κι αν έχει) πρέπει να λάβει μέτρα κι όχι ημίμετρα όπως πάντα.

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αφού ορισμένοι δεν καταλαβαίνουν με το καλό..
    Bruce_Dicki13
    02.04.2007, 23:15
    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 02-04-2007 στις 15:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Bruce_Dicki13 στις 02-04-2007 στις 14:51 έγραψε...
    Γι αυτο μη μου λες εμενα Μ@Λ@ΚΙΕΣ!!!!!



    Σε παρακαλώ πολύ να σέβεσαι τους συνομιλητές σου.
    Αν δεν μπορείς να σεβαστείς την αντίθετη γνώμη και να αποφύγεις τους προσβλητικούς χαρακτηρισμούς τότε δεν έχεις καμιά δουλειά σε ένα δημόσιο Forum.



    Συγνωμη!!!! εχετε δικαιο ... παραφερθηκα! αλλα μου δινει που καποιοι εδω μεσα μιλανε για να μιλανε ..ας πουμε ..
    ο absurdus_delirium ειπε χαρακτηριστικα :
    Προσπαθώ να μη μιλήσω απαξιωτικά για την ηλικία σου Bruce_Dicki13, αλλά είσαι χαρακτηριστικό παράδειγμα αστοχίας από το σημαντικό.

    ε τι ειναι τωρα αυτο??? εγω προσβληθικα!
    absurdus_delirium
    03.04.2007, 12:19
    Να ζητήσω κι εγώ συγγνώμη αν προσέβαλα τον Bruce_Dicki13. Ακόμα ένα παράδειγμα του πως μια επίθεση φέρνει επίθεση, ε; Απλά εγώ να δεις πως θύμωσα όταν όλο κι όλο αυτό που είχες να πεις, φίλε μου, ήταν "και τι μπάλα θα βλέπουμε εμείς;"

    Απλώς επιβεβαιώνεις όσα είπα, για την ηλικία σου τουλάχιστο, με την αντίδρασή σου. Καλό είναι, όταν προσβάλλεσαι γενικότερα να το ψάχνεις λίγο περισσότερο. Γιατί προσβλήθηκα; Μήπως έχει δίκιο σε κάποιο βαθμό αυτός που επέλεξε να μου επιτεθεί; Επίσης δείχνεις πως δε διάβασες τι έχω γράψει στο θέμα προηγούμενα.
    Για να έρθω όμως στην ουσία,
    Το ζήτημα Bruce_Dicki13, είναι πως αυτό ακριβώς είπες:

    "αυτοι δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο! ειναι ατομα ανεργα , κατω απο την επειρια ναρκωτικων τα οποια εχουν ως πρωταρχικο στοχο να κανουν φασαριες!!"

    Έκανες ένα άτσαλο κι εύκολο τσουβάλιασμα που υποδεικνύει μια εύκολη λύση.
    Τώρα, αν ήθελες να πεις κάτι άλλο, ίσως θα έπρεπε να φροντίσεις να εκφραστείς λίγο καλύτερα.

    Αυτό που σου είπα, αν είχες την ηρεμία να αγνοήσεις αυτό που σε προσέβαλε, ήταν πως αυτό που μας απασχολεί δεν είναι η ποιότητα του θεάματος που θα ΣΟΥ προφέρεται ("άρτος και θεάματα" προσφερόταν στην αρχαία Ρώμη στο πλήθος - ο άρτος ήταν και είναι πάντα άρτος, το θέαμα θυμήσου ποιο ήταν) αλλά για ποιο λόγο πάει κάποιος στο γήπεδο για να σκοτώσει και να σκοτωθεί και τι μπορεί να γίνει για να σταματήσει αυτό το φαινόμενο.

    Σύμφωνα με αυτά που συνέλαβες από τα όσα έχεις δει επειδή "ανοίγεις και καμιά τηλεόραση" υπάρχει σύνδεση (κατά την άποψή σου πάντα) ανάμεσα σε αυτούς που τα σπάνε σε διαδηλώσεις και αυτούς που τα σπάνε στο γήπεδο. Όποτε είναι ένα φαινόμενο ευρύτερο από "βία στα γήπεδα από άνεργους, ναρκομανείς τσαντάκηδες που πάνε να εκτονωθούν". Αν διαβάσεις την άποψη μου στην προηγούμενη σελίδα του ίδιου θέματος, ίσως δεις πως δεν απέχουμε πάρα πολύ.
    Ζητώ συγγνώμη και πάλι αν η στάση μου ήταν προκλητική απλά αν ασυνάρτητα και αναίτια αποδίδουμε σε "ναρκομανείς" ό,τι συμβαίνει και μπλέκουμε και "μουσουλμάνους" μες στο θέμα...
    melody-music
    03.04.2007, 15:09
    το παιδι που σκοτωθηκε ηταν γνωστος μου... ναι ξερω... ωραιες παρεες εχω... τεσπα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ηταν και απο τα καλυτερα παιδια... στο ενεργητικο του ειχε διαφορα... παρανομα... ηταν φανατισμενος παο και ηθελε και πηγαινε εκει... και αυτος με το ιδιο σκεπτικο πηγαινε σε καθε συγκεντρωση για ξυλο που ειχαν... το ζητημα ειναι οτι ηταν ανεγκεφαλος μαλλον βλαμμενος. οπως ειναι κ ολοι αυτοι που ασχολουνται με αυτα. ειναι κριμα για την οικογενεια του που τοσα χρονια εχει τραβηξει διαφορα απο αυτο το παιδι και φταινε και αυτοι ως ενος σημειου. παιδια με τη βια δεν βγαινει κανενα νοημα και απο τη στιγμη που μπλεκεις εκει κατι θα παθεις. τι να πω. ντροπη τους. μονο αυτο
    xartinooneiro
    03.04.2007, 16:27
    Αθλητισμός – Άμιλλα :
    είναι ο αγώνας που γίνεται με σκοπό την σωματική και την ψυχοπνευματική ανάδειξη του ανθρώπου και σαν βάση έχει την άμμιλα, δηλαδή τον ευγενικό συναγωνισμό.

    Παράγοντες που οδηγούν στην Αναρχία :
    1) Διάλυση οικογένειας, 2) Διάσταση Τεχνικού και Πνευματικού Πολιτισμού, 3) Λανθασμένα Πρότυπα Παιδείας, 4) Παραγκωνισμός των νέων από τους μεγαλύτερους, 5) Ανεργία, 6) Λανθασμένη ιεράρχηση ιδανικών, 7) Δουλειά (και σε αυτή τη κατάσταση δημιουργείται αναρχία, αφού τα άτομα νιώθουν ότι στερούνται το σπουδαιότερο αγαθό, την ελευθερία).

    ΑΠΟΤΡΟΠΗ ΑΝΑΡΧΙΑΣ
    Μοναδική λύση η Παιδεία.

    Αναρχία = Απώλεια της Ελευθερίας

    Καλό είναι ο καθένας να λύνει τα προβλήματα του μόνος του ή να ζητάει βοήθεια. Όχι όμως αυτά τα «παιδιά» θύματα και θήτες μιας ολόκληρης κοινωνίας να σκορπάνε πανικό.

    Ας κλείσω με μια φράση του Σεφέρη :

    Σ’ ένα κόσμο συναισθηματικά κομματιασμένο και αναρχικό, δεν είναι η τέχνη μόνο που γίνεται «δύσκολη» και πέφτει σε αδιέξοδο, αλλά και η πολιτική ή και η αγάπη και η Λύτρωση του ανθρώπου.



    tsibitos
    03.04.2007, 17:34
    Παράθεση:

    Το μέλος lemonc στις 30-03-2007 στις 11:34 έγραψε...

    Παιδιά συγνώμη αλλά οι συγκεκριμμένοι δεν είναι καν οπαδοί.
    Είναι απλά μέλη συνδέσμων οπαδών και δεν έχουν καμία σχέση ούτε με τον αθλητισμό ούτε με τις ομάδες τους.Τ’ότι επέλεξαν να φοράνε το ένα ή το άλλο κασκόλ είναι καθαρά θέμα σύμπτωσης.Απλά οι ομάδες κάνουν το λάθος και τους βαφτίζουν «υπέροχο λαό» τους και να τους δίνουν εισιτήρια.
    Έχετε την εντύπωση πως όταν βρίσκονται στο γήπεδο έχουν ιδέα τι γίνεται στον αγωνιστικό χώρο;
    Να πλακωθούν πάνε και δίνουν και ραντεβού με τους απέναντι.Δεν βρίσκονται καθόλου τυχαία.



    Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ!!! Και δεν μπορουμε να στιγματισουμε τους Οπαδους του Ολυμπιακου του Παναθηναικου του Παοκ κλπ παρομοιαζοντας τους με αυτους που αμυαλους αλητες που μακαρι να ηξεραν και οι ιδιοι για ποιο λογο αλληλομαχαιρωνονται!!!

    Και για την Ιστορια Ο Κολλητος μου ειναι Βαζελος (Εγω ειμαι Γαυρος) και γουσταρω πολυ με αυτο! Βλεπουμε μαζι τους αγωνες και παντα υπαρχει η απαραιτητη καζουρα εκατέρωθεν.
    Bruce_Dicki13
    03.04.2007, 19:57
    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 03-04-2007 στις 12:19 έγραψε...

    Να ζητήσω κι εγώ συγγνώμη αν προσέβαλα τον Bruce_Dicki13. Ακόμα ένα παράδειγμα του πως μια επίθεση φέρνει επίθεση, ε; Απλά εγώ να δεις πως θύμωσα όταν όλο κι όλο αυτό που είχες να πεις, φίλε μου, ήταν "και τι μπάλα θα βλέπουμε εμείς;"


    με αυτο δεν εννοουσα πως με ενδιαφερει περισσοτερο το τι θα δω εγω για προσωπικη μου ευχαριστηση, απο αυτα που γινονται με τους σκοτωμους! απλα θελω να πω γιατι εξαιτιας 200 ατομων καθε ομαδας( που δεν ειναι καν οπαδοι ) να χασουμε και αυτην την μοναδικη μας ευχαριστηση!
    οσο γι αυτο που ειπες : ...αλλά για ποιο λόγο πάει κάποιος στο γήπεδο για να σκοτώσει και να σκοτωθεί και τι μπορεί να γίνει για να σταματήσει αυτό το φαινόμενο.

    Δυστηχως αυτο το φαινομενο δεν προκειται να σταματησει! να περιοριστει ..ναι!

    Οντως αυτοι που τα σπανε στις διαδηλωσεις εχουν αμεση σχεση με αυτους που τα σπανε στα γηπεδα ...και πρεπει να παιρνουν και απο κατι!!! Γιατι το λεω αυτο ??


    ακουστε ( δηλαδη διαβαστε) και πειτε μου!!!

    οπαδος του ολυμπιακου ανεφερε οτι ενας συνδεσμιτης τους σκοτωθηκε περσυ τον ιδιο καιρο σε "μαχη"! ο οπαδος αυτος ισχυριστηκε οτι η συγκρουση αυτη που εγινε πριν απο λιγες μερες εγινε γιατι ο συνδεσμος του ολυμπιακου ηθελε να κανει μνημοσυνο στον συνδεσμιτη που σκοτωθηκε περσυ!!!!

    ε ειναι πραγματα αυτα???

    και το αλλο???? χουλιγκαν του παο ξεκαθαρισε μπροστα στην καμερα οτι θα υπαρξουν αντιποινα..αλλα δεν ξερουν το ποτε!!! και με περισσοτερους νεκρους!!!
    Οι χουλιγκανς του παο δεν ειχαν οπλα μαζι τους στη συγκρουση!!! για σκεφτητε τι εχει να γινει στην επομεν συγκρουση τους οπου οι "παναθηναικοι" θα εχουν και αυτοι οπλα????


    ο συνδεσμος του ολυμπιακου ηθελε να κανει μνημοσυνο στον συνδεσμιτη που σκοτωθηκε
    gogere17
    03.04.2007, 20:03
    τα μαθατε?συνδεσμοι γιοκ...απαγορευτηκαν...εχω στηλει και δημοσιευση αλλα δεν νομιζω να γινει δεκτη....τι εχετε να πειτε τωρα???εγω παντως πιστευω οτι καλα κανανε....

    me is ........me!!!you...I don't know who are you!!?????

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gogere17 στις 03-04-2007 20:04 ]