ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.833 μέλη

    Αυτό που περιμένω....(αυτό, αυτό!!!!!!!!!!)

    sileforce
    31.03.2007, 00:56
    ....Tell me there's a logic out there.
    Leading me to better prepare
    For the day that something really special might come.
    Tell me there's some hope for me.
    I don't wanna be lonely
    For the rest of my days on the earth.....

    Με αφορμή τους παραπάνω στίχους από το τραγούδι των Weezer ρωτάω:

    αξίζει να κάνουμε υπομονή περιμένοντας αυτό που πραγματικά θέλουμε και να μην συμβιβαστούμε με κάτι άλλο που δεν θέλουμε ή που έστω είναι πολύ λιγότερο από αυτό που αναζητάμε??? (και δεν μιλάω μόνο για σχέσεις!)

    ...και αν τελικά αυτό που θέλουμε δεν έρθει ποτέ??
    evangelia_
    31.03.2007, 01:33
    Πιστεύω πως εξαρτάται από το τι είναι αυτό που περιμένουμε...


    Παρεπιπτόντος...πολύ ωραίο αυτό το τραγούδι!...
    sindy-windy
    31.03.2007, 10:04
    Σιγουρα εξαρταται.Αν αναζητας μια ευκαιρια για να πετυχεις δε συμβιβαζεσαι κ συνεχιζεις.Αν ομως περιμενεις κατι εξωπραγματικο τοτε αυτο π πρεπει να κανεις κατεμε ειναι να περιμενεις κατι το οποιο να σε καλυψει.
    KAKOFONIKS
    31.03.2007, 11:10
    Εγώ προσωοικά δεν είμαι άνθρωπος του συμβιβασμού ότι Θέλω το θέλω και αυτυχώς για εμένα πολύ λίγες φορές δεν "πήρα" κάτι που το ήθελα πολύ!

    Καμιά φορά εξαρτάται και απο τις προσδοκίες μας, αν είναι δηλαδή εξωπραγματικές λογικό είναι να μην....

    Για αυτό λοιπόν χρειάζεται λογική και να ξέρουμε τι θέλουμε!!!!!!
    mariza18
    31.03.2007, 13:19
    Πολύ ωραίο θέμα!Είμαι της άποψης ότι αν θες κάτι πάρα πολύ,μπορείς να κάνεις υπομονή και να κάνεις και θυσίες γι αυτό.Αν βάλεις στόχους για να το καταφέρεις πιστεύω ότι αξίζει η αναμονή.Το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει και θα νιώθεις υπερήφανος που τα κατάφερες δίχως να συμβιβαστείς.
    gogere17
    31.03.2007, 14:17
    Παράθεση:

    Το μέλος KAKOFONIKS στις 31-03-2007 στις 11:10 έγραψε...

    Εγώ προσωοικά δεν είμαι άνθρωπος του συμβιβασμού ότι Θέλω το θέλω και αυτυχώς για εμένα πολύ λίγες φορές δεν "πήρα" κάτι που το ήθελα πολύ!

    Καμιά φορά εξαρτάται και απο τις προσδοκίες μας, αν είναι δηλαδή εξωπραγματικές λογικό είναι να μην....

    Για αυτό λοιπόν χρειάζεται λογική και να ξέρουμε τι θέλουμε!!!!!!


    σωστος ομως αμα ολοι ηταν ετσι τι θα γινοταν?
    MarakiVas
    31.03.2007, 15:24
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 31-03-2007 στις 13:19 έγραψε...

    Πολύ ωραίο θέμα!Είμαι της άποψης ότι αν θες κάτι πάρα πολύ,μπορείς να κάνεις υπομονή και να κάνεις και θυσίες γι αυτό.Αν βάλεις στόχους για να το καταφέρεις πιστεύω ότι αξίζει η αναμονή.Το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει και θα νιώθεις υπερήφανος που τα κατάφερες δίχως να συμβιβαστείς.

    Θα συμφωνήσω με τη Μariza18.
    athinouli24
    31.03.2007, 21:49
    Αξίζει να κανουμε υπομονή για κάτι που θέλουμε πάρα πολύ,ότι κι αν είναι αυτό. Πιστεύω όμως, οτι δεν πρέπει απλά να καθόμαστε και να περιμένουμε πρέπει να κάνουμε προσπάθειες ,να το κυνηγήσουμε και να δώσουμε τον ευατό μας για να αποκτήσουμε αυτό που πραγματικά θέλουμε.....
    vero
    31.03.2007, 23:58
    οταν θες κατι γινεται εαν δεν εχουμε θεληση δεν γινεται
    black_devil
    01.04.2007, 19:43
    Και βέβαια πρέπει να περιμένουμε να πραγματοποιηθεί αυτό που θλεουμε πολύ αλλά όπως λέγανε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι "συν Αθηνά και χείρα κίνει". Μην περιμένουμε να πραγματοποιηθεί η επιθυμία μας πίνοντας φραπέ και ξάπλα. Πρέπει να βάλουμε κι εμείς ένα χεράκι.
    giourkas17
    01.04.2007, 20:12
    Παράθεση:

    Το μέλος evangelia_ στις 31-03-2007 στις 01:33 έγραψε...

    Πιστεύω πως εξαρτάται από το τι είναι αυτό που περιμένουμε...


    Παρεπιπτόντος...πολύ ωραίο αυτό το τραγούδι!...



    Θα συμφωνήσω με την Ευαγγελία...!!!


    Amelie
    01.04.2007, 20:57
    Όλα, όλα, όλα ή τίποτααα...
    PAPAZOGLOUFAN
    01.04.2007, 21:03
    πιστευω οτι αξιζει να περιμενουμε.αλλωστε καποιεσ φορεσ η προσμονη ειναι πιο γλυκεια ακομα κι απο την υλοποιηση του καθε ζητουμενου.
    STR
    02.04.2007, 20:54
    Πιστεύω ότι δεν πρέπει να συμβιβαζόμαστε με κάτι το οποίο στην ουσία δεν θέλουμε πραγματικά αλλά νομίζουμε ότι κάνοντάς το θα πραγματοποιήσουμε τις επιθυμίες μας!!!
    Με υπομονή και επιμονή όλα μπορούν να γίνουν!!!


    uNick
    03.04.2007, 10:39
    Όλα αυτά που διάβασα παραπάνω μου θυμίσανε ένα παλαιότερο topic με τίτλο "Δεν μπορώ ή δεν θέλω?". Στην πραγματικότητα, τα πράγματα είναι πάνω-κάτω έτσι και στο συγκεκριμένο topic. "Αυτό που περιμένω" θα το πετύχω αν το θέλω πραγματικά, αν κάνω τα πάντα για να το πετύχω, αν δώσω και την ψυχή μου για να τα καταφέρω. Η βασικότερη παράμετρος, βέβαια, είναι να μπορούμε να δούμε τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως θα θέλαμε να είναι. "Αυτό που περιμένω" θα το παλέψω με νύχια και με δόντια όταν ξέρω ότι αληθινά και αντικειμενικά αξίζει να το κυνηγήσω. Αν όλα γύρω μου μου λένε το αντίθετο, όχι μόνο δεν αξίζει να το κυνηγήσω, αλλά είναι και ψυχοφθόρο τόσο για εμένα όσο και για τους γύρω μου...
    gogere17
    11.04.2007, 12:30
    εγω ειμαι της γνωμης οτι αμα θελει καποιος κατι φυσιολογικο μπορει να το πετυχει
    stergios1771
    11.04.2007, 16:39
    Αν καποιος προσπαθησει να πετυχει κατι με θεληση και επιμονη ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ!!!!!!!!!!!!!!

    I AM HERE!!!
    WHERE ARE YOU?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stergios1771 στις 11-04-2007 16:39 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stergios1771 στις 11-04-2007 16:40 ]


    xartinooneiro
    12.04.2007, 12:00
    Κι αν αυτό που θέλουμε δεν έρθει ποτέ δεν πειράζει. Το παλέψαμε, το κυνηγήσαμε και απλώς δεν το φτάσαμε. Δεν μας αρέσουν τα ημίμετρα και οι συμβιβασμοί, γιατί είμαστε άνθρωποι με ελεύθερο πνεύμα. Είναι καλύτερα να σκέφτομαι ότι απέτυχα στο στόχο μου απ' το να σκέφτομαι ότι πούλησα τα θέλω μου.
    innuendo
    18.04.2007, 22:37
    Όλα είναι δυνατά αρκεί να το θέλουμε πραγματικά και ν ααγωνιστούμε γι αυτό που πιστεύομε.. ΝΑ πουμε"ναι, εγώ θα τα καταφέρω" την ώρα που οι άλλοι μας αποτρέπουν..Να πιστέψουμε σστον εαυτό μας ...κι αν δε τα καταφέρουμε δεν πειράζει... Το ταξίδι προς την Ιθάκη είναι η ουσία ..όχι απαραίτητα ο ίδιος ο προορισμός..
    Big-sofo
    19.04.2007, 00:56
    Όλα σωστά όσα διάβασα, γιατί ό,τι κατέχεις χωρίς κόπο, δεν αντιλαμβάνεσαι την αξία του. Όμως συγκεκριμένα σε ερωτικά θέματα δεν είναι μόνο στο χέρι σου, αλλά και στην αποδοχή του άλλου, άρα πρέπει να ήμαστε προσεκτικοί μέχρι που θα φτάνουμε κάθε φορά..
    Όσον αφορά σε άλλα θέματα πχ εργασίας, πτυχίου, πανελληνίων κ.α. είμαι της άποψης ότι είναι καθαρά στον δικό μας αγώνα και βούληση να πετύχουμε τους στόχους μας.
    Με μεγάλη δόση υπομονής και ακόμη περισσότερη προσπάθεια, η συνταγή έχει πετύχει!!!