ελληνική μουσική
    761 online   ·  210.832 μέλη

    Μπουζούκι:Απο που πρέπει να ''βγάζουμε κομμάτια?

    pkamno
    31.03.2007, 19:04
    Μπουζούκι:Απο που πρέπει να ''βγάζουμε κομμάτια?
    Απο που ειναι σωστο να βγαζουμε τα κομματια?Απο τις πρωτες εκτελεσεις?Απο επανεκτελεσεις?Απο που?
    GL
    31.03.2007, 20:45
    Παράθεση:

    Το μέλος pkamno στις 31-03-2007 στις 19:04 έγραψε...

    Μπουζούκι:Απο που πρέπει να ''βγάζουμε κομμάτια?
    Απο που ειναι σωστο να βγαζουμε τα κομματια?Απο τις πρωτες εκτελεσεις?Απο επανεκτελεσεις?Απο που?



    Φιλε Παναγιωτη ανοιξες ενα πολυ ωραιο θεμα για συζητηση!! Πιστευω να συμμετασχουν και αλλοι φιλοι-ες ωστε να σου δωσουμε ολοι τις αποψεις μας και απο κει και περα να κρινεις εσυ τι πρεπει να κανεις..

    Παλιοτερα ειχα και εγω αυτη την απορια. Δεν σου κρυβω οτι αμφιταλαντευομουν αν θα επρεπε να "περασω" τραγουδια απο τις αυθεντικες εκτελεσεις η απο τις διασκευες τους! Εδω θα σου μιλησω τωρα για "λαικα ασματα" μιας και μιλας για μπουζουκι...

    Καθε συναδελφος σου μπουζουξης θελει σιγα σιγα να αποκτησει το δικο του προσωπικο υφος βασιζομενος ομως πανω σε καποιες επιρροες. Αυτες οι επιρροες περνανε φιλε μου μεσα σε καθε τραγουδι που παιζεις. Ετσι μοιραια φτανεις στο σημειο να διασκευαζεις στην ουσια ενα τραγουδι χωρις να το εχεις καταλαβει! Αυτο για μενα θεωρειται ΥΓΕΙΑ για εναν μουσικο! Αρκει βεβαια να μην ξεφευγεις παρααα πολυ απο το υφος και το mood που θελει να δωσει ο συνθετης στο αρχικο ασμα!

    Ας παρουμε λοιπον για παραδειγμα, ενα πολυ γνωστο τραγουδι, την Φραγκοσυριανη. Αν θυμασαι ο Μαρκος Βαμβακαρης εγραψε αυτο το τραγουδι σε ενα συγκεκριμενο ρυθμο και υφος! Αυτο το τραγουδι ομως τωρα εχει μετεξελιχθει απο ενα αρχοντορεμπετικο σε ενα κανονικο λαικο χασαπικο...

    Για να συμβει αυτο προφανως καποιος, καποια στιγμη ειχε την ιδεα να περασει την προσωπικη του αποψη για το τραγουδι! Αυτο λοιπον αρεσε και τελικα επικρατησε! Χωρις να σημαινει οτι ξεχναμε την αρχικη εκτελεση του Μαρκου....Απλα την Original Φραγκοσυριανη την ακους πλεον μονο σε αυθεντικα κουτουκια-ρεμπεταδικα...

    Σε παρα πολλα ασματα επισης εχει συμβει αυτο!

    Για να μην κουραζω λοιπον σου λεω τα εξης: Τωρα που ζουμε στην εποχη του αμεσου downloading καθε μουσικος εχει την ευκαιρια να κατεβασει ενα τραγουδι σε πολλες εκτελεσεις. Καλο ειναι λοιπον εχοντας κατεβασει πρωτα την αρχικη εκτελεση να την συγκρινεις με τις αλλες διασκευες της!
    Επιλεγεις ποια εκτελεση ειναι πιο κοντα στο προσωπικο σου στιλ και κυριως στις δυνατοτητες σου και τοτε κανεις παιχνιδι και αναλογως πραττεις...

    Δεν ειμαι απο αυτους που θα σου πω "παιζε παντα την αυθεντικη εκτελεση", μιας και ουτε εγω το κανω αυτο....Ομως οταν μου "παραγγειλουν" την αυθεντικη Φραγκοσυριανη ειμαι υποχρεωμενος να την αποδωσω σαν μουσικος.

    Ελπιζω να σε βοηθισα.....


    xarisson
    31.03.2007, 21:19
    Έγώ πιστεύω οτι όλα πρέπει να γίνονται βήμα βήμα.Δηλαδή,καλό είναι να ακούς πρώτα την πρώτη εκτέλεση ενός τραγουδιού,να έχεις μια ιδέα το πως είναι το κομμάτι και απο εκεί και πέρα ακούς και τις επόμενες.Όπως είπε και ο GL ο καθένας δίνει το δικό του ύφος,τονίζοντας άλλα σημεία,παίζοντας διάφορα "στολίδια" και κάποια διαφοροποιημένα γεμίσματα.Μπορεί κάποια σημεία να σου αρέσουν πιο πολύ απο τις επόμενες εκλέσεις και να κρατήσεις αυτές.Πάντως η ουσία είναι να μην κάνουμε υπερβολές και αλλάξει εντελώς το ύφος και το νόημα του τραγουδιού
    pkamno
    01.04.2007, 02:50
    Οπως το τοποθετησες GL οφειλω να σου σφιξω το χερι!!!!!Απλα εμενα προσωπηκα δεν μου αρεσει η απαξιωση ισως και ο ''ρατσισμος'' απεναντι στις πρωτες εκτελεσεις αλλα και το αντιθετο βεβαια δηλαδη ρατσισμος σε επανεκτελεσεις!Θεωρω απλα οτι αν θελουμε να λεγομαστε μουσικοι οφειλουμε το λιγοτερο οχι να ακουσουμε την πρωτη εκτελεση για να δουμε το υφος της να την κατανοησουμε δηλαδη εξ απ αρχης της αλλα να ξερουμε τουλαχιστον ποιανου το κομματι παιζουμε!!!
    Απο κει και περα ενταξει ας το παιξει και καθενας οπως μπορει και οπως νομιζει!Απλα και ως μπουζουκτσηδες καποιοι απο μας οφειλουμε αν αγαπαμε το οργανο το λιγοτερο να το ψαξουμε!!