ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.832 μέλη

    Harry Potter and the Deathly Hallows(Book 7)

    MagicaDeSpell
    18.04.2007, 14:46
    και η σελίδα της Rowlings ειναι αρκετα καλη


    qanun
    19.04.2007, 10:13
    To oνομα της ειναι J.K.Rowling (χωρις ''s'')και οπωσδηποτε η σελιδα της ειναι πηγη (των πιο) αξιοπιστων πληροφοριων, οι οποιες δινονται δυστυχως (ή ευτυχως...) με το σταγονομετρο...
    tsaboukos
    21.07.2007, 21:11
    Μολις αγορασα το βιβλιο.Εχω διαβασει το 1ο κεφαλαιο και ομολογω πως ειναι συναρπαστικο,συγκλονιστικο και αγωνιωδες.Τι καθομαι?Παω να συνεχισω!!!
    margo
    21.07.2007, 21:23
    Άκουσα ότι πουλήθηκαν ήδη τρία εκατομμύρια αντίτυπα σήμερα περίπου 15 αντίτυπα το δευτερόλεπτο
    nicchristie
    22.07.2007, 15:39


    Το διάβασα...

    Περίμενα όμως πολύ περισσότερα από την Rowling...
    Ήταν ωραίο, αλλά δεν είχε ανατροπές και η πλοκή έμοιαζε να επαναλαμβάνεται σε κάποια κεφάλαια...

    Οι τελευταίες 100 σελίδες ήταν το καλύτερο σημείο του βιβλίου, αν και με χάλασε ο επίλογος...

    Γενικότερα, πιστεύω πως η Rowling άλλαξε κάποια γεγονότα για χάρη των αναγνωστών των βιβλίων και αυτό δημιούργησε ένα αποτέλεσμα που δεν ήταν κακό, απλά... λίγο.
    sunnybeach
    23.07.2007, 10:29
    Μέχρι στιγμής δε με έχει απογοητεύσει (δεν πρόλαβα ακόμα να το τελειώσω). Αν και κάποιες από τις απαντήσεις που έδωσε η Jo ήταν αναμενόμενομενες (πχ για τον R.A.B.). Και τελικά από θανάτους άλλο τίποτα. Ο χαμός...
    qanun
    26.07.2007, 00:02
    Απιστευτο! Μου αρεσε παρα πολυ, βεβαια εχω αρκετες αποριες αλλα ειχε φοβερες σκηνες, οπως η σκηνη που ο Χαρι πηγαινει να θυσιαστει με τη συνοδεια των αγαπημενων του νεκρων, ο θανατος και σκαψιμο του ταφου του Ντομπι και ολη η Μαχη του Χογκουαρτς! Ειχε και ωραιες ατακες : ''Not my daughter you BITCH!'' και η τελευταια ατακα του Σνειπ : ''Look....at..me..'' .. Ωραιο, ωραιο...
    nicchristie
    26.07.2007, 00:33
    Παράθεση:

    Το μέλος qanun στις 26-07-2007 στις 00:02 έγραψε...

    ο θανατος και σκαψιμο του ταφου του Ντομπι


    Αυτό ήταν για μένα από τα πιο δυνατά σημεία του βιβλίου!

    Νομίζω πως, μετά το θάνατο του Ντόμπι, η πλοκή άρχισε να καλυτερεύει, να γίνεται πιο ενδιαφέρουσα.

    Πιστεύω όμως πως στο σύνολό του το βιβλίο ήταν μέτριο σε σχέση με τα δύο προηγούμενα.
    tsaboukos
    30.07.2007, 21:53
    Για μενα ηταν το τελευταιο και το καλυτερο.Με κρατουσε συνεχεια σε αγωνια.Συναρπαστικο.Σπαστηκα βεβαια που πεθαναν ο Fred ο Lupin και η Tonks,αλλα τι να κανουμε....
    tolaruba
    30.07.2007, 23:45
    Παράθεση:

    Το μέλος tsaboukos στις 30-07-2007 στις 21:53 έγραψε...

    Για μενα ηταν το τελευταιο και το καλυτερο.Με κρατουσε συνεχεια σε αγωνια.Συναρπαστικο.Σπαστηκα βεβαια που πεθαναν ο Fred ο Lupin και η Tonks,αλλα τι να κανουμε....


    πεθαινει ο λουπιν??
    Οχι ρε γμτ!!!Ημουν ερωτευμενη μαζι του για μεγαλο χρονικο διαστημα!!!!!
    Poly18
    06.08.2007, 12:49
    Το τελείωσα χθες. Απογοητεύτηκα από την έκτασή του, θα μπορούσε να τραβήξει πολύ παραπάνω την έρευνα του Harry, της Ερμιόνης και του Ron χωρίς να γίνει κουραστική - θα ήθελα να ήταν μεγαλύτερο το βιβλίο. Είχε τόση αγωνία όσο έψαχναν και οι γρίφοι και τα μηνύματα το έκαναν πολύ πλούσιο...

    Κατα τ'άλλα, μου άρεσαν οι ανατροπές του, οι χαρακτήρες διαγράφονταν πολύ ωραία, η δράση ήταν καθηλωτική και ο επίλογος ήταν ίσως το ωραιότερο κεφάλαιο του βιβλίου.
    Λυπήθηκα για τον Fred, αλλά και για τον Lupin και την Τοnks (νεογέννητος ο Teddy...)...
    Με άριστα το 10, θα του έβαζα 9, μόνο και μόνο για την έκταση...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Poly18 στις 06-08-2007 12:51 ]


    demi11
    12.08.2007, 20:55
    Μ άρεσε παααρα πολύ! Απ τη στιγμή που το ξεκίνησα δεν μπορούσα να το αφήσω γιατί είχα τρομερή αγωνία για τη συνέχεια! Όντως ήταν κρίμα που πέθαναν ο Lupin, η Tonks και κυρίως ο Fred...Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω το βιβλίο ήταν πολύ καλογραμμένο και ως επίλογος των προηγούμενων εξι βιβλίων πολύ ικανοποιητικό...
    EleniZeppelin
    24.02.2009, 18:16

    Ποια κεφάλαια δεν σας άρεσαν; Το τέλος σας άρεσε; Η άποψη μου είναι ότι

    1)Υπήρχαν κάποια πολύ προβλέψιμα κεφάλαια (Η Μαγεία είναι Δύναμη), κάποια ΤΕΛΕΙΑ (όταν ο χάρι πήγε στους τάφους των γονιών του)... απίστευτες οι ιστορίες του Κρίτσερ -΄οτι θα συμπαθούσα/λυπόμουν το πλάσμα που σκότωσε τον Σείριο (ααααα!) δεν το περίμενα- και του Σνέιπ

    2) Δεν μου άρεσε ο τεράστιος ρόλος της Ερμιόνης, ο τρόπος που φέρθηκαν στον υπουργό, ο 'δειλὀς' Ρον, το χολιγουντιανό τέλος, το 19 χρόνια μετά, το ότι πέθανε ο Ντόμπι (νομίζω ότι ήταν ''αμενόμενοι'' οι θάνατοι των Τονκς, Λούπιν, Φρεντ καθώς σιγά μην πέθαιναν οι Χάρι, Ρον,Ερμιόνη, Τζίνι, Νέβιλ, Λούνα)..

    Γενικά μου άρεσε (θα προτιμούσα όμως να μην μας αναφέρει τον Χάρι 19 χρόνια μετά!!)