ελληνική μουσική
    632 online   ·  210.830 μέλη
    jacamar
    21.04.2007, 14:51
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-04-2007 στις 14:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Othersidegirl στις 21-04-2007 στις 00:16 έγραψε...

    Οσο για εσενα jacamar δεν νομιζω να ξερεις περισσοτερα απο εμενα παρόλο που εισαι μεγαλυτερη...την χεζω την ηλικια σας!Ακουω metal και rock απο 9 ετων και σαφως εχω πληρης αποψη αυτης της μουσικης...

    οταν λες πως...H μουσικη των '80s ειναι απο τις χειροτερες...τωρα θα ελεγα τιποτα...αλλα ασε...τα συμπερασματα,δικα σας




    Othersidegirl
    21.04.2007, 15:14
    Sea...οτι εχεις να πεις πεσ'το στα ισια μην κωλωνεις... Το ξαναλεω πως δεν ειμαι φανατισμενη...δεν εχω κολλημα μονο με τους Slipknot αλλα γενικα με αυτη τη μουσικη... Αnyway,δεν κραταω σε κανεναν κακια...δεν ειμαι τετοιο ατομο...πειτε οτι γουσταρετε... Λαθος καταλαβατε...δεν ειπα οτι δεν ειναι καλη η μουσικη των '80s αλλα σαφως υπαρχει καλυτερη μουσικη σε αλλες δεκαετιες...Σ'αυτη τη δεκαετια ολοι καμνανε groups επειδη ειχε γινει μοδα πλεον...Δεν ειναι ομως αυτοι που δημιουργησαν αυτη τη μουσικη...Αυτο το ειδιος αναπτυχθηκε κυριως στην Αφρικη απ'την αγρια μουσικη των νεγρων μπραβο τους γιατι αν δεν ηταν και αυτοι...Jimi Hendrix...κλπ...Κορυφαιος!Σαφως και εχουν επικρατησει οι πιο σημαντικες μπαντες στην ιστορια του heavy/thrash metal οπως:Anthrax,Metallica,Maiden,Judas Priest,Savatage,Stratovarius,Kreator(προσκυνω-θα παω Σαλονικα να τους δω!!!),Exodus κ.α....που φυσικα οι Slipknot τους προσκυνανε...
    sea_like_eyes
    21.04.2007, 15:54
    αν μιλαμε για ΜETAL...μια ειναι η δεκαετια...80's!!!δεν το λεω εγω...το λεει η ιστορια!!!να στο πω στα ισα λοιπον...ο.κ!συνεχισε ν'ακους αυτο που σου αρεσει αλλα οταν εκφραζεις την αποψη σου για κατι...προσπαθησε να εχεις επιχειρηματα γιατι αλλιως βγαινεις καρτα!αυτα τα λιγα...
    Bruce_Dicki13
    21.04.2007, 21:28
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 21-04-2007 στις 15:54 έγραψε...

    αν μιλαμε για ΜETAL...μια ειναι η δεκαετια...80's!!!δεν το λεω εγω...το λεει η ιστορια!!!να στο πω στα ισα λοιπον...ο.κ!συνεχισε ν'ακους αυτο που σου αρεσει αλλα οταν εκφραζεις την αποψη σου για κατι...προσπαθησε να εχεις επιχειρηματα γιατι αλλιως βγαινεις καρτα!αυτα τα λιγα...



    θα συμφωνυσω με τη δεκατια του '80 για τη metal!!τοτε νομιζω πως αρχισε το μεταλ... για τη Rock εχουμε δεκαετιες του '60 του '70 και του'80 ( πολυ θα γουσταρα να τη ζουσα )
    MACABRIA
    26.04.2007, 22:34
    θα συμφωνήσω στο ότι η μέταλ ξεκίνησε το 80, θα συμφωνήσω όμως και σ αυτό που είπε η otherside ότι εκείνη την εποχή όλοι κάναν γκρουπάκια γιατί ήταν μόδα επίσης θα προσθέσω πως εκείνη την εποχή η μέταλ ήταν ότι είναι η ποπ σήμερα, ΜΟΔΑ!!παρ'όλα αυτά εκείνη η δεκαετία έθεσε τα θεμέλια γι αυτό που σήμερα λέμε μέταλ.
    Και εγώ είμαι της άποψης ότι αυθεντικό μέταλ λέγεται το μέταλ του 80, αδιαμφησβήτα σήμερα ο όρος μέταλ έχει χαθεί μέσα από τις τόσες κατηγορίες και υποδηλώνει πλέον κάτι το γενικό και αόριστο..
    Είμαι υπέρ της αλλαγής!Γιατί να μην εξελιχθεί και να μην πάει μπροστά?Αρκεί να κρατάει την ουσία που σίγουρα δεν βρίσκεται στην ποζερια και την καγκουρια του 80!Οκ, σίγουρα δεν μπορώ να πω pure metal τους Slipknot, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι μέταλ ό,τι έχει dj!
    ...απλά η ταπεινή μου άποψη...
    Elementality
    23.05.2007, 21:19
    Παράθεση:

    Το μέλος Othersidegirl στις 06-04-2007 στις 18:44 έγραψε...

    Πολλοί τους κατακρίνουν...είτε για τις μάσκες είτε για τη μουσική τους...I don't give a shit!Εμένα μου αρέσουν αφάνταστα!Επειδή έχουν ψυχή και επειδή βγάζουν (πείτε το) απωθημένα και μίσος τους με τη μουσική(που αγαπάνε)και ΟΧΙ με τρόπο εγκληματικό...όπως κάνουν κάποιοι"άνθρωποι"...Αυτά...
    Slipknot are TRUE!
    Πείτε μου τη γνώμη σας

    '
    Επειδη εισαι και γαμω τα παιδια, θα σου τα χωσω στα ισια!!! Slipknot ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑΑΑ!!!
    zw
    23.05.2007, 21:33
    epitrepste m na sumfoniso me ton filo m ilia...
    deathminor88
    24.05.2007, 00:39
    Ειμαι μουσικος και ακουω απο τα πιο pop μεχρι black metal... Slipknot δεν θα βαλω ποτε μου. Το δοκιμασα και καταλαβα οτι ειναι ενα project με σκοπο να ειναι διαφορετικο και να βγαλουν χρηματα? Παντως μουσικη δεν ειναι με την καμια...
    Τωρα othersidegirl αυτο που ειπες για τα 80's ειναι τουλαχιστον προσβλητικο...
    Iron Maiden, Metallica, Megadeth, Judas Priest, Bathory, Motorhead, Immortal, Venom, Queensryche, Europe, Celtic Frost, AC/DC, Scorpions, Anthrax, Slayer, Candlemass... Aυτοι ειναι μονο μερικοι απο τους πολυ σημαντικους καλλιτεχνες εκεινης της εποχης, και ειναι ντροπη να βαζεις καφρους σαν τους Slipknot πανω τους, να τους θεωρεις πιο σημαντικους... Αν δεν υπηρχαν αυτοι και ολοι οι υπολοιποι των 90's δεν θα υπηρχαν οι Slipknot. Πιστευω οτι εισαι πολυ φανατισμενη, και οτι δεν εχεις ακουσει μουσικη στη ζωη σου. Και το λεω γιατι θες να στα λεμε στα ισια, σωστα?
    Bruce_Dicki13
    24.05.2007, 11:14
    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 24-05-2007 στις 00:39 έγραψε...

    Ειμαι μουσικος και ακουω απο τα πιο pop μεχρι black metal... Slipknot δεν θα βαλω ποτε μου. Το δοκιμασα και καταλαβα οτι ειναι ενα project με σκοπο να ειναι διαφορετικο και να βγαλουν χρηματα? Παντως μουσικη δεν ειναι με την καμια...
    Τωρα othersidegirl αυτο που ειπες για τα 80's ειναι τουλαχιστον προσβλητικο...
    Iron Maiden, Metallica, Megadeth, Judas Priest, Bathory, Motorhead, Immortal, Venom, Queensryche, Europe, Celtic Frost, AC/DC, Scorpions, Anthrax, Slayer, Candlemass... Aυτοι ειναι μονο μερικοι απο τους πολυ σημαντικους καλλιτεχνες εκεινης της εποχης, και ειναι ντροπη να βαζεις καφρους σαν τους Slipknot πανω τους, να τους θεωρεις πιο σημαντικους... Αν δεν υπηρχαν αυτοι και ολοι οι υπολοιποι των 90's δεν θα υπηρχαν οι Slipknot. Πιστευω οτι εισαι πολυ φανατισμενη, και οτι δεν εχεις ακουσει μουσικη στη ζωη σου. Και το λεω γιατι θες να στα λεμε στα ισια, σωστα?



    Δεν μπορω παρα να συμφωνησω!!!!!!
    Othersidegirl
    24.05.2007, 13:35
    Kανενα απολυτως προβλημα deathminor88...Δικια σου γνωμη...αλλα με προσβαλες και εσυ τωρα γτ μου λες οτι δν εχω ακουσει μουσικη...Rock και Μetal ακουω απο τα 9 μου χρονια...οποτε εχω μια ολοκληρωμενη αποψη γι'αυτη τη μουσικη...Α!Και θα συμφωνησω με τα συγκροτηματα που ειπες...αλλα σου προσθετω και Kreator,Sepultura,(παμε και πιο παλια...)Thin Lizzy,Jethro Tull,Pink Floyd,Deep Purple,Led Zeppelin,(που ειναι απο τα αγαπημενα μου!)και δν εχει τελειωμο...
    Tους Slipknot τους γουσταρω οσο δν παει...ειναι κατι το διαφορετικο για'μενα και καλα κανουν...θαυμαζω την πορεια τους γτ ξερω πως αρχισανε αλλα δν ξερω πως θα τελειωσουν...γι'αυτο το λογο τους ακολουθω πιστα...!!!
    Τhnx Elementality!!!Kαι εσυ εισαι και ΓΑΜΩ τα παιδια!!! STAY SIC!!!STAY INSANE!!!
    sea_like_eyes
    24.05.2007, 13:47
    καταρχην...μουσικη ΔΕΝ ειναι μονο το METAL!
    τωρα οσον αφορα την...ολοκληρωμενη αποψη...σκεψου το λιγο!Γνωριζω ατομα που ακουνε Metal 20 χρονια και...πιστευουν πως ακομα εχουν να μαθουν πολλα!
    Και κατι για το φιναλε...εσυ δεν ησουν που πεταξες το μαργαριταρι οτι η μουσικη των 80's ειναι απο τις χειροτερες?...χμμμ...αποψη κι αυτη...
    deathminor88
    24.05.2007, 13:50
    Δεν σε ξερω, και οτι λεω ειναι απο αυτα που εχω καταλαβει εδω μεσα... ΓΕΝΙΚΑ οι ευρωπαικες μπαντες παιζουν πολυ πιο ΜΟΥΣΙΚΗ στην κυριολεξια... Ακομακαι οι πιο death/black μπαντες εχουν μελωδιες που μπαντες σαν τους Slipknot δεν θα βγαλουν ποτε, κυριως λογω ελλειψης μουσικης παιδιας που εχουν οπως και ολοι οι αμερκανοι (δν εννοω την jazz φυσικα). Ετσι, αδυνατουν στο να βγαλουν κατι "Μουσικο" και το ριχνουν στην εμφανιση, dj, κλπ... Οταν λεω οτι δεν εχεις ακουσει μουσικη εννοω οτι δεν εχεις ακουσει αυρυ φασμα μουσικης οχι μονο μεταλ, αλλα ακομα κι ετσι δεν πιστευω οτι αν ακουσεις ακομα και ελληνικες μεταλ μπαντες (γενικα ευρωπαικες) θα καταληξεις να κολλησεις στους Slipknot... Επισης μουσικη δεν ειναι μονο μεταλ, και για να εχεις ολοκληρωμενη αποψη πρεπει να τα εχεις ακουσει ολα (απο δημοτικα μεχρι ινδιανικη μουσικη, μεχρι black κλπ)... Το οτι ακους απο τα 9 σου μεταλ δεν μου λεει τιποτα απολυτως. Πιστευω οτι αν καποιος ειχε ακουσει τοσο μεταλ στη ζωη του θα ξεχωριζε την καλη απο την κακη μουσικη και δεν θα κατεληγε με αγαπημενη μπαντα τους Slipknot...
    deathminor88
    24.05.2007, 14:05
    Παράθεση:

    Το μέλος Othersidegirl στις 21-04-2007 στις 15:14 έγραψε...

    Sea...οτι εχεις να πεις πεσ'το στα ισια μην κωλωνεις... Το ξαναλεω πως δεν ειμαι φανατισμενη...δεν εχω κολλημα μονο με τους Slipknot αλλα γενικα με αυτη τη μουσικη... Αnyway,δεν κραταω σε κανεναν κακια...δεν ειμαι τετοιο ατομο...πειτε οτι γουσταρετε... Λαθος καταλαβατε...δεν ειπα οτι δεν ειναι καλη η μουσικη των '80s αλλα σαφως υπαρχει καλυτερη μουσικη σε αλλες δεκαετιες...Σ'αυτη τη δεκαετια ολοι καμνανε groups επειδη ειχε γινει μοδα πλεον...Δεν ειναι ομως αυτοι που δημιουργησαν αυτη τη μουσικη...Αυτο το ειδιος αναπτυχθηκε κυριως στην Αφρικη απ'την αγρια μουσικη των νεγρων μπραβο τους γιατι αν δεν ηταν και αυτοι...Jimi Hendrix...κλπ...Κορυφαιος!Σαφως και εχουν επικρατησει οι πιο σημαντικες μπαντες στην ιστορια του heavy/thrash metal οπως:Anthrax,Metallica,Maiden,Judas Priest,Savatage,Stratovarius,Kreator(προσκυνω-θα παω Σαλονικα να τους δω!!!),Exodus κ.α....που φυσικα οι Slipknot τους προσκυνανε...



    Λυπαμαι αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...
    Το ευρωπαικο μεταλ εχει πολυ περισσοτερη σχεση με την κλασσικη μουσικη παρα με τα μπλουζ... Γι αυτο και κανεις σχεδον στην ευρωπη δεν παιζει ευτυχως πεντατονικα αλλα σε μινορε επιπεδες και αρμονικες και μειζονες σκαλες...
    Othersidegirl
    24.05.2007, 21:56
    Λοιπον παιδια...σας ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για το κραξιμο...δν ηταν αναγκη...
    Ποιος σας ειπε οτι ακουω μονο metal...????Aπλως ειναι για'μενα ενα παρα πολυ αγαπημενο ειδος μουσικης...Εχω ακουσει πολλα ειδη απο καλαματιανα μεχρι black metal,deathminor88,αλλα δν ειπα οτι τα ξερω ολα και οτι ειμαι ο Θεος και ξερω τα παντα απο μουσικη...Οk?Λετε πραγματα που δν ειπα καν...Deathminor εσυ εβγαλες τη βρωμα οτι δν εχω ακουσει μουσικη στη ζωη μου,πραγμα που με πειραξε πολυ,και ανταπεδωσα με την απαντηση οτι ακουω metal απο 9χρονων...Aκουω και disco,electronica,ska,rock,reggae,jazz κ.α...
    Και κατι αλλο...το οτι εισαι μουσικος(δν μου λεει απολυτως τπτ)δν σημαινει οτι και εσυ τα ξερεις ολα εξισου καλα...Καθως μεγαλωνουμε μαθαινουμε παρα πολλα και ιδιως για τη μουσικη.Και εγω εχω ακομα παρα πολυ χρονο μπροστα μου μεχρι να τα μαθω ολα...οπως και εσυ γτ δν εισαι και κανενας μεγαλος πια,19χρονων εισαι...Γι'αυτο δν γινεται να λες οτι οι Slipknot δν ειναι μουσικοι...ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη...Το ειπες αυτο με τοση αρνητικοτητα λες και ειναι"νομος"!Ρωτα αλλους μουσικους να δουμε τι θα πουν για τους Slipknot...

    Bruce_Dicki13
    24.05.2007, 22:54
    εγω παντως..οσους σοβαρους ανθρωπους ξερω που ασχολουνται με τη μουσικη δεν τους εχουν και σε πολυ εκτιμηση!
    deathminor88
    25.05.2007, 02:29
    Παράθεση:

    Το μέλος Othersidegirl στις 24-05-2007 στις 21:56 έγραψε...

    Λοιπον παιδια...σας ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για το κραξιμο...δν ηταν αναγκη...
    Ποιος σας ειπε οτι ακουω μονο metal...????Aπλως ειναι για'μενα ενα παρα πολυ αγαπημενο ειδος μουσικης...Εχω ακουσει πολλα ειδη απο καλαματιανα μεχρι black metal,deathminor88,αλλα δν ειπα οτι τα ξερω ολα και οτι ειμαι ο Θεος και ξερω τα παντα απο μουσικη...Οk?Λετε πραγματα που δν ειπα καν...Deathminor εσυ εβγαλες τη βρωμα οτι δν εχω ακουσει μουσικη στη ζωη μου,πραγμα που με πειραξε πολυ,και ανταπεδωσα με την απαντηση οτι ακουω metal απο 9χρονων...Aκουω και disco,electronica,ska,rock,reggae,jazz κ.α...
    Και κατι αλλο...το οτι εισαι μουσικος(δν μου λεει απολυτως τπτ)δν σημαινει οτι και εσυ τα ξερεις ολα εξισου καλα...Καθως μεγαλωνουμε μαθαινουμε παρα πολλα και ιδιως για τη μουσικη.Και εγω εχω ακομα παρα πολυ χρονο μπροστα μου μεχρι να τα μαθω ολα...οπως και εσυ γτ δν εισαι και κανενας μεγαλος πια,19χρονων εισαι...Γι'αυτο δν γινεται να λες οτι οι Slipknot δν ειναι μουσικοι...ο καθενας εχει διαφορετικη γνωμη...Το ειπες αυτο με τοση αρνητικοτητα λες και ειναι"νομος"!Ρωτα αλλους μουσικους να δουμε τι θα πουν για τους Slipknot...




    Εχω να μαθω απειρα για τη μουσικη, και ποτε δεν θα τα μαθω ολα. Αν ξερω κατι ομως ειναι οτι αν χτυπαω παλαμακια δεν ειναι μουσικη. Ετσι και με τους Slipknot δεν τους θεωρω καθολου μουσικη... Το οτι ειμαι μουσικος δεν σημαινει τιποτα, μονο οτι βλεπω τη μουσικη και απο μια αλλη γωνια. Δεν θα κατσω να πω τι ειναι μουσικη, αλλα τι ΠΙΣΤΕΥΩ οτι δεν ειναι μουσικη. Οι Slipknot για μενα αντιπροσωπευουν την οχι μουσικη. Οχι μονο επειδη δεν εχουν ιδεα απο μουσικη, αλλα (δεν ξερω πως να το εξηγησω καλυτερα) γιατι απλα δεν αναπαραγουν μουσικη... Οταν ειπα οτι δεν εχεις ακουσει μουσικη δεν εννουσα αυτο που καταλαβες αλλα το οτι δεν την εχεις καταλαβει. Επειδη πολλοι ροκαδες λενε μουσικη ειναι αυτα τα ουρλιαχτα και οι φωνες αυτο που εχω να πω ειναι το οτι τα ευρωπαικα συγκροτηματα κατω απο αυτες τις φωνες κρυβουν: απιστευτες μελωδιες, κουλτουρα, πνευμα, γνωσεις,. Οι αμερικανοι τι εχουν να δωσουν? Πως θα γινει να βγαλεις μελωδιες και γραμμες φανταστικες αν δεν ξερεις ουτε τις νοτες? Θα καταφυγεις σε αλλα μεσα... Και οπως ξαναειπα, αν οντως εχεις "ακουσει" μουσικη θα εχεις ακουσει ευρωπαικες death/black μπαντες... Ε λοιπον μου φενεται αδυνατον σε καποιον να αρεσουν περισσοτερο οι Slipknot απο τους in flames για παραδειγμα.

    ΥΓ Δεν ηθελα να σε προσβαλλω
    Othersidegirl
    25.05.2007, 12:11
    Ok deathminor...δν θελω να τσακωνομαι...δν θα καταληξουμε καπου ετσι...Συμφωνω εντελως με καποια πραγματα που λες και εχεις απολυτο δικιο...!Oμως οκαθενας ακουει οτι γουσταρει αφου ολοι εχουμε διαφορετικη γνωμη!Οι Ιn Flames ειναι απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα οπως επισης και οι Arch Enemy!!!Ειναι και ΓΑΜΩ!!!Η Angela Gossow εχει(αγριο)φωναρα και ο Αmott και ΓΑΜΩ τα solo...!!! Eχουν καταπληκτικη μελωδια τα κομματια τους...οπως και των Ιn Flames!!!
    sea_like_eyes
    25.05.2007, 14:35
    αυτο παλι το μελωδικο death...σαν αρρωστια μου ακουγεται!
    κατα την γνωμη μου το death metal ειναι καθαρα υποθεση της Αμερικης DEATH,Deicide,Morbid Angel,(πρωιμοι)Sepultura,Malevolent Creation,Nile κτλ...κτλ...κτλ...

    μα μιλατε για Σουηδικο death και καμια αναφορα στους Entombed?
    ''left hand path'' παιδες...αααα...και κατι ακομα...At the Gates ''Slaughter Of The Soul''...οχι τιποτα καμια φορα η φραση back to basics...Κρυβει πολλα!

    τα δυο αυτα groups τα αναφερα μονο και μονο λογο...Σουηδιας!Επισης groups οπως
    Ιn Flames,Arch Enemy,Dark tranquility etc...τους αναφερουν ως μεγαλες επιρροες!
    μπορειτε λοιπον να τους τσεκαρετε(αν δεν το εχετε κανει ηδη)
    deathminor88
    25.05.2007, 16:54
    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 25-05-2007 στις 14:35 έγραψε...

    αυτο παλι το μελωδικο death...σαν αρρωστια μου ακουγεται!
    κατα την γνωμη μου το death metal ειναι καθαρα υποθεση της Αμερικης DEATH,Deicide,Morbid Angel,(πρωιμοι)Sepultura,Malevolent Creation,Nile κτλ...κτλ...κτλ...

    μα μιλατε για Σουηδικο death και καμια αναφορα στους Entombed?
    ''left hand path'' παιδες...αααα...και κατι ακομα...At the Gates ''Slaughter Of The Soul''...οχι τιποτα καμια φορα η φραση back to basics...Κρυβει πολλα!

    τα δυο αυτα groups τα αναφερα μονο και μονο λογο...Σουηδιας!Επισης groups οπως
    Ιn Flames,Arch Enemy,Dark tranquility etc...τους αναφερουν ως μεγαλες επιρροες!
    μπορειτε λοιπον να τους τσεκαρετε(αν δεν το εχετε κανει ηδη)



    Σαφως, απλα εμενα μου αρεσει να υπαρχει μελωδια στα κομματια... Τους In Flames ενδεικτικα τους ανεφερα...
    punkster
    26.05.2007, 01:44
    Χελλου γκαιςςς!! Εγω μαλλον δεν εχω καμια δουλεια εδω γιατι δεν εχω κ καθολου σχεση με τον χωρο. Μεταλ δεν εχω ακουσει ποτε. Ενταξει, εχω ακουσει...Αλλα μονο ενδεικτικα. Ενα δυο κομματια απο καθε μπαντα. Οποτε δεν εχω το δικαιωμα να εκφρασω γνωμη για το ποια μπαντα κ ποια δεκαετια ειναι καλυτερη γιατι θα πεταξω κοτσανα!

    Απλως αυτο που με ενοχλησε διαβαζοντας αυτο το τοπικ ειναι ενα. Ρε παιδι μου, ενταξει, δεν λεω, σου αρεσει μια μπαντα. Πραγματι ειναι θεμα γουστου. Αλλα το να προσπαθει κανεις να πεισει τους αλλους οτι μια μπαντα αποτελειται απο πραγματικους μουσικους που γνωριζουν τι παιζουν κ οτι η μουσικη τους αξιζει στην ουσια, ενω (απ οσα διαβασα παντα, γιατι απο μονη μου δεν ξερω ) κατι τετοιο δεν ισχυει το βρισκω λιγο ελλεινο.... Ενταξει, να σου αρεσει κατι, αλλα να παραδεχεσαι κιολας οτι αυτο το κατι δεν ειναι η ποιοτητα της ποιοτητας! Να ξερεις δηλαδη αν αξιζει πραγματικα, οχι αν αξιζει για σενα. Αν γουσταρεις τρελα μια μπαντα, να ξερεις γιατι την γουσταρεις, πχ γιατι σε εκφραζουν οι στιχοι ή γιατι σου αρεσει η ηχος τους γενικα ή γουσταρεις την εμφανιστη τους ή ή ή ή ....Αλλα οχι για κατι που δεν ειναι.

    Τετοιο στιλ δεν ακουω γενικα οχι για κανεναν αλλο λογο αλλα γιατι τα ευαισθητα αυτακια μου ειναι συνηθισμενα σε ποιο σκα-πανκ ηχους!
    Το οτι εμενα ομως μου αρεσει κ ακουω operation ivy δεν σημαινει οτι η μπαντα παυει να ειναι ελλεινη κ τρισαθλια. Ενταξει, αυτο μ αρεσει, αυτο ακουω. Κ αναγνωριζω οτι αθλιοι. Αλλα το οτι μ αρεσουν απεχει πολυ απ το αν αυτη η μπαντα ξερει πραγματικα καλη μουσικη... (Προς Θεου, δεν προσπαθω να συγκρινω τους Slipknot με τους operation ivy..!)

    Αν μια μπαντα παιζει μουσικη στην ουσια της δεν ειναι θεμα γουστου, ειναι θεμα καποιων βασικων αρχων. Ειναι κατι που δεν μπορει να αμφισβητηθει ευκολα... Κ εδω μεσα υπαρχουν πολλα ατομα που ασχολουνται με μουσικη, οχι μονο ακουγοντας την, αλλα αναλυοντας την, βρισκοντας τις ριζες της, των τροπο δημιουργιας της κ μπορουν να μας χαρισουν τα φωτα τους. Μια συγχωρδια δεν ειναι μονο τρεις χορδες πατημενες. Κρυβονται πολλα πισω απο αυτο. Κ το να ξερεις ολες τις προεκτασεις κ τις δυνατοτητες αλλα κ να μπορεις να τις δημιουργησεις με πολλες παραλλαγες σημαινει να ξερεις απο μουσικη.




    www.myspace.com/xamenakormiaxk

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 26-05-2007 01:53 ]