ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.830 μέλη

    Θέλετε να ακούσετε τη μουσική μου σε στίχους που βρήκα στο musicheaven;

    dimko
    06.04.2007, 20:04
    Το τραγούδι λέγεται "Παραμύθια"

    Οι στίχοι είναι του μέλους Joan
    Ηχογράφηση και παραγωγή τελείως σπιτική και ερασιτεχνική.




    Αναμένω εντυπώσεις...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimko στις 29-07-2007 23:12 ]


    vero
    06.04.2007, 21:00
    bravooooooo wraia h kithara
    Hastaroth
    08.04.2007, 22:24
    Δημήτρη είναι ωραίο το κομμάτι και η παραγωγή δέν είναι καθόλου άσχημη,γιά "ερασιτεχνική" όπως την χαρακτηρίζεις.Στην αρχή όμως τά crash που έχεις βάλει δέν ταιριάζουν ενορχηστρωτικά,ακούγονται κάπως "άσχετα"-έπρεπε να είναι cymbal bell στο ride.Επίσης χρειαζόταν μιά σόλο κιθάρα αφ'ενός γιά να παίξη ένα σόλο μέρος καί αφ'ετέρου να κάνη κάποιες "απαντήσεις" στην μελωδία.Η φωνή είναι καλή καί σωστά ηχογραφημένη.


    vouliakis
    09.04.2007, 00:43
    Το άκουσα κι εγώ.
    Δεν θα κρίνω καθόλου την ηχογράφηση - "παραγωγή", αφού φαίνεται πως είναι ...home made.
    Σίγουρα ξεχωρίζει σαν σύνθεση από τα υπόλοιπα που έχεις ανεβάσει στο soundclick. Σε ένα καλό studio θα είχατε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.
    Η Νίνα έχει πολύ καλή χροιά φωνής, αλλά μου φαίνεται πως δεν έχει μεγάλη εμπειρία ή είχε τρακ όταν γράφατε (σε κάποια σημεία δεν "πατάει").
    Όμως, η ιδέα είναι που μετράει... Τα υπόλοιπα διορθώνονται... Keep rolling!




    Desmar
    09.04.2007, 02:45
    Δημήτρη γειά σου και από μένα ... δεν είμαι ειδικός γι'αυτό και θα σου πω όπως το άκουσα σαν απλός ακροατής ...

    Με τράβηξε η μουσική και "χάθηκα" με την φωνή ...και τον στίχο ... είναι σαν 3 ανεξάρτητα κομμάτια ... ... θέλω να πω ότι αν και μου άρεσε η μουσική ... η φωνή ...και ο στίχος όλα μαζί δεν ήταν "δεμένα" ... μπορεί να φταίει η ηχογράφιση ... η απειρία (αν υπάρχει) ή το τρακ της τραγουδίστριας ... νομίζω ότι έχει καλές προοπτικές το κομμάτι αν δεθούν τα 3 κομμάτια περισότερο μεταξύ τους ...

    Καλή συνέχεια ...
    jorge
    09.04.2007, 02:59
    Η φωνή θα ήθελα να είναι πιο ροκ. Σε ορισμένα σημεία ακούγεται σαν vocal δεκαετίας '30, ρετρό... Έχει πάντως μελωδία, οπότε
    nefos
    09.04.2007, 13:35


    @ Η μελωδία ξεγυμνωμένη από φωνή, στίχο και ενορχήστρωση, μ΄αρέσει.

    Η κοπέλα είναι off τελείως στις νότες που τραγουδά και πολύ παγωμένο αυτό που βγάζει. Και δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό είναι το πρώτο που παρατηρεί ο μέσος όρος ακροατών.

    Κράτα τη μελωδία, ξαναπροσάρμοσε όλα τα υπόλοιπα και καλή συνέχεια.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 09-04-2007 13:36 ]


    incomplete_angel
    09.04.2007, 16:01
    Παράθεση:

    Το μέλος nefos στις 09-04-2007 στις 13:35 έγραψε...



    @ Η μελωδία ξεγυμνωμένη από φωνή, στίχο και ενορχήστρωση, μ΄αρέσει.

    Η κοπέλα είναι off τελείως στις νότες που τραγουδά και πολύ παγωμένο αυτό που βγάζει. Και δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό είναι το πρώτο που παρατηρεί ο μέσος όρος ακροατών.

    Κράτα τη μελωδία, ξαναπροσάρμοσε όλα τα υπόλοιπα και καλή συνέχεια.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nefos στις 09-04-2007 13:36 ]





    Θα συμφωνήσω μαζί σου...
    rompa
    09.04.2007, 21:42
    Η φωνή όπως λέει και το τραγούδι είναι .... απόγνωσης φωνή..
    Η μουσική είναι ωραία αλλά η φωνή ....απαπα
    YrIazz
    10.04.2007, 09:24
    Μου φαινεται πως η κοπελια χρησσιμοποιει faltseto... εαν οντως το κανει ας δοκιμασει με κανονικη φωνη... Εαν ειναι η κανονικη τοτε απλα να δοκιμασει να το πει μια οκταβα πιο κατω... Σιγουρα παντως θελει δουλεια, να ειναι πιο σιγουρη για τον εαυτο της, να εκφραστει μεσα απο το κομματι κ οχι απλα να το λεει...

    Ειναι πολυ ευκολο οι τριτοι να σχολιαζουμε διαφορα, και επειδη κ εγω οταν ξεκινησα να τραγουδαω κ μεχρι να "ξεκλειδωσω" δεν ακουγομουν οπως θα επρεπε -χαλια ημουν βασικα!- θα ηθελα να της πω μπραβο για την προσπαθεια, να μην απογοητευεται και να συνεχισει με μελετη και "ψαξιμο"....

    Οσον αφορα το κομματι δεν μπορω να εκφερω αποψη μιας και δεν ειναι του στυλ της μουσικης που ακουω...

    Καλη συνεχεια παιδια....


    dimko
    11.04.2007, 18:35
    Σας ευχαριστώ όλους σας που μπήκατε στον κόπο να ακούσετε το τραγούδι, όπως επίσης και για τα καλά και ενθαρρυντικά σας λόγια.



    Ο λόγος που σας το παρουσίασα είναι απλά διότι ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μουσική μου , για την οποία βρήκα, και με ενέπνευσαν, εξαιρετικούς στίχους μέσα από αυτό το site.

    Συμφωνώ ότι η παραγωγή ήθελε δουλειά και ειδικούς.

    Οι απόψεις για τη φωνή απόλυτα σεβαστές. Πριν πω δυο λόγια για αυτήν θα ήθελα να ακούσετε και άλλο ένα τραγούδι (μην τρομάζετε, δεν υπάρχει τρίτο ) .
    Ονομάζεται Βόλτα στο Φεγγάρι , και οι εξαιρετικοί στίχοι είναι του μέλους mand73





    Να στε καλά, τα λέμε ...

    ===> Πως να κοπάσει τούτη η τρικυμία,
    τα κύματά της με καταζητούνε... <===

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimko στις 29-07-2007 23:16 ]


    r4v3n
    11.04.2007, 19:35
    Πολύ ωραία είναι και η μουσική σου και οι στίχοι.

    Αν φταίει κάτι στη φωνή της κοπέλας, ίσως είναι ότι δεν ταιριάζει σε αυτά τα τραγούδια (νομίζω). Μπορεί να μην τη βολεύει αυτό το στυλ μουσικής και να είναι καταπληκτική σε κάποιο άλλο. Αυτό δεν έχει καμιά σχέση με τη μουσική σου, που είναι πολύ καλή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : r4v3n στις 26-04-2007 04:29 ]


    EffieKakaflika
    12.04.2007, 15:34
    Ωραία τα τραγούδια, ωραίοι στίχοι, οι οποίοι όμως δεν είναι κατανοητοί με την οπερατική χροιά της τραγουδίστριας. Δεν την κρίνω ως φωνή, απλά πιστεύω ότι δεν ταιριάζει στα τραγούδια... Μήπως να τραγουδούσε άντρας ή μια πιο ροκ τραγουδίστρια;
    Καλή η προσπάθεια, πάντως...

    mand73
    14.04.2007, 17:34
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

    ΤΟ 1998 ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΝΑ ΠΟΙΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ. ΕΙΧΕ ΤΙΤΛΟ «ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ». ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ, ΔΗΛΑΔΗ, ΜΙΛΟΥΣΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ. ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΜΟΥ, ΠΗΡΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΡΑΒΕΙΟ. ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ. ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ musicheaven. ΑΠ’ Ο,ΤΙ ΕΙΔΑ, ΔΙΑΒΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟΥΣ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΑΣΟΥΝ. ΚΙ ΥΣΤΕΡΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ, (ΣΗΜΕΡΑ) ΠΡΟΣ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΕΚΠΛΗΞΗ, ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ. ΑΚΟΥΣΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΟΥ. ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ, ΑΚΟΜΑ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ. ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΛΗ, ΠΗΓΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ!
    ΘΕΛΩ ΝΑ Σ’ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΛΥ, 1ον: ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ, 2ον: ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΙΜΗΣΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΟΝ ΞΕΧΑΣΕΙ, 3ον: ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΑΠ’ Ο,ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ.
    ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ (ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΥΤΕ ΕΙΔΙΚΟΣ, ΟΥΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ, Σ’ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ) ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:
    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΟΥ «ΔΕΝΕΙ» ΑΨΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΙΧΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΙ. ΕΓΡΑΨΕΣ ΜΙΑ ΜΕΛΩΔΙΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΚΗ ΜΑΖΙ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΓΩ) Η ΟΠΟΙΑ ΤΟΝΙΖΕΙ ΤΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΜΕ ΑΚΡΙΒΕΙΑ. ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΣ (π.χ.: «γύρνα και πάρε με μαζί») ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΧΑΡΙΣΕ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ Σ’ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ.

    ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ, ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΩ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ! ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ, ΙΣΩΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ...

    mand73
    dimko
    15.04.2007, 21:48
    Σας ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις. Ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες και εποικοδομητικές.

    Ιδιαίτερα ευχαριστώ τον φίλο mand73 για το ποστ του.

    Μιας και συζητήθηκε τόσο πολύ ήθελα να πω δυο λόγια για τη φωνή.
    Η Νίνα είναι σοπράνο, διπλωματούχος μονωδίας από τη Μουσική Ακαδημία της Σόφιας. Έχει κάνει τη δεκαετία του 90 εμφανίσεις με κλασσικό ρεπερτόριο σε Ελλάδα και Ευρώπη, και αυτή τη στιγμή διδάσκει λυρικό και ελαφρό τραγούδι.

    Τα δυο κομμάτια τα τραγούδησε μέσα σε ένα απόγευμα, μετά από δική μου παράκληση. Είναι αλήθεια ότι το πρώτο κομμάτι συνθετικά δε βοηθά τη φωνή, έχει μεγάλες φράσεις χωρίς σημεία αναπνοής, και απότομες εισαγωγές.

    Είναι επίσης αλήθεια ότι ο κλασσικός της τρόπος ξενίζει τους περισσότερους, αλλά ήταν δική μου επιλογή να τα παρουσιάσω έτσι. Στο κάτω κάτω τα πάντα είναι θέμα συνήθειας... Αυτό δε σημαίνει ότι θα απόρριπτα οποιαδήποτε απόπειρα μιας πιο ροκ φωνής.

    Να στε καλά, τα λέμε...

    Θέλεις να ακούσεις τη μουσική μου, σε στίχους που βρήκα στο musicheaven;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimko στις 08-08-2007 10:46 ]


    tsibitos
    12.05.2007, 11:55
    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 06-04-2007 στις 20:04 έγραψε...

    Το τραγούδι λέγεται "Παραμύθια"

    Οι στίχοι είναι του μέλους Joan ....



    Με το συγκεκριμενο μελος εχεις επικοινωνησει;;
    dimko
    14.05.2007, 09:30
    Παράθεση:

    Το μέλος tsibitos στις 12-05-2007 στις 11:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος dimko στις 06-04-2007 στις 20:04 έγραψε...

    Το τραγούδι λέγεται "Παραμύθια"

    Οι στίχοι είναι του μέλους Joan ....



    Με το συγκεκριμενο μελος εχεις επικοινωνησει;;



    Έστειλα πμ, όπως έκανα και με το Μιχάλη, αλλά δεν απάντησε.

    theoargy
    07.11.2007, 11:47
    Παρα πολυ καλο προχωρα γερα
    marylin
    07.11.2007, 13:12
    ΩΡΑΙΟ!!!
    dimko
    09.11.2007, 00:50
    Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας!

    Βέβαια, οφείλω να διευκρινήσω ότι οι αρχικές παρατηρήσεις των φίλων σε αυτό το thread δεν ανταποκρίνονται ακριβώς στην τωρινή κατάσταση των τραγουδιών, καθότι έχω επεξεργαστεί αρκετά τον ήχο, σε σχέση πάντα με την αρχική μορφή τους.

    Παρακάτω είναι η σελίδα μου στο soundclick, στην οποία ανεβάζω σιγά σιγά κι άλλα τραγουδάκια μου. Θα σας κρατώ ενήμερους για κάθε νέο upload.

    http://www.soundclick.com/bands/pagemusic.cfm?bandID=671087

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dimko στις 09-11-2007 00:51 ]