ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.822 μέλη

    Υπόγεια Ρεύματα - Νέα μέρα - Νέα δισκογραφική δουλεία

    THEOG
    10.04.2007, 12:27
    Κυκλοφόρησε ο νέος δίσκος από τα Υπόγεια Ρεύματα με τίτλο "Νέα μέρα".
    Ένας πολύ καλός δίσκος όπου άξιζε την αναμονή των 5 χρόνων από την τελευταία τους δισκογραφική δουλεία.

    Τα καινούρια τους τραγούδια μπορείτε να τα ακούσετε από το http://www.myspace.com/ypogeiareymata .

    Επίσης αύριο στις 22.00 από την εκπομπή "Νυχτερινά ταξίδια" θα παίξω αγαπημένα κομμάτια από την νέα τους δουλεία στον αγαπημένο σας σταθμό Radio Music Heaven (http://listen.musicheaven.gr)

    Τέλος θα μπορέσετε να τα ακούσετε live τις 21 Απριλίου στο After Dark (Ιποκράτους & Διδότου 21 - Αθήνα)


    1.Το τρένο
    2.Σταγόνα
    3.Νέα μέρα
    4.Παραστάσεις
    5.Ονειρεύομαι
    6.Παράξενη κοπέλα
    7.Πάλι εγώ
    8.Ωραίο μάθημα στα χαμένα παιδιά
    9.Τ' αστέρια
    10.Μικρή αγγελία
    11.Δεν ακούς
    12.Σίσυφος
    13.Ανακοπή


    Νέα μέρα

    Μέρα μέρα που αρχίζεις όμορφα
    μέρα μέρα μη μου φέρεις πόνο
    φέρτη πάλι στα μάτια μου μπροστά
    διώξε τώρα της νύχτας μου το φόβο
    Μέρα μέρα στείλ’ της δυό φιλιά
    μέρα μέρα δείξε της το δρόμο
    τα μαλλιά της φώτισε ξανά
    κι άσε με να της φιλώ τον ώμο

    Μέρα μέρα που αρχίζεις όμορφα
    πες της πια πόσο την αγαπάω
    δως της πάλι του ονείρου τα φτερά
    κι άσε με στον ήλιο να την πάω
    δως της πάλι του ονείρου τα φτερά
    κι άσε με στον ήλιο να την πάω

    Νέα μέρα άργησες και θα ΄ναι αργά



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : THEOG στις 10-04-2007 12:29 ]





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : THEOG στις 10-04-2007 12:30 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : THEOG στις 10-04-2007 12:31 ]


    επισυναπτόμενα: l_385dfbb2283cb97c0a975572208df334.jpg l_21a6c472f4cda2c2520d99153d315b69.jpg 
    Anthos
    11.04.2007, 08:38
    Παιδιά θα συστήσω αυτό το άλπουμ ΑΝΕΠΥΦΥΛΑΚΤΑ. Τον ακούω εδώ και 1 βδομάδα και δεν μπορώ να σταματήσω Είναι με διαφορά ο καλύτερος τους από τις Παραλογές και τον Μάγο...

    Θυμίζει το παρείστικο ροκ που είχαν οι δύο πρώτοι δίσκοι αλλά και μουσικώς μου άρεσε πολύ. Μπορεί το πρώτα 1-2 ακούσματα να φανούν παράξενα αλλά ο δίσκος αυτός με εξέπληξε ευχάριστα και με κάνει ακόμα πιο αισιόδοξο που θα τους δω αύριο νύχτα στην Λάρνακα
    rompa
    11.04.2007, 09:05
    Εγώ άκουσα δείγματά του στο ραδιόφωνο και μου άρεσε πάρα πολύ..
    THEOG
    11.04.2007, 13:40
    Πριν από την Αθήνα υπάρχουν 4 συναυλίες στην Κύπρο

    Apr 12/2007 "Eξέδρα" - Λάρνακα
    Apr 13/2007 "RED" - Λευκωσία
    Apr 14 & 15/2007 "FRIENDS ROCK BAR" - Λέμεσος

    Περιμένουμε εντυπώσεις


    Anthos
    11.04.2007, 13:56
    Δεν είναι ακριβώς συναυλίες αλλά μουσικές σκηνές όπου κάθεσαι σε τραπεζάκι με ποτό. Πάντως μίλησα πριν από λίγο για την κράτηση μου στην Λάρνακα και μου είπαν ότι το μέρος είναι sold-out και ακόμα παίρνουν για κρατήσεις.

    Μην φοβάστε θα κάνω την ανταπόκριση μου και με φώτος...Θα κάθομαι ακριβώς στο πρώτο τραπέζι αφού ήμουν ο πρώτος που έκανε κράτηση πριν 3 βδομάδες (πριν ακόμα το ανακοινώσουν στην Λάρνακα ).
    THEOG
    19.04.2007, 12:41
    ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ
    Music Corner
    Rock
    Γράφει ο Παύλος Ζέρβας
    pavloszervas@musiccorner.gr

    "Νέα μέρα"

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
    Μετά από δισκογραφική απουσία έξι χρόνων, τα Υπόγεια Ρεύματα επιστρέφουν με το δίσκο "Νέα Μέρα", έναν τίτλο που σηματοδοτεί και τη νέα εποχή του σχήματος καθώς εδώ και τρία περίπου χρόνια η σύνθεση του έχει παγιωθεί στα πρόσωπα των Γρηγόρη Κλιούμη (κιθάρα-τραγούδι), Κώστα Παρίση (κιθάρα -τραγούδι), Απόστολου Καλτσά (ηλεκτρικό μπάσο), Τάσου Πέππα (τύμπανα).
    Ο Γρηγόρης Κλιούμης και ο Κώστας Παρίσης αποτελούν ιδρυτικά μέλη του γκρουπ, με αξιόλογη παράλληλη πορεία ως αυτόνομοι τραγουδοποιοί αφού κομμάτια τους έχουν τραγουδήσει μεταξύ άλλων η Μελίνα Κανά, η Ελένη Τσαλιγοπούλου, ο Γιάννης Χαρούλης, το Τρίφωνο κ.ά..
    Ο Απόστολος Καλτσάς και ο Τάσος Πέππας είναι το νέο αίμα του συγκροτήματος, μουσικοί υψηλής τεχνικής κατάρτισης, φορείς σύγχρονων μουσικών ρευμάτων αλλά και τραγουδοποιοί ιδιαίτερου στυλ και οι ίδιοι.
    Όλα αυτά τα χρόνια η έντονη συναυλιακή δράση του σχήματος, κυρίως στην επαρχία, βοήθησε στη ζύμωση των μελών του και είχε σαν αποτέλεσμα την αποκρυστάλλωση του ήχου τους σε ένα μείγμα ακραιφνώς ροκ διαθέσεων με λυρικές και εσωστρεφείς εκλάμψεις. Όχημα όπως πάντα η ποιητική στιχουργική τους, στην οποία ανέκαθεν τα Υπόγεια Ρεύματα έδιναν ιδιαίτερη βαρύτητα
    Ο νέος δίσκος ίσως αποτελέσει έκπληξη για αρκετούς παλαιότερους φίλους του γκρουπ αφού συγκεντρώνει πολλά φαινομενικά ετερόκλητα στοιχεία. Οι δυνατές καθαριστικές στιγμές είναι παραδοσιακά εδώ αλλά πλαισιώνονται κι από τραγούδια που πρεσβεύουν ένα πιο ακουστικό ήχο και μια πιο ανάλαφρη, πιο φαιδρή οπτική των πραγμάτων. Το χιούμορ και η λεπτή ειρωνεία υποφώσκουν σε πολλά κομμάτια του δίσκου, παικτική αρτιότητα συνυπάρχει με την ακατέργαστη, αυθόρμητη διάθεση.
    Με τραγούδια όπως το ομότιτλο "Νέα Μέρα", τα "Αστέρια", "Το Τρένο", την "Σταγόνα" αλλά και τη διασκευή στο τραγούδι "Παράξενη Κοπέλα" του Μανώλη Χιώτη, τα Υπόγεια Ρεύματα θεωρούν πως η "Νέα Μέρα" είναι ο πιο πολυσυλλεκτικός δίσκος στη μέχρι τώρα πορεία τους.



    ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ MUSIC CORNER
    Άλλο ένα cd από την Impact Music, ένα νέο δισκογραφικό label (παρακλάδι των Legend - Virus) που έχει μπει στο χώρο πολύ δυναμικά με μαζεμένες παραγωγές από διάφορα μουσικά είδη.

    Τα Υπόγεια Ρεύματα επιστρέφουν δισκογραφικά μετά από πολύχρονη απουσία. "Νέα μέρα" ξημερώνει για το συγκρότημα με τον ιδιαίτερο ήχο. Το cd διαθέτει λίγο απ' όλα. Ήχους "ευμετάβλητης διάθεσης", παρεΐστικες στιγμές, ακόμα και εύθυμους στίχους που με επιτυχία δίνουν έναν πιο ανάλαφρο τόνο, όποτε το κλίμα βαραίνει! Οι κιθάρες αποτελούν όπως πάντα τον κεντρικό άξονα των ενορχηστρώσεων πετυχαίνοντας κατά περίπτωση να ανεβάζουν την αδρεναλίνη μας ή να μας μελαγχολούν...

    Δεν είναι το κορυφαίο cd των Υπόγειων Ρευμάτων, ούτε άκουσα τραγούδι στο επίπεδο του θρυλικού "μ' αρέσει να μη λέω πολλά", όμως είναι ένας δίσκος που έχει αξιόλογα κομμάτια. Η παραγωγή και οι στίχοι στέλνουν το cd σε περίοπτη θέση στη δισκοθήκη μας...


    HIGHLIGHTS:

    ... Η τόλμη των Υπόγειων Ρευμάτων να κάνουν τα δικά τους (ακόμα και να ...ροχαλίσουν!) καταφέρνοντας όμως μέσα από τους πειραματισμούς τους να κρατούν πάντα ψηλά το επίπεδο τη μουσικής τους... Και σε όποιον αρέσουν! ...


    ΕΝΘΕΤΟ CD:

    Ένθετο ..."ντυμένο στα μαύρα" που ξεδιπλώνει και φέρνει μπροστά μας τους στίχους των τραγουδιών και πολλά όμορφα σκιτσάκια!

    ΞΕΧΩΡΙΣΑΜΕ:

    "Το τρένο", "Πάλι εγώ", "Νέα μέρα", "Τ' αστέρια", "Ανακοπή", "Παράξενη κοπέλα", "Παραστάσεις Ι", "Παραστάσεις ΙΙ"...

    ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ:

    "Κάποτε έρχεται η μέρα
    που φαίνεται ανοιχτός ο δρόμος
    κάνεις το βήμα πας πιο πέρα
    κι εκεί που φτάνεις είσαι ακόμα πιο μόνος.

    Κάποτε έρχεται ένα τρένο
    και λες αυτό επιτέλους ήρθε για μένα
    μα το εισιτήριο είναι κομμένο
    τι ξέρεις άλλωστε εσύ από τρένα;"...

    (στίχοι: Μάριος Τσάγκαρης - "Το τρένο")



    fantasma
    04.05.2007, 00:29
    μετα απο τοσες μουφες που κυκλοφορουν το σκεφτομουνα πολυ αν θα το επαιρνα....
    πηγαινα μεχρι το ραφι κι ελεγα...... λες να ειναι καμια μ....κια ....(αν και μου αρεσουν αρκετα, αλλα φοβομουνα)
    τελικα το πηρα και σας το συστηνω κι εγω ανεπιφυλαχτα!
    ειναι παρα πολυ ωραιο!
    δε μπορω να ξεχωρισω καποιο πιο πολυ απο καποιο αλλο
    ολα ειναι υπεροχα!
    πιστευω πως στις μερες που ζουμε που ακουμε ολο ξερετε τι.....
    ειναι κατι που θα αξιζε να το εχεις στη συλλογη σου...
    (βεβαια για οσους δε ξερουν ειναι οι κλασικοι υπογεια ρευματα, οχι κατι ξεχωριστο, απλα ανανεωμενο αρκετα)
    αντε εις υγειαν!
    movflower
    04.05.2007, 17:43
    Μπήκα στο μπλογκ τους, και διαβάζοντας τη "Σταγόνα" ανατρίχιασα. ΄

    Σταγόνα

    Α! Πως περνάει η ζωή
    και χάνεται κι αλλάζει κι εκεί
    που τη χάνεις εκεί σε ξαφνιάζει

    Α! Μια σταγόνα βροχή
    σαν όλες τις άλλες μπορεί
    μπορεί την ψυχή σου ν’ αρπάξει

    Πάρε με να χαθώ
    σ’ ενα ανοιχτό ουρανό
    πάρε με μέσα σου να ζω

    Μια σου ανάσα ζεστή
    που αυτό το ξημέρωμα αλλάζει
    μπορεί και τον κόσμο διατάζει


    fantasma
    04.05.2007, 22:22
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 04-05-2007 στις 17:43 έγραψε...

    Μπήκα στο μπλογκ τους, και διαβάζοντας τη "Σταγόνα" ανατρίχιασα. ΄

    Σταγόνα

    Α! Πως περνάει η ζωή
    και χάνεται κι αλλάζει κι εκεί
    που τη χάνεις εκεί σε ξαφνιάζει

    Α! Μια σταγόνα βροχή
    σαν όλες τις άλλες μπορεί
    μπορεί την ψυχή σου ν’ αρπάξει

    Πάρε με να χαθώ
    σ’ ενα ανοιχτό ουρανό
    πάρε με μέσα σου να ζω

    Μια σου ανάσα ζεστή
    που αυτό το ξημέρωμα αλλάζει
    μπορεί και τον κόσμο διατάζει





    νομίζω πως αν το ακούσεις κιόλας, θα εντυπωσιαστείς αρκετά...
    movflower
    04.05.2007, 22:31
    Παράθεση:

    Το μέλος fantasma στις 04-05-2007 στις 22:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 04-05-2007 στις 17:43 έγραψε...

    Μπήκα στο μπλογκ τους, και διαβάζοντας τη "Σταγόνα" ανατρίχιασα. ΄

    Σταγόνα

    Α! Πως περνάει η ζωή
    και χάνεται κι αλλάζει κι εκεί
    που τη χάνεις εκεί σε ξαφνιάζει

    Α! Μια σταγόνα βροχή
    σαν όλες τις άλλες μπορεί
    μπορεί την ψυχή σου ν’ αρπάξει

    Πάρε με να χαθώ
    σ’ ενα ανοιχτό ουρανό
    πάρε με μέσα σου να ζω

    Μια σου ανάσα ζεστή
    που αυτό το ξημέρωμα αλλάζει
    μπορεί και τον κόσμο διατάζει





    νομίζω πως αν το ακούσεις κιόλας, θα εντυπωσιαστείς αρκετά...



    ναι, θα περιμένω την πρώτη ευκαιρία, που θα πεταχτώ Ελλάδα, να αγοράσω τον δίσκο μαζί με μερικούς άλλους...
    Αλήθεια κάνανε και διασκευή τραγουδιού του Μ.Χιώτη; Αυτό με μπέρδεψε! :)
    THEOG
    07.05.2007, 09:19
    Στις 19 Μαίου τα Υπόγεια ρεύματα στο Σταυρό του Νότου!!

    esta
    28.05.2007, 18:21
    Έχω ακούσει πολλά από το ραδιόφωνο και έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές.Είναι σίγουρα ο επόμενος δίσκος που θ'αγοράσω!!!
    Anthos
    29.05.2007, 08:51
    Και από τα λίγα που θα αγοράσω σε original μορφή
    NiKiTaS25
    29.05.2007, 09:12
    Η παράξενη κοπέλα φυσάει!!!
    Anthos
    30.05.2007, 14:22
    Παράθεση:

    Το μέλος NiKiTaS25 στις 29-05-2007 στις 09:12 έγραψε...

    Η παράξενη κοπέλα φυσάει!!!



    Δεν το κατάλαβα
    esta
    30.05.2007, 15:52
    Σήμερα το πήρα και αυτή τη στιγμή το ακούω!!!!Πράγματι είναι πολύ καλή δουλειά και το "Η παράξενη κοπέλα"είναι πολύ καλή διασκευή!!