ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.844 μέλη

    Διονύσης Θεοδόσης - μοναδικός

    demetrisyiokkas
    11.04.2007, 11:50
    ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΜΗΝΕΥΤΗΣ ΕΦΥΓΕ ΝΕΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΑΤΗ ΝΟΣΟ Ο ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΘΕΟΔΟΣΗΣ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΦΩΝΗ ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΕΝΝΙΕΤΑΙ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Christine στις 11-04-2007 12:06 ]


    tsibitos
    11.04.2007, 14:20
    Απο Aids δεν πεθανε;;; Εν Παση περιπτωση πολυ αισθαντικη φωνη οντως.. Το "Οσο Κραταει ενας καφες" του Θ. Μικρουτσικου απο τον Ομώνυμο δισκο ειναι συνέχεια στο mp3 player μου!
    Deos
    12.04.2007, 00:30

    Καταπληκτικός τραγουδιστής και πολύ όμορφες ερμηνείες.
    Αγαπημένο μου το ΔΡΟΜΟΙ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΙ.

    -----------------
    sometimes when I look deep into your eyes I swear I can see your soul

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Deos στις 24-01-2009 13:07 ]


    ph
    13.04.2007, 10:58

    Μία από τις πιο τρυφερές φωνές. ΄Ενα παιδί με αληθινό ήθος, ευγένεια και σεμνότητα, αρετές που διαπίστωσα όταν τον συνάντησα κάπου στην εφηβική μου ηλικία. Είναι απίστευτο πως ένας άνθρωπος που δισκογράφησε τόσο λίγο, μια και δεν πρόλαβε περισσότερο, δεν ξεχνιέται. Υπάρχουν θαυμαστές του που ακόμα τον θυμούνται. Τελικά μερικές φορές δεν έχει σημασία πόσο μεγάλη καριέρα κάνει κάποιος στη διάρκεια, αλλά αν αφήνει το στίγμα του. Και ο Διονύσης Θεοδόσης το άφησε. Αγαπημένη μου ερμηνεία του το "Τις νύχτες που κυκλοφορώ" στο δίσκο "όσο κρατάει ένας καφές". ΄Αραγε η Χαρούλα, η Γαλάνη, ο Νταλάρας, τον θυμούνται? Συνεργάστηκαν με τον άνθρωπο. Δεν τους έχω ακούσει να αναφέρονται στον Διονύση.
    diesi1013
    21.10.2008, 08:40

    ΔΙΟΝΥΣΗ ΘΕΟΔΟΣΗ ΑΚΟΥΣΑ ΣΤΟΝ ALL GREEK 2 ME, Σ'ΕΝΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΟ PORTAL, ΤΟ WWW.RAYDIO.GR. ΠΑΙΖΕΙ ΣΥΧΝΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΛΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ ΟΝΟΜΑΤΑ, ΟΣΟ ΑΚΟΥΣΑ


    marylin
    21.10.2008, 14:47

    .......{#emotions_dlg.sad}


    gate
    23.01.2009, 12:37

    Για να θυμούνται οι νεότεροι:


    -----------------
    "Επειδή οι άνθρωποι, ως επί το πλείστον, είναι φιλόδοξοι, αναγκαστικά τους αρέσει να κακολογούν τον πλησίον τους": Αριστοτέλης

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gate στις 23-01-2009 12:55 ]


    998
    24.01.2009, 10:59

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:55 ]


    dafnoula
    25.01.2009, 16:59

    Πολύ ωραία φωνή , που δεν πρέπει να ξεχαστεί!


    GIANNHSKOLLIAKOS
    26.01.2009, 05:28

    Ο Διονύσης Θεοδόσης ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ ΦΩΝΕΣ! ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΤΑ ''ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ'' ΚΑΙ ''ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΠΩ'' ΤΗΣ ΛΙΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΣΠΑΝΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ''ΕΞΟΔΟ ΚΙΝΔΥΝΟΥ''. ΤΟ ''ΚΙ ΟΛΟ ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΑ'' ΤΩΝ ΤΟΚΑ-ΝΕΟΦΥΤΙΔΗ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΟΣ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ Θ. ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟ ''ΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΦΕΣ'' ΣΕ ΠΟΙΗΣΗ ΑΛΚΗ ΑΛΚΑΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟΥ ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΑΥΡΙΑΝΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ''ΤΙΣ ΝΥΧΤΕΣ ΠΟΥ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ'' (πρωτη εκτελεση με τον ΒΛΑΣΣΗ ΜΠΟΝΑΤΣΟ στο δισκο ΒΙΚΤΩΡ-ΒΙΚΤΩΡΙΑ απο τη θεατρικη παρασταση με την Α. Βουγιουκλάκη) Ο ΔΙΟΝΥΣΗΣ ΘΕΟΔΟΣΗΣ ΣΕ Β' ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΧΡΟΙΑ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΤΟΥ! ....ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΔΙΟΝΥΣΗ! ΑΦΗΣΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΙ ΑΣ ΕΜΕΙΝΕΣ ΣΤΗ <<ΖΩΗ>> ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΝΑΣ ΚΑΦΕΣ... ΓΙΑΝΝΗΣ Κ.


    -----------------
    ''ΠΟΙΑ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΕ ΔΙΩΧΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ,ΠΟΙΑ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ,ΠΟΙΑ ΓΗ,ΠΟΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΑ ΣΤΗΘΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΡΑΝΤΑΖΕΤΑΙ,ΣΑΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΖΩΝΤΟΣ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΑΡΓΕΙ?'' (Λίνα Νικολακοπούλου)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GIANNHSKOLLIAKOS στις 26-01-2009 05:36 ]


    998
    26.01.2009, 16:20


     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:56 ]


    998
    07.02.2009, 21:53


     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 998 στις 10-03-2010 12:56 ]


    Lulis
    09.04.2009, 09:13

    Μπράβο σ' όλους εδώ μέσα που θυμούνται ακόμη ένα τόσο εξαίρετο τραγουδιστή όπως ο Διονύσης.


    Tropaiatissa
    14.10.2009, 02:00

    Ένα πολύ όμορφο και ενδιαφέρον αφιέρωμα στον Διονύση Θεοδόση, από τον Τάσο Π. Καραντή:
    http://www.e-orfeas.gr/tributes/8eodoshs.html



    Διονύσης Θεοδόσης: Ο ευαίσθητος κι ευγενικός ερμηνευτής του ελληνικού τραγουδιού
    Περιεχόμενα
    1. Εισαγωγικό κείμενο - Η ροκ περίοδος της Κρήτης κι οι σπουδές στην ιατρική
    2. Στο Φεστιβάλ Τραγουδιού της Θεσσαλονίκης, οι σπουδές στο Εθνικό Θέατρο κι οι πρώτες συνεργασίες στο τραγούδι
    3. Γιάννης Σπανός: ο πρώτος σταθμός στην καριέρα του
    4. Σπουδαίες live συνεργασίες και αξιόλογες δισκογραφικές συμμετοχές
    5. Γιώργος Νταλάρας: ο δεύτερος σταθμός στην καριέρα του
    6. Ο δίσκος του με τον Θάνο Μικρούτσικο
    7. «Σιδερένιος Διονύση!» – Η τραγική περιπέτεια της υγείας του /
    «Σκληρή η μοίρα με τον Θεοδόση» - «Έφυγε ο Διονύσης» …
    8. Συνειδητή ρομαντική πορεία στο τραγούδι
    9. Δισκογραφία

    Μιλούν στον «ΟΡΦΕΑ» για το Διονύση Θεοδόση
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΑΝΟΣ | ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ | ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ
    ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ | ΑΝΔΡΕΑΣ ΝΕΟΦΥΤΙΔΗΣ | ΠΕΝΥ ΞΕΝΑΚΗ
    ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΘΕΟΔΟΣΗ | ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΝΤΟΥΔΗ

     

     

     

     


    -----------------


    (Γιώργος Νταλάρας - 1/12/2007)

    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 14-10-2009 02:01 ]