ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.819 μέλη

    Λόγος για να κόψετε το κάπνισμα

    mariza18
    11.04.2007, 13:28
    Όλο και νεότεροι άνθρωποι εθίζονται στο κάπνισμα. Ένας σοβαρός λόγος είναι ότι παίρνουν παραδείγματα από τους γονείς τους..Δείτε το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβετε,τα συμπεράσματα δικά σας..

    Εδώ
    houlina
    11.04.2007, 13:40
    τι ειν'αυτο καλε???? έλεος δηλαδή!!! το έκλεισα πριν καν τελειώσει...!!!!
    mariza18
    11.04.2007, 13:43
    το αγοράκι είναι μόνο 2 ετών,σκέψου στα 30 του πως θα καταντήσει..
    MagicaDeSpell
    11.04.2007, 13:47
    Αυτό δεν είναι λόγος να κόψουμε το καπνισμα επειδή οι γονείς του συγκεκριμένου παιδιού ειναι ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ
    Ελεος μεγάλα παιδιά είμαστε και ξέρουμε

    swkraths
    11.04.2007, 14:16
    Νομίζω πως όποιος καπνίζει με τα παιδιά του μες στο σπιτι είναι ανεύθυνος....
    Δεν αρκεί να μην το αφήνεις να καπνίζει....Όλο και περισσότερα παιδιά έχουν καρδιολογικά και αναπνευστικά προβλήματα λόγω των καπνιστών γονιών τους...


    M1tsaras
    11.04.2007, 15:43
    Συμφωνώ με τον Σωκράτη. Όταν κάποιος γονιός καπνίζει δίπλα στο παιδί του επηρεάζετε και αυτό αρνητικά βέβαια. Ούτε εγώ είδα το βίντεο μέχρι το τέλος. Που μπορεί να φτάσει κανείς. --ε λ ε ο ς--. Αυτό το παιδί στα 30 του (αν ζει ακόμα) θα μοιάζει σαν γέρο άνθρωπο.
    uNick
    11.04.2007, 16:50
    Αγόρια, sorry αλλά θα συμφωνήσω με την Ρόζα:

    Παράθεση:
    Το μέλος MagicaDeSpell στις 11-04-2007 στις 13:47 έγραψε...

    Αυτό δεν είναι λόγος να κόψουμε το καπνισμα επειδή οι γονείς του συγκεκριμένου παιδιού ειναι ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ
    Ελεος μεγάλα παιδιά είμαστε και ξέρουμε

    Όπως πάρα πολλοί ανάμεσά μας, κι εγώ μεγάλωσα σε ένα σπίτι που και οι 2 γονείς καπνίζανε από 3 πακέτα τη μέρα. Αυτό όμως δεν με επιρρέασε καθόλου. Αντιθέτως, το κάπνισμα το ξεκίνησα αργά σε σχέση με άλλους, στα 17 μου, από καθαρά δική μου επιλογή και για λόγους απολύτως άσχετους με τις παιδικές μου εικόνες. Επιπλέον, ο αδερφός μου - ο οποίος είχε ακριβώς τις ίδιες παιδικές εικόνες με εμένα - είναι φανατικός αντικαπνιστής.
    Όλα αυτά τα περιγράφω όχι μόνο για την δική μου περίπτωση, αλλά και για όλες εκείνες τις περιπτώσεις που γνωρίζω από γνωστούς, συγγενείς και φίλους.
    Προσωπικά, θεωρώ άστοχο το αρχικό σχόλιο "Ένας σοβαρός λόγος είναι ότι παίρνουν παραδείγματα από τους γονείς τους...". Είναι προφανές ότι αυτό που είδαμε στο βιντεάκι είναι αποτέλεσμα εγκληματικής αδιαφορίας και όχι επιρροής.
    gogere17
    11.04.2007, 19:20
    ο μονος και κυριος λογος για να κοψετε το καπνισμα ειναι οτι σιγουρα χανετε πολλα χρονια απο τη μικρη ζωη σας και 75% θα πεθαναιτε εξαιτιας του τσιγαρου
    (ελπιζω μετα απο αυτη την αναγνωση να το κοψουν πολυ)
    uNick
    11.04.2007, 19:35
    Ρομαντική σκέψη Γιώργο... αλλά δεν το βλέπω...!
    mariza18
    11.04.2007, 23:28
    Παράθεση:

    Το μέλος uNick στις 11-04-2007 στις 16:50 έγραψε...
    Όπως πάρα πολλοί ανάμεσά μας, κι εγώ μεγάλωσα σε ένα σπίτι που και οι 2 γονείς καπνίζανε από 3 πακέτα τη μέρα. Αυτό όμως δεν με επιρρέασε καθόλου. Αντιθέτως, το κάπνισμα το ξεκίνησα αργά σε σχέση με άλλους, στα 17 μου, από καθαρά δική μου επιλογή και για λόγους απολύτως άσχετους με τις παιδικές μου εικόνες. Επιπλέον, ο αδερφός μου - ο οποίος είχε ακριβώς τις ίδιες παιδικές εικόνες με εμένα - είναι φανατικός αντικαπνιστής.
    Όλα αυτά τα περιγράφω όχι μόνο για την δική μου περίπτωση, αλλά και για όλες εκείνες τις περιπτώσεις που γνωρίζω από γνωστούς, συγγενείς και φίλους.
    Προσωπικά, θεωρώ άστοχο το αρχικό σχόλιο "Ένας σοβαρός λόγος είναι ότι παίρνουν παραδείγματα από τους γονείς τους...". Είναι προφανές ότι αυτό που είδαμε στο βιντεάκι είναι αποτέλεσμα εγκληματικής αδιαφορίας και όχι επιρροής.





    Το έγραψα αυτό γιατί όλα τα παιδιά-τα περισσοτερα τουλάχιστον-έχουν σαν πρότυπο τους γονείς τους,προσπαθούν να τους μιμηθούν και να καταφέρουν ότι και εκείνοι έκαναν.Το φαινόμενο αυτό ξεκινά από πόλύ μικρή ηλικία και δυστυχώς τα παιδιά-προσπαθώντας να τους αντιγράψουν-''παίρνουν''και τις κακές συνήθειες των γονέων.Σε καμία περίπτωση βέβαια αυτό δεν είναι απόλυτο
    vero
    11.04.2007, 23:43
    paidia kopsete toooo!!!!!!!!!!! giati xerw anthrwpo pou travolietai sta exwterika karkinou logo tsigarou!!!! an thelete kai eseis ti na sas pw??????? sas lypamai wre wres (opws kai olh thn oikogeneia mou)

    epishs exw diavasei perissotero provlhma to exoun oi pathitikoi kapnistes(thn ekapsa )


    nightwhisper
    12.04.2007, 11:06
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 11-04-2007 στις 23:43 έγραψε...


    epishs exw diavasei perissotero provlhma to exoun oi pathitikoi kapnistes(thn ekapsa )





    οι ενεργητικοι την εχουν καλυτερα δηλαδη?
    gogere17
    12.04.2007, 11:17
    Παράθεση:

    Το μέλος nightwhisper στις 12-04-2007 στις 11:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 11-04-2007 στις 23:43 έγραψε...


    epishs exw diavasei perissotero provlhma to exoun oi pathitikoi kapnistes(thn ekapsa )





    οι ενεργητικοι την εχουν καλυτερα δηλαδη?

    σιγουρα σιγουρα!!!!!!!!!περαν πλακας αμα το κοψετε θα σωθειτε και οσοι εχετε παιδια μην το κοψετε περιμεντε μεχρι να το μισησουν και μετα κοψτε το!trust me!
    dimitrapan
    12.04.2007, 11:59
    Λόγους χίλιους δυο έχουμε... Διάθεση να το κόψουμε δεν έχουμε...
    nightwhisper
    12.04.2007, 12:02
    ετσι ετσι αντε να δουμε
    MagicaDeSpell
    12.04.2007, 12:04
    Λοιπόν Πρώτον θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου με το φιλο Νίκο και κατά Δεύτερον έχουμε δημοκρατία και όποιος θέλει θα το κόψει όποιος δεν θέλει δεν θα το κόψει τελεία και παύλα

    Υ.Σ Σημειωτέον ότι εγώ άρχισα το καπνισμα στα 19 για άσχετους προσωπικους μου λόγους κι ο αδελφός μου είναι επίσης αντικαπνιστής




    gogere17
    12.04.2007, 13:16
    εμεις δεν σας λεμε κοψτε το με το ζορι σας συμβουλευουμε να το κοψετε.Αλλα αμα απολαμβανεται το καθε τσιγαρο χαλαλι σας...
    rigas
    12.04.2007, 13:26
    Όπως και να 'χει παιδιά, το τσιγάρο είναι ένα τρομερό σύνολο από δηλητήρια το οποίο ή το καπνίζεις και προδιαγράφεις το μέλλον σου μέσα από τα μάτια της δυνατής νιότης (έλα μωρέ, αφού είμαι καλά...), χωρίς να το ελέγχεις, ή το κόβεις και τελειώνει η αγωνία.

    Είμαι πρώην καπνιστής.
    vero
    12.04.2007, 14:01
    διαβασα σ' ενα αρθρο στην Καλιφόρνια της Αμερικής βαλανε ενα μετρο οσο αφορα για το καπνισμα. Σε ολους τους κοινους χώρους κλαμπ, εστιατορια, κτλ να απαγορευεται το τσιγάρο. Αυτο ειχε μεγαλη επιτυχια δηλαδη βαση με στατιστικες λεει κατα 50% το κοψανε (Εαν το βρω να σας στο γραψω)
    nightwhisper
    12.04.2007, 14:25
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 12-04-2007 στις 14:01 έγραψε...

    διαβασα σ' ενα αρθρο στην Καλιφόρνια της Αμερικής βαλανε ενα μετρο οσο αφορα για το καπνισμα. Σε ολους τους κοινους χώρους κλαμπ, εστιατορια, κτλ να απαγορευεται το τσιγάρο. Αυτο ειχε μεγαλη επιτυχια δηλαδη βαση με στατιστικες λεει κατα 50% το κοψανε (Εαν το βρω να σας στο γραψω)



    αυτο ετσι και το κανουν εδω η θα σταματησουν να βγαινουν εξω(πραγα σχεδον αδυνατο δηλαδη) η θα βγαινουν με το ποτο εχω απο το μαγαζι για να κανουν οσες τζουρες προλαβουν...