ελληνική μουσική
    814 online   ·  210.850 μέλη

    Λόγος για να κόψετε το κάπνισμα

    mariza18
    12.04.2007, 14:35
    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 12-04-2007 στις 12:04 έγραψε...

    Λοιπόν Πρώτον θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου με το φιλο Νίκο και κατά Δεύτερον έχουμε δημοκρατία και όποιος θέλει θα το κόψει όποιος δεν θέλει δεν θα το κόψει τελεία και παύλα

    Υ.Σ Σημειωτέον ότι εγώ άρχισα το καπνισμα στα 19 για άσχετους προσωπικους μου λόγους κι ο αδελφός μου είναι επίσης αντικαπνιστής







    δεν σου ζήτησε κανείς να το κόψεις,μη τρελαθούμε τώρα!όλοι ξέρουμε πως το τσιγάρο βλάπτει πολύ σοβαρά την υγεία,τώρα το αν θα το κόψει κάποιος είναι δικό του θέμα!Το όλο θέμα το ξεκίνησα επειδή βλέπουμε ότι τα μικρά παιδιά παραδειγματίζονται από τους γονείς ακόμα και στις κακές τους συνήθειες!Αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο,αλλά τις περισσότερες φορές έτσι συμβαίνει
    melody-music
    12.04.2007, 14:35
    οσον αφορα το παιδακι που καπνιζε σιγα τα αυγα ρε παιδια! δεν εχετε ξαναδει πιτσιρικια να καπνιζουν; τα γυφτακια κυριως περπατανε με το τσιγαρο στο χερι στην αθηνα. αν καποιος θελει να το κοψει θα το κοψει. οτι και να του δειχνετε οτι κ να του λετε. εγω ειμαι σχεδον καπνιστρια (ενα πακετο στις 2 βδομαδες με περιεκτικοτητα 0,1 και 1 ) μου εχουν δειξει μεχρι κ πνευμονα καρκινοπαθους κ παλι δεν συγκινηθηκα. αν θελω να το κοψω δεν θα το κοψω με κανεναν εκβιαστικο τροπο. ξερω τι μου κανει κ τι μπορει να μου προκαλεσει. οπως ξερω κ τι κανει στην φωνη μου. αλλα παρολα αυτα το ποτε θα το κοψω εξαρταται απο εμενα.
    tolaruba
    12.04.2007, 15:27
    Το βιντεο ηταν απιστευτο.Να βλεπεις τοσο μικρα παιδια να καπνιζουν.Προσωπικα πιστευω οτι επηρεαζονται απο τους ενηλικες θελουν δε θελουν και απο τους συνομιλικους τους που με τη σειρα τους εχουν επηρεαστει απο τους ενηλικες.Συμφωνω οτι μετα απο μια ηλικια οι επιλογες ειναι δικες σου και αν θα αρχισεις καπνισμα η θα το κοψεις ειναι δικη σου δουλεια.Αλλα ενα παιδακι 2 χρονων πως να σκεφτει α!θα αρχισω το καπνισμα;Η α γμτ τωρα μου τελειωσαν ρε μητσο πεταξου παρε ενα καμελ.Η οι γονεις ειναι τελειως μα τελειως ανευθυνοι και το παροτρυνουν κιολας η το παιδι αυτο το παιδι εχει τη δυνατοτητα να σκεφτεται σαν ενας 18χρονος.
    vero
    12.04.2007, 16:56
    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 12-04-2007 στις 14:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 12-04-2007 στις 12:04 έγραψε...

    Λοιπόν Πρώτον θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου με το φιλο Νίκο και κατά Δεύτερον έχουμε δημοκρατία και όποιος θέλει θα το κόψει όποιος δεν θέλει δεν θα το κόψει τελεία και παύλα

    Υ.Σ Σημειωτέον ότι εγώ άρχισα το καπνισμα στα 19 για άσχετους προσωπικους μου λόγους κι ο αδελφός μου είναι επίσης αντικαπνιστής







    δεν σου ζήτησε κανείς να το κόψεις,μη τρελαθούμε τώρα!όλοι ξέρουμε πως το τσιγάρο βλάπτει πολύ σοβαρά την υγεία,τώρα το αν θα το κόψει κάποιος είναι δικό του θέμα!Το όλο θέμα το ξεκίνησα επειδή βλέπουμε ότι τα μικρά παιδιά παραδειγματίζονται από τους γονείς ακόμα και στις κακές τους συνήθειες!Αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο,αλλά τις περισσότερες φορές έτσι συμβαίνει




    πχ. οπως εμενα που καπνιζει ολη μου οικογενεια και την εχω γλιτωσει
    absurdus_delirium
    12.04.2007, 17:14
    Πήραμε ένα βοτάνο που το χρησιμοποιούσαν για ιερούς/θρησκευτικούς σκοπούς οι Αυτόχθονες Αμερικανοί (οι Ινδιάνοι, ντε) και το έχουμε ξεφτιλίσει. Από τι θα πάθουμε καρκίνο τελικά (γιατί, σε περίπτωση που δεν το καταλάβατε, βρισκόμαστε εν μέσω μιας μαζικής επιδημίας καρκίνου) σηκώνει συζήτηση.
    Προσωπικά, κάπνιζα από τα 16 ως τα 26, πήγα για μπάλα, δεν είχα πνευμόνια, είπα πως 10 χρόνια είναι αρκετά και τώρα καπνίζω όποτε θέλω (αυτό μεταφράζεται χοντρικά σε 1 τσιγάρο ανά δυο μέρες, και άμα). Έκοψα δηλαδή τα τσιγάρα αμηχανίας και άγχους. Γεύομαι καλύτερα, οσφρίζομαι καλύτερα, κοιμάμαι καλύτερα και απολαμβάνω και τη γεύση του τσιγάρου μου, με τη διαφορά πως εγώ το επιλέγω!

    ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!
    ANNAMARAKI
    12.04.2007, 17:24
    πω πω τι βίντεο ήταν αυτό??τελείως εξευτελιστικό για μια κοινωνία..αν και δεν καπνιζω πιστεύω πως ειναι αρκετα δύσκολο ένας καπνιστής να κόψει το κάπνισμα,όλοι ειναι εθισμένοι..μακαρι να το καταλάβουν έγκαιρα όλοι το πόσο κακό κανεί στην υγεία τους!!
    rory166
    12.04.2007, 18:45
    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 12-04-2007 στις 17:24 έγραψε...

    πω πω τι βίντεο ήταν αυτό??τελείως εξευτελιστικό για μια κοινωνία..αν και δεν καπνιζω πιστεύω πως ειναι αρκετα δύσκολο ένας καπνιστής να κόψει το κάπνισμα,όλοι ειναι εθισμένοι..μακαρι να το καταλάβουν έγκαιρα όλοι το πόσο κακό κανεί στην υγεία τους!!



    κανει κ κακο στα δοντια
    vero
    12.04.2007, 18:50
    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 12-04-2007 στις 18:45 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ANNAMARAKI στις 12-04-2007 στις 17:24 έγραψε...

    πω πω τι βίντεο ήταν αυτό??τελείως εξευτελιστικό για μια κοινωνία..αν και δεν καπνιζω πιστεύω πως ειναι αρκετα δύσκολο ένας καπνιστής να κόψει το κάπνισμα,όλοι ειναι εθισμένοι..μακαρι να το καταλάβουν έγκαιρα όλοι το πόσο κακό κανεί στην υγεία τους!!



    κανει κ κακο στα δοντια




    πολυ καλο αλλα καποιος εαν δεν τα βουρτσιζει τον βοηθα παραπολυ επειδη το τσιγαρο εξολωθρευει ολα τα μικροβια μεσα στο στομα πλακα πλακα ειναι αληθεια
    gogere17
    12.04.2007, 20:13
    ομως μαζι με τα μικροβια του στοματος εξολωθρευει και τον υπολοιπο οργανισμο!λιγο μακαβριο....
    swkraths
    12.04.2007, 22:37
    Θα σας πρότεινα να δείτε την ταινία "The Insider"...
    Μια αληθινή ιστορία με τον Αλ Πατσίνο και Ράσελ Κρόου,που μιλάει για τα "τερτίπια" των καπνοβιομηχανιών ώστε να εθίζεσαι στο τσιγάρο περισσότερο...
    Και κάτι άλλο...Ένας μη καπνιστής αν μπει σε ένα χώρο με πολλούς καπνιστές (μπαρ,κλαμπ,καφετέριες) για 1 ώρα είναι σαν να έχει καπνίσει 33 τσιγάρα με φίλτρο ή 15 άφιλτρα....Σας ευχαριστούμε όλους για τις φιλότιμες προσπάθειές σας να μας πάρετε στον τάφο μαζί σας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 15-04-2007 19:41 ]


    zw
    15.05.2007, 00:17
    ο τσιγαρο σκοτωνει!!!μονο αυτο αρκει
    XeniaRodo
    15.05.2007, 12:11
    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 12-04-2007 στις 16:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 12-04-2007 στις 14:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 12-04-2007 στις 12:04 έγραψε...

    Λοιπόν Πρώτον θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου με το φιλο Νίκο και κατά Δεύτερον έχουμε δημοκρατία και όποιος θέλει θα το κόψει όποιος δεν θέλει δεν θα το κόψει τελεία και παύλα

    Υ.Σ Σημειωτέον ότι εγώ άρχισα το καπνισμα στα 19 για άσχετους προσωπικους μου λόγους κι ο αδελφός μου είναι επίσης αντικαπνιστής







    δεν σου ζήτησε κανείς να το κόψεις,μη τρελαθούμε τώρα!όλοι ξέρουμε πως το τσιγάρο βλάπτει πολύ σοβαρά την υγεία,τώρα το αν θα το κόψει κάποιος είναι δικό του θέμα!Το όλο θέμα το ξεκίνησα επειδή βλέπουμε ότι τα μικρά παιδιά παραδειγματίζονται από τους γονείς ακόμα και στις κακές τους συνήθειες!Αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο,αλλά τις περισσότερες φορές έτσι συμβαίνει




    πχ. οπως εμενα που καπνιζει ολη μου οικογενεια και την εχω γλιτωσει


    νομίζεις....
    άμα είσαι σε περιβάλλον με καπνιστές... είναι το ίδιο και απ' ότι λένε και χειρότερο...

    Εμένα αυτό που με εκνευρίζει είναι που οι περισσότεροι καπνιστές ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ αυτούς που δεν καπνίζουν... Για να πάνε και λίγο στο εξωτερικό να δούνε πως είναι τα πράματα... πώς θα έπρεπε να συμπεριφέρονται...
    άντε..

    darvick
    15.05.2007, 14:27
    Kι όμως σε περίπτωση πυρκαγιάς μπορεί να σε σώσει,αφού οι καπνιστές έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες να πάθουν ασφυξία από τους μη καπνιστές...


    Εγώ καπνίζω από τα 15 και οι γονείς μου δεν καπνίζουν,αλλά και κανένας στην οικογένεια.Δεν θεωρώ οτι οι γονείς στην εφηβεία μας είναι απ'τους ανθρώπους που θέλουμε να τους μοιάσουμε.
    renabill
    15.05.2007, 14:30
    Παράθεση:

    Το μέλος swkraths στις 12-04-2007 στις 22:37 έγραψε...

    Θα σας πρότεινα να δείτε την ταινία "The Insider"...
    Μια αληθινή ιστορία με τον Αλ Πατσίνο και Ράσελ Κρόου,που μιλάει για τα "τερτίπια" των καπνοβιομηχανιών ώστε να εθίζεσαι στο τσιγάρο περισσότερο...
    Και κάτι άλλο...Ένας μη καπνιστής αν μπει σε ένα χώρο με πολλούς καπνιστές (μπαρ,κλαμπ,καφετέριες) για 1 ώρα είναι σαν να έχει καπνίσει 33 τσιγάρα με φίλτρο ή 15 άφιλτρα....Σας ευχαριστούμε όλους για τις φιλότιμες προσπάθειές σας να μας πάρετε στον τάφο μαζί σας....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : swkraths στις 15-04-2007 19:41 ]







    Ναι και μετά λενε ότι πέθανε κι ας μην κάπνιζε.Αφού εισέπνεε τοι βρωμοκαπνό όλων σας...........
    edelweiss
    15.05.2007, 14:50
    Πρώτη φορά που μοιράζομαι αυτό το γεγονός της ζωής μου με ανθρώπους...

    Δεν ξέρω αν θα το πιστέψετε, αλλά είναι μια πραγματικότητα κι ευχαριστώ τον πατέρα μου που με γλύτωσε από αυτό το κακό... Πριν βιαστήτε να βγάλετε συμπέρασμα, διαβάστε όλη την ιστορία και δεν θα χάσετε :) Είναι αληθινή και δείχνει όλα όσα είπατε :)

    Ήμουν 6 χρονών (μπορεί και 5.. δεν θυμάμαι) κι η μητέρα μου ήταν τότε καπνίστρια (δεν ξέρω αν ήταν φανατική ή όχι) και μπροστά στα παιδιά ποτέ δεν κάπνιζε...
    Μια μέρα ανακάλυψα τα τσιγάρα μέσα στην τσάντα της και τα πήρα και μαζί με την παρέα μου πήγαμε σε ένα νηπιαγωγείο και κάναμε πως καπνίζαμε... Μια μέρα αποφάσισα να βγω στο μπαλκόνι του σπιτιού... Πήρα ένα τασάκι, πήρα ένα τσιγάρο κι έναν αναπτήρα μαζί μου και βγήκα στο μπαλκόνι. Άναψα το τσιγάρο κι έκανα πως κάπνιζα και με πιάνει ο πατέρας μου... Πωπώ τρομάρα... που να κρύψω το τσιγάρο... Δεν ήθελε και πολύ... Με πιάνει ο πατέρας μου και με πάει στην κουζίνα. Φωνάζει την μητέρα μου και της ζητάει ένα τσιγάρο (η μάνα μου να του λέει: τρελάθηκες? τι κάνεις εκεί? το παιδί! κλασικές υστερίες της μαμάς όταν δεν εμπιστεύονται τον άντρα του). Παίρνει ο πατέρας μου το τσιγάρο και το ανάβει και μου λέει: "Δείξε μου πως καπνίζεις το τσιγάρο..." Παίρνω το τσιγάρο εγώ και το ρουφάω μέσα στο στόμα μου. Ο μπαμπάς μου λέει: "Όχι έτσι κόρη μου, δεν είναι αυτός ο σωστός τρόπος... Τον καπνό θα τον κατεβάσεις στα πνευμόνια σου".
    Το αποτέλεσμα? Εγώ να κάνω εμμετό κι από τότε είμαι φανατική αντικαπνίστρια... Αφού μια φορά που λέω μια ιδέα είναι αυτό που έχω στο μυαλό μου και από το αγόρι μου πήρα μια ρουφιξιά και πικράθηκα τόσο που δεν το ξανακουμπάω το τσιγάρο ο κόσμος να αλλάξει!!!

    Ευχαριστώ τον πατέρα μου για το καλό, που μου έκανε κι αυτό το σκηνικό πάντα το θυμάμαι όταν βλέπω τσιγάρο!

    Υ.Γ.: Το βίντεο θύμισε εμένα για αυτό είπα να σας πω και το δικό μου σκηνικό..

    Μέτρησα τ' άστρα τ' ουρανού
    και λείπει ένα ζευγάρι
    χαμήλωσε τα μάτια σου
    μην έρθει και στα πάρει!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : edelweiss στις 15-05-2007 14:51 ]


    venus2
    15.05.2007, 17:46
    το βίντεο είναι αλήθεια πως είναι λίγο ανατριχιαστικό... παρόλα αυτά δεν πιστεύω πως μπορεί να σου γίνει λόγος για να κόψεις το κάπνισμα! από τη στιγμή που το ξεκινάς, για οποιονδήποτε λόγο-πανελλήνιες, άγχος, βάσανα, ερωτικές απογοητεύσεις κλπ- και καταντας να καπνίζεις 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα, οποιαδήποτε εικόνα κ να αντικρύσεις δεν μπορεί να σε κάνει να κόψεις το κάπνισμα. μόνο αν πραγματικά δεις εσύ πως εξαιτίας του καπνίσματος σου έχουν δημιουργηθεί εμπόδια στη δουλειά σου κλπ, κ το πάρεις απόφαση να το κόψεις, τότε κ θα το σταματήσεις. αλλιώς πάντα θα βρίσκουμε λογους για να το ξαναξεκινάμε ή να μην το κόψουμε ποτέ... όπως κ να το κάνουμε, είναι ένας τρόπος διαφυγής. κάνεις ένα τσιγάρο για να ηρεμήσεις, όπως παίζεις ένα κομμάτι στο πιάνο για να εκτονωθείς!!! κ ειλπέον, οι γονείς δεν είναι πάντα το πρότυπο των παιδιών! οι γονείς μου δεν καπνίζουν, εγώ όμως... το ξεκίνησα στα 15, το σταμάτησα μέχρι πέρσι κ το ξαναξεκίνησα... τώρα περιμένω να ξαναμαζέψω δύναμη για να το ξανακόψω!!! ελπίζω...
    MarakiVas
    15.05.2007, 17:52
    Και μόνο που είναι βλαβερό για την υγεία αυτό φτάνει. Γιατι αν δεν έχουμε την υγεία μας, τι να τα κάνουμε όλα τ'άλλα;
    vero
    15.05.2007, 22:05
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 15-05-2007 στις 12:11 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 12-04-2007 στις 16:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mariza18 στις 12-04-2007 στις 14:35 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 12-04-2007 στις 12:04 έγραψε...

    Λοιπόν Πρώτον θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου με το φιλο Νίκο και κατά Δεύτερον έχουμε δημοκρατία και όποιος θέλει θα το κόψει όποιος δεν θέλει δεν θα το κόψει τελεία και παύλα

    Υ.Σ Σημειωτέον ότι εγώ άρχισα το καπνισμα στα 19 για άσχετους προσωπικους μου λόγους κι ο αδελφός μου είναι επίσης αντικαπνιστής







    δεν σου ζήτησε κανείς να το κόψεις,μη τρελαθούμε τώρα!όλοι ξέρουμε πως το τσιγάρο βλάπτει πολύ σοβαρά την υγεία,τώρα το αν θα το κόψει κάποιος είναι δικό του θέμα!Το όλο θέμα το ξεκίνησα επειδή βλέπουμε ότι τα μικρά παιδιά παραδειγματίζονται από τους γονείς ακόμα και στις κακές τους συνήθειες!Αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο,αλλά τις περισσότερες φορές έτσι συμβαίνει




    πχ. οπως εμενα που καπνιζει ολη μου οικογενεια και την εχω γλιτωσει


    νομίζεις....
    άμα είσαι σε περιβάλλον με καπνιστές... είναι το ίδιο και απ' ότι λένε και χειρότερο...

    Εμένα αυτό που με εκνευρίζει είναι που οι περισσότεροι καπνιστές ΔΕΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ αυτούς που δεν καπνίζουν... Για να πάνε και λίγο στο εξωτερικό να δούνε πως είναι τα πράματα... πώς θα έπρεπε να συμπεριφέρονται...
    άντε..





    simfwnw xeniarodo
    pluton
    21.05.2007, 16:41
    Ένας καλός λόγος είναι για να απολαύσεις περισσότερο όλα αυτά για τα οποία μόχθησες να κάνεις
    swkraths
    01.06.2007, 13:31
    Η απαγόρευση πώλησης προϊόντων καπνού στους νέους είναι η βασική διάταξη του νομοσχεδίου που προωθεί το υπουργείο Υγείας στο πλαίσιο αντικαπνιστικής πολιτικής. Συστήνεται ειδική «ομάδας κρούσης» επιθεωρητών Υγείας που θα ελέγχουν την εφαρμογή του νόμου, βάσει των ανακοινώσεων του Δημήτρη Αβραμόπουλου.

    Από το βήμα ειδικής ημερίδας που διοργανώθηκε την Πέμπτη, ανήμερα της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Καπνίσματος, ο Δ.Αβραμόπουλος τόνισε ότι είναι υποχρέωση της πολιτείας να προστατεύσει το δικαίωμα στη ζωή και ότι το κάπνισμα είναι ασθένεια και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπιστεί.

    Σε λίγες ημέρες πρόκειται να κατατεθεί ειδικό σχέδιο νόμου ως πρώτη συγκροτημένη προσπάθεια για την εφαρμογή εθνικής αντικαπνιστικής πολιτικής. Βασική διάταξη του νέου νόμου είναι η απαγόρευση πώλησης προϊόντων καπνού στους νέους.

    Απαγορεύονται κατά συνέπεια τα μηχανήματα πώλησης καπνού, η διάθεση προϊόντων καπνού σε χώρους όπου συχνάζουν οι νέοι, όπως τα Internet Cafe, η προβολή μηνυμάτων για λιγότερο επιζήμια είδη καπνού, όπως επίσης τέλος θα σημάνει και στην πώληση απλών τεμαχίων τσιγάρου ή τεμαχίων σε συσκευασία μικρότερη των 20, που προτιμούνται απο τις νεαρές ηλικίες.

    Με το νέο σχέδιο νόμου γίνεται σαφής η ρητή απαγόρευση πώλησης προϊόντων καπνού σε ανηλίκους, ενώ προβλέπεται επίσης η καταβολή απο κάθε επιχείρηση πώλησης προϊόντων καπνού ειδικού παραβόλου στον ΕΦΕΚ ως απαραίτητης προϋπόθεσης για τη
    χορήγηση της σχετικής άδειας πώλησης.

    Σε αυτό το σημείο ο κ. Αβραμόπουλος εξήγησε ότι τα έσοδα απο αυτά τα παράβολα θα τα αξιοποιεί ο ΕΦΕΚ για τη διοργάνωση εκστρατειών πρόληψης.

    Παράλληλα, πρόκειται να συσταθεί ειδικός φορέας ελέγχου καπνού, ο οποίος θα καθιερώσει ένα συστήμα επιδημιολογικής παρακολούθησης της κατανάλωσης καπνού και των συνεπειών της και θα χαράσει προληπτική πολιτική για την καταπολέμηση
    του καπνίσματος.

    Επίσης, για την αποτελεσματική εφαρμογή του νόμου θα συσταθεί μία ειδική ομάδα κρούσης επιθεωρητών υγείας, η οποία θα βρίσκεται στους δρόμους, στα γραφεία αλλά και στους χώρους διασκέδασης.

    Βασική σημασία δίνεται στις ενημερωτικές εκστρατείες πρόληψης, ενώ θα κηρυχθεί ο πόλεμος κατά της εμπορίας των παράνομων τσιγάρων, τα οποία επειδή είναι πολύ φθηνότερα συνιστούν και το μεγαλύτερο κίνδυνο.

    Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ