ελληνική μουσική
    785 online   ·  210.833 μέλη

    Λόγος για να κόψετε το κάπνισμα

    Hastaroth
    01.06.2007, 23:27
    Πολύ ωραία όλα αυτά,αλλά τί θα πή το κράτος στούς καπνοπαραγωγούς/καπνοβιομηχάνους όταν θά αρχίσουν να παραπονούνται οτι εξ αιτίας τών μέτρων αυτών οι κλάδοι τους οδηγούνται σέ μαρασμό;

    Δέν παίρνω φυσικά το μέρος τους.Τά νέα μέτρα είναι και ορθά και επιβεβλημένα.Αλλά μήπως η εκστρατεία για την καταπολέμηση τού καπνίσματος θα έπρεπε να αρχίση μέ-ή τουλάχιστον να συμπεριλάβη καί-την θέσπιση κινήτρων γιά τους μέν καπνοπαραγωγούς ώστε να μπορέσουν να καλλιεργήσουν κάτι άλλο,γιά τους δέ καπνοβιομηχάνους ώστε να μετατρέψουν τίς καπνοβιομηχανίες τους σέ μονάδες παραγωγής κάποιου άλλου,πιό ωφέλιμου προϊόντος;
    mike-railse
    14.10.2007, 10:37
    Yparxoun polloi logoi
    na kopseis to kapnisma..
    ki oi perissoteroi exoun ws thema tin
    ugeia mas!
    omws ayto de shmainei tipota
    to tsigaro einai apolaush
    xara zwis..
    allwste lene pws to tsigaro einai argos thanatos
    dhladh tha pethanoume arga!!!

    fanis_diathesopoulos_
    14.10.2007, 19:12
    ο μπαμπας μου στα 50 του (πριν 2 χρονια) μ έπαθε εγκεφαλικό απο το τσιγάρο..για 15 μερες ηταν σε πολυ κρίσιμη κατάσταση...
    τώρα 2 χρόνια μετά σε ημιανάπηρη κατάσταση προσπαθει να επανέλθει και μαλλον δεν θα ξαναμιλήσει ποτε καθ΄΄ως το νεύρο στο εγκέφαλο που επιρρεαζει την ομιλία έχει πάθει πολύ σοβαρή ζημιά..
    και όλα αυτά απο το τσιγάρο..ήμαρτον πια με το τσιγάρο..
    είναι τοσο μα τόσο επιβλαβές που κανονικά θα έπρεπε να είναι υπό ποινη η χρήση του , όπως και των ναρκωτικών..αλλα , είναι πολλα τα λεφτά και τα συμφέροντα οποτε κανείς δεν κάνει τίποτα....
    delta66
    14.10.2007, 20:09
    Εγω το εκοψα εδω και 8 μηνες (ουφ).
    1ος λογος που το εκοψα ηταν οτι με κυβερνουσε.
    2ος, Υγεια.
    3ος, καθε χρονο μπορω να αγοραζω μια ακομα κιθαρα με τα χρηματα που γλιτωνω.
    4ος (μετα το καταλαβα) Βρωμα , πολυ βρωμα. Μαλλια, χερια, στομα, δοντια, ρουχα, σπιτι,αυτοκινητο, κλπ κλπ
    twr
    14.10.2007, 22:44
    Παράθεση:

    Το μέλος MagicaDeSpell στις 12-04-2007 στις 12:04 έγραψε...

    Λοιπόν Πρώτον θα συμφωνήσω κι εγώ με τη σειρά μου με το φιλο Νίκο και κατά Δεύτερον έχουμε δημοκρατία και όποιος θέλει θα το κόψει όποιος δεν θέλει δεν θα το κόψει τελεία και παύλα

    Υ.Σ Σημειωτέον ότι εγώ άρχισα το καπνισμα στα 19 για άσχετους προσωπικους μου λόγους κι ο αδελφός μου είναι επίσης αντικαπνιστής







    Γιατί? Ήρθε κάποιος σπίτι σου, σου έβαλε το πιστόλι στον κρόταφο και σε απείλησε ότι αν δεν το κόψεις θα έχεις άσχετα ξεμπερδέματα?

    Ακριβώς επειδή έχουμε δημοκρατία βγαίνουμε και λέμε ποιά είναι τα προβλήματα που δημιουργούνται απ το τσιγάρο!!!

    Δε θες να το κόψεις? Δικαίωμά σου!!!

    Όμως τα προβλήματα υγείας που δημιουργούνται είναι πολύ μεγάλα και είτε το θες είτε όχι, καπνίζοντας καταστρέφεις τον εαυτό σου!! Αυτό είναι καλό να το ξέρουν όλοι!!

    Υ.Γ. Έχεις περιθώρια να το κόψεις αν θες...