ελληνική μουσική
    873 online   ·  210.851 μέλη

    Παναγιώτης Τραϊανού (Δημιουργός της θεωρίας του Υδροχόοου)

    nikhlaos
    11.04.2007, 23:46
    ένας μεγάλος ευεργέτης
    Μπαίνουμε στον Υδροχόο τραγούδησε κάποτε ο κ Παπάζογλου και πιστεύω όχι τυχαία και επειδή σε αυτό τον τόπο πάντα μα πάντα εν ζωή κυνηγάμε και μετά θάνατον υμνούμε θα σας παρουσιάσω έναν Συγγραφέα που έχει πολλά δώσει στην Ελλάδα και στον κόσμο .Κάποιοι που πολύ σύντομα θα αποκαλυφθούν φροντίζουν να μην προβάλουν στον Ελληνικό λαό μια είδηση σαν αυτή του οτί ένας έλληνας αποκρυπτογραφεί την Αποκάλυψη και τα Ομηρικά έπη .
    Τα σχόλια δικά σας ,σας παραθέτω ένα κομμάτι ενός αθάνατου και μοναδικού έργου για μένα και ελπίζω να φανεί και σε εσάς σπουδαίο.
    (απόσπασμα από τον πρόλογο www.ydrohoos.gr/prologos.htm)

    Όλοι οι άνθρωποι γεννιούνται ίσοι και με τα ίδια εφόδια. Κανένας δεν εξέρχεται από τη μήτρα της μητέρας του με στέμμα ούτε με μπλοκ επιταγών. Όλα αυτά προκύπτουν στη συνέχεια. Ευεργέτης σήμερα είναι αυτός που μπορεί να δώσει ένα αυτοκίνητο. Ποιος όμως μπορεί να βεβαιώσει τον άνθρωπο ότι καλύπτοντας αυτήν την ανάγκη δε θα σέρνεται σαν δούλος για κάτι άλλο; Από το τσεκούρι πήγαμε στο αυτοκίνητο. Γιατί να μην ακολουθήσει το αεροπλάνο; Ικανοποιείται ποτέ ο άνθρωπος; Ζητά από τον ευεργέτη ηλεκτρικό ρεύμα για να βλέπει στο σκοτάδι κι αντί να τ' απολαμβάνει, είναι δυστυχής, επειδή ανακαλύπτει ότι του χρειάζεται και μία τηλεόραση. Αν δεν είχε ηλεκτρισμό, θα σκεπτόταν την τηλεόραση; Ο αναγνώστης βλέπει ότι υπάρχει ένας φαύλος κύκλος στον οποίο η ικανοποίηση μίας ανάγκης δημιουργεί πολλαπλάσιες, που μέχρι την κάλυψή της απλά δεν ήταν ορατές.
    Επανερχόμαστε και πάλι στην έννοια του ευεργέτη και της δωρεάς. Ποιος είναι ο καλός ευεργέτης; Είναι αυτός, που καλύπτει τις τρέχουσες ανάγκες, δημιουργώντας τις συνθήκες που τον ισχυροποιούν εφόσον θα προκύψουν νέες ή αυτός που θα προσπαθήσει, έστω να μάθει στον άνθρωπο να ζει ελεύθερος και να μη γίνεται δούλος των επιθυμιών του; Το πρόβλημα τώρα σχηματοποιείται κι αποκαλύπτει αυτό που πραγματικά συμβαίνει.
    Αιώνες τώρα πονηροί άνθρωποι υπόσχονται στους ανθρώπους ν' απολαύσουν αυτά που οι ίδιοι απολαμβάνουν σέρνοντάς τους σαν δούλους. Υπόσχονται στον άνθρωπο αυτοκίνητο, όταν οι ίδιοι ήδη το απολαμβάνουν και το δίνουν, όταν αυτοί απολαμβάνουν .

    Έβαλα εδώ αυτό το θέμα γιατί μπορεί κάποιος να δεί το μέλλον και να εμπνευστεί και ενα τραγούδι =εκατομμύρια αυτιά.
    οπότε μην βιαστείτε να με κατακρίνετε και ένας μόνο δημιουργός θα μου ήταν αρκετός .


    Hastaroth
    28.05.2007, 21:45
    Δηλαδή ο κύριος Τραϊανού μάς λέγει οτι γιά να ζούμε ευτυχισμένοι πρέπει να επιστρέψουμε στην εποχή τών σπηλαίων;

    Τό κείμενο τό αποδιδόμενο στόν εν λόγω συγγραφέα που παρέθεσε ο θεματοθέτης διέπεται από μιά ελαφρά ασυνέχεια (incoherence).

    Επίσης,το να πηδάμε από τον ένα συλλογισμό στον άλλο ή να παραθέτουμε σκόρπιες πληροφορίες δέν μάς κάνει αυτομάτως πολυμαθείς.

    Τέλος,τί είδους ευεργεσίες έχει κάνει αυτός ο κύριος Τραϊανού;
    badplan78
    08.06.2007, 02:34
    ο παναγιωτης ειναι απο την καστορια , εχει μια ομορφη και αγαπημενη οικογενια ,
    εχει σπουδασει αρχιτεκτονας αλλα δεν εχει ορκιστει λογω των πεποιθησεων του.
    Τον εχω γνωρισει στην φοιτιτικη μου ζωη στην καστορια προσωπικα και εχω κανει απειρες
    συζητησεις μαζι του στον γυρο της λιμνης.
    την περιοδο εκεινη ειχα επηρεαστει τοσο πολυ απο τα λεγομενα του που μπορεσα να φερω σε δυσκολη θεση τον αρχιεπισκοπο χριστοδουλο , σε επισκεψη του στο τει, και να προβληματιστω τοσο πολυ που εγινε η ζωη μου δυσκολη.
    οταν αποφασισα οτι η ζωη συνεχιζεται σε αλλο επιπεδο μιλησα στον παναγιωτη και η μονη λεξη που μου ειπε ηταν νιωθεις καλυτερος ανθρωπος?
    κουνησα το κεφαλι και πραγματικα μετα την αναγνωση του υδροχοου η ζωη γινεται πιο απλη και κατανοητη.
    η θυσια του ανθρωπου επρεπε να γινει χαρην της τεχνολογιας
    πρεπει ομως τωρα να απολαυσει ο καθε ανθρωπος τα επιτευγματα που μοχθησε μια ολοκληρη ανθρωποτητα για να αποκτησει
    ο καθενας μας
    ο παναγιωτης , εσυ , εγω ολοι μας
    badplan78
    nikhlaos
    03.01.2009, 20:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 28-05-2007 στις 21:45 έγραψε...

    Δηλαδή ο κύριος Τραϊανού μάς λέγει οτι γιά να ζούμε ευτυχισμένοι πρέπει να επιστρέψουμε στην εποχή τών σπηλαίων;

    Τό κείμενο τό αποδιδόμενο στόν εν λόγω συγγραφέα που παρέθεσε ο θεματοθέτης διέπεται από μιά ελαφρά ασυνέχεια (incoherence).

    Επίσης,το να πηδάμε από τον ένα συλλογισμό στον άλλο ή να παραθέτουμε σκόρπιες πληροφορίες δέν μάς κάνει αυτομάτως πολυμαθείς.

    Τέλος,τί είδους ευεργεσίες έχει κάνει αυτός ο κύριος Τραϊανού;

    Κανένας δεν μπορεί να σε κάνει να καταλάβεις .

    ποτέ δεν θα δείς αν δεν είσαι έτοιμος .

    και επίσης κανέναν δεν ενδιαφέρει αν θα καταλάβεις παρα μόνο εσένα.

    φυσικά και ειναί μια γενική απάντηση.

    Σε βάθος χρόνου θα δούμε τί ακριβώς "ευεργεσίες" εχει κάνει  ο κ τραϊανού.

    προς το παρόν ας δούμε το νέο κόμμα που δημιούργησε  αν έχει κατι να μας πει σαν ελεύθερους δημοκρατικούς    πολίτες ενος δημοκρατικότατου Κράτους .WWW.EAMB.GR

     

     

     

     

     


    Hastaroth
    03.01.2009, 22:41

    Πρός το παρόν βλέπω έναν άνθρωπο μέ ομιχλώδεις απόψεις,που προσπαθεί να εκφέρη γνώμη γιά τά πάντα,χωρίς να είναι γνώστης τών αντικειμένων γιά τά οποία μιλά.

    Καί επειδή δέν είμαστε αιώνιοι σ'αυτόν τόν πλανήτη,τό "σέ βάθος χρόνου θά δούμε..." εμένα τουλάχιστον δέν με πείθει.

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη,πρόκειται γιά άλλον έναν γραφικό τύπο,τού στύλ Βεργής,Τσιρώνης κλπ κλπ.


    nikhlaos
    06.01.2009, 20:22

    δείτε τι βρήκα . τι έχει γράψει αυτός ο "τραϊανού" με τις ομιχλώδεις απόψεις. 


    https://www.youtube.com/watch?v=mjiC9k8Dd5sLink

    >

    Ετσί είναι όπως τα λέτε .είναι ομιχλώδεις οι ιδέες του τραϊανού που είναι δημοσιευμένες και σε βιβλία  αλλά ποιές δεν μας  είπατε . σε ποιά απο όλες αναφέρεστε;

    έχετε διαβάσει κάποιο βιβλίο του κυρίου τραϊανού;

    πιστευώ πως όχι για αυτό και θα σας προτείνω ένα αν θέλετε βέβαια .

      


    noizreduction
    06.01.2009, 22:17

    Πειραζει που ουτε κι εγω καταλαβα; {#emotions_dlg.confused1}


    MHTSIKAS
    03.03.2009, 13:16

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MHTSIKAS στις 14-02-2011 13:44 ]


    alex4you
    02.04.2009, 20:57

    1)αν είσαι γιός του ωνάση γεννιέσαι με μπλόκ επιταγών

    2)δηλαδή ο κύριος T. δέν υποκύπτει στις επιθυμίες του.(το ότι είμαστε υλιστές οκ).αν δεν υποκύπταμε σε αυτές τότε γιατί υπάρχουν?

    3)δηλαδή μια ανθρωπότητα μόχθησε για επιτεύγματα αν δεν τα χαρούμε εμείς ποιός θα τα χαρεί?

    4)κάποια βιβλία του θυμίζουν πολύ λιακόπουλο(παντού βλέπει αμερικάνικες συνωμοσίες)

    κάποια σωστά πράγματα λέει αλλά τα περισσότερα είναι ασυναρτησίες.

    ΑΝ βγεί και η θεωρία του σκορπιού ενημερώστε με γιατί ενδιαφέρομαι!!!!!!!!!!Smile

     

     


    emmanouelairakleio
    30.07.2009, 11:13

    Δηλαδη ποια ειναι η θεωρια του υδροχοοου??????????????       


    emmanouelairakleio
    30.07.2009, 11:14

    Δηλαδη ποια ειναι η θεωρια του υδροχοοου??????????????       


    nikhlaos
    22.02.2010, 02:48
    www.ydrohoos.gr
    tago
    23.02.2010, 16:51

    Ε.Α.Μ. Β’?  Όπως λέμε ΕΟΚΑ Β’ ένα πράμα?


    parafernalia
    15.09.2010, 15:58

    "Το να είσαι οπαδός κάποιου είναι ηθικά βλαβερό, όποιος κι αν είναι αυτός" - Jiddu Krishnamurti


    akapra
    09.07.2012, 03:55

    Διαβασα το κειμενο του για το θεατρο σκιων. 
    Πιο ασχετο και ανόητο περίττωμα  δεν έχω διαβάσει στη ζωή μου.


    lisistrati
    26.08.2012, 23:33

    Σωστός!

    Συμφωνώ με τη ρήση που παρέθεσε ο parafernalia. Το να είσαι οπαδός κάποιου είναι ηθικά βλαβερό. Επίσης, είναι και δουλοπρεπες και σε αποτρέπει από το να δημιουργήσεις δικά σου συστήματα αξιών.{#emotions_dlg.yes} 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lisistrati στις 26-08-2012 23:44 ]