ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη

    O Θανάσης Παπακωνσταντίνου στο Gagarin.

    maroulaki_321
    01.05.2007, 21:46
    Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτη την επιλογή του Θ.Π και συνεργατών, να κάνουν την τελευταία τους μουσικοβραδιά στο Gagarin. Χάθηκε ένας Λυκαβητός, ένα θέατρο βράχων, κάτι τέλος πάντων ανοιχτό, να χωράει περισσότερος κόσμος.... Θεωρώ επίσης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ το γεγονός οτι πήγα στο μαγαζί - και δεν λέω τελευταία στιγμή- και μου βγήκε ο φουσκωτός πορτιέρης να μου πεί SOLD OUT, δεν βλέπετε τι γράφει? Το οτι δεν βρήκα εισητήριο, οκ, καλά να πάθω, δεν φταίει κανείς, αλλα η όλη φάση στην είσοδο μου θύμισε κλαμπάκι της παραλιακής και ξενέρωσα.....

    Ασχετα πάντως απο τα παραπάνω, μακάρι να γίνουν κι άλλα καλά live το καλοκαιράκι, να ξεχαρμανιάσουμε κι εμείς οι απόντες
    LIONO
    02.05.2007, 19:20
    Μαρουλάκι έχεις όσο δε πάει δίκιο . Όλοι πια έχουμε πάθει κάτι ανάλογο . Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε πως ακόμα και αυτούς που θεωρούμε ποιοτικούς επιδιώκουν να βγάλουν χρήματα . Όχι στην προσωπολαγνοία των καλλιτεχνών . Τα πράγματα είναι πάντα πολύ πιο αθώα , όταν τραγουδάς σπίτι σου με τους ήχους ενός δίσκου ή τη συνοδεία μιας κιθάρας ...

    Καλή συνέχεια ...
    Τάσος .
    beatlus
    02.05.2007, 19:37
    LIONO, σε ό,τι αφορά το σχόλιό σου για την προσωπολαγνοία, γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου... Ο καλλιτέχνης είναι ένας άνθρωπος με ειδικές δεξιότητες, που τον οδηγούν στην ανάγκη παρουσίασης και έκθεσης αυτού που νιώθει ως τέχνη του, διότι αισθάνεται πως αφορά και άλλους... Μέχρις εκεί όμως... Ο καθένας μας έχει ειδικές δεξιότητες και αυτές δεν είναι ανάγκη να εκφράζονται ως τέχνη για να έχουν μια αξία...
    Από την άλλη μεριά, πάντως, να σημειώσω πως τόσο ο Θανάσης, όσο και οι μουσικοί του, δεν έχουν επιδείξει σημάδια βεντετισμού ή κάτι παρόμοιο -από όσο γνωρίζω- και η παρουσία "φουσκωτού πορτιέρη", όπως αναφέρει η maroulaki_321, δεν μπορεί να χρεωθεί στον Παπακωνσταντίνου...
    Τώρα σχετικά με την χωρητικότητα του Gagarin και την επιλογή του ως τελευταίο σημείο συνάντησης -για αρκετό καιρό- γνωρίζω πως η απόφαση να μην γίνουν συναυλίες το καλοκαίρι είχε ληφθεί προ πολλού από τον Θανάση και μάλλον επί του παρόντος δεν υπήρχε ανοιχτός -και άρα μεγαλύτερος- χώρος διαθέσιμος (μακάρι να υπήρχε, βέβαια...). Αρα, θα πρέπει να έχουμε υπομονή...

    Kotsiraki
    03.05.2007, 13:42
    Aν και η πρώτη μου φορά σε λαιβ του Θανάση ( και άρα χωρίς μέτρο σύγκρισης) από συζητήσεις και με τα υπόλοιπα παιδιά της παρέας , αποδείχθηκε μακραν από τις καλύτερές μας συναυλίες. Οι στιγμές απίστευτα δυνατές , ο Θανάσης μας κάλυψε με το παραπάνω (από άποψη ώρας και τραγουδιών) και η Μάρθα Φρνιτζήλα , απλά εκπληκτική - πολύ καλύτερη από ότι την περιμενα. .

    Τα μόνα αρνητικά της βραδιάς ήταν η πολύωρη ορθοστασία και η συμπεριφορά μερικών ΜΟΝΟ μελών της Κοιλάδας των Τεμπών , που την είχαν δει "κάπως" .... Κατά τα άλλα , όλα καλά......

    Υ.Γ. Μπαντούκ...οέο !!!

    Ήρθες και στο δρόμο μου φώτισε ο ουρανός , να η καρδιά μου πέταξε κόκκινος χαρταετός ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kotsiraki στις 03-05-2007 14:23 ]


    XeniaRodo
    03.05.2007, 21:48
    Πρέπει να πούμε ότι ο Θανάσης αργότερα είπε να ανοίξουν οι πόρτες και να μπει ο κόσμος που ήταν έξω...
    Doritaki
    04.05.2007, 10:53
    Παράθεση:

    Το μέλος XeniaRodo στις 03-05-2007 στις 21:48 έγραψε...

    Πρέπει να πούμε ότι ο Θανάσης αργότερα είπε να ανοίξουν οι πόρτες και να μπει ο κόσμος που ήταν έξω...



    Συμφωνω κι εγω απολυτα και δε μπορει ο Θανασης να χρεωθει την σταση κανενος "φουσκωτου" πορτιερη, οσοι ξέρουν τι γινεται στις συναυλιες του θα ειχαν σιγουρα προνοησει να εχουν εισιτηριο. Κατα τ'αλλα ηταν μια υπεροχη βραδια, με πολλες ωρες μουσικης. Αξιζε την ορθοστασια!!
    Α ρε Μπαντουκ.... αχ αχ!
    Raindrop
    04.05.2007, 13:21
    Aπό τις καλυτερότερες βραδιές της ζωής μου... Ήταν όλα,πολύ δυνατά !! Κόντεψαμε να φάμε και καμία... ,αλλά μερίμνησα εγκαίρως...
    Σαν χώρος ήταν πράγματι μικρός και σε σχέση με τον κόσμο,δεν βοήθησε καθόλου..Δν ξέρω αν θα υπάρξει πιο ιδανική αρμονία σε όλους μεταξύ τους,αλλά ας μην προτρέχω...
    Νιώθω πραγματικά τυχερή που ήμουν εκεί το βράδυ αυτό....
    maroulaki_321
    04.05.2007, 13:40
    Εγινε παρανόηση. Δεν εννόησα ούτε και υπονόησα οτι ο Θανάσης φταίει για τον πορτιέρη, αλίμονο μας!

    Απο άποψη επιλογής συναυλιακού χώρου έχω διαφωνία, αλλα αν ήταν όλα κλεισμένα τέλος πάντων τι να πώ. Οσον αφορά τον φουσκωμένο ..... απλά μου την έσπασε.
    Αυτό. Δεν το χρέωσα πουθενά.
    beatlus
    04.05.2007, 15:25
    Σωστή η διευκρίνησή σου