ελληνική μουσική
    634 online   ·  210.848 μέλη

    Βοήθεια με στήσιμο ηχητικού συστήματος

    pastella
    17.04.2007, 16:35
    Καλησπέρα παιδιά, για άλλη μια φορά θα ήθελα τα φώτα σας.
    Σε 3 μέρες έχουμε ένα συνέδριο όπου θαμαι DJ. Ο εξοπλισμός που έχουμε παραγγείλει είναι minimal: ενισχυτής -ηχεια-καλώδια. ΔΕΝ θα υπάρχει μίκτης.

    Στον ενισχυτή θα συνδεθεί laptop για μουσική. Επειδή δεν είμαι και τόσο σχετική με συνδέσεις, θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν συνδέσουμε laptop με ενισχυτή?
    Ή γενικά τι θα χρειαστεί να προσέξω στη σύνδεση?

    Εννοείται πως θα ρωτήσω η ίδια την εταιρεία που θα μας νοικιάσει τα μηχανήματα για τις λεπτομέριες συνδέσεων, αλλά αν κάποιος έχει ξανακάνει κάτι τέτοιο θα το εκτιμούσα να με βοηθήσει όπως μπορεί.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Christine στις 17-04-2007 16:37 ]


    dimko
    17.04.2007, 16:42
    Το λαπτοπ έχει κάρτα ήχου με line out;
    pastella
    17.04.2007, 16:46
    Ναι εχει
    tiesto
    17.04.2007, 16:58
    an exei eksodo tote tha paiksei an kai parakseno to laptop na exei line out gia to visma tou enisxyth.dj xwris mikti?asto vre na paei kanenas asxetos ti mplekeis me tetoies ekdilwseis?lol
    dimko
    17.04.2007, 17:05
    Ωραία...Ένα κομμάτι κέικ...

    Καλωδιάκι και τα απαραίτητα ανταπτοράκια για τη σύνδεση.

    Από το κοντρόλ πάνελ της κάρτας εντάσεις κυματομορφής και CD σχετικά χαμηλές, για να μη φτάνει κλιπαρισμένο το σήμα στον ενισχυτή, και master volume από τον ενισχυτή.

    Θα χρειαστεί να το ψάξεις λίγο για να βρεις τα σωστά ύψη, μπορείς να αγγαρέψεις και αυτόν που θα τα κουβαλήσει να σου βγάλει καλό ήχο.

    Ελπίζω ηχεία να είναι για μουσική, και όχι τίποτα κόρνες...

    Καλή επιτυχία...
    pastella
    17.04.2007, 17:13
    Ε καλε σιγα την εκδηλωση (πρωτον), κι εγω ασχετη ειμαι(δευτερον), απλα δεν υπαρχει αλλος διαθεσιμος..!

    Δεν υπαρχει η οικονομικη δυνατοτητα για μικτη, εστω κ ενας δικαναλος της κακιας ωρας κατι θα εκανε, αλλα θα τη βγαλουμε με το Virtual DJ

    Ευχαριστω πολυ dimko, θα μαθω λεπτομεριες για εξοπλισμο και θα φροντισω μην καψουμε παλι κανενα ηχειο... Συνεδριο φοιτητικης ενωσης ειναι, για το χαβαλε μας θα ειμαστε εκει, περσι την βγαλαμε με winamp στα παρτυ (δεν ειχε καν dj)
    jacamar
    17.04.2007, 17:36
    xm φιδολός ο εξοπλησμός που θα έχετε...
    ελπίζω να μην σε προδώσει η κάρτα ήχου...
    θα συμφωνήσω με τον dimco οτι θα χριαστεις λίγη παραπάνω δουλεια με τις εντάσεις αλλα επειδή το έχω δει στην πράξη στημένο τέτειο σύστημα λειτουργεί!
    καλη θέληση να υπάρχει!
    καλού κακού κάνε και λιγο χώρο στο laptop να έχει "ανεση"!
    pastella
    17.04.2007, 18:00
    Ο φορητος ειναι ολοκαινουριος με επαγγλματικη καρτα ηχου κλπ (τελευταιας τεχνολογιας) και τραγουδια θα εχουμε απο εξωτερικο σκληρο μεσω θηκης και θυρας USB, δεν ανησυχω για την αποδοση του υπολογιστη οσο για την αποδοση του ηχου, αλλα δεν βαριεσαι...