ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.851 μέλη

    Κιθάρα για Flamenco-Προτάσεις & υποδείξεις

    Kerato
    18.04.2007, 13:32
    Θέλω να δωρίσω σε φίλο που ασχολείται με τη μουσική flamenco μια κιθάρα. Μπορείτε να μου συστήσετε μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη να ψάξω και να μου υποδείξετε τί να προσέξω περισσότερο στην αγορά της κιθάρας;
    Θα προτιμούσα να μην είναι Made in China (Japan etc), αλλά Made in Spain. Εσείς τί λέτε;
    Έχετε ιδέα από διακυμάνσεις τιμών;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 18-04-2007 17:21 ]


    vouliakis
    18.04.2007, 14:52
    Σε πολύ καλή τιμή θα βρεις την ALHAMBRA 3F στον Στόλλα (υποκατάστημα Θεσσαλονίκης στην οδό 26ης Οκτωβρίου 90)


    yiannisyiannis
    18.04.2007, 15:23
    Για να σου απαντήσω θα πρέπει να μου διευκρινήσεις τι εννοείς όταν λες ότι ασχολείται με τη μουσική; Έχει σημασία αν ο φίλος σου παίζει ήδη κιθάρα και σε τι επίπεδο ή αν είναι εντελώς αρχάριος και ξεκινάει τώρα.
    Kerato
    18.04.2007, 17:18
    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 18-04-2007 στις 15:23 έγραψε...

    Για να σου απαντήσω θα πρέπει να μου διευκρινήσεις τι εννοείς όταν λες ότι ασχολείται με τη μουσική; Έχει σημασία αν ο φίλος σου παίζει ήδη κιθάρα και σε τι επίπεδο ή αν είναι εντελώς αρχάριος και ξεκινάει τώρα.



    Παίζει κιθάρα, τόσο κλασική όσο και ηλεκτρική, πολλά χρόνια τώρα καθώς και πιάνο. Με το συγκεκριμένο είδος ξεκίνησε πριν 2 χρόνια ν' ασχολείται και είναι αυτοδίδακτος. Βιβλία κασσέτες σι-ντι και παρτιτούρες είναι τα βοηθήματά του, αλλά έχει ήδη φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο. Μου είπε ότι καλό είναι οι χορδές να μην απέχουν πολύ από το μπράτσο της κιθάρας, ώστε να διευκολύνεται η ταχύτητα της αλλάγής στα πατήματα.

    Παναγιώτη σ' ευχαριστώ για την πληροφορία!
    Kerato
    18.04.2007, 17:20
    Επίσης, ζητώ να μου συγχωρεθεί το λάθος του flamenGo αντί του flamenCo!!!
    Από κεκτημένη ταχύτητα έγινε και παρακαλώ τους κυρίους διαχειριστές, αν έχουν την καλωσύνη να το διορθώσουν στον τίτλο του post...

    Kerato
    18.04.2007, 17:23
    Το διόρθωσα εγώ τελικά....Και πάλι με συγχωρείτε...από κούραση, δε βλέπω τί μπορώ να κάνω και τί όχι...
    Γενικότερα μιλώντας...
    jacamar
    18.04.2007, 18:06
    λοιπόν καταρχήν καλή η συμβουλή που σου έδωσε ο φίλος σου για την ταστιέρα ναι είναι ένα απο αυτά που πρέπει να προσέξεις!
    καλύτερα να τον πάρεις μαζι για να την αγοράσετε για να ακούσει τον ήχο της
    μια alhambra είναι οτι πρέπει αλλά τσέκαρε επίσεις και τις
    arias δεν είμαι βεβαιοι για το αν εχει εδω βεβαια εγω τισ ειδα στην musik messe και εχουν πολυ καλο ήχο www.ClassicalGuitarra.com


    α για αλαμπρα εγω λεω την 7fc η την 10 fp
    yiannisyiannis
    19.04.2007, 09:35
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 18-04-2007 στις 17:18 έγραψε...

    Παίζει κιθάρα, τόσο κλασική όσο και ηλεκτρική, πολλά χρόνια τώρα καθώς και πιάνο. Με το συγκεκριμένο είδος ξεκίνησε πριν 2 χρόνια ν' ασχολείται και είναι αυτοδίδακτος. Βιβλία κασσέτες σι-ντι και παρτιτούρες είναι τα βοηθήματά του, αλλά έχει ήδη φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο. Μου είπε ότι καλό είναι οι χορδές να μην απέχουν πολύ από το μπράτσο της κιθάρας, ώστε να διευκολύνεται η ταχύτητα της αλλάγής στα πατήματα.

    Παναγιώτη σ' ευχαριστώ για την πληροφορία!



    Αν πεις σε κάποιον Ανδαλουσιανό φλαμένκο, το μυαλό του θα πάει κατευθείαν στο τραγούδι. Διότι στο παραδοσιακό φλαμένκο, το τραγούδι κι ο χορός, ήταν τα βασικά μέσα έκφρασης. Ο ρόλος της κιθάρας ήταν καθαρά συνοδευτικός. Η τεχνική της φλαμένκο κιθάρας σήμερα, όπως τη γνωρίζουμε από κιθαριστές σαν τον Πάκο ντε Λουτσία, έχει τόση σχέση με το παραδοσιακό φλαμένκο, όσο έχει ο Χιώτης με τα ρεμπέτικα. Άρα λοιπόν, μια μέτρια κλασσική κιθάρα ήταν υπεραρκετή για να παίξει κανείς φλαμένκο ή πιο σωστά για να συνοδέψει. Αυτό που έκανε ο Πάκο ντε Λουτσία, ο Αλ ντι Μέολα, οι αδελφοί Ρομέρο και πολλοί άλλοι, ήταν να φέρουν την κιθάρα από το παρασκήνιο στο προσκήνιο, κάνοντας τη από κομπάρσο πρωταγωνιστή. Μ’ αυτό τον τρόπο όμως ξέφυγαν από το φλαμένκο και δημιούργησαν ένα νέο στυλ, περισσότερο αυτοσχεδιαστικό, χρησιμοποιώντας βέβαια τεχνικές φλαμένκο όπως π.χ. το ρασγκεάδο κ. άλ. Παλιά είχα ένα σχήμα εδώ στη Θεσ/νίκη και παίζαμε αυτό το νέου τύπου, ας το πούμε μοντέρνο-αυτοσχεδιαστικό φλαμένκο .Υποθέτω ότι ο φίλος σου με κάτι τέτοιο θέλει να ασχοληθεί κι όχι με το φλαμένκο καθεαυτό. Εφόσον λοιπόν είναι προχωρημένος, υποθέτω ότι δεν θα συμβιβαστεί με μια μέτρια κλασσική κιθάρα, την οποία προφανώς θα διαθέτει. Θα χρειαστεί μια καλή κλασσική κιθάρα, με μαλακή και γρήγορη ταστιέρα. Αυτές οι κιθάρες ξεκινάνε περίπου από 900 € και αν δεν είσαι ο ίδιος έμπειρος κιθαρίστας, δύσκολα θα μπορέσεις να επιλέξεις την κατάλληλη. Αν έχεις τη δυνατότητα φίλε μου να διαθέσεις ένα τέτοιο ποσό, πες μου και όταν βρω το χρόνο θα κάνω μια βόλτα στα μαγαζιά της πόλης και να σου πω τι παίζει.
    Kerato
    19.04.2007, 10:33
    Αγαπητέ Yianni, οι πληροφορίες που μου έδωσες είναι πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες, αλλά μάλλον θα μεινουμε στο α' κομμάτι της παρέμβασής σου. Εξηγώντας, η ιστορία είναι ότι είχαμε μια κιθάρα στο σπίτι (ο φίλος στον οποίο θέλω να κάνω το δώρο είναι Σουηδός και τη δική του κιθάρα την έχει αφήσει στη χώρα του, μια που ήρθε στην Ελλάδα για μόνιμη εγκατάσταση), η οποία ήταν αρκετά παλιά, αλλά μπορούσε να εξασκηθεί κατά τρόπο τινά στον ελεύθερό του χρόνο. Πριν λίγες μέρες όμως εκεί που στεκόταν το όργανο, εκτινάχθηκε αυτό που κρατά τις χορδές στο σώμα της κιθάρας, μαζί φυσικά με τις χορδές. Έτσι σκέφτηκα να του κάνω δώρο μια καινούρια. Τουτέστιν, δε χρειάζεται να είναι επαγγελματική και για το αρχείο, δε μπορώ να διαθέσω 1000,00 € για το δώρο αυτό. Τα μισά ναι...
    Ελπίζω να σε κάλυψα κι ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια και το χρόνο που μου αφιερώνετε!

    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 19-04-2007 10:42 ]


    yiannisyiannis
    19.04.2007, 11:16
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 19-04-2007 στις 10:33 έγραψε...

    Αγαπητέ Yianni, οι πληροφορίες που μου έδωσες είναι πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες, αλλά μάλλον θα μεινουμε στο α' κομμάτι της παρέμβασής σου. Εξηγώντας, η ιστορία είναι ότι είχαμε μια κιθάρα στο σπίτι (ο φίλος στον οποίο θέλω να κάνω το δώρο είναι Σουηδός και τη δική του κιθάρα την έχει αφήσει στη χώρα του, μια που ήρθε στην Ελλάδα για μόνιμη εγκατάσταση), η οποία ήταν αρκετά παλιά, αλλά μπορούσε να εξασκηθεί κατά τρόπο τινά στον ελεύθερό του χρόνο. Πριν λίγες μέρες όμως εκεί που στεκόταν το όργανο, εκτινάχθηκε αυτό που κρατά τις χορδές στο σώμα της κιθάρας, μαζί φυσικά με τις χορδές. Έτσι σκέφτηκα να του κάνω δώρο μια καινούρια. Τουτέστιν, δε χρειάζεται να είναι επαγγελματική και για το αρχείο, δε μπορώ να διαθέσω 1000,00 € για το δώρο αυτό. Τα μισά ναι...
    Ελπίζω να σε κάλυψα κι ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια και το χρόνο που μου αφιερώνετε!

    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 19-04-2007 10:42 ]





    Στην περίπτωση αυτή, η λύση που προτείνει ο Βουλιάκης είναι πολύ καλή. Απ' ότι βλέπω μένεις Χαριλάου. Θα σε συμβούλευα να ξεχάσεις τον ΝΑΚΑ γιατί ξυρίζει και να πας μια βόλτα κι από το ΡΙΧΑΡΔΟ στην Παπαναστασίου. Ο υπεύθυνος του καταστήματος είναι έμπειρος μουσικός, ταυτόχρονα και τεχνικός, επισκευάζει κιθάρες και οι τιμές του λογικές. Μπορείς να του ζητήσεις να σου προτείνει μια κλασσική κιθάρα με μαλακή ταστιέρα, που η τιμή της να μην ξεπερνάει το ποσό που μπορείς να διαθέσεις. Ακόμη μπορείς να τον ρωτήσεις κατά πόσο επισκευάζεται η παλιά σου κιθάρα.

    Η σωτηρία της ψυχής είναι πολύ μεγάλο πράγμα, σαν ταξιδάκι αναψυχής μ’ ένα κρυμμένο τραύμα.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : yiannisyiannis στις 19-04-2007 11:18 ]


    Kerato
    19.04.2007, 13:09
    Το Ριχάρδο τον ξέρω από πολύ παλιά και όντως είναι καλός. Από κει έπαιρνα τις χορδές για το φίλο μου αυτόν. Μόνο που υπάρχει ένα τεχνικό πρόβλημα: Έχω βάλει μερικά κιλάκια τελευταία και φοβάμαι ότι δε θα χωράω στο μαγαζί!!!
    Υπάρχει επίσης κι ένα μαγαζί στη γωνία Παπαναστασίου με Ν.Εγνατία, αλλά δε θυμάμαι ποιανού. Από κει είχα πάρει το μαντολίνο του πατέρα μου.
    Την Παρασκευή θα κατέβω μια βόλτα να μάθω τί παίζει.
    Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    Καλές μουσικές διαδρομές!
    yiannisyiannis
    19.04.2007, 13:36
    Παράθεση:

    Το μέλος Kerato στις 19-04-2007 στις 13:09 έγραψε...

    Το Ριχάρδο τον ξέρω από πολύ παλιά και όντως είναι καλός. Από κει έπαιρνα τις χορδές για το φίλο μου αυτόν. Μόνο που υπάρχει ένα τεχνικό πρόβλημα: Έχω βάλει μερικά κιλάκια τελευταία και φοβάμαι ότι δε θα χωράω στο μαγαζί!!!
    Υπάρχει επίσης κι ένα μαγαζί στη γωνία Παπαναστασίου με Ν.Εγνατία, αλλά δε θυμάμαι ποιανού. Από κει είχα πάρει το μαντολίνο του πατέρα μου.
    Την Παρασκευή θα κατέβω μια βόλτα να μάθω τί παίζει.
    Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    Καλές μουσικές διαδρομές!



    Το μαγαζί στη γωνία Παπαναστασίου με Ν.Εγνατία είναι ο Λιόλιος, δεν ξέρω τι παίζει. Πάντως στην Παπαναστασίου, απέναντι από τον παλιό Ριχάρδο έχει ανοίξει καινούριο κατάστημα. Ίσως εκεί χωρέσεις
    http://www.rihardos.gr/

    Καλή επιλογή.
    Kerato
    21.04.2007, 12:10
    Πήγα χθες στο Ριχάρδο (τον παλιό), χώρεσα μετά βίας κι αντιμετώπισα ένα μικρό πρόβλημα στην έξοδο, αλλά βγήκα. Ο άνθρωπος μου σύστησε να πάω ξανά με το φίλο μου, ώστε να δοκιμάσει όσες κιθάρες θέλει και να διαλέξει.
    Μετά πέρασα από το Λιόλιο που είχε μόνο ένα μοντέλο για φλαμένκο και μου το άφηνε 700€. Έφυγα κι από κει.
    Γυρνώντας μπήκα και στο καινούριο μαγαζί του Ριχάρδου. Ρώτησα για την Αλάμπρα 3F, άλλα μπορούσαν να την παραγγείλουν μόνο και θα την είχαμε την Τρίτη. Μου πρότειναν μια άλλη λίγο πιο χαμηλού κόστους, που ήταν και το τελευταίο τους κομμάτι. Ενημέρωσα το φίλο μου για τα όσα συγκέντρωσα σχετικά και μαντέψτε!
    ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΛΛΟ!!!!!

    Έτσι ΤΗΝ ΠΗΡΑ!!!
    Είναι μια MADRIGAL 105F (μπορείτε να τη δείτε εδώ guitarras-madrigal)
    και μου είπαν ότι επειδή, τόσο το πίσω μέρος της, όσο και τα πλαϊνά είναι μασίφ, ο ήχος της είναι πιο έντονος και γεμάτος (με περισσότερο όγκο). Οι κιθάρες αυτές είναι φυσικά ισπανικές και φτιάχνονται από μια οικογενειακή επιχείρηση με μεγάλη πείρα στα μουσικά όργανα. Μπορεί να μην είναι τόσο γνωστή ως φίρμα, αλλά εμπιστεύτηκα τους ανθρώπους του μαγαζιού που μου είπαν ότι ο φίλος μου θα ενθουσιαστεί. Μου δώσανε και μια μαλακή θήκη με καλή επένδυση κι έφυγα μεσα στην τρελή χαρά. Οι φωτογραφίες την αδικούν.
    Είναι μια κούκλα!!!
    Τώρα την έχω έξω από τη θήκη για ν'αναπνεύσει το ξύλο, όπως μου είπανε, και θαυμάζω την ομορφιά της...
    Σας ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες που μου παρείχατε.
    Να είστε καλά!!!

    Time slips by like grains of sand...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kerato στις 21-04-2007 12:14 ]